Προς το περιεχόμενο

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΠΑΓΙΟΥ Η ΕΞΟΔΟΥ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ


επισκέπτη NIKOLET_N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη NIKOLET_N

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΝΟΚΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.

ΕΓΩ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ Η/Υ??

Ή ΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΜΕΣΗΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ???

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ??

ΤΟ ΕΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ Η ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ - ΕΠΕΚΤΑΣΗ

ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΟΝ Λ/ΣΜΟ ΠΑΓΙΟΥ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΗΛΕ-

ΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟ.

ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

ΔΙΟΤΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΓΕΝΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί λογαριασμός εξόδου, αφού η κάρτα έχει περιορισμένη χρονική διάρκεια, δεν συμβάλλει στην βελτίωση της λειτουργίας του Η/Υ σε μόνιμη βάση ή την επέκταση του, αλλά χρησιμοποιείται μόνο για την πρόσβαση στο ínternet. Είναι δηλαδή αναλώσιμο σε αντίθεση π.χ. με το modem που αποσκοπεί στο ίδιο ακριβώς πράγμα όμως δεν έχει περιορισμένη χρονική διάρκεια και χρησιμοποιείται μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί λογαριασμός εξόδου, αφού η κάρτα έχει περιορισμένη χρονική διάρκεια, δεν συμβάλλει στην βελτίωση της λειτουργίας του Η/Υ σε μόνιμη βάση ή την επέκταση του, αλλά χρησιμοποιείται μόνο για την πρόσβαση στο ínternet. Είναι δηλαδή αναλώσιμο σε αντίθεση π.χ. με το modem που αποσκοπεί στο ίδιο ακριβώς πράγμα όμως δεν έχει περιορισμένη χρονική διάρκεια και χρησιμοποιείται μόνιμα.

ΑΚΗ Εφόσον συμβαίνει αυτό που λες για την κάρτα συμφωνώ απόλυτα

μαζί σου. Ετσι όπως τίθεται η ερώτηση δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς

πως και που χρησιμοποιείται η κάρτα.

Επαναλαμβάνω ότι εφόσον ισχύουν αυτά που αναφέρεις για την κάρτα

είναι σαφές ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί λ/σμός εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...
επισκέπτη iek forotexnikoy
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΝΟΚΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.

ΕΓΩ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ Η/Υ??

Ή ΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΜΕΣΗΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ???

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ??

ΤΟ ΕΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ Η ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ??

πάγιο 100% ε'ιναι επέκταση παγίου , συμφωνώ και εγώ σε αυτό , η μικρή αξία δεν λαβαίνεται υπόψην

το εξοδο είναι το κόστος που βαρύνει τα αποτελέσματα στο τέλος της χρήσης και εξαφανίζεται , ενώ το πάγιο ειναι κόστος πάγιας μορφής , σε διαφώτισα καθόλου? δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

Η κάρτα του Η/Υ για την οποία φίλος μας αρχικά διατύπωσε ερώτημα κατά την άποψή μου αφορά σε πάγιο άν δεν αντικατέστησε μία ήδη υπάρχουσα κάρτα αντίστοιχων δυνατοτήτων. Αν δε αντικατέστησε ήδη υπάρχουσα κάρτα τότε θα πρέπει να χρεωθεί σε υπολογαριασμό του κ.α. 62.07 του ΕΓΛΣ ως επισκευή και συντήρηση μια και δεν βελτιώνει το μηχάνημα ούτε ως προς την παραγωγικότητά του, ούτε παρατείνει την ωφέλιμη διάρκεια ζωής του.

Ο χρόνος απόσβεσής της κάρτας αυτής ανεξάρτητα αν θα γίνει στην ίδια χρήση ή σε περισσότερες από μια χρήση δεν αποτελεί κρητήριο για το χαρακτηρισμό μιας δαπάνης σε πάγιο ή έξοδο.

Επιπλέον η κάρτα αυτή πρέπει να απογραφεί στο τέλος της χρήσης και να καταγραφεί στο αντίστοιχο βιβλίο της εταιρείας (Μητρώο παγίων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΝΟΚΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.

ΕΓΩ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ Η/Υ??

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά αδίκως μαλώνετε κατ'αρχήν τί είναι αυτή η κάρτα ΝΟΚΙΑ για υπολογιστές ΠΡΩΤΗ φορά το ακούω και είμαι σίγουρος ότι θα είναι καμιά σύνδεση για internet :lol:

Εγώ σε λίγο θα πάω για φαγητό στο συσίτιο που διοργανώνει η ενορία μου,του Αγίου Τρύφωνα.

Εγώ τρώω στον ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ :D:D να το δοκιμάσεις καμιά φορά είναι πολύ καλύτερα!!! :P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο

Είναι γνωστό,ότι πάγιο θεωρείται το περουσιακό στοιχείο που προορίζεται,όχι για μεταπώληση,αλλά για να παραμείνει μακροχρόνια στην εκμετάλλευση και να συμβάλλει στην παραγωγή εισοδήματος.

Μια κάρτα Η/Υ ανεξάρτητα αν έχει περιορισμένο χρόνο διάρκειας η συγκεκριμένο όγκο,μπορεί να θεωρηθεί πάγιο αν η διάρκεια και ο όγκος χρησιμοποιούνται πέραν του έτους άσχετα αν μπορεί να αποσβεσθεί ολοσχερώς κατά την πρώτη χρήση.

Στην ερώτηση απάντησα ότι μπορεί να το βάλει και στα αναλώσιμα,για να μην ακολουθήσει την διαδικασία που περιέγραψες.

Αλήθεια!!

Πότε θα αρχίσουμε τα δωρεάν μαθήματα κοστολόγησης? :)

Μα δεν αντιδικώ με εσένα Δημήτρη, για το τι είναι και τι δεν είναι πάγιο έχουμε (ξανά)πει τα ίδια πράγματα.

Όσο για τα δωρεάν μαθήματα, θα πρέπει να έχεις περισσότερες δημοσιεύσεις από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άκρη δεν θα βγεί βαλ'το στον 64.98.99 να τελειώνεις και είμαι σίγουρος ότι ο έλεγχος δεν θα σου πεί τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδερφοι, εγώ πάντως που είμαι σε εταιρία παροχής υπηρεσιών διαδικτύου και έχουμε πολύ συχνά αγορά διαφόρων μικροεξαρτημάτων η/υ και δεν είναι δυνατόν να ξέρω κάθε φορά ποιό πάγιο αφορούν για να πάω να τα προσθέσω στην αξία του, έχω ανοίξει έναν 64.14 και έχω βρει την υγεία μου.

Θεωρώ δε ότι καλό θα ήταν να μην κολλάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μικρά ποσά. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά τα αποτελέσματα, ώστε να μας απασχολούν τόσο.

Συν τοις άλλοις δημιουργούν και εντάσεις μεταξύ μας , χωρίς προφανή τουλάχιστον λόγο.. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδερφοι, εγώ πάντως που είμαι σε εταιρία παροχής υπηρεσιών διαδικτύου και έχουμε πολύ συχνά αγορά διαφόρων μικροεξαρτημάτων η/υ και δεν είναι δυνατόν να ξέρω κάθε φορά ποιό πάγιο αφορούν για να πάω να τα προσθέσω στην αξία του, έχω ανοίξει έναν 64.14 και έχω βρει την υγεία μου.

Θεωρώ δε ότι καλό θα ήταν να μην κολλάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μικρά ποσά. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά τα αποτελέσματα, ώστε να μας απασχολούν τόσο.

Συν τοις άλλοις δημιουργούν και εντάσεις μεταξύ μας , χωρίς προφανή τουλάχιστον λόγο.. <_<

Γενικά θα συμφωνήσω ότι "καλό θα ήταν να μην κολλάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μικρά ποσά", και θα προσέθετα, και για μεγαλύτερα ποσά ακόμα.

Αρκεί να έχουμε να κάνουμε με λεπτομέρειες . Το άνοιγμα δευτεροβάθμιου λογαριασμού του ΕΓΛΣ χωρίς άδεια του ΣΛΟΤ δεν είναι "λεπτομέρεια" .

Αναρωτιέμαι τι περιγραφή μπορεί να έχει αυτός ο "64.14" . Μήπως "αγορές διαφόρων μικροεξαρτημάτων η/υ που δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε κάθε φορά ποιό πάγιο αφορούν, και αν ξέραμε θα τα καταχωρίζαμε στον 14.13" ; Μήπως ανάλογα το σπιτάκι του σκύλου πρέπει να το καταχωρίσουμε στον 64.11 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να συμβάλλω και εγώ στο brainstorming.

1.προσαυξάνει την αξία του παγίου

2.είναι περιφερειακό το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθει και σε άλλο pc,

δλδ το έχω στην "αποθήκη" μου και όταν θέλω Να το χρησιμοποιήσω το βγάζω και το "φοράω" στο Pc και σε οποιοδήποτε pc.

μήπως είναι ανταλλακτικό παγίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...