Προς το περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ-ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ


επισκέπτη LOGIANNIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

μπήκα στο φορουμ μετα απο καιρο (στήν επιχειρηση που δουλευω το λογιστηριο δεν εχει ελευθερη προσβαση στο διαδικτυο) εκανα μια βόλτα σε παλαιότερα θέματα δεν καλυφθηκα (συγχυστηκα και λίγο με τη φαγωμαρα ΑΕΙ-ΤΕΙ) και ετσι θα θεσω σε νεο θεμα τις αποριες και τις αποψεις μου

καταρχάς ώς πτυχιουχος ΤΕΙ και σε μια εξεταστικη μακριά απο το πτυχιο ΑΕΙ (χρημ/κης και λογιστικής Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) θα σας καταθέσω την εμπειρία μου με την ελπίδα να παψει η φαγωμάρα...

Σε ένα καλό ΤΕΙ ο επιδοξος επιμελής και προσεκτικός φοιτητής θα μάθει καλά την Λογιστική που του είναι απαραίτητη για να πιάσει αμέσα δουλειά ως βοηθός (λογικό κανεις δεν προσλαμβανει έναν απειρο για διευθυντη λογιστηρίου). οι γνώσεις του και η εμπειρία που θα μαζεψει θα τον κάνουν πολύ καλό λογιστή

Σε ενα ΑΕΙ λογιστικής κατευθυνσης (επιλέγοντας φοροτεχνική κατευθυνση)ο επίδοξος επιμελής και προσεκτικός σπουδαστής θα μάθει οικονομικα,δικαιο και λογιστική τόσο καλά που θα θεωρεί ότι πρέπει να αναλάβει τη διοικηση της pricewaterhousecoopers.... και δεν θα μου κανε εντύπωση αν πήγαινε καλά... όμως δεν του διδάσκουν (αναλυτικά και με έμφαση) βασικά πράγματα ενός μηχανογραφημένου λογιστηρίου.... :

1)τη σημασία των ισοζυγίων για να βγαλεις ΦΠΑ αλλά και ακρη αν παει κατι στραβα και εχεις ασυμφωνίες

2)τις βασικες υποχρεώσεις απεναντι στο κράτος εκτός του ΦΠΑ και πότε τις υποβάλουμε, και πως

3)εργατική και ασφαλιστικη νομοθεσια με ΑΠΔ ΚΑΔ ΦΜΥ και τα 7 κακά της μοίρας μας

4)χειρισμό μισθοδοτικού software

προς ΘΕΟΥ δεν λέω ότι αυτά μας τα μάθανε στο ΤΕΙ καλά.... αλλά λίγο πιο έντονα... και από ότι μαθαίνω στα ΙΕΚ ακόμα πιο πολύ τους τα δείχνουν. αυτό το θεωρώ κακό. δεν μπορεί να βγαίνω από το ΑΕΙ με την απαραίτητη γνώση για να κλείσω ισολογισμό και να κάνς αναλυση επενδυσεων και να μην ξέρω τι είναι (και πόσο σημαντική είναι) η κατασταση ΚΕΠΥΟ (παράδειγμα).Και τι να το κάνει ο μέλλων εργοδότης μου το οτι ξέρω(;) να του κλεισω ισολογισμό.Γι αυτό θα με προσλάβεί;

Ειναι λοιπόν διαφορετική η νοοτροπία. Στα ΑΕΙ νομίζεις ότι μπορείς να πάρεις πρωταθλημα ΦΟΡΜΟΥΛΑ1 με τις ικανότητες σου αλλά δεν σου διδάσκουν ούτε που ειναι η μίζα ούτε πως ξεκινάς... Στα ΤΕΙ οδηγάς σαν το θείο μου τον Νωντα (με ασφαλεια αλλά μεχρι εκεί) στα ΙΕΚ κανεις εκπληκτικές εκκινήσεις αλλα στις στροφες παλαντζαρεις... Πρεπει τα πανεπιστήμια να κανουν σεμιναρια στους προπτυχιακούς και να κνουν αναπροσαρμογες στο προγραμμα σπουδων... εγω πέρασα τη φορολογική λογιστική(μάθημα) πριν 2 χρονια.πως θα μου δώσουν πτυχίο με κατευθυνση φοροτεχνικής χωρίς να μου πουν για το ε9 και το φπα στα ακινητα;

και πάμε τωρα στις ερωτήσεις (αν διαβάζετε ακόμα και δεν βαρεθήκατε)

1) πως θα βρω πελάτες;; τι να κανω για να τους προσεγγισω; (εννοω μαγαζιά) θα κάνω παραλληλη εναρξη γραφείου το 2006, εχω χωρο δικό μου σε "παρθενο" αναπτυσσομενο μερος χωρίς λογιστικα γραφεία και με απασχολει το θεμα πελατης γιατί ο πελατης γίνετάι φίλος με τον λογιστή... πως θα αφήσουν το λογιστή τους και θα προτιμήσουν εμένα; (ρωταω πως και όχι γιατί, το γιατί το ξέρω... θα με προτιμήσουν και θα μείνου γιατί θα είμαι καλός.. πολύ καλός στη δουλεια μου)

2)τι παίζει τελικα με το οεε και τις αδειες;; θα αλλάξει το πλαίσιο;;

3)γνωρίζει κανείς κάτι για μεταπτυχιακό με θέμα τη λογιστική (σε ελλάδα η μέσω ιντερνετ ACCA για παράδειγμα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

μπήκα στο φορουμ μετα απο καιρο (στήν επιχειρηση που δουλευω το λογιστηριο δεν εχει ελευθερη προσβαση στο διαδικτυο) εκανα μια βόλτα σε παλαιότερα θέματα δεν καλυφθηκα (συγχυστηκα και λίγο με τη φαγωμαρα ΑΕΙ-ΤΕΙ) και ετσι θα θεσω σε νεο θεμα τις αποριες και τις αποψεις μου

καταρχάς ώς πτυχιουχος ΤΕΙ και σε μια εξεταστικη μακριά απο το πτυχιο ΑΕΙ (χρημ/κης και λογιστικής Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) θα σας καταθέσω την εμπειρία μου με την ελπίδα να παψει η φαγωμάρα...

Σε ένα καλό ΤΕΙ ο επιδοξος επιμελής και προσεκτικός φοιτητής θα μάθει καλά την Λογιστική που του είναι απαραίτητη για να πιάσει αμέσα δουλειά ως βοηθός (λογικό κανεις δεν προσλαμβανει έναν απειρο για διευθυντη λογιστηρίου). οι γνώσεις του και η εμπειρία που θα μαζεψει θα τον κάνουν πολύ καλό λογιστή

Σε ενα ΑΕΙ λογιστικής κατευθυνσης (επιλέγοντας φοροτεχνική κατευθυνση)ο επίδοξος επιμελής και προσεκτικός σπουδαστής θα μάθει οικονομικα,δικαιο και λογιστική τόσο καλά που θα θεωρεί ότι πρέπει να αναλάβει τη διοικηση της pricewaterhousecoopers....  και δεν θα μου κανε εντύπωση αν πήγαινε καλά... όμως δεν του διδάσκουν (αναλυτικά και με έμφαση) βασικά πράγματα ενός μηχανογραφημένου λογιστηρίου.... :

1)τη σημασία των ισοζυγίων για να βγαλεις ΦΠΑ αλλά και ακρη αν παει κατι στραβα και εχεις ασυμφωνίες

2)τις βασικες υποχρεώσεις απεναντι στο κράτος εκτός του ΦΠΑ και πότε τις υποβάλουμε, και πως

3)εργατική και ασφαλιστικη νομοθεσια με ΑΠΔ ΚΑΔ ΦΜΥ και τα 7 κακά της μοίρας μας

4)χειρισμό μισθοδοτικού software

προς ΘΕΟΥ δεν λέω ότι αυτά μας τα μάθανε στο ΤΕΙ καλά.... αλλά λίγο πιο έντονα... και από ότι μαθαίνω στα ΙΕΚ ακόμα πιο πολύ τους τα δείχνουν. αυτό το θεωρώ κακό. δεν μπορεί να βγαίνω από το ΑΕΙ με την απαραίτητη γνώση για να κλείσω ισολογισμό και να κάνς αναλυση επενδυσεων και να μην ξέρω τι είναι (και πόσο σημαντική είναι) η κατασταση ΚΕΠΥΟ (παράδειγμα).Και τι να το κάνει ο μέλλων εργοδότης μου το οτι ξέρω(;) να του κλεισω ισολογισμό.Γι αυτό θα με προσλάβεί;

Ειναι λοιπόν διαφορετική η νοοτροπία. Στα ΑΕΙ νομίζεις ότι μπορείς να πάρεις πρωταθλημα ΦΟΡΜΟΥΛΑ1 με τις ικανότητες σου αλλά δεν σου διδάσκουν ούτε που ειναι η μίζα ούτε πως ξεκινάς... Στα ΤΕΙ οδηγάς σαν το θείο μου τον Νωντα (με ασφαλεια αλλά μεχρι εκεί) στα ΙΕΚ κανεις εκπληκτικές εκκινήσεις αλλα στις στροφες παλαντζαρεις...  Πρεπει τα πανεπιστήμια να κανουν σεμιναρια στους προπτυχιακούς και να κνουν αναπροσαρμογες στο προγραμμα σπουδων... εγω πέρασα τη φορολογική λογιστική(μάθημα) πριν 2 χρονια.πως θα μου δώσουν πτυχίο με κατευθυνση φοροτεχνικής χωρίς να μου πουν για το ε9 και το φπα στα ακινητα;

και πάμε τωρα στις ερωτήσεις (αν διαβάζετε ακόμα και δεν βαρεθήκατε)

1) πως θα βρω πελάτες;; τι να κανω για να τους προσεγγισω; (εννοω μαγαζιά) θα κάνω παραλληλη εναρξη γραφείου το 2006, εχω χωρο δικό μου σε "παρθενο"  αναπτυσσομενο μερος χωρίς λογιστικα γραφεία και με απασχολει το θεμα πελατης γιατί ο πελατης γίνετάι φίλος με τον λογιστή... πως θα αφήσουν το λογιστή τους και θα προτιμήσουν εμένα; (ρωταω πως και όχι γιατί, το γιατί το ξέρω... θα με προτιμήσουν και θα μείνου γιατί θα είμαι καλός.. πολύ καλός στη δουλεια μου)

2)τι παίζει τελικα με το οεε και τις αδειες;; θα αλλάξει το πλαίσιο;;

3)γνωρίζει κανείς κάτι για μεταπτυχιακό με  θέμα τη λογιστική (σε ελλάδα η μέσω ιντερνετ ACCA για παράδειγμα);

καλημέρα καλε μου συνάδελφε.

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου για μεταπτυχιακο αλλά επειδή κι εγώ ειμαι αποφοιτη τει με 6ετη προυπηρεσία (δε μπορω να πω ότι ειναι αρκετη) έχω τις ίδιες απορίες με σένα. Απασχολουμαι σε λογιστήριο αλλά δεν κάνω τα παντα και δυστυχώς δεν έχω την εμπειρια που εχει καποιος που δουλευει σε ένα λογιστικό γραφείο. Έχω σκεφτει σοβαρα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο αλλά μόνο αν υπαρχει περίπτωση εξέλιξης...Να μπορω δηλαδη σε μερικά χρόνια να ανοιξω κι εγω ένα δικό μου γραφείο...Απότι θα χεις ενημερωθει όμως και από το φόρουμ αδεια ασκήσεως του επαγγέλματος παίρνουν μόνο αυτοι που ειναι γραμμένοι στο Ο.Ε.Ε.

Αυτό και μόνο με απογοητεύει..αντε λες να περάσουν τα χρόνια, άντε να δώσεις εξετάσεις να ανέβεις κατηγορίες...μετά όμως? Ασε που το θέμα των εξετάσεων έχει παγώσει..Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο δηλαδή...Εσύ πόσα χρόνια προυπηρεσία εχεις? Θα καταφέρεις να ανοιξεις γραφείο?Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

Εύχομαι κάποιος συνάδελφος ή συντονιστής να σε βοηθήσει...

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ... ειμαι απο Θεσσαλονίκη. Να ημειώσω εδώ ότι έχω όλα τα σχετικα με την αδεια (νομους,ΠΔ κλπ) απλά επειδή θα βγάλω την αδεια αρχες 2006 ρωτάω για να μάθω αν επίκεινται αλλαγες σε αυτά που ήδη έχω στα χέρια μου...

και για να ξεδιαλυνω και άλλο το Θεμα ΤΕΙ-ΑΕΙ ειδικά προς τους νέους συναδέλφους...

αφήστε τα μίση.... ότι σχολή και άν έχεις τελειώσει είναι σαν να κολυμπούσες σε πισίνα με μπρατσάκια

η ένταξη σε οργανωμένο λογιστήριο με λίγο προαωπικο (και "λιγο" σε ικανοτητες) η σε λογιστικό γραφείο... (ειδικά σε περίοδο κλεισίματος) ισοδυναμεί με έξοδο από την πισίνα και βουτιά απο τα 30000 πόδια στον ειρηνικό νύχτα και χωρις τα μπρατσάκια....

αφήστε τα μίση λοιπόν και ριχτείτε στη δουλεια και το διαβασμα (ειδικά ΚΒΣ.... στις σχολές μου τον ΚΒΣ τον περάσανε ελαφρά πολύ ελαφρά σαν να ενα οποιοδηποτε ΝΔ και όταν είδα τους 3 τομους του σταματοπουλου μου ρθε κόλπος... γιατι κανείς σε ΚΑΜΜΙΑ σχολή δεν με εσπρωξε προς τα εκει;;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ... ειμαι απο Θεσσαλονίκη. Να ημειώσω εδώ ότι έχω όλα τα σχετικα με την αδεια (νομους,ΠΔ κλπ) απλά επειδή θα βγάλω την αδεια αρχες 2006 ρωτάω για να μάθω αν επίκεινται αλλαγες σε αυτά που ήδη έχω στα χέρια μου...

και για να ξεδιαλυνω και άλλο το Θεμα ΤΕΙ-ΑΕΙ ειδικά προς τους νέους συναδέλφους...

αφήστε τα μίση.... ότι σχολή και άν έχεις τελειώσει είναι σαν να κολυμπούσες σε πισίνα με μπρατσάκια

η ένταξη σε οργανωμένο λογιστήριο με λίγο προαωπικο (και "λιγο" σε ικανοτητες) η σε λογιστικό γραφείο... (ειδικά σε περίοδο κλεισίματος)  ισοδυναμεί με έξοδο από την πισίνα και βουτιά απο τα 30000 πόδια στον ειρηνικό νύχτα και χωρις τα μπρατσάκια....

αφήστε τα μίση λοιπόν και ριχτείτε στη δουλεια και το διαβασμα (ειδικά ΚΒΣ.... στις σχολές μου τον ΚΒΣ τον περάσανε ελαφρά πολύ ελαφρά σαν να ενα οποιοδηποτε ΝΔ και όταν είδα τους 3 τομους του σταματοπουλου μου ρθε κόλπος... γιατι κανείς σε ΚΑΜΜΙΑ σχολή δεν με εσπρωξε προς τα εκει;;; )

Αρα είσαι πανέτοιμος για τη μεγάλη κίνηση...Μπράβο σου...

Συμφωνώ απόλυτα με τα μπρατσάκια και τον ΚΒΣ..είναι μεγάλη η βουτιά.

Οσο ζουμε μαθαινουμε απλά στη σχολή σε μαθαίνουν να κολυμπάς στα ρηχά κι όχι στον ωκεανό ε???? Το θέμα είναι όταν θα ανοιχτείς να χεις καλό καπετάνιο..

Μου χει τυχει να δουλεψω σε λογιστικο γραφείο οπου αν δεν προσπαθούσα μόνη μου να κολλήσω δίπλα σε συνάδελφο να μάθω ,η κυρία που χε το γραφείο δεν μου δωσε ποτέ τα φώτα της..Δεν είχε το χρόνο....ίσως και οχι πολλες γνώσεις...

Υπήρχαν άλλα άτομα να βγάζουν τη δουλεια κι ετσι δεν υπήρχε πρόβλημα..

Αλλά κι εκει ως ενός σημείου ειχα τη δυνατότητα να μάθω..Τηρούσαν μεχρι Β κατηγορίας βιβλία και δεν ειχα κανει ουτε μια εγγραφή με τη διπλογραφική μέθοδο..Έπρεπε να ανοιχτώ λιγο....

Τελοσπάντων , πέρα απο τα δικά μου εγω σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία και καλή δύναμη, κι αν ποτέ βρεθώ στη Θεσ/νίκη θα κανονίσω να σε επισκεφτω.

Εχω μια κολλητή στις Συκιές κι ερχομαι που και που..

GOOD LUCK..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι θα χεις ενημερωθει όμως  και από το φόρουμ αδεια ασκήσεως του επαγγέλματος παίρνουν μόνο αυτοι που ειναι γραμμένοι στο Ο.Ε.Ε.

Δεν είναι έτσι, το να είσαι μέλος του ΟΕΕ δεν είναι απαιτούμενο γιά να πάρεις άδεια.

Το αν μπορείς να πάρεις άδεια και τι κατηγορίας, το λέει ο σχετικός νόμος, που εκτός του site μας θα βρεις και στο ΟΕΕ, εδώ: http://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm

Τώρα σε ότι αφορά εξετάσεις κλπ, όντως είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί χρόνια τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι, το να είσαι μέλος του ΟΕΕ δεν είναι απαιτούμενο γιά να πάρεις άδεια.

Το αν μπορείς να πάρεις άδεια και τι κατηγορίας, το λέει ο σχετικός νόμος, που εκτός του site μας θα βρεις και στο ΟΕΕ, εδώ: http://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm

Τώρα σε ότι αφορά εξετάσεις κλπ, όντως είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί χρόνια τον κόσμο.

εχω διαβασει πολλες φορές αυτόν το νόμο αλλα δυστυχώς αποθαρρύνομαι.

εχω 4 χρονια εμπειρία (μετά τη λήψη του πτυχιου τει λογιστικης) και για να αποκτήσω τον τίτλο "λογιστής ταδε κατηγορίας" πρεπει να περάσω από εξετάσεις............

ενα θέμα που ταλαιπωρεί χρονια τον κόσμο ................................................................................

......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι παρατηρήσεις ΟΛΩΝ σας ήταν πολύ σωστές και ακριβώς στην πραγματική κατάσταση που ζήσαμε και ζούμε ΟΛΟΙ μας!

Είναι αλήθεια ότι τελικά το μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο είναι αυτό της ΖΩΗΣ και ανάλογα, η καλύτερη σχολή γιά λογιστικά είναι η πράξη, η εμπειρία, η συνεχής ενημέρωση και μελέτη.

Προσωπικά πέρασα και ακόμα περνώ, σε εργασιακούς χώρους που ΚΑΙ με λογιστική βρήκα ευκαιρία να ασχοληθώ ΚΑΙ με πιό εξειδικευμένα οικονομικά ζητήματα.

Γνώρισα υψηλότατα αμοιβόμενα άτομα, με πτυχία και μεταπτυχιακά, που κάνανε αναλύσεις και προϋπολογισμούς και στέλνανε στο εξωτερικό (μαμά πολυεθνική) αποτελέσματα (μηνιαία και ετήσια) με ΔΛΠ, και πολλές φορές δεν ξέραν τι εστί ΚΒΣ, τί είναι Χ και Π (τραβηγμένο ίσως, αλλά...), άσε δε γιά φόρους και τέτοια.

Οπως γνώρισα και τσακάλια λογισταραίους, που μελετούσαν συνεχώς και ξέρανε νεράκι και ανακατωτά τα πάντα (αν και καμμιά φορά γίνονταν αντιπαραγωγικοί με την εμμονή τους στο απόλυτο γράμμα του νόμου, ξεχνόντας ότι έχει και ...πνεύμα! :D )

Είχα την τύχη να περάσω χρόνια σε τμήμα Reporting & Budget και να γνωρίσω έτσι πράγματα που δύσκολα θα μάθει ένας συνάδελφος σε απλό λογιστήριο.

Αλλά φρόντισα να έχω απόλυτη συνεργασία με το τμήμα του Λογιστηρίου, το οποίο άλλωστε έκανε την αρχική δουλειά γιά να συνεχίσω εγώ, και όφειλα γιά να μην γίνομαι καταγέλαστος να ξέρω ίδια και καλύτερη λογιστική και φορολογιά με αυτούς.

Θυμάμαι πχ ότι όταν έφτιαχνα προϋπολογισμό, στο κομμάτι μοσθοδοσίας είχα φτιάξει στο excel ολόκληρο αρχείο που υπολόγιζε τα πάντα, σε βαθμό που άνετα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί γιά να βγάζουμε την μισθοδοσία μας.

Την ώρα που αυτό γιά άλλους ήταν χάσιμο χρόνου, αφού τους αρκεί να βάλουν στο budget τους ένα ποσό κατά προσέγγιση έτσι απλά.

Πέρασα και από Λογιστήριο, και από διάφορα καθήκοντα και εργασίες.

Είναι η μεγάλη αλήθεια αυτο που γράφτηκε.

Αν δεν σου δείξουν, αν δεν ενδιαφερθείς, αν δεν έχεις τύχη να σου δωθεί γνώση και ευκαιρία, τότε απλά δεν....

Και είναι κρίμα που ακόμα υπάρχουν συνάδελφοι, όχι μόνο προϊστάμενοι, αλλά και σε απλές θέσεις, που ΔΕΝ μεταδίδουν γνώση, δεν δίνουν ευκαιρίες, φοβούμενοι μην "τους φάνε" την θέση! Ανασφάλειες;;; Ισως! Ο ανθρωπος έτσι είναι...

Καμμιά φορά απλώς η ρουτίνα της δουλειάς, ο αμείλιτος χρόνος που περνά και πρέπει να βγει η δουλειά...

Η καλή θέληση υπάρχει, αλλά δεν το επιτρέπουν οι συνθήκες.

Η ουσία παραμένει.

Η δουλειά αυτή θέλει μεράκι, θέλει χρόνο, θέλει μελέτη, θέλει υπομονή και επιμονή!

Και είναι αγχωτική. Και εκτός αυτών, είναι και αδικημένη σε ότι αφορά την ΚΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ της σε κάθε επιχείρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μεγάλη αλήθεια αυτο που γράφτηκε.

Και είναι κρίμα που ακόμα υπάρχουν συνάδελφοι, όχι μόνο προϊστάμενοι, αλλά και σε απλές θέσεις, που ΔΕΝ μεταδίδουν γνώση, δεν δίνουν ευκαιρίες, φοβούμενοι μην "τους φάνε" την θέση! Ανασφάλειες;;; Ισως! Ο ανθρωπος έτσι είναι...

Θα σταθώ σε αυτή την παράγραφο. Το λόγο που δεν μεταδίδεται η γνωση δεν τον ξέρω...είναι ίσως κι αυτο που λες...ανασφάλεια...

Αλλά και κατι άλλο πολυ σημαντικο για το οποίο είχα έρθει σε αντιπαράθεση με μια άλλη συναδελφο στο φόρουμ..Υπάρχουν άτομα σε καίριες θέσεις επειδή βρέθηκε καποιος και τους βόλεψε οι οποίοι δεν ξερουν ουτε μερικά βασικά της λογιστικης.

Και το χειρότερο ειναι ότι καμαρώνουν ότι ειναι λογιστές Α(!!!!!!!!) με άδεια και εμπειρία τόσων χρόνων και ότι δε μπορει να τους τη βγει κανεις...Εκεί τα παιρνω!

Οχι μονο αχρηστους τους θεωρώ αλλά και ηλίθιους...Κι αν τους ρωτήσεις κάτι σχετικο με το επάγγελμα πχ ικα σου λενε.. "ασε που να σου εξηγω τώρα..."

ή " δεν τα χρειάζεσαι εσύ αστο..."...Τι συμπεριφορά είναι αυτή?

Για μένα τέτοιου ειδους ατομα έχουν μεγάλες ελλειψης στις γνώσεις τους και αυτό είναι που τους κάνει να κοκορεύονται....Κι όταν χρειαζεται να δωσουν σε καποιο εργαζόμενο εξηγήσεις σχετικα με τη μισθοδοσία πχ....το μονο που ξερουν να λενε είναι ..." δεν ειμαι υποχρεωμένος να εξηγω στον καθε εργαζόμενο, στο κάτω κατω δεν ειμαι ο λογιστής του...".....Ε πάει πολυ όταν βλέπω τέτοιες καταστάσεις....

Είμαι σε μια δουλεια εδω και ενάμιση χρόνο...η προισταμένη μου σας πληροφορώ δεν έχει ασχοληθεί συνολικά μαζί μου ούτε μία ώρα...Αυτό τα λέει όλα....

Είναι κρίμα και γι αυτο θέλω να τους πω αντίο....Να βρω μια δουλεια με άτομα που θα μπορούν να μου προσφέρουν γνώση και να μπορω να την παρω και να παραγω έργο κι εγώ. Τα εφόδια για το αύριο...δε μπορω να λιμνάζω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΛΕΥΤΕΡΗΣ

Κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό να αποκαλείς συναδέλφους σου και μάλιστα μεγαλύτερους ηλίθιους. Δεν θα το πιστέψεις, αλλά κάποιος μπορεί να είναι άριστος οικονομικός διευθυντής ή διευθυντής λογιστηρίου και να μην ξέρεις τα διαδικαστικά πχ του ΙΚΑ. Επίσης, αν περιμένεις ότι ο επόμενος προιστάμενος θα έχει το χρόνο να σε πάρει από το χεράκι και να σε εκπαιδεύει ώρες ατελείωτες, μάλλον θα απογοητευτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό να αποκαλείς συναδέλφους σου και μάλιστα μεγαλύτερους ηλίθιους. Δεν θα το πιστέψεις, αλλά κάποιος μπορεί να είναι άριστος οικονομικός διευθυντής ή διευθυντής λογιστηρίου και να μην ξέρεις τα διαδικαστικά πχ του ΙΚΑ. Επίσης, αν περιμένεις ότι ο επόμενος προιστάμενος θα έχει το χρόνο να σε πάρει από το χεράκι και να σε εκπαιδεύει ώρες ατελείωτες, μάλλον θα απογοητευτείς

ενα θα σου πω μονο φίλε λευτερη..

"για να βοηθηθείς πρέπει να βοηθήσεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και καλό μηνα

Λευτέρη και εγω θα σου πω οτι με βοήθησε πάρα πολύ που κανεις δεν με πήρε απο το χερι... τους έβλεπα να πνίγονται με το κλείσιμο και δεν τολμούσα να τους ζαλίσω... σκεφτηκα : "σε πήραν γιατι "υποτίθεται" ξερεις 5 πράγματα, ε καντα" με βάση τις γνώσεις μου παιδεύτηκα, έκανα λάθη και τελικα τα καταφερα.... ΑΛΛΑ με ενοχλεί πάρα πολύ όταν δεν βρίσκω τη λύση σε κάτι και τη βρίσκει ο παλαιότερος να τον ρωτάω πως το κανε και απλά να μου κλείνει το μάτι σαν να μου λεει: " ε δεν ξέρεις εσυ"

¨

τελικά κανείς δεν μου απάντησε για το μεταπτυχιακό ακομα....

καλημέρα σε όλους και καλη δουλεια

LOGIANNIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-jade-
καλημέρα και καλό μηνα

Λευτέρη και εγω θα σου πω οτι με βοήθησε πάρα πολύ που κανεις δεν με πήρε απο το χερι... τους έβλεπα να πνίγονται με το κλείσιμο και δεν τολμούσα να τους ζαλίσω... σκεφτηκα : "σε πήραν γιατι "υποτίθεται" ξερεις 5 πράγματα, ε καντα" με βάση τις γνώσεις μου παιδεύτηκα, έκανα  λάθη και τελικα τα καταφερα.... ΑΛΛΑ με ενοχλεί πάρα πολύ όταν δεν βρίσκω τη λύση σε κάτι και τη βρίσκει ο παλαιότερος να τον ρωτάω πως το κανε και απλά να μου κλείνει το μάτι σαν να μου λεει: " ε  δεν ξέρεις εσυ"

¨

τελικά κανείς δεν μου απάντησε για το μεταπτυχιακό ακομα....

καλημέρα σε όλους και καλη δουλεια

LOGIANNIS

καλημέρα και καλό μήνα!

Συμφωνώ ότι μαθαίνεις αν παιδευτείς αλλα κι αυτό το δεν ξερεις εσύ που ειπες ειναι εκνευριστικό....Θέλει λίγο χρόνο να εκπαιδεύσεις κάποιον και μετά άστον μόνο του...αν είναι καλός θα πετάει...

Αυτό το πιστεύω...ε δε μπορεις να παιρνεις κάποιον στη δουλεια και να θέλεις να είναι αυτοδίδακτος..και αν εχεις γνώσεις τι τις κρατάς για τον εαυτό σου?

Κουταμάρα δεν είναι? Δωστου τα φώτα σου και θα προχωρήσει η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

(ΠΟΛΛΑ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΝΕΟΣ.... ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ)

ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ (ΤΟ ΑΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΚΟΜΑ) ΜΠΟΡΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ Γ ΤΑΞΗΣ Ε; ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΕΕ...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΤΗ Δ ΤΑΞΗ... ΑΦΟΥ ΤΗ Δ ΤΑΞΗ ΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΑΛΛΩΝ ΤΕΙ... ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΝ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ;;; ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗ Γ... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ Δ ΑΜΕΣΩΣ;;;

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ Δ ΤΑΞΗΣ;;;

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΛΕΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗ Γ ΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ;

ΑΑΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ ΠΟΛΥ

ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να το εχω διαβασει ολο πεταγομαι και γραφω οτι για αλλο λογω υπαρχουν τα ΤΕΙ για αλλο τα ΑΕΙ. Τα ΤΕΙ ιδρυθηκαν για να συνδεσουν την επιστημη με την αγορα εργασιας. Τα ΑΕΙ για να βγαλουν θεωρητικους επιστημονες. Ειναι τοσο απλο. Εσεις ομως οι των ΤΕΙ απο την μια βριζεται τα ΑΕΙ και απο την αλλη κανετε το παν να γινετε το ιδιο. Να δουμε ποιο θα ειναι το κερδος αν γινουν ολα θεωρητικα ΑΕΙ....

Εγω χαιρωμαι την διαφορετικοτητα μου και αδιαφορω αν δεν ξερω τις λεππτομεριες που ξερεται εσεις...οταν παρω εναν ισολογισμο στα χερια μου ομως γνωριζω μια χαρα τι γινεται στην εταιρια και περνω την πληροφορηση που χρειαζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον λογιανη οπως θα ξερεις μεταπτυχιακο λογιστικης υπαρχει στο πανεπιστημιο μακεδονιας στο τμημα που σπουδαζεις. Τωρα το οτι δεν ειναι καλα οργανωμενο ειναι αλλο θεμα,Στο εξωτερικο παιζουν παρα πολλα και καλα.

Οι "ανωτεροι" που δεν βοηθανε δεν ξερουν την τυφλα τους. Αντιληφθηκα οτι ο δικος μου ανωτερος δεν μου μαθαινε την δουλεια επειδη εκανε παρα πολλα λαθη η ιδια...και ετσι νομιζε οτι θα ην γλυτωσει...

Το ΑΕΙ παντως σου δινει αυτοπεποιθηση και οχι αδικως, και το μαστερ ακομα περισσοτερο.

Φιλοι αποφοιτη ΤΕΙ ο ανταγωνισμος ειναι ελευθερος, αν αξιζεται περισσοτερο θα φαινεται καθε μερα...μην προσπαθειται να κερδισεται μειωνοντας τα ΑΕΙ...συγνωμη αλλα αυτο που συμβαινει απο πολλα ατομα μονο ως ενδειξη κομπλεξισμου μπορω να την προσλαβω. μια ανουσια κοντρα που καθε φορα που μπαινω στο φορουμ θα διαβασω και καποιον που θα πεταχτει και θα πει οτι εσεις στα ΑΕΙ ειστε ασχετοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ηρεμήστε....

"χωρις να το εχω διαβασει ολο πεταγομαι και γραφω οτι για αλλο λογω υπαρχουν τα ΤΕΙ για αλλο τα ΑΕΙ. Τα ΤΕΙ ιδρυθηκαν για να συνδεσουν την επιστημη με την αγορα εργασιας. Τα ΑΕΙ για να βγαλουν θεωρητικους επιστημονες. Ειναι τοσο απλο. Εσεις ομως οι των ΤΕΙ απο την μια βριζεται τα ΑΕΙ και απο την αλλη κανετε το παν να γινετε το ιδιο. Να δουμε ποιο θα ειναι το κερδος αν γινουν ολα θεωρητικα ΑΕΙ....

Εγω χαιρωμαι την διαφορετικοτητα μου και αδιαφορω αν δεν ξερω τις λεππτομεριες που ξερεται εσεις...οταν παρω εναν ισολογισμο στα χερια μου ομως γνωριζω μια χαρα τι γινεται στην εταιρια και περνω την πληροφορηση που χρειαζομαι..."

αν το χες διαβασει όλο θα διαβαζες ότι κατα βάση δεν διαφωνω μαζί σου....

διαφωνω ομως και με εσενα και με τα ΑΕΙ και με τα ΤΕΙ και με οποιονδήποτε βγει και μου πει οτι τα πτυχια οικονομικών που μοιράζονται στα Πανεπιστήμια βγάζουν "ΛΟΓΙΣΤΕΣ" (οχι οικονομολόγους χρηματιστες οικονομομετρες) έτοιμους για αναλάβουν επιχειρήσεις (για να τους δίνει αδεια το ΟΕΕ τους θεωρει ετοιμους) χωρις να ξέρουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΒΣ, ΕΓΛΣ, ΚΑΙ 2238/1994 και με όποιον βγει και πει ότι ο τρόπος λειτουργίαςτων ΤΕΙ εξασφαλίζει επαρκείς γνώσεις στους αποφοιτους τους αντιστοιχες με το προγραμμα σπουδων τους.

τιποτα απο αυτα δεν γίνεται φίλε μου και εκει ειναι η ενσταση μου....

το ΑΕΙ που τελειεωνω μου εδωσε όλες τις γνωσεις για να παρω την πληροφορηση απο τον ισολογισμο όπως ειπες και εσυ.... αλλα το πως θα λειτουργήσω την επιχειρηση απο 1/1/-31/12 μεσα στον κυκεωνα της νομοθεσίας και των υποχρεωσεων Δ Ε Ν Μ Ο Υ Τ Ο Ε Μ Α Θ Ε Κ Α Ν Ε Ι Σ Ο Υ Τ Ε Σ Τ Ο Τ Ε Ι Ο Υ Τ Ε Σ Τ Ο Α Ε Ι ουτε με προετοιμασε κανεις για το που θα μπλεξω.

κατα την ταπεινη μου γνωμη πρεπει να σταματησει αυτο με τις πολλες σχολες που βγαζουν λογιστες...

ειναι δυνατόν να εχει ο αποφοιτος διοικησης, εμποριας και διαφημισης, τουριστικων επαγγελματων δικαιωμα να γινει καποια στιγμηυ λογιστής;; ειναι σαν να λεμε οτι ο βοηθος μικροβιολογου μπορει μετα απο καποια χρονια να γινει γιατρος; και εγω εκανα νομικα στο ΤΕΙ μετα απο καποια χρονια θα μπορω να παρω αδεια δικηγορου για οικονομικες υποθεσεις; ΟΧΙ

ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΕΙ ΧΡΗΜ/ΚΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ (ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ)

ΑΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ(ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ Η ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗΣ)

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΕΛΕΧΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΕΜΕΙΣ.ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΑΙΑ Η ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ 2

Β ΤΑΞΗΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΕΙ)

ΚΑΙ Α ΤΑΞΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΤΗ Β

ΠΡΕΠΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΕΙ .ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑ ΛΟΓΙΣΤΑΚΙΑ, ΣΑΝ ΤΟΝ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ".ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΚΡΕΜΑΝ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ "ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΣΟΕΕ" ΑΛΛΑ "ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΣΟΕΕ" . ΑΝΟΙΞΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ;;

ΟΣΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΑΛΛΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ (ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΡΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ)

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ "ΠΑΛΑΙΟΙ" ΛΟ ΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΑΣΕΙ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΤΥΧΙΟΥ.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ a priori ΙΚΑΝΟΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΓΙΑ ΘΕΣΗ ΛΟΓΙΣΤΗ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΩΝ... Η ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΨΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΤΟΜΕ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΕΙ Η ΤΕΙ ΤΟΥΣ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΒΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΕΝΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΤΡΙΒΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.... ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΙΑΔΑΣΚΟΥΝ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΙΑΤΡΟΙ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN O ΠΑΡΑΠΑΝΩ GUEST- ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΥΒΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΕΙ- ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο σαφής θα έλεγα ότι

α) χρειαζόμαστε κάτι αντιστοιχο της acca στη ελλάδα

β) για να αποκτήσουμε acca χρειαζομαστε κατι πιο σημαντικο :

ΝΑ ΠΆΨΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ (ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ-ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ)

ΩΣ ΒΟΟΚEEPERS ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ACCOUNTANTS

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ Χ ΚΑΙ Π ΟΥΤΕ ΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΤΩΝ ΑΕΙ.... ΦΑΓΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ....

ΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ

"ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ, ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΟΥ" Η ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.

ΑΥΤΗ Η ΠΟΡΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ "LOGIANNIS" ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΘΕΣΕΣ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΑ!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!

ΚΩΣΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο σαφής θα έλεγα ότι

α) χρειαζόμαστε κάτι αντιστοιχο της acca στη ελλάδα

β) για να αποκτήσουμε acca χρειαζομαστε κατι πιο σημαντικο :

  ΝΑ ΠΆΨΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ (ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ-ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ)

 

  ΩΣ ΒΟΟΚEEPERS ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ACCOUNTANTS

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ Χ ΚΑΙ Π ΟΥΤΕ ΟΙ ΤΩΝ ΤΕΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΤΩΝ ΑΕΙ.... ΦΑΓΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΜΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ....

ΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ

"ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ, ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΟΥ"  Η ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.

ΑΥΤΗ Η ΠΟΡΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

Να παραθέσω την ταπεινή μου γνώμη στο θέμα..Είμαι απόφοιτη τει λογιστικής και με βρίσκεις συμφωνη σε αρκετά από όσα λες ακόμα και στο θέμα των τάξεων.

Δεν κουβαλώ κανένα κομπλεξ ως απόφοιτη τει, ισα ίσα έχω παραδεχτεί και στο παρελθόν στο φόρουμ ότι οι τει-τζήδες είναι αυτοι που κάνουν τη λαντζοδουλειά και αει-τζήδες είναι αυτοι που βάζουν την υπογραφή κι έχουν και τα ινία για τον έλεγχο. Συμφωνώ ότι δεν έχει σημασία ποια σχολή έχεις βγάλει...αν δεν στρώσεις τον π....σου δε μαθαίνεις..πρέπει όμως να πω ότι μπορει πολλοι συνάδελφοι που έχουν τελειωσει ενα τει να χουν γνωσεις (τις οποιες κανουν πραξη) που δεν έχουν καποιοι απόφοιτοι αει..οι δεύτεροι ομως έχουν τα προνόμια και μερικες φορες την ευκαιρία να προχωρήσουν με ταχύτερα βήματα απότι οι πρωτοι.

Να σας θέσω ενα παράδειγμα. εχω προυπηρεσία από το 2/1999 και πτυχίο πήρα το 2001. Οκ παραδέχομαι ότι είμαι ακόμα στην αρχή....προσφατα μου εκαναν προταση να αναλαβω ενα λογιστήριο (ίσως να τα καταφερνα ίσως όχι...) με μικρες απαιτήσεις θα λεγα. Κάποια πραγματα σίγουρα δεν γνωριζα να τα κάνω μόνη.

Όταν όμως με ρώτησαν τι τάξη λογιστρια ειμαι η πρόταση ακυρώθηκε ...

Οκ λέω θα θέλουν Α κι εγω δεν ανήκω πουθενά ακόμα....Πράγματι αυτό ήταν το μονο πρόβλημα γιατι εγω δεν ειχα αυτα που χρειάζονταν...Δε μου κακοφάνηκε καθόλου. Αλλά επειδή η επιχείρηση είναι κοντινου οικογενειακου προσώπου γνώρισα την άλλη λογιστρια που ανέλαβε και φυσικά ήταν απόφοιτη ΑΣΟΕΕ κι ειχε την τάξη που ζητούσαν. Δε θα το πιστεψετε αλλα με ρώτησε αν ξέρω εγώ ή αν μπορεί να απευθυνθεί κάπου αλλού για να ρωτήσει πως θα χειριστεί τη συγκεκριμένη επιχείρηση. Τι να απαντήσω στη συγκεκριμένη περίπτωση?

Επέδειξα το φόρουμ σας ή και κάποιον άλλο συνάδελφο αν είχε να τη βοηθήσει.

Άρα λοιπον στην ίδια μοιρα δε βρεθήκαμε κι οι δυο από γνωσεις (όχι σε όλους τους τομεις βέβαια)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΤΗΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ... ΕΧΕΙΣ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΜΑΧΙΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ....

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΤΗΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ... ΕΧΕΙΣ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΜΑΧΙΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ....

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ

ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΗ ΠΗΡΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΟΧΙ ΕΓΩ...

ΕΙΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΕΙ ΑΕΙ? ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ.

ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΘΑ ΒΡΕΙ. ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ. ΕΓΩ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Η ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ. ΚΑΛΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΒΙΒΛΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ..ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ..ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΑΕΙ.

ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...ΜΙΑ ΟΙ ΤΑΞΕΙΣ , ΜΙΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΩΝ....ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΜΟΝΗ ΚΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΚΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΑΕΙ... ΟΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ (ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ-ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΣΧΟΛΗ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ), ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΚΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΑΕΙ... ΟΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ (ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ-ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΣΧΟΛΗ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ),  ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ

ΕΣΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ..ΕΜΕΙΣ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΙΔΡΩΜΕΝΟΙ..

ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ

ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΞΕΡΕΙΣ? ΠΟΛΛΑ.....ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩ

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΚΙ ΟΤΙ ΒΡΕΞΕΙ ΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ....

ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΔΕ ΧΑΝΕΤΑΙ..

ΜΕ ΑΥΤΟ ΖΩ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΣΟΦΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ... Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.. ΑΞΙΖΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΤΩ Β ΚΑΙ ΜΕΤΑ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.... ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ... Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΗ ΣΚΟΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ... ΔΕΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...