Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest DANI

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ

Question

Guest DANI

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Recommended Posts

• 0

Καλα δεν επιμένω να επιβάλω την αποψη μου ντε και καλά , αλλα όπως αναφέρεις με τις παραπάνω διατάξεις ...

στοιχεία των εργαζομένων που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα αδείας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος και έχουν καταχωρισθεί στο ειδικό «Βιβλίο Αδειών». 

Εφόσον λοιπόν έλαβαν  το επίδομα αδείας   έστω και αν δεν έχουν λάβει άδεια , δεν θα πρέπει να υποβάλουν Ε11 με όοοοοτι συνεπάγεται αυτό  ??????

Δεν πρέπει να ισχύουν σωρευτικά;

• 0

Νεότερα επι του θεματος ....

Τελικά μετα απο επικοινωνία που καταφερα να εχω πριν απο λίγο με την υπηρεσία της τεχνικής υποστήριξης Αθήνα (το τηλέφωνο και το ονομα μου το έδωσαν απο την επιθεώρηση εργασιας της περιοχής μου ) ο υπάληλος μου είπε τα παρακάτω.....

Η υποβολή του ετύπου Ε11 θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά και στις περιπτώσεις οπου έχουν δοθεί μονο αποζημιώσεις αδείας και όχι αδεια. Το βιβλίο αδειών (ε11) απεικονίζει ,μου είπε , πραγματικά και αριθμητικά στοιχεία επομένως θα πρέπει να αναφερθει η πραγματικότητα με το Ε11. Βεβαια κακώς λέει που  στις εποχιακές δραστηριότητες δεν δίδεται η αναλογούσα αδεια στους εργαζόμενους (υπάρχει και σχετική εγκύκλιος του 2013 που δεν θυμόταν να μου πει ποια είναι)  ,  μέτα την λήξη της σύμβασης θα πρέπει να δίδεται η αδεια και να μπαίνουν και οι εισφορές του ΙΚΑ, εφόσον δεν χρειάζεται πλέον να κλείσει ο εργαζόμενος έτος για να παρει αδεια. Επομένως καταχρηστικά απο μέρος των εργοδοτών με την αποχώρηση δίδετε αποζ. αδείας και όχι αδεια. 

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι

1,το εντυπο Ε11 υποβάλεται κανονικά με τις ημέρες αδείας που αναλλογουν (π.χ. 8) τις ημέρες της ληφθείσας αδείας (αρα 0 ) ποσό αδείας μπορούμε . είπε να βάλουμε το ποσό της αποζ. αδείας και τέλος το Ε.Αδείας. Στις σημειώσεις θα αναφέρουμε το γεγονός ότι προκειται για αποζημίωση αδείας και το θέμα πλέον ειναι του ελέγχου για να αποφασίσει.

2, Πιθανότατα να υπάρξει επέκταση στο έντυπο ετσι ώστε να συμπεριληφθούν όλες  οι περιπτώσεις   

3, Δεν πρόκειται να βγει κάποια διευκρυνιστική 

4, Ήταν σχεδόν σίγουρος για παράταση  έως 28/2/15.

πότε περιμένουν να μας ανακοινωσουν το 4?? ελεος!!

• 0

Καλα δεν επιμένω να επιβάλω την αποψη μου ντε και καλά , αλλα όπως αναφέρεις με τις παραπάνω διατάξεις ...

στοιχεία των εργαζομένων που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα αδείας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος και έχουν καταχωρισθεί στο ειδικό «Βιβλίο Αδειών». 

Εφόσον λοιπόν έλαβαν  το επίδομα αδείας   έστω και αν δεν έχουν λάβει άδεια , δεν θα πρέπει να υποβάλουν Ε11 με όοοοοτι συνεπάγεται αυτό  ??????

Αγγέλα συζήτηση κάνουμε βρε, ο καθένας γράφει την άποψή του και κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός.  :)

Αν θεωρήσουμε το Ε11 ως συνέχεια και μετεξέλιξη, ή μάλλον συνολική αποτύπωση, του βιβλίου αδειών, τότε εγώ ρωτάω: στα προηγούμενα χρόνια, αν ένας εργαζόμενος αποχωρούσε/απολυόταν π.χ. στις 5/1 και δεν είχε πάρει καμία άδεια, τον καταχωρούσαμε στο βιβλίο αδειών μόνο και μόνο επειδή έλαβε το επίδομα αδείας; Πολύ ωραία το γράφει ο ΚΖ5 πιο πάνω ότι η διάταξη ισχύει σωρευτικά και όχι διαζευκτικά (τότε θα έγραφε "ή το επίδομα αδείας" ή "και/ή το επίδομα αδείας" για να καλύψει όλες τις περιπτώσεις).

Το επίδομα αδείας στο βιβλίο αδειών καταχωρίζεται ως παρεπόμενο της λήψης αδείας και όχι ως υποχρέωση καταγραφής μίας εγγραφής στη μισθοδοσία. 

Επίσης, ποτέ δεν είχε ζητηθεί, και φυσικά ποτέ δεν υπήρξε κάποια διάταξη που να υποχρεώνει τον εργοδότη να καταχωρίζει αποζημιώσεις αδείας στο βιβλίο αδειών. 

Προσωπικά θεωρώ πως μια απλή καταγραφή στις παρατηρήσεις του Ε11 ότι ο εργαζόμενος αποχώρησε ή έληξε η σύμβασή του αρκεί και παρα-αρκεί.

Πολλές καλημέρες.

• 0

Αγγέλα συζήτηση κάνουμε βρε, ο καθένας γράφει την άποψή του και κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός.  :)

Αυτή ειναι και η δικία μου αποψη. Απλά το συζητάμε μηπως και καποιος εχει παρανοήσει κατι η μήπως αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτό που διαβάζει. Πάντως και στην εδω επιθεώρηση οι άνθρωποι δεν μπορούν να απαντήσουν συγκεκριμένα , εικασίες κάνουν και αυτοι μαζί με έμας. Γεγονός είναι ότι θα μας οδηγήσουν στην παράνοια αργα ή γρήγορα.

Ας πράξει λοιπόν έκαστος όπως νομίζει και όπως τον φωτίσει ο θεός .   

Καλή σας ημέρα  :D  :D  :huh:  :huh:

• 0

Εγώ προτείνω...

i6d0g9.jpg

Καλημέρα, καλή δύναμη.

Μπορούμε να μαζευτούμε στις 25/1

Αλλά το θέμα είναι να μη φύγουμε μετά. Να μείνουμε μαζεμένοι για να μας θυμούνται καλύτερα.

• 0

Σε περίπτωση που έχει γίνει διακοπή επιχείρησης (και στο ΙΚΑ) μέσα στο 2014 για την υποβολή του εντύπου Ε11 δεν δέχεται τον νόμιμο εκπρόσωπο... τι κάνουμε;

• 0

Σε περίπτωση που έχει γίνει διακοπή επιχείρησης (και στο ΙΚΑ) μέσα στο 2014 για την υποβολή του εντύπου Ε11 δεν δέχεται τον νόμιμο εκπρόσωπο... τι κάνουμε;

Νομίζω ότι πρέπει να πάει χειρόγραφα στην επιθεώρηση.

• 0

Σε περίπτωση που ένας εργαζόμενος έχει προσληφθεί 2 φορές μέσα στο 2014, τί ημερομηνία πρόσληψης βάζω; την τελευταία; και αθροιστικά τις ημέρες αδείας, καθώς και τις αποδοχές;

• 0

την πρώτη ημερομηνία πρόσληψης και στις σημειώσεις σύμβαση χχ/χχ/χχ-χχ/χχ/χχ και χχ/χχ/χχ-χχ/χχ/χχ. Ναι το σύνολο θέλει.

• 0

την πρώτη ημερομηνία πρόσληψης και στις σημειώσεις σύμβαση χχ/χχ/χχ-χχ/χχ/χχ και χχ/χχ/χχ-χχ/χχ/χχ. Ναι το σύνολο θέλει.

Έχετε αποκλειστικές πληροφορίες γι' αυτό ; :)

• 0

και την τελευταία να βάλεις ημερομηνία πρόσληψης και στις σημειώσεις τις συμβάσεις αναλυτικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα! :) προκύπτουν τα ίδια νούμερα και στις δύο περιπτώσεις. Εγώ βάζω την πρώτη ημερομηνία! πρώτη πρόσληψη στο έτος, από τότε άρχισε η εργασιακή σχέση. (δικιά μου ερμηνεία). :rolleyes:

• 0

Αυτή ειναι και η δικία μου αποψη. Απλά το συζητάμε μηπως και καποιος εχει παρανοήσει κατι η μήπως αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτό που διαβάζει. Πάντως και στην εδω επιθεώρηση οι άνθρωποι δεν μπορούν να απαντήσουν συγκεκριμένα , εικασίες κάνουν και αυτοι μαζί με έμας. Γεγονός είναι ότι θα μας οδηγήσουν στην παράνοια αργα ή γρήγορα.

Ας πράξει λοιπόν έκαστος όπως νομίζει και όπως τον φωτίσει ο θεός .   

Καλή σας ημέρα  :D  :D  :huh:  :huh:

Βιβλίο αδειών το λένε οχι βιβλίο επιδόματος αδείας εγω μένω σ΄αυτο.

Οσο για την μαλακία που σου είπε  ο υπάλληλος οτι πρέπει υποχρεωτικά στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου να δίνουν την αδεια οι εργοδότες και όχι να την αποζημιώνουν ας μας βρεί την εγκύκλιο.

• 0

Βιβλίο αδειών το λένε οχι βιβλίο επιδόματος αδείας εγω μένω σ΄αυτο.

Οσο για την μαλακία που σου είπε  ο υπάλληλος οτι πρέπει υποχρεωτικά στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου να δίνουν την αδεια οι εργοδότες και όχι να την αποζημιώνουν ας μας βρεί την εγκύκλιο.

Αυτοί το ψήφισαν στο γόνατο και τρέχουν οι γνωστοί μαλάκες μαζόχες λογιστές και τραβάνε τα μαλλιά τους. Είμαστε για πολλές κλωτσιές όλοι μας. 

Κάθεσαι ξενυχτάς σαν το μαλάκα για να στείλεις αυτή την παπαριά που σκαρφίστηκε κάποιος από το επιτελείο του Βρούτση και αύριο θα σου έρθει ο Χ ελεγκτής να σου πει με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι έχεις κάνει λάθος διότι σύμφωνα με την αλάνθαστη άποψή Του έπρεπε να το κάνεις έτσι και όχι αλλιώς.   Βαρέθηκα....

• 0

πρεπει να στειλουμε και το εντυπο Ε11 σκαναρισμενο με υπογραφες συν τοις αλλοις??δεν ασχοληθηκα αλλα πρεπει κα ιαυτο

• 0

Υπογράφηκε σήμερα η παράταση για 28/02 απλά δεν το έχουν ανακοινώσει ακόμα λογικά αυριο η Δευτέρα θα έχουμε και το ΦΕΚ

TO XOYNE ΠΑΡΑΧΕΣΕΙ ,ΜΕ ΤΑ ΦΟΡΤΩΜΑΤΑ ΟΤΙ ΒΡΟΥΝ ΣΤΑ ΜΟΥΛΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.....

ΟΙ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ , ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ Κ ΑΥΤΟΙ, ΑΦΟΥ ΚΛΩΤΣΙΔΟΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ , ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΩΝ ΥΠΌΛΟΙΠΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΩΝ ΚΟΥΒΑΛΗΤΩΝ, ΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΩΝ,,,,,,,,

Κ ΜΗ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ,,,,,,,Η ΑΛΛΑΖΟΝΙΑ , Η ΠΕΡΙΣΣΗ ΜΑΓΚΙΑ, Κ Η ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ Κ ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΜΕ, ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΑ,ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΟΥΝ , ΣΑ ΚΑΛΟΓΥΑΛΙΣΜΈΝΑ ΔΟΥΛΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΗ ΞΕΦΤΥΛΑ ΤΗ ΑΥΤΗ.......

ΔΕ ΞΕΧΝΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ..................ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟ ΜΕ ΛΕΝΕ Κ ΕΝΑΝ ΠΡΟΣ ΕΝΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΒΡΩ,,,,,,ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ,,,,,,,,ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ

• 0

ποια μερα θα παμε ρε καλο κ@λοπαιδα αλλα να ειστε εκει εκει .

οποτε θελετε εμεις εκει θα ειμαστε  αλλα ποια  μερα τουτουνα του μηνα τουτουνα του ετους τους ?

αλλα αν εισαστε εκει 

• 0

ΚΑΤΣΕ ΒΡΕ ΚΙΤΣΟ.....5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΟΡΚΙΖΕΤΕ Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,,,,,ΑΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ....

ΤΟ ΒΡΟΥΤΣΗ ΔΕ ΚΑΤΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ,,,,,,ΤΗ ΣΑΒΒΑΙΔΟΥ ΑΝ ΑΝΕΧΕΣΕ ΕΣΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΑΝΑΜΟΜΗ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ......ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΣΑΛΑΠΑΤΙΣΑΝ Κ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΝΑ TRANSFORM-ΑΡΙΣΤΟΥΝ......ΕΝΑΣ-ΕΝΑΣ......ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΊΣ.....