Προς το περιεχόμενο

Μη Πληρωμή Εισφορών ΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε σε περίπτωση που οι εισφορές προς το ΙΚΑ του Ιουλίου δεν έχουν πληρωθεί μέσω Τραπεζικού Λογαριασμού, τις ενέργειες ακολουθούνται ;

Συγκεκριμένα, η πληρωμή γίνεται στο υποκατάστημα του ΙΚΑ και επιβάλλεται πρόστιμο 3% επί των εισφορών ;

Τι έγγραφα προσκομίζουμε για την διαπίστωση των εισφορών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πληρώσεις τις εισφορές μέσω τραπεζικού λογαριασμού.

Οι προσαυξήσεις θα υπολογιστούν όταν γίνει έλεγχος από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας στο ΙΚΑ, και να πληρώσεις εξοφλώντας και το πρόστιμο, δηλώνοντας απλώς το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε  σας  παρακαλώ  να  μου  πείτε  σε  περίπτωση  που  οι  εισφορές  προς  το  ΙΚΑ  του  Ιουλίου  δεν  έχουν  πληρωθεί  μέσω  Τραπεζικού  Λογαριασμού, τις  ενέργειες  ακολουθούνται ;

Συγκεκριμένα, η  πληρωμή  γίνεται  στο  υποκατάστημα  του  ΙΚΑ  και  επιβάλλεται  πρόστιμο  3%  επί  των  εισφορών ;

Τι  έγγραφα  προσκομίζουμε  για  την  διαπίστωση  των  εισφορών ;

Μήπως είχες δώσει ηλεκτρονική εντολή η οποία δεν πραγματοποιήθηκε γιατί το ίδιο έπαθα και εγώ και το τακτοποίησε η τράπεζα με χρέωση του λογ/μου μου χθές και κατάθεση στο ΙΚΑ με εμπρόθεσμη ημερομηνία.(είχε κάποιο πρόβλημα η τράπεζα και λόγω υπαιτιότητάς της το διόρθωσε αφού επικοινωνήσα μαζί της.)

Αν όχι

1)όπως karolos

2) όχι(δεν θέλει έγγραφα).. μόνο ΑΜΕ&ΑΦΜ για να κόψουν τα εντάλματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3% ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ

1,5% ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ

3 % για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης και 1 % για τους επόμενους μετά τον πρώτο με ανώτερο 120 % ( ισχύει απο 12/2/2004 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχες δώσει ηλεκτρονική εντολή η οποία δεν πραγματοποιήθηκε γιατί το ίδιο έπαθα και εγώ και το τακτοποίησε η τράπεζα με χρέωση του λογ/μου μου χθές και κατάθεση στο ΙΚΑ με εμπρόθεσμη ημερομηνία.(είχε κάποιο πρόβλημα η τράπεζα και λόγω υπαιτιότητάς της το διόρθωσε αφού επικοινωνήσα μαζί της.)

Αν όχι

1)όπως αντώνης10

2) όχι... μόνο ΑΜΕ&ΑΦΜ για να κόψουν τα εντάλματα

Γιατί να μην επιλέξει να πληρωθεί μέσω τράπεζας??

Ισχύει φυσικά και η πληρωμή στο ΙΚΑ με άμεση καταβολή των προσαυξήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην επιλέξει να πληρωθεί μέσω τράπεζας??

Καλό είναι να λύνουμε τα προβλήματα εν την γεννέσει τους και όχι μετά απο χρονικά διαστήματα απροσδιόριστα . Εκτός αν ποντάρεις στο ότι ο έλεγχος του ΙΚΑ θα το προσπεράσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πληρώσεις τις εισφορές μέσω τραπεζικού λογαριασμού.

Οι προσαυξήσεις θα υπολογιστούν όταν γίνει έλεγχος από το ΙΚΑ.

Γιατί οι προσαυξήσεις ΟΤΑΝ....;

Πληρώνω όταν ο πελάτης έχει χρήματα με εντολή στο e-banking συν τις προσαυξήσεις που υπολογίζω.

Αν περιμένω τον έλεγχο οι προσαυξήσεις θα ανεβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι προσαυξήσεις ΟΤΑΝ....;

Πληρώνω όταν ο πελάτης έχει χρήματα με εντολή στο e-banking συν τις προσαυξήσεις που υπολογίζω.

Αν περιμένω τον έλεγχο οι προσαυξήσεις θα ανεβαίνουν.

Σωστός ο Αλέκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να λύνουμε τα προβλήματα εν την γεννέσει τους και όχι μετά απο χρονικά διαστήματα απροσδιόριστα . Εκτός αν ποντάρεις στο ότι ο έλεγχος του ΙΚΑ θα το προσπεράσει

Συμφωνώ σ' αυτό (για την επίλυση).

Η ερώτηση όμως αφορούσε τους τρόπους επιλογής πληρωμής, οι οποίοι είναι στο χέρι του ερωτώντα ποιον θα επιλέξει.

Κατά κανόνα αυτό είναι και το πνεύμα όλων σχεδόν των απαντήσεων του forum.

Η προσωπική συμβουλή μας είναι διαφορετικό θέμα.

Και μένα η γνώμη μου είναι να πληρωθεί στο ΙΚΑ.

Και όχι δεν ποντάρω στο προσπέρασμα του προστίμου γι' αυτό έγραψα ότι "θα υπολογιστούν" και όχι "ίσως υπολογιστούν"

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι προσαυξήσεις ΟΤΑΝ....;

Πληρώνω όταν ο πελάτης έχει χρήματα με εντολή στο e-banking συν τις προσαυξήσεις που υπολογίζω.

Αν περιμένω τον έλεγχο οι προσαυξήσεις θα ανεβαίνουν.

Η πληρωμή θα γίνει μέσω e-banking του ποσού των εισφορών.

Οι προσαυξήσεις θα υπολογιστούν από το ΙΚΑ από την ημερ/νία λήξεως της προθεσμίας έως την ημερομηνία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ πληρωμής από την τράπεζα.

Δεν υπάρχει θέμα αύξησης των προσαυξήσεων.

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να πληρώσεις μέσω e-banking ΚΑΙ τις προσαυξήσεις υπολογίζοντας τις ο ίδιος.

Με επιφύλαξη απαντάω στο τελευταίο καθώς δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι προσαυξήσεις ΟΤΑΝ....;

Πληρώνω όταν ο πελάτης έχει χρήματα με εντολή στο e-banking συν τις προσαυξήσεις που υπολογίζω.

Αν περιμένω τον έλεγχο οι προσαυξήσεις θα ανεβαίνουν.

Φίλε Αλέκο καλημέρα,

Εάν οι προσαυξήσεις πληρωθούν μέσω e-banking, οι καταβολές δεν θα συμφωνούν με τις ΑΠΔ. Και για το ΙΚΑ αυτό είναι πρόβλημα. Εάν ζητήσεις ηλεκτρονικά ενημερότητα θα πάρεις το μυνηματάκι πού λέει να περάσεις από το υποκατάστημα.

Εάν περάσεις από το υποκατάστημα με όλα τα αποδεικτικά, θα πάρεις την απάντηση ότι κακώς τα κατέθεσες χωρίς πράξη επιβολής, θα σου βγάλουν πράξη επιβολής με τις προσαυξήσεις μέχρι την ημερομηνία της πράξης , θα πρέπει να την πληρώσεις, και για αυτά που έχεις καταθέσει να ζητήσεις επιστροφή.

Γιαυτό τα εκπρόθεσμα στο ΙΚΑ και ζητάς και την πράξη επιβολής για τις προσαυξήσεις.

Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αλέκο καλημέρα,

Εάν οι προσαυξήσεις πληρωθούν μέσω e-banking, οι καταβολές δεν θα συμφωνούν με τις ΑΠΔ. Και για το ΙΚΑ αυτό είναι πρόβλημα. Εάν ζητήσεις ηλεκτρονικά ενημερότητα θα πάρεις το μυνηματάκι πού λέει να περάσεις από το υποκατάστημα.

Εάν περάσεις από το υποκατάστημα με όλα τα αποδεικτικά, θα πάρεις την απάντηση ότι κακώς τα κατέθεσες χωρίς πράξη επιβολής, θα σου βγάλουν πράξη επιβολής με τις προσαυξήσεις μέχρι την ημερομηνία της πράξης , θα πρέπει να την πληρώσεις, και για αυτά που έχεις καταθέσει να ζητήσεις επιστροφή.

Γιαυτό τα εκπρόθεσμα στο ΙΚΑ και ζητάς και την πράξη επιβολής για τις προσαυξήσεις.

Καλό κουράγιο.

Προφανώς έχεις αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση αλλά έχω δύο απορίες

1. Αφού οι ΑΠΔ θα έχουν μικρότερο ποσό οφειλής απο αυτό που έχεις καταθέσει

γιατί να έχεις πρόβλημα;(θα συμψηφιστεί μετά απο το ΙΚΑ)

2. Γιατί πράξη επιβολής αφού πάνω στο γραμμάτιο σε επιβαρύνει με την προσαύξηση(Μιλάω για εκπρόθεσμη πληρωμή εώς και το τέλος του μήνα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινει πληρωμη σε υποκ/μα ΙΚΑ οποιου εκπροθεσμου μηνα αφορα, τοτε συμφωνα με το Ν3232/2004 ειναι υποχρεωτικη η καταβολη των ΠΤ χωρις τη συνταξη ΠΕΠΤ. Μπορει να συνταχθει ΠΕΠΤ εφοσον ο εργοδοτης θελει να υποβαλλει ενσταση κατα των ΠΤ επειδη εχει βασιμο λογο για τη μη καταβολη τους.

Οι εκπροθεσμες εισφορες πρεπει να καταβαλονται στο ΙΚΑ και οχι μεσω τραπεζης, συμφωνα με το Ν 2972/2001.

Το επι πλεον ποσο καταβολης συγκρινομενο με το ποσο οφειλης της ΑΠΔ παραγει πιστωτικο υπολοιπο που δεν συμψηφιζεται με ΠΤ παρα μονο αφου συνταχθει ΠΕΠΤ.

Συνεπως δεν ειναι σωστο να καταβαλλονται σε τραπεζα ΠΤ μαζι με την κυρια οφειλη γιατι δεν φαινεται το ποσο της κυριας οφειλης ξεχωριστα απο το ποσο των ΠΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε  σας  παρακαλώ  να  μου  πείτε  σε  περίπτωση  που  οι  εισφορές  προς  το  ΙΚΑ  του  Ιουλίου  δεν  έχουν  πληρωθεί  μέσω  Τραπεζικού  Λογαριασμού, τις  ενέργειες  ακολουθούνται ;

Συγκεκριμένα, η  πληρωμή  γίνεται  στο  υποκατάστημα  του  ΙΚΑ  και  επιβάλλεται  πρόστιμο  3%  επί  των  εισφορών ;

Τι  έγγραφα  προσκομίζουμε  για  την  διαπίστωση  των  εισφορών ;

κραταμε σε ενα χαρτακι γραμμενο το ΑΜΕ, ΑΦΜ του υποχρεου καί λεμε ποιο μηνα θα πληρώσουμε και ποσα ευρω ειναι. Επισης κραταμε και τα χρηματα συν την προσαυξηση

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...