Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

Εχω σπιτι εκτος Αθηνων (1η κατοικια-ανοικιαστο). Ζω Αθηνα στο πατρικο, εργαζομαι Αθηνα, εχω ΑΦΜ Αθηνων, ΤΕΒΕ αθηνων. Στην εναρξη (δημοσιογραφος) ως εδρα δηλωθηκε το πατρικο, με υπευθυνη δηλωση του πατερα μου οτι μου παραχωρει το σπιτι.

Το προβλημα ειναι τωρα αν με την υπευθυνη δηλωση του θα τον κυνηγαει η εφορια, γιατι:

1) Ο μεν λογιστης μας λεει ΤΩΡΑ πως οχι αλλα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση δικη μου ΤΩΡΑ οτι χρησιμοποιω το σπιτι ως τοπο διεκπεραιωσης αλληλογραφιας και οχι ως τοπο εργασιας.

2) Ο εποπτης ελεγκτων οπου κατεληξα - επειτα απο μητρωο, ΚΒΣ, ελεγκτες- στη ΔΟΥ μου απαντησε οτι πρεπει να δηλωθει ελαχιστο τεκμαρτο εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά . Η έναρξη έχει γίνει στο σπίτι του πατέρα σου ( Αθήνα ) και σου έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση ? Αν έτσι είναι τα πράγματα τότε θα πρέπει να δηλώσει ο πατέρας σου ένα τεκμαρτό εισόδημα απο το σπίτι που έχεις την έδρα σου , γιατί μόνο η δωρεάν παραχώρηση ακινήτου για κατοικία απο γονέα σε τέκνο και το αντίστροφο απαλλάσσεται απο το φόρο. Δεν απαλλάσσεται δηλαδή η δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης απο γονέα σε τέκνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά . Η έναρξη έχει γίνει στο σπίτι του πατέρα σου ( Αθήνα ) και σου έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση ? Αν έτσι είναι τα πράγματα τότε θα πρέπει να δηλώσει ο πατέρας σου ένα τεκμαρτό εισόδημα απο το σπίτι που έχεις την έδρα σου , γιατί μόνο η δωρεάν παραχώρηση ακινήτου για κατοικία απο γονέα σε τέκνο και το αντίστροφο απαλλάσσεται απο το φόρο. Δεν απαλλάσσεται  δηλαδή η δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης απο γονέα σε τέκνο.

αλλαγη εδρας και μεταφορα της στο ιδιοκτητο σπιτι μου εκτος αθηνων γινεται;

Η αυτο που με συμβουλευσε ο λογιστης ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κάνει κάποιος έναρξη και δηλώνει τόπο δραστηριότητας τον περιοχή τάδε οδός τάδε κ.λ.π. αυτή είναι και η διεύθυνση εργασίας του και η διείθυνση αλληλογραφίας του . Εκεί θα πηγαίνουν όλες του οι επιστολές και τα λοιπά εντυπα απο την ΔΟΥ και εκεί θα τον αναζητήσει ένας πιθανός έλεγχος .

Σχετικά με την αλλαγή έδρας γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δηλώνεις ως τόπο εργασίας τον πραγματικό;

Εργάζεσαι σε εφημερίδα, περιοδικό.....;;;;

Συνηθίζεται μια ΥΔ του Ν. 1599 απο τις εταιρίες

και κανένα πρόβλημα. Αν έχεις σύμβαση έργου πολλές

φορές δηλώνεται στο εγγραφο ότι για όλο το διάστημα της συμβασης

ο επαγγελματιας θα χρησιμοποιεί τα γραφεία της αντισυμβαλ. επιχ.

Αν βέβαια χρησιμοποιούν καλό δικηγόρο...

Αλλά αν τους το ζητήσεις, πιθανό να σου δώσουν μια ΥΔ. Και

ετσι να καλυψεις τις παραλειψεις του χθες.

Παντως, επιβάρυνση προσωπικά δεν θα εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-
Αν κατάλαβα καλά . Η έναρξη έχει γίνει στο σπίτι του πατέρα σου ( Αθήνα ) και σου έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση ? Αν έτσι είναι τα πράγματα τότε θα πρέπει να δηλώσει ο πατέρας σου ένα τεκμαρτό εισόδημα απο το σπίτι που έχεις την έδρα σου , γιατί μόνο η δωρεάν παραχώρηση ακινήτου για κατοικία απο γονέα σε τέκνο και το αντίστροφο απαλλάσσεται απο το φόρο. Δεν απαλλάσσεται  δηλαδή η δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης απο γονέα σε τέκνο.

Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΤΕΓΗ (ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ. ΑΦΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΕΡΜΑΚΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΙΣΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ. Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΗΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΤΟ ΤΕΡΜΑΚΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ ΑΠΛΑ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΨΙΑ ΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΓΙΩΡΓΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά . Η έναρξη έχει γίνει στο σπίτι του πατέρα σου ( Αθήνα ) και σου έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση ? Αν έτσι είναι τα πράγματα τότε θα πρέπει να δηλώσει ο πατέρας σου ένα τεκμαρτό εισόδημα απο το σπίτι που έχεις την έδρα σου , γιατί μόνο η δωρεάν παραχώρηση ακινήτου για κατοικία απο γονέα σε τέκνο και το αντίστροφο απαλλάσσεται απο το φόρο. Δεν απαλλάσσεται δηλαδή η δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης απο γονέα σε τέκνο.

Κωνσταντίνε,

Απάντησες άψογα στην ερώτηση του φίλου μας δημοσιογράφου.

Εγώ όμως θέλω να αναφέρω κάτι το οποίο μπορεί να βοηθήσει στο μέλλον τέτοιες

περιπτώσεις.

Όταν ο γονιός παραχωρεί (ΔΩΡΕΑΝ) στο παιδί του ακίνητο για ΚΑΤΟΙΚΙΑ και το

παιδί του χρησιμοποιήσει μέρος της ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΕΙΣΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ, και

ως επαγγελματική στέγη,ο πατέρας δεν είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τεκμαρτό

εισόδημα,λόγω παραχώρησης επαγγελματικής στέγης.

Ο πατέρας παραχωρεί κατοικία και όχι επαγγελματική στέγη.

Δηλαδή το γεγονός είναι η παραχώρηση από τον πατέρα ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Σαφώς αν είναι "ΔΩΡΕΑΝ" παραχώρηση επαγγελματικής στέγης υφίσταται περίπτωση

δήλωσης ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ από τον πατέρα,αλλά ταυτόχρονα έχει και το

παιδί δικαίωμα να εκπέσει από τα έξοδα του τεκμαρτό ενοίκιο.

Αυτό όμως γενικά είναι ψιλά γράμματα.

Καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : Γονέας παραχωρεί δωρεάν στον υιό του κατοικία 100 τ.μ. για να διαμένει . Στη συνέχεια ο υιός αποφασίζει να κάνει έναρξη επιτηδεύματος . Στα δικαιολογητικά που πρέπει να έχει μαζί του προκειμένου να πραγματοποιηθεί η έναρξη απαιτείται στοιχείο προσδιορισμού της έδρας . Στην περίπτωση του ανωτέρω θα πρέπει να προσκομιστεί υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/86 περί δωρεάν παραχώρησης ( από τον πατέρα ) . Βλέπε και ΠΟΛ. 1102/2005 άρθρο 3 παρ. 1

Από τις φορολογικές διατάξεις δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί ως επαγγελματική έδρα η κατοικία του φορολογούμενου αρκεί να αποτελεί πραγματικό γεγονός . Αποτελεί συνηθισμένο δε φαινόμενο στις περιπτώσεις επαγγελμάτων παροχής υπηρεσιών ( π.χ. ιατρός , λογιστής , κ.λ.π. ) . Βλέπε και ΠΟΛ. 1032/1999

Συνεχίζω : Έχουμε λοιπόν κατοικία 100 τ.μ. Ο υιός θα χρησιμοποιεί 20 τ.μ. σαν επαγγελματική στέγη . Άρα ουσιαστικά η κατοικία του θα είναι 80 τ.μ. . Ο πατέρας λοιπόν απαλλάσσεται για τη δωρεάν παραχώρηση μόνο των 80 τ.μ. Το υπόλοιπο των 20 τμ. αποτελεί για τον υιό επαγγελματική στέγη και κατ εμέ δε θα απαλλαγεί ο πατέρας από το εισόδημα γι αυτό , αλλά θα φορολογηθεί για το τεκμαρτό που θα προκύψει .

Η άλλη λύση θα ήταν να καταρτισθεί ένα μισθωτήριο μεταξύ πατέρα και υιού με ένα ποσό ( ίσως λίγο μεγαλύτερο - εξαρτάται από το τι εισόδημα θα δηλώνει ο υιός και τι ο πατέρας - από το τεκμαρτό που θα προκύψει ) ώστε να μπορεί και ο υιός να εκπέσει τη δαπάνη .

Βαγγέλη σχετικά με αυτο που ανέφερες πως αφου ο πατέρας θα δηλώσει τεκμαρτό εισόδημα απο το ακίνητο ο υιός θα εκπέσει το ποσό αυτό απο το εισόδημα του , διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Dionyssios Kounadis-

Εκπίπτει μόνο το τεκμαρτό μίσθωμα των οικοδομών που χρησιμοποιούνται από τον επαγγελματία - ιδιοκτήτη τους, για την άσκηση επιτηδεύματος.

Στην παραχώρηση οικοδομής, χωρίς αντάλλαγμα, για την άσκηση επιτηδεύματος , ο επιτηδευματίας δεν έχει καταβάλλει δαπάνη. Ενδεχομένως, δημιουργείται η εντύπωση της διπλής φορολογίας, αλλά εδώ δεν πρόκειται φορολόγηση στο ίδιο πρόσωπο.

Συμφωνώ με πρόταση chprokop. Νομικά βάσιμη και λογική, αφού άλλωστε συντρέχει με την πραγματικότητα

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Dionyssios Kounadis-

Αγαπητέ Dcorfou, καλό Φθινόπωρο

Η σκέψεις σου είναι νόμιμες, βάσιμες και λογικές.

Τυχόν διαφορές ανακύπτουν κατά την εφαρμογή των οικείων διατάξεων, κυρίως, από την επιβαλλόμενη στενή ερμηνεία των απαλλακτικών διατάξεων ( για την παραχώρηση χωρίς αντάλλαγμα οικοδομής για κατοικία, και όχι για την άσκηση επιτηδεύματος) αλλά και από την προληπτική παρέμβαση ( για ευνόητους λόγους) με σκοπό την αποτροπή εικονικών δηλώσεων άσκησης δραστηριότητας.

Ήδη υπάρχει μια αμφισβήτηση για τις επιπτώσεις που γεννιούνται από τη νομοθεσία που προστατεύει την επαγγελματική μίσθωση, σε σχέση με τη μίσθωση οικοδομής για κατοικία.

Έχω τη γνώμη ότι οι δυσλειτουργίες που δημιουργούνται κατά την καθημερινή εφαρμογή αυτών των διατάξεων πρέπει να αναφέρονται στη Δ/νση Μητρώου, για να δοθούν οδηγίες, με σκοπό τη βελτίωσή τους, αλλά και την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή τους.

Ήδη ξαναγυρίσαμε σε προηγούμενες πρακτικές, που δεν έτυχαν ευνοϊκής αποδοχής.

Εδώ, θα σημειώσω μια επιφύλαξη. Η παραχώρηση χωρίς αντάλλαγμα ( το χρησιδάνειο ) οικοδομής δεν ταυτίζεται εννοιολογικά με την «φιλοξενία» τη σχέση που επιβάλλεται από λόγους οικογενειακούς, κοινωνικούς ή ευπρέπειας.

( Ο Αβρααμ φιλοξένησε τους αγγέλους. Ο υιός δεν φιλοξενείται, αλλά συγκατοικεί με τους γονείς του, κατά την ελληνική κοινωνική αντίληψη της οικογένειας )

Ο πληθωρισμός των εικονικών και πλαστών φορολογικών στοιχείων, η σκέψη «κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε» δημιουργεί πρακτικές που, κι αν ακόμη έχουν νόμιμο έρεισμα, προκαλούν δυσφορία λόγω των υπερβολικών τυπικών αποδεικτικών στοιχείων που απαιτούν.

Η βελτίωση των διαδικασιών απαιτεί τη συνεχή έρευνα και μελέτη τους, κάτι που δε φαίνεται να είναι πραγματοποιήσιμο, για το εγγύς μέλλον

Καλή δύναμη

Διονύσης Κουνάδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σπιτι εκτος Αθηνων (1η κατοικια-ανοικιαστο). Ζω Αθηνα στο πατρικο, εργαζομαι Αθηνα, εχω ΑΦΜ Αθηνων, ΤΕΒΕ αθηνων. Στην εναρξη (δημοσιογραφος) ως εδρα δηλωθηκε το πατρικο, με υπευθυνη δηλωση του πατερα μου οτι μου παραχωρει το σπιτι.

Το προβλημα ειναι τωρα αν με την υπευθυνη δηλωση του θα τον κυνηγαει η εφορια, γιατι:

1) Ο μεν λογιστης μας λεει ΤΩΡΑ πως οχι αλλα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση δικη μου ΤΩΡΑ οτι χρησιμοποιω το σπιτι ως τοπο διεκπεραιωσης αλληλογραφιας και οχι ως τοπο εργασιας.

2) Ο εποπτης ελεγκτων οπου κατεληξα - επειτα απο μητρωο, ΚΒΣ, ελεγκτες- στη ΔΟΥ μου απαντησε οτι πρεπει να δηλωθει ελαχιστο τεκμαρτο εισοδημα.

Ο εποπτης σου απάντησε σωστά. Εξετασε ομως την περιπτωση (επειδή εγω δεν εχω χρονο να το κανω) αν θα μπει ελαχιστο τεκμαρτο σε ολα τα τετραγωνικα του σπιτιου ή θα υπολογιστει σε ελαχιστο αριθμό τεραγωνικών που ισως χρειαζονται γιαυτό το επάγγελμα. Νομιζω οτι κατι προς το δευτερο θα βρεις. Δηλαδή τεκμαρτο ενοικιο σε μερος των τετραγωνικών της κατοικίας. αφου την χρησιμοποιεις και ως κατοικία σου.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο quest_1έγραψε τα παρακάτω,τα οποία ομολογώ,παρά την σχηματισμένη γνώμη

που έχω για τις γνώσεις του,με εντυπωσίασαν.

Ο δημοσιογράφος σαν ιδιώτης μένει στο σπίτι του πατέρα του,δηλαδή φιλοξενείται.Στην προκειμένη περίπτωση το σπίτι του πατέρα του θεωρείται για αυτόν κύρια κατοικία και ο πατέρας του δεν υποχρεούται να δηλώσει τεκμαρτό εισόδημα.

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1032/1999 ο ελέυθερος επαγγελματίας μπορεί να δηλώσει ως έδρα την κατοικία του χωρίς να εξετάζεται η ενοχική σχέση που υπάρχει με τον ιδιοκτήτη αλλά το πραγματικό γεγονός.Μπορούσε δηλαδή κατά την έναρξη να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι κύρια κατοικία του είναι το σπίτι του πατέρα του (υποβάλλοντας αν χρειαζόνταν και αντίγραφα φορολ.δηλώσεων),χωρίς να γίνει υπεύθυνη δήλωση δωρεάν παραχώρησης από τον πατέρα του,γιατί με την ΠΟΛ 1032/99 δεν εξετάζεται αν το επιτρέπει ο εκμισθωτής να χρησιμοποιεί την κατοικία για επαγγελματική στέγη.

Είναι σωστή η λογική της σκέψης μου κύριε Κουνάδη?

Επειδή το θέμα το έχω ψάξει από κάθε πλευρά,καθώς επίσης γνωρίζω ότι,ότι στηρί-

ζεται στη ΛΟΓΙΚΗ,μπορεί να κατισχύσει ακόμα και Νόμου,πιστεύω ακράδαντα ότι,

εφ' όσον ο ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ από τους γονείς του ελεύθερος επαγγελματίας δεν

μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο επιβολής ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ στους γονείς του,

έτσι και ο ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ελεύθερος επαγγελματίας σε ανεξάρτητη

κατοικία των γονιών του,της οποίας μέρος χρησιμοποιεί ως επαγγελματική στέγη,

δεν μπορεί ομοίως να αποτελέσει αντικείμενο επιβολής ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

Επίσης-ερώτηση εργασίας-σε περίπτωση που ο γονιός δηλώσει τεκμαρτο ενοίκιο,το

οποίο σαφώς και στο Ε2 δεν αναφέρεται ως τεκμαρτό,και το τέκνο δεν θα δηλώσει

τεκμαρτό έξοδο από ενοίκια,όπως λέτε,πως θα μπορέσει να γίνει η ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ

των ενοικίων;;

Επίσης κατά τις περιόδους που κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες προσδιόριζαν τα

εισοδήματά του με τρεις (3) τρόπους,ο ένας τρόπος (βάσει των εξόδων) προέβλεπε

και τον υπολογισμό εκτός ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ-ΚΟΙΝΟΧΡ.του πραγματικού ή τεκμαρτού

ενοικίου.

Εν πάσει περιπτώσει και επειδή το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν,και δεν

υπάρχει δεδικασμένο για την περίπτωση,επιτρέψτε μου να έχω τις απόψεις μου χω-

ρίς να σημαίνει ότι δεν σέβομαι τις δικές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης-ερώτηση εργασίας-σε περίπτωση που ο γονιός δηλώσει τεκμαρτο ενοίκιο,το

οποίο σαφώς και στο Ε2 δεν αναφέρεται ως τεκμαρτό,και το τέκνο δεν θα δηλώσει

τεκμαρτό έξοδο από ενοίκια,όπως λέτε,πως θα μπορέσει να γίνει η ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ

των ενοικίων;;

Βαγγέλη μιας και αναφέρθηκε φυσικά σέβομαι κι εγω τις απόψεις και τις δικές σου και όλων των υπολοίπων στο φόρουμ. Η διαφορετικότητα των απόψεων και η ανταλλαγή επιχειρημάτων άλλωστε μέσα εδω , μας ογηγεί πάντοτε πιστεύω στη λύση των προβλημάτων στη δουλειά μας .

Στην ερώτηση - εργασία που έθεσες τώρα:

Εστω λοιπόν οτι ο γονιός του παραδείγματος μας παραχώρησε το σπίτι σύμφωνα με το παραδειγμα που έχω παραθέσει παραπανω ( ήτοι κατοικια 100 τμ εκ των οποίων 20 χρησιμοποιούνται απο τον υιό σαν επαγγ. στέγη )

Ο πατέρας για την δωρεάν παραχώρηση της κατοικίας ( ητοι 80 τμ. ) δε θα φορολογηθεί διότι είναι δωρεάν παραχώρηση . Στο Ε2 αναφέρεται σαν δωρεάν παραχώρηση αλλά στο Ε1 δε μπαίνει σε κανένα κωδικό . Τωρα για τα 20 τμ που χρησιμοποιούνται σαν επαγ. στέγη απο τον υιό , ο πατέρας θα αναγράψει στο Ε2 το ιδιο ακινητο ( 20 τμ ) στη στηλη γραφεια κλπ και θα βάλει το ποσό του τεκμ. ενοικιου . Το ποσό θα το μεταφερει στον κωδικό 145 του Ε1 . Δε γίνεται διασταύρωση για τα τεκμαρτά ενοίκια απο το ΚΕΠΥΟ εξ όσων γνωρίζω . Άλλωστε ούτε χαρτόσημο επιβάλλεται σε τέτοιες περιπτώσεις .

Αν θυμάμαι καλά και τότε με τα αντικειμενικά κριτήρια , εμπαινε το τεκμαρτό ενοίκιο μόνο απο ιδιοχρησιμοποίηση ακινήτου και οχι απο δωρεάν παραχώρηση .

Αναμένω τις απόψεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...
επισκέπτη ΑΜΑΛΙΑ

Εχω σπιτι εκτος Αθηνων (1η κατοικια-ανοικιαστο). Ζω Αθηνα στο πατρικο, εργαζομαι Αθηνα, εχω ΑΦΜ Αθηνων, ΤΕΒΕ αθηνων. Στην εναρξη (δημοσιογραφος) ως εδρα δηλωθηκε το πατρικο, με υπευθυνη δηλωση του πατερα μου οτι μου παραχωρει το σπιτι.

Το προβλημα ειναι τωρα αν με την υπευθυνη δηλωση του θα τον κυνηγαει η εφορια, γιατι:

1) Ο μεν λογιστης μας λεει ΤΩΡΑ πως οχι αλλα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση δικη μου ΤΩΡΑ οτι χρησιμοποιω το σπιτι ως τοπο διεκπεραιωσης αλληλογραφιας και οχι ως τοπο εργασιας.

2) Ο εποπτης ελεγκτων οπου κατεληξα - επειτα απο μητρωο, ΚΒΣ, ελεγκτες- στη ΔΟΥ μου απαντησε οτι πρεπει να δηλωθει ελαχιστο τεκμαρτο εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλήμερα παιδιά

Όταν έχουμε δωρεάν παραχώρηση γραφείου είναι υποχρεωτικό το τεκμαρτό ενοίκιο να αναγράφεται, πέρα από τις δηλώσεις Ε1 Ε2 Ε3 και στα βιβλία των δυο επιτηδευματιών?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Καλημέρα...

Είμαι δημοσιογράφος και μετά από καιρό, πρέπει να δουλέψω ως ανεξάρτητος. Θέλω να φτιάξω βιβλιάριο ΤΕΒΕ λοιπόν. Το πρόβλημα είναι ότι ο σπιτονοικοκύρης μου, δεν μου δίνει την βεβαίωση που απαιτείται...

1. Πέρα απο το θέμα με τη 12ετία, θα υπάρξει κάποιο οικονομικό κόστος για εκείνον αν μου δώσει το χαρτί; Μήπως να κάνω έναρξη με έδρα άλλο σπίτι, που ο νοικοκύρης δεν έχει πρόβλημα;

Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 25 Τ.Μ. ΑΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ ΑΠ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 25 ΤΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΠ ΑΟΡΙΣΤΟΝ (ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟΝ 2ο ΧΡΟΝΟ Π.Χ. ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΟΙΚΙΟ). ΣΩΣΤΑ???

2) ΕΓΩ, ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 906 ΤΟΝ ΑΦΜ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ.ΣΤΟ Ε1 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 6 ΚΩΔΙΚΟ 790 ΤΟΝ ΑΦΜ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ (ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙ Ε1 ΤΟ ΔΚΟ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ)???

3) Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ Ε2 ΚΑΙ ΣΤΟ Ε1 ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 146. ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: 25 ΤΜ χ 146 ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ = 3.650(ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ) χ 3,5% = 127,75 χ 12 ΜΗΝΕΣ = 1533 ΕΤΗΣΙΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ. ΣΩΣΤΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ???

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΦΟΡΟ. ΣΩΣΤΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 3ο ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ:

3) ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ Ε2 ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 146 ΤΟΥ Ε1, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΟ 3,5% ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟ 5% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ. ΑΡΑ:

25 Τ.Μ. χ 146 ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ χ 3,5% = 127,75 ΕΤΗΣΙΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΝΙΑΙΟ ΟΠΩΣ ΛΑΘΟΣ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ).

ή

25 Τ.Μ. χ 146 ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ χ 0,80 ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ (ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΩΝ) χ 3,5% = 102,20 ΕΤΗΣΙΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ.

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ (ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΨΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ)???

ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΙΚΟ ΦΟΡΟ. ΣΩΣΤΑ???

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 1) ΚΑΙ 2) ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις για υπό σύσταση ΜΗ κερδοσκοπικό σωματείο με έδρα εντός νομού Αττικής.

Αρχικά προηγείται η διαδικασία αναγνώρισης στο Πρωτοδικείο Αθηνών κλπ.

Αφού ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία, υποχρεούμαστε να λάβουμε ΑΦΜ ή είναι θέμα δικής μας επιλογής ;

Ανεξαρτήτως της απάντησης που θα μου δώσετε, ας υποθέσουμε ότι επιδιώκουμε να λάβουμε ΑΦΜ.

Ποια είναι η ακριβής διαδικασία και ποιες υποχρεώσεις γεννώνται με την λήψη ΑΦΜ ;

Τι έγγραφα θα πρέπει να προσκομίσουμε στη ΔΟΥ της έδρας μας ;

Τι είδους φορολογούμενος θα θεωρείται το σωματείο ;

Υπάρχει κάποια ειδική κατηγορία ή θα θεωρούμαστε επαγγελματίες ;

Σχετικά με την έδρα του σωματείου τι ισχύει από φορολογικής άποψης ;

Προσανατολιζόμαστε να χρησιμοποιήσουμε ακίνητο που θα παραχωρηθεί από ιδρυτικό μέλος, αλλά μάθαμε ότι ο παραχωρών επιβαρύνεται φορολογικά με ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα. Όπως αντιλαμβάνεστε ο παραχωρών δεν πρόκειται να λαμβάνει κάποιο μίσθωμα και ως εκ τούτου θέλουμε να μην έχει κάποια οικονομική επιβάρυνση εξ αιτίας του σωματείου.

Το επίμαχο τεκμαρτό εισόδημα για τον παραχωρούντα πως υπολογίζεται ;

Θέλουμε να το ξέρουμε για να υπολογίσουμε την επιβάρυνση που θα έχει ο παραχωρών, αν τελικά υλοποιήσουμε την αρχική μας σκέψη.

Σε περίπτωση που συνάψουμε μισθωτήριο με συμβολικό μηνιαίο ενοίκιο της τάξης των δέκα ή είκοσι ευρώ έχει κάποιο νόημα ;

Ή μήπως η Εφορία υπολογίζει τα ενοίκια βάσει αντικειμενικών αξιών και τετραγωνικών, οπότε και με τύποις χαμηλό ενοίκιο, ο παραχωρών θα φορολογηθεί για είσπραξη μεγαλύτερου ποσού ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...