Προς το περιεχόμενο

ενα τεστακι


επισκέπτη pentolg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν ξεκινησει η σκληρη δουλεια (αν σταματησε καθολου) ενα τεστακι για να ακονιστουν τα μυαλα...

αν εχετε win98 δεν θα βγαλει τις σωστες απαντησεις...

θερμη παρακληση ...οσοι το γνωριζουν ή ξερουν τον τροπο για να "κλεψουν " :D μην το προδωσουν και στους αλλους........

ααααααα

αν δεν καταλαβατε τι πρεπει να κανετε ρωτηστε ....

καλη επιτυχια...

:D

mensa_zip.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολα το ξεγελας

Χαρακτηρισμός :

Φαινόμενο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας άνοιξες δουλειές φίλη pentolg.

Φαντάζομαι να μην έχει περιορισμό χρόνου γιατί με το ρυθμό που το λύνω και το χρόνο που διαθέτω, προβλέπω κατά τα Χριστούγεννα να τελειώνω...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor

μονο σε ενα ειχατε κολλησει?! Αριστα μπορω να πω......

ΤasosX

αν εισαι σχετικος με το εξελ ανετα το λυνεις.......

(καλο ειναι να μην πουμε τιποτα παραπανω μπας και κανενας θελει να προσπαθησει να το λυσει...εμενα παντως μου ειπαν δυο διαφορετικους τροπους "λυσης" :)

Νικανορ

δεν υπαρχει περιορισμος χρονου.....μπορεις να το παιδεψεις οσο θες και αν χρειαστεις βοηθεια να το "λυσεις" εδω ειμαστε.....

θα ηθελα να μαθω παντως τα αποτελεσματα οσων το προσπαθησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor

μονο σε ενα ειχατε κολλησει?! Αριστα μπορω να πω......

ΤasosX

αν εισαι σχετικος με το εξελ ανετα το λυνεις.......

(καλο ειναι να μην πουμε τιποτα παραπανω μπας και κανενας θελει να προσπαθησει να το λυσει...εμενα παντως μου ειπαν δυο διαφορετικους τροπους "λυσης" :)

Νικανορ

δεν υπαρχει περιορισμος χρονου.....μπορεις να το παιδεψεις οσο θες και αν χρειαστεις βοηθεια να το "λυσεις" εδω ειμαστε.....

θα ηθελα να μαθω παντως τα αποτελεσματα οσων το προσπαθησαν

Η αληθεια ειναι οτι επεσα επανω του περυσι, ελυσα τα μισα και μετα ....δουλεψε το εξελ.τακτικςςςςςςςςς.... Παντως δεν λεμε τιποτα..... Διευρυνει την φαντασια.....Προσοχη στην ορθογραφια... ενα λαθος γραμμα δινει false απαντηση ενω ειναι σωστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι  οτι επεσα επανω του περυσι, ελυσα τα μισα και μετα ....δουλεψε το εξελ.τακτικςςςςςςςςς.... Παντως δεν λεμε τιποτα.....  Διευρυνει την φαντασια.....Προσοχη στην ορθογραφια... ενα λαθος γραμμα δινει false  απαντηση ενω ειναι σωστη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυση υπαρχει .....

αλλα μεσα απο εδω δεν μπορω να στην δωσω σε περιπτωση που καποιος το προσπαθει ακομα.....

(γινε μελος για να μπορεσω να σου στειλω με πμ πως λυνετε.....αλλιως περιμενε λιγο να βγαλω την απαντηση στο φορουμ αν δω οτι δεν εχει ανταποκριση και οτι μπορω να βαλω την λυση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ

ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ.ΜΗΠΩΣ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ?

δεν εισαι ομως σαν μελος μεσα για να σου πω πως λυνεται....

υγ:πηγαινε στο τσατ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ξεκινησει η σκληρη δουλεια (αν σταματησε καθολου) ενα τεστακι για να ακονιστουν τα μυαλα...

αν εχετε win98 δεν θα βγαλει τις σωστες απαντησεις...

θερμη παρακληση ...οσοι το γνωριζουν ή ξερουν τον τροπο για να "κλεψουν " :lol: μην το προδωσουν και στους αλλους........

ααααααα

αν δεν καταλαβατε τι πρεπει να κανετε ρωτηστε ....

καλη επιτυχια...

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ! Να το κλέψεις εννοώ! :P

Ελυσα έτσι πρόχειρα το Νο5, και μετά είπα, βρε τι κάθεσαι και χτυπιέσαι, δεν δοκιμάζεις να βάλεις αυτή την απλή ισότητα! ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ! ΔΟΥΛΕΨΕ!

:(

Δηλαδή το έλυσα (με κλοπή) σε 30 sec!

ΚΡΙΜΑ!

Ηθελα πολύ να το λύσω σε όσο χρόνο χρειάζεται με τον δύσκολο τρόπο!

Αλλά πάλι, τώρα το έχω σε 30sec, και μπορώ να χρησιμοποιήσω τον χρόνο μου για

άλλη δημιουργήματα.

Τι είναι προτιμότερο;

Στο τέλος τέλος, και τον τρόπο κλοπής το ...τσερβέλο μου τον σκέφτηκε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ! Να το κλέψεις εννοώ!  :P

Ελυσα έτσι πρόχειρα το Νο5, και μετά είπα, βρε τι κάθεσαι και χτυπιέσαι, δεν δοκιμάζεις να βάλεις αυτή την απλή ισότητα! ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ! ΔΟΥΛΕΨΕ!

:(

Δηλαδή το έλυσα (με κλοπή) σε 30 sec!

ΚΡΙΜΑ!

Ηθελα πολύ να το λύσω σε όσο χρόνο χρειάζεται με τον δύσκολο τρόπο!

Αλλά πάλι, τώρα το έχω σε 30sec, και μπορώ να χρησιμοποιήσω τον χρόνο μου για

άλλη δημιουργήματα.

Τι είναι προτιμότερο;

Στο τέλος τέλος, και τον τρόπο κλοπής το ...τσερβέλο μου τον σκέφτηκε!  :lol:

Εχει να κανει με γνωσεις στο XL ο τροπος σου η μονο παρατηρητικοτητα και υπολογισμους doriea??

Βοηθα λιγο συναδελφε με το κακο που μας βρηκε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κανει με γνωσεις στο XL ο τροπος σου η μονο παρατηρητικοτητα και υπολογισμους doriea??

Βοηθα λιγο συναδελφε με το κακο που μας βρηκε :P

H ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΦΟΡΜΟΥΛΑ που μπορεί να υπάρξει! Ειλικρινά δεν θέλει ούτε συναρτήσεις ούτε πολύπλοκες σκέψεις.

Στην πραγματικότητα σκέφθηκα να δοκιμάσω μια απλή, την απλούστερη συνάρτηση στο excel, και έπιασε.

Και αυτό επειδή το θέμα δεν είναι να εξετάζει κανείς τις ερωτήσεις, αυτές μιλάμε γιά να τις βρει κανείς ΜΙΑ-ΜΙΑ και με σκέψη, είναι από δύσκολο έως ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ με κάποιες.

Καμμιά φορά όμως γιά να λύσεις κάποιο πρόβλημα, δεν αρκεί μόνο να παρατηρείς την ερώτηση αυτή καθ΄αυτη, δες και το περιβάλλον της, κύττα λίγο και το δάσος γύρω και όχι μόνο το δάκτυλο που λένε.

Μπορεί να σου προσφέρουν κάτι, έτσι φτιασιδωμένο, που να κρύβει στα πέριξ του την λύση που εσύ ψάχνεις επίμονα στο σημείο που σε καθοδήγησαν να κυττάς.

Δεν ξέρω αν πρέπει να απαντήσω, ο θεματοθέτης θα το κάνει.

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι λύσης, προσωπικά σας λέω το έλυσα απλά με την ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΗ συνάρτηση του Excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε ...

γιατι λετε τις απαντησεις?!

ΤΕ0 απλες γνωσεις σε εξελ θελει....

:(  :P

Σε excel και θα τολμούσα να πω, με την δική μου λύση, και απλές γνώσεις μαθηματικών Α ή Β Δημοτικού!

Επειδή μάλλον οι συνάδελφοι ψάχνουν τίποτε πολύπλοκες λύσεις, ίσως γιά τον λόγο αυτό ταλαιπωριούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε ...

γιατι λετε τις απαντησεις?!

ΤΕ0 απλες γνωσεις σε εξελ θελει....

:(  :P

ΑΠΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ EXCEL & ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΕΛΕΙ......

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ EXCEL ΜΙΛΟΥΝ.

ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΥΠΝΟ

ΜΠΡΑΒΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπαμε μονο που εγω δεν ειχα καταφερει να βρω την λυση μεσω του εξελ....

Μετα απο δυο βδομαδες παιδεματος ,κατεφυγα σε ατομο που το ειχε λυσει ...

Με τον γνωστο βεβαια τροπο του εξελ....

Δοριεα .....

Η περιγραφη σου ειναι η καλυτερη....μονο γριφοι που κρυβουν τις απαντησεις.....αν το συνδεσεις με τον τροπο που δινονται οι απαντησεις ειναι οτι καλυτερο....

Ενα μεγαλο ευγε....

:P:(:lol:

υγ:οσοι δεν το εχουν βρει ακομα (ειδικα και μετα την περιγραφη του δωριεα ) και ειναι ανυπομονοι μπορουν να ζητησουν την λυση αλλιως αυριο το πρωι θα ειναι ανεβασμενη και για τους επισκεπτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προτείνω και γω κατι. .....

Δοκιμαστε να ............................ το φυλλο σε νεο XL και ..... αφηνω την συνεχεια για αυριο....για .....επανεμφανιση........

Μην τα δινουμε όλα ετοιμα.

Δουλευει σε πολλα κλειδωμενα φυλλα αυτο το κολπο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Maria-
να προτείνω και γω κατι. .....

Δοκιμαστε να ............................ το φυλλο σε νεο XL  και ..... αφηνω την συνεχεια για αυριο....για .....επανεμφανιση........

Μην τα δινουμε όλα ετοιμα.

Δουλευει σε πολλα κλειδωμενα φυλλα αυτο το κολπο.....

Τώρα έδωσες την λύση.......μέχρι και γω που δεν μπορούσα να βγάλω άκρη μόλις τα κατάφερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εισαι καλα pentolg

ενιωσα πρωτη φορα φαινομενο!!!

33 στα 33

χρησιμοποιησα ενα αρχειο που ξεκλειδωνει τα προστατευμενα κελια τυπου xla (ειχε δωθει απο καποιον μεσα στο φορουμ παλαιοτερα για οποιον θελει να ψαξει) και d=* κλπ....

για να μην δωσω εγω τη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εισαι καλα pentolg

ενιωσα πρωτη φορα φαινομενο!!!

33 στα 33

χρησιμοποιησα ενα αρχειο που ξεκλειδωνει τα προστατευμενα κελια τυπου xla (ειχε δωθει απο καποιον μεσα στο φορουμ παλαιοτερα για οποιον θελει να ψαξει) και d=* κλπ....

για να μην δωσω εγω τη λυση

Kαλές οι λύσεις σας συνάδελφοι, θυμίσαν και λίγο λύσιμο ΓΟΡΔΙΟΥ ΔΕΣΜΟΥ!

Αντίγραφή του φύλλου σε άλλο excelόφυλλο, χρήση αρχείο αντικλειδιού κλπ

Τώρα, αφού προφανώς και ο θεματοθέτης θα δώσει την λύση, να πω πως το βρήκα εγώ (ή θα πέσουν να με βαράνε όλοι;;;)

Απλό, πας στο κελί που πρέπει να γράψεις την λύση, πχ d4, και γράφεις =e4.

H διπλανή κολώνα έχει μέσα τη λύση αλλά είναι ΚΡΥΜΜΕΝΗ και όλοι νομίζουν ότι η λύση βρίσκεται με κάποιο παράξενο τρόπο, περίπλοκη συνάρτηση εκεί που μας δίνει στην κολώνα το σωστό ή λάθος (ενώ προφανώς λέει: Αν d4=e4 βάλε ΟΚ αλλιώς βάλε ΛΑΘΟΣ, και φανερό ότι στο e4 έχει την σωστή απάντηση)

Μετά με ένα copy-paste, ήτοι, αντιγραφή-επικόληση, βγαίνεις σε 30" ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ!

;)

Ελπίζω να μην θυμώσει ο θεματοθέτης! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...