• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Guest

ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Question

Σε περίπτωση Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου που υπάρξει απόλυση για σπουδαίο λόγο, ο εργαζόμενος δικαιούται αποζημίωση ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

  • 0
Σε  περίπτωση  Σύμβασης  Ορισμένου  Χρόνου  που  υπάρξει  απόλυση  για  σπουδαίο  λόγο, ο  εργαζόμενος  δικαιούται  αποζημίωση ;

Κατά το άρθρο 673 του Α.Κ. που αφορά τις συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου "αν ο σπουδαίος λόγος, για τον οποίο έγινε η καταγγελία, συνίσταται ή οφείλεται σε αθέτηση της σύμβασης, εκείνος που την αθέτησε έχει υποχρέωση σε αποζημίωση".

Αν η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου καταγγέλθηκε πρόωρα από τον εργοδότη χωρίς να συντρέχει σπουδαίος λόγος, ο μισθωτός, λόγω της ακυρότητας της καταγγελίας αυτής, έχει δικαίωμα να απαιτήσει ΟΧΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ κατά την έννοια των άρθρων 297,298 του Α.Κ., αλλά ΜΙΣΘΟΥΣ ΥΠΕΡΗΜΕΡΙΑΣ για το μετά την καταγγελία και έως τη συμφωνημένη λήξη της σύμβασης χρονικό διάστημα. Οι μισθοί αυτοί, οι οποίοι όταν έχουν ορισθεί κατά μήνα, είναι καταβλητέοι στο τέλος κάθε μηνιαίου διαστήματος του χρόνου διάρκειας της σύμβασης (Α.Π. 509/96 ΔΕΝ 1997 σελ.8).

Στην προκειμένη περίπτωση ο εργοδότης υποχρεούται παράλληλα με την καταβολή του μισθού υπερημερίας, να καταβάλλει και τις αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές στο Ι.Κ.Α.

Κατά τα άρθρα 1 και 3 παρ.2 του Ν.2112/20, όπως τροποποιήθηκε μεταγενέστερα, προϋπόθεση της αξίωσης του απολυόμενου υπαλλήλου προς καταβολή αποζημίωσης είναι η ύπαρξη σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου, έστω και άκυρης και η καταγγελία αυτής εκ μέρους του εργοδότη ή υπό ορισμένες προϋποθέσεις και εκ μέρους των μισθωτών.

Επί σύμβασης ορισμένου χρόνου δεν παρέχεται τέτοια αξίωση διότι η λήξη της επέρχεται αυτοδικαίως λόγω της παρόδου της συμφωνηθείσης διάρκειάς της (Α.Π.346/97,ΔΕΝ 1999 σελ.18).

Τέλος, δεν οφείλεται αποζημίωση λόγω λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου (Α.Π.94/95).

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι αποζημίωση δεν οφείλεται επίσης λόγω δόλιας και αντισυμβατικής συμπεριφοράς του μισθωτού, προκειμένου να εξαναγκάσει τον εργοδότη να καταγγείλει τη σύμβαση εργασίας. Στην προκειμένη περίπτωση ο μισθωτός δεν μπορεί να ζητήσει αποζημίωση, γιατί η άσκηση του δικαιώματος αυτού υπερβαίνει προφανώς τα όρια του Άρθρου 281 του Α.Κ. (Α.Π. 230/78, Α.Π. 1907/83, Α.Π. 724/83).

Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου και τις αποφεύγω όσο μπορώ.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

επι των συμβάσεων ορισμένου χρόνου .... (πχ 6 μηνών) μπορεί να γίνει δεύτερη ανανέωση για άλλους 6 μήνες χωρίς να θεωρείται ότι καταστρατηγείται το δικαίωμα στην πρόσληψη επί αορίστου χρόνου ? αν καλύπτει θέσεις μόνιμης εργασίας ο μισθωτός δικαιούται να θεωρεί ότι είναι επ αορίστου και ας υπογράψει ανανέωση εξάμηνης σύμβασης?

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Κατά το άρθρο 673 του Α.Κ. που αφορά τις συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου "αν ο σπουδαίος λόγος, για τον οποίο έγινε η καταγγελία, συνίσταται ή οφείλεται σε αθέτηση της σύμβασης, εκείνος που την αθέτησε έχει υποχρέωση σε αποζημίωση".

  Αν η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου καταγγέλθηκε πρόωρα από τον εργοδότη χωρίς να συντρέχει σπουδαίος λόγος, ο μισθωτός, λόγω της ακυρότητας της καταγγελίας αυτής, έχει δικαίωμα να απαιτήσει ΟΧΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ κατά την έννοια των άρθρων 297,298 του Α.Κ., αλλά ΜΙΣΘΟΥΣ ΥΠΕΡΗΜΕΡΙΑΣ για το μετά την καταγγελία και έως τη συμφωνημένη λήξη της σύμβασης χρονικό διάστημα. Οι μισθοί αυτοί, οι οποίοι όταν έχουν ορισθεί κατά μήνα, είναι καταβλητέοι στο τέλος κάθε μηνιαίου διαστήματος του χρόνου διάρκειας της σύμβασης (Α.Π. 509/96 ΔΕΝ 1997 σελ.8).

Στην προκειμένη περίπτωση ο εργοδότης υποχρεούται παράλληλα με την καταβολή του μισθού υπερημερίας, να καταβάλλει και τις αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές στο Ι.Κ.Α.

Κατά τα άρθρα 1 και 3 παρ.2 του Ν.2112/20, όπως τροποποιήθηκε μεταγενέστερα, προϋπόθεση της αξίωσης του απολυόμενου υπαλλήλου προς καταβολή αποζημίωσης είναι η ύπαρξη σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου, έστω και άκυρης και η καταγγελία αυτής εκ μέρους του εργοδότη ή υπό ορισμένες προϋποθέσεις και εκ μέρους των μισθωτών.

Επί σύμβασης ορισμένου χρόνου δεν παρέχεται τέτοια αξίωση διότι η λήξη της επέρχεται αυτοδικαίως λόγω της παρόδου της συμφωνηθείσης διάρκειάς της (Α.Π.346/97,ΔΕΝ 1999 σελ.18).

Τέλος, δεν οφείλεται αποζημίωση λόγω λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου (Α.Π.94/95).

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι αποζημίωση δεν οφείλεται επίσης λόγω δόλιας και αντισυμβατικής συμπεριφοράς του μισθωτού, προκειμένου να εξαναγκάσει τον εργοδότη να καταγγείλει τη σύμβαση εργασίας. Στην προκειμένη περίπτωση ο μισθωτός δεν μπορεί να ζητήσει αποζημίωση, γιατί  η άσκηση του δικαιώματος αυτού υπερβαίνει προφανώς τα όρια του Άρθρου 281 του Α.Κ. (Α.Π. 230/78, Α.Π. 1907/83, Α.Π. 724/83).

Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου και τις αποφεύγω όσο μπορώ.

doctor

Για ποιο λόγο αποφευγεις τις συμβάσεις ορισμενου χρόνου;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τρίμηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου έληξε και δεν ανανεώθηκε.

1) θεωρείται ότι έγινε αορίστου?

2) μπορεί να ανανεωθεί τώρα, και να μη θεωρηθεί ότι καταστρατηγούνται τα δικαιώματα

του υπαλλήλου λόγω δεύτερης σύμβασης ορισμένου χρόνου με τη λήξη της πρώτης;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν λήξει μία σύμβαση, δεν ανανεωθεί και συνεχίσετε να απασχολείτε το άτομο γίνεται αυτομάτως αορίστου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σε αυτό συμφωνώ.

η σύμβαση έληξε 31/12.

επικοινώνησα με Δ/νση Επιθεώρησης Εργασιας και μου είπαν ότι απαιτείται προσκόμιση

ιδιωτικού συμφωνητικού μόνο σε περίπτωση μειωμένου ωραρίου και όχι σε περίπτωση

σύμβασης ορισμένου χρόνου. δηλαδή, δεν κοινοποιείται πουθενά η σύμβαση αυτή.

αν είναι έτσι, μπορώ να τη φτιάξω και τώρα και να αναφέρει από 1/1/07, έτσι δεν είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
αν είναι έτσι, μπορώ να τη φτιάξω και τώρα και να αναφέρει από 1/1/07, έτσι δεν είναι;

Σαφώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν είναι έτσι, μπορώ να τη φτιάξω και τώρα και να αναφέρει από 1/1/07, έτσι δεν είναι;

Σαφώς.

Η σύμβαση αυτή καθ΄αυτήν δεν υποβάλλεται στην Επιθεώρηση, όμως ο πίνακας προσωπικού;;;;;

Δεν πρέπει να υποβληθεί νέος εντός 15 ημερών από την πρόσληψη;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αφού η πρόσληψη έγινε την πρώτη φορά.

θεωρείται ότι λύθηκε επειδή τελείωσε η σύμβαση?

κανονικά θεωρείται ότι μετατράπηκε σε αορίστου.

αυτό πάω να αποφύγω.

επίσης, θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό.

θεωρείται καταστρατήγηση των δικαιωμάτων του υπαλλήλου η ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου για να γλυτώσουμε την αορίστου χρόνου και να γλυτώσουμε την αποζημίωση;

κινδυνεύει ο εργοδότης;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
αφού η πρόσληψη έγινε την πρώτη φορά.

θεωρείται ότι λύθηκε επειδή τελείωσε η σύμβαση?

κανονικά θεωρείται ότι μετατράπηκε σε αορίστου.

αυτό πάω να αποφύγω.

Εγώ νομίζω ότι δεν πρόκειται περί νέας πρόσληψης, θα χρειαζόταν και αναγγελία στον ΟΑΕΔ τότε, οπότε είσαι καλυμμένος.

επίσης, θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό.

θεωρείται καταστρατήγηση των δικαιωμάτων του υπαλλήλου η ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου για να γλυτώσουμε την αορίστου χρόνου και να γλυτώσουμε την αποζημίωση;

κινδυνεύει ο εργοδότης;

Αυτονόητο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
αφού η πρόσληψη έγινε την πρώτη φορά.

επίσης, θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό.

θεωρείται καταστρατήγηση των δικαιωμάτων του υπαλλήλου η ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου για να γλυτώσουμε την αορίστου χρόνου και να γλυτώσουμε την αποζημίωση;

κινδυνεύει ο εργοδότης;

Ναι και όχι μόνο αυτό . Διαβασε το ΠΔ 81 . Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου τα πράγματα δεν είναι απλά .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
αφού η πρόσληψη έγινε την πρώτη φορά.

θεωρείται ότι λύθηκε επειδή τελείωσε η σύμβαση?

κανονικά θεωρείται ότι μετατράπηκε σε αορίστου.

αυτό πάω να αποφύγω.

επίσης, θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό.

θεωρείται καταστρατήγηση των δικαιωμάτων του υπαλλήλου η ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου για να γλυτώσουμε την αορίστου χρόνου και να γλυτώσουμε την αποζημίωση;

κινδυνεύει ο εργοδότης;

Απ' όσο γνωρίζω μπορείς να κάνεις μέχρι δύο συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Απο εκεί και πέρα θα πρέπει ή η δεύτερη να λυθεί αυτοδικαίως με την λήξη του συμφωνημένου χρόνου ή με τη λήξη της να τον κάνεις αορίστου. Αν ανανεώσεις παραπάνω από μία φορά σύμβαση ορισμένου σαφώς και θεωρείται καταστρατήγιση των δικαιωμάτων του εργαζομένου.

Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Απ' όσο γνωρίζω μπορείς να κάνεις μέχρι δύο συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Απο εκεί και πέρα θα πρέπει ή η δεύτερη να λυθεί αυτοδικαίως με την λήξη του συμφωνημένου χρόνου ή με τη λήξη της να τον κάνεις αορίστου. Αν ανανεώσεις παραπάνω από μία φορά σύμβαση ορισμένου σαφώς και θεωρείται καταστρατήγιση των δικαιωμάτων του εργαζομένου.

Γιώργος

Αν ένας εργαζόμενος σε ιδιωτική εταιρεία έχει συμβαση εργασίας 4 ετών ορισμένου χρόνου με ΙΚΑ θεωρείται καταστρατήγηση και μπορει να ζητήσει να γίνει αορίστου ή πρεπει να γίναι ξανα δεύτερη ανανέωση;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αν ένας εργαζόμενος σε ιδιωτική εταιρεία έχει συμβαση εργασίας 4 ετών ορισμένου χρόνου με ΙΚΑ θεωρείται καταστρατήγηση και μπορει να ζητήσει να γίνει αορίστου ή πρεπει να γίναι ξανα δεύτερη ανανέωση;

Δεν παίζει ρόλο το χρονικό διάστημα, αλλά το πόσες φορές ανανεώθηκε. Μετά τη δεύτερη κατά τα γνωστά.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;

Λύεται αυτοδίκαια λόγω παρέλευσης του συμφωνημένου χρόνου... Δεν υποχρεούται ο εργοδότης λόγω εγκυμοσύνης (όπως στην αορίστου χρόνου) να κρατήσει την έγκυο για ένα έτος μετά....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ 8 ΜΗΝΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΛΗΓΕΙ ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ.ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΓΥΟΣ.ΚΑΘΗΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ (ΤΟΝ ΟΚΤΟΜΒΡΙΟ) ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΕΙΠΑΝΕ) ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΚΟΜΗ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.