Jump to content
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ

Guest DANI
 Share

Question

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Recommended Posts

• 0

Καλησπέρα και από μένα συνάδελφε HARYK

και καλό κουράγιο για τη συνέχεια με τις γραφειοκρατικές δομές που μπλέξαμε.. :)

Ελπίζω να μην πάρει προσωπικά τα όσα αναφέρθηκαν ο συνάδελφος KABONTOROS. Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει κατανοητό το πνεύμα των δημοσιεύσεων μας που δεν τα έχουν μαζί του αλλά εκφράζουν την αγανάκτησή μας προς τους υψηλά ιστάμενους, υπηρέτες του λαού υποτίθεται.. Προσωπικά ζητάω την κατανόησή του.

Κρηθέα καλησπέρα,δεν διαφωνώ με τις απορίες όλων μας ,γιατί και εγω στην απο δώ μεριά είμαι,αλλά αφού η μέχρι τώρα πορεία των διοικούντων μας δείχνει την ανικανότητά τους να μας τα κάνουν 

λιανά ,νομίζω οτι δεν πρέπει και εμείς να ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα και να ζητάμε το αν έτσι και γιουβέτσι ,πχ αφού δεν μας λέει το να αναγράφουμε στο βιβλίο αδειών την αποζημίωση αδείας ,γιατί

να ψαχνόμαστε αν θα αναγραφεί,αφού δεν μας ζητάει το πότε πήρε άδεια ο εργαζόμενος ,γιατί να ψαχνόμαστε?τώρα για την ιστορία το να αναλύσουμε το τι σημαίνει χορηγώ την άδεια ,είναι άλλο θέμα

και πιστεύω οτι αν προκύψει τέτοιο θέμα ,μόνο τα δικαστήρια θα αποφασίσουν η έτσι η αλλιώς,δεν πιστεύω οτι θα βρεθεί υπάλληλος να προσπαθήσει να δώσει λύση.

Είναι δικός μας άνθρωπος ο Γιάννης (KABONTOROS) συνάδελφε. :)

Εννοείται πως ξέρει καλά ότι αυτά που γράψαμε, έχουν άλλους αποδέκτες και σε καμία περίπτωση εκείνον. :)

Καλησπέρα και σ' εσένα Γιάννη.

Μπάμπη καλησπέρα,το δικός μας ισχύει και για μένα :mellow:

Φιλιά.

• 0

Κρηθέα καλησπέρα,δεν διαφωνώ με τις απορίες όλων μας ,γιατί και εγω στην απο δώ μεριά είμαι,αλλά αφού η μέχρι τώρα πορεία των διοικούντων μας δείχνει την ανικανότητά τους να μας τα κάνουν 

λιανά ,νομίζω οτι δεν πρέπει και εμείς να ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα και να ζητάμε το αν έτσι και γιουβέτσι ,πχ αφού δεν μας λέει το να αναγράφουμε στο βιβλίο αδειών την αποζημίωση αδείας ,γιατί

να ψαχνόμαστε αν θα αναγραφεί,αφού δεν μας ζητάει το πότε πήρε άδεια ο εργαζόμενος ,γιατί να ψαχνόμαστε?τώρα για την ιστορία το να αναλύσουμε το τι σημαίνει χορηγώ την άδεια ,είναι άλλο θέμα

και πιστεύω οτι αν προκύψει τέτοιο θέμα ,μόνο τα δικαστήρια θα αποφασίσουν η έτσι η αλλιώς,δεν πιστεύω οτι θα βρεθεί υπάλληλος να προσπαθήσει να δώσει λύση.

Μπάμπη καλησπέρα,το δικός μας ισχύει και για μένα :mellow:

Φιλιά.

Καλησπέρα και από μένα Γιάννη.

Στη δημοσίευσή μου αναφέρομαι γενικότερα στα θέματα που μας απασχολούν, δεν μπήκα σε λεπτομέρειες.

Άδραξα λοιπόν την ευκαιρία ή μάλλον μου βγήκε αυθόρμητα, επ' αφορμή της απάντησης του συναδέλφου HARYK, που ορμώμενος από την δική σου δημοσίευση, καυτηρίασε και αυτός τα κακώς κείμενα.

Μάλιστα, διαβάζοντας και πάλι την δημοσίευσή μου, διαπίστωσα ότι ξέφυγα στα γραφόμενά μου, σε βαθμό τέτοιο που ούτε ο πρωθιερέας των Απάτσι με σώζει.. Τί δουλειά είχαν η καθαρεύουσα με την δημοτικιά να περιφέρονται ασκόπως σε στάνες αναζητώντας λύσεις στα καθ' ημάς ζητήματα.. πολύ φοβούμαι ότι ο καλός ποιμήν θα πάρει την γκλίτσα του και θα μας κυνηγάει.. :)

Την καληνύχτα μου συνάδελφοι, με καλή διάθεση Κρηθέας..

κατά κόσμον, Θεόφιλος

• 0

Νομίζω οτι δώσαμε πιό πολύ αξία στο συγκεκριμένο θέμα ,ενώ είναι πολύ απλό,γράφουμε οτι ζητάει το ε11,για όσους έλαβαν άδεια και 

όλα τα άλλα που φανταζόμαστε και γουστάρουμε να γράψουμε και νομίζουμε οτι πρέπει ,τα γράφουμε στο βιβλίο αδειών και όλοι

ευχαριστημένοι,τι άλλες εγκυκλίους κλπ περιμένετε.Πάντως αυτό που φαίνεται καθαρά ,είναι οτι έχουμε πολύ φαντασία και δίνουμε

στους απέναντι λόγο για επι πλέον πράγματα.

Βλέπεις Γιάννη ότι δεν είναι όλα πάντα αυτονόητα ;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98185&p=659763

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20348

Και κάποιοι, όση φαντασία κι αν διαθέτουμε εμείς, μπορούν να μας ξεπεράσουν χωρίς ιδιαίτερο κόπο...

Καλημέρα, καλή δύναμη.

• 0

Βλέπεις Γιάννη ότι δεν είναι όλα πάντα αυτονόητα ;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98185&p=659763

Και κάποιοι, όση φαντασία κι αν διαθέτουμε εμείς, μπορούν να μας ξεπεράσουν χωρίς ιδιαίτερο κόπο...

Καλημέρα, καλή δύναμη.

εδω που τα λέμε το προκαλέσαμε λίγο και εμείς αυτό με τις ερωτήσεις και τις αναλύσεις μας....

καλημέρα!

• 0

εδω που τα λέμε το προκαλέσαμε λίγο και εμείς αυτό με τις ερωτήσεις και τις αναλύσεις μας....

καλημέρα!

Επιτρέψτε μου να πω συναδέλφισσα, ότι θα είχαν αποφευχθεί οι "ερωτήσεις και οι αναλύσεις μας", αν από την αρχή ξέραμε τι να πράξουμε και πως...

Όχι ότι τώρα είμαι σίγουρος.

Θα την ξαναδιαβάσω και θα δω...

Καλημέρα και σ' εσάς.

• 0

Επιτρέψτε μου να πω συναδέλφισσα, ότι θα είχαν αποφευχθεί οι "ερωτήσεις και οι αναλύσεις μας", αν από την αρχή ξέραμε τι να πράξουμε και πως...

Όχι ότι τώρα είμαι σίγουρος.

Θα την ξαναδιαβάσω και θα δω...

Καλημέρα και σ' εσάς.

:)

και αφού είναι έτσι συνάδελφε, οτι δηλαδή  περιμέναμε διευκρινίσεις , ρωτάω εγω, στο βιβλίο αδειών (το χειρόγραφο) γιατί δεν είχαμε τετοιες απορίες τόσα χρόνια?

συμπληρώναμε μόνο  τις χορηγηθείσες άδειες - επίδοματα άδειας - αποδοχές άδειας και τίποτα άλλο .Προσωπικά ποτέ δε μου πέρασε απο το μυαλό οτι πρέπει να γράψω και τις αποζημιώσεις μη ληφθείσας άδειας.

τώρα τι άλλαξε δηλαδή?

• 0

:)

και αφού είναι έτσι συνάδελφε, οτι δηλαδή  περιμέναμε διευκρινίσεις , ρωτάω εγω, στο βιβλίο αδειών (το χειρόγραφο) γιατί δεν είχαμε τετοιες απορίες τόσα χρόνια?

συμπληρώναμε μόνο  τις χορηγηθείσες άδειες - επίδοματα άδειας - αποδοχές άδειας και τίποτα άλλο .Προσωπικά ποτέ δε μου πέρασε απο το μυαλό οτι πρέπει να γράψω και τις αποζημιώσεις μη ληφθείσας άδειας.

τώρα τι άλλαξε δηλαδή?

Τι να σας πω ; :rolleyes:

Μήπως είχαμε και εκεί τις ίδιες υποχρεώσεις και απλά, κάποιος είχε ξεχάσει να μας το πει ;  :P:lol:

Αν δει όμως κάποιος ξανά το πρώτο email του κ.Εμμανουηλίδη προς τον συνάδελφο, ούτε και οι ίδιοι γνώριζαν για τις μη ληφθείσες άδειες... :D

Υ.Γ.

Για την ιστορία, η πληροφορία αυτή είχε πρωτοεμφανισθεί, από εταιρείες λογισμικού...

Υ.Γ.2

"...και κατόπιν νεότερης ερμηνείας των σχετικών διατάξεων..." :o

• 0

Τι να σας πω ; :rolleyes:

Μήπως είχαμε και εκεί τις ίδιες υποχρεώσεις και απλά, κάποιος είχε ξεχάσει να μας το πει ;  :P:lol:

Αν δει όμως κάποιος ξανά το πρώτο email του κ.Εμμανουηλίδη προς τον συνάδελφο, ούτε και οι ίδιοι γνώριζαν για τις μη ληφθείσες άδειες... :D

Υ.Γ.

Για την ιστορία, η πληροφορία αυτή, είχε πρωτοεμφανισθεί, από εταιρείες λογισμικού...

Υ.Γ.2

"...και κατόπιν νεότερης ερμηνείας των σχετικών διατάξεων..." :o

τώρα που το έμαθαν - το μάθαμε οτι έπρεπε να γράφονται και οι μη ληφθείσες άδειες , προτείνω να πάμε αναδρομικά απο το 1935 και να ενημερώσουμε και αυτό το πεδίο.... :P

• 0

τώρα που το έμαθαν - το μάθαμε οτι έπρεπε να γράφονται και οι μη ληφθείσες άδειες , προτείνω να πάμε αναδρομικά απο το 1935 και να ενημερώσουμε και αυτό το πεδίο.... :P

Μην τους βάζετε ιδέες λέμεεεεεεε :D

Δεν μπορεί. Μας διαβάζουν... :P

Και είναι ικανοί για όλααααααα... :P

• 0

Και τι αλλο λεει η διευκρινιστικη εκτος απο τα αυτοννοητα που λεμε τοσες μερες? Εγω δεν καταλαβα να λεει κατι διαφορετικο. Εγω καταλαμβαινω οτι λεει οτι οσοι αποχωρησαν -απολυθηκαν δεν μπαινουν

• 0

Μην τους βάζετε ιδέες λέμεεεεεεε :D

Δεν μπορεί. Μας διαβάζουν... :P

Και είναι ικανοί για όλααααααα... :P

στα λόγια μου έρχεστε κυριε Μπάμπη μας :D

καλημέρα!

(άσχετο)

πάντως εγω ψηφίζω doctor

και προτείνω να τον πάρει ο ΣΥΡΙΖΑ στο υπουργείο εργασίας

• 0

Και τι αλλο λεει η διευκρινιστικη εκτος απο τα αυτοννοητα που λεμε τοσες μερες? Εγω δεν καταλαβα να λεει κατι διαφορετικο. Εγω καταλαμβαινω οτι λεει οτι οσοι αποχωρησαν -απολυθηκαν δεν μπαινουν

μήπως διαβάζεις την "παλιά" ερμηνευτική του κ.Εμμανουηλίδη ??? :P

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=9558

διάβασε τη σελίδα 5-6

• Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

• Τέλος, εάν ο λόγος μη χορήγησης του συνόλου ή μέρους της δικαιούμενης αδείας είναι η αντικειμενική αδυναμία χορήγησής της, εκ μέρους του εργοδότη, όπως ιδίως λόγω μακροχρόνιας ασθένειας, ειδικών αδειών που οφείλονται σε εγκυμοσύνη/μητρότητα, άδειας άνευ αποδοχών, στράτευσης κ.λ.π., του εργαζομένου, θα πρέπει, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων η αιτία της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

• 0

Κατά την ταπεινή μου άποψη και σε συνέχεια των παραπάνω δημοσιεύσεων, δικών μου και συναδέλφων, δεν ήταν αυτονόητα (ευνόητα) τουλάχιστον τα παρακάτω:

...

Ευνόητο είναι ότι, ότι όπως σαφώς προκύπτει από το ανωτέρω νομικό πλαίσιο, στο «Βιβλίο Αδειών», που αποβλέπει στην αποτύπωση της πραγματικής εικόνας της επιχείρησης, θα πρέπει να καταχωρίζεται το σύνολο των εργαζομένων της επιχείρησης, δεδομένου ότι οι διατάξεις περί χορήγησης ετήσιας κανονικής άδειας είναι αναγκαστικού δικαίου και συνεπώς όλοι οι εργαζόμενοι δικαιούνται ετήσια κανονική άδεια.

...

...

-Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

...

(άσχετο)

πάντως εγω ψηφίζω doctor

Είπαμε, οι εταιρείες λογισμικού φταίνεεεεεεεε :) :) :)

Όχι εμείς... :P

Υ.Γ.

Όσο για τον Δημήτρη ;

Δαγκωτό λέμεεεεεε :)

• 0

(άσχετο)

πάντως εγω ψηφίζω doctor

Εγώ δεν θέλω στη ζωή να κυβερνήσω.... :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

• 0

μήπως διαβάζεις την "παλιά" ερμηνευτική του κ.Εμμανουηλίδη ??? :P

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=9558

διάβασε τη σελίδα 5-6

• Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

• Τέλος, εάν ο λόγος μη χορήγησης του συνόλου ή μέρους της δικαιούμενης αδείας είναι η αντικειμενική αδυναμία χορήγησής της, εκ μέρους του εργοδότη, όπως ιδίως λόγω μακροχρόνιας ασθένειας, ειδικών αδειών που οφείλονται σε εγκυμοσύνη/μητρότητα, άδειας άνευ αποδοχών, στράτευσης κ.λ.π., του εργαζομένου, θα πρέπει, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων η αιτία της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

Εγω εδω καταλαμβαινω οτι αφορα  στο πρωτο τους εργαζομενους που πηραν τμημα αδειας και μετα απολυθηκαν ή αποχωρησαν(Δεν καταλαμβαινω οτι αφορα γενικως αυτους που απολυθηκαν και ελαβαν αποζημιωση αδειας) και στο δευτερο ενω επρεπε να παρουν αδεια δεν πηραν.

• 0

Εγω εδω καταλαμβαινω οτι αφορα  στο πρωτο τους εργαζομενους που πηραν τμημα αδειας και μετα απολυθηκαν ή αποχωρησαν(Δεν καταλαμβαινω οτι αφορα γενικως αυτους που απολυθηκαν και ελαβαν αποζημιωση αδειας) και στο δευτερο ενω επρεπε να παρουν αδεια δεν πηραν.

Τα παιδιά του taxheaven το γράφουν πολύ ωραία :)

Πιο συγκεκριμένα,

-Σε περίπτωση κατά την οποία, χορηγήθηκε το σύνολο της νομίμως δικαιούμενης άδειας εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος, υφίσταται υποχρέωση συμπλήρωσης των αντίστοιχων στηλών του Εντύπου Ε11.

-Σε περίπτωση, κατά την οποία, παρανόμως δεν χορηγήθηκε το σύνολο της νομίμως δικαιούμενης άδειας εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος, συμπληρώνεται, μεταξύ των άλλων, ο αριθμός των χορηγηθεισών ημερών αδείας (εάν υφίστανται), καθώς και οι πραγματικώς καταβληθείσες αποδοχές αδείας και επιδόματος αδείας.

-Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

-Τέλος, εάν ο λόγος μη χορήγησης του συνόλου ή μέρους της δικαιούμενης αδείας είναι η αντικειμενική αδυναμία χορήγησής της, εκ μέρους του εργοδότη, όπως ιδίως λόγω μακροχρόνιας ασθένειας, ειδικών αδειών που οφείλονται σε εγκυμοσύνη/μητρότητα, άδειας άνευ αποδοχών, στράτευσης κ.λ.π., του εργαζομένου, θα πρέπει, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων η αιτία της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

• 0

Τα παιδιά του taxheaven το γράφουν πολύ ωραία :)

Πιο συγκεκριμένα,

-Σε περίπτωση κατά την οποία, χορηγήθηκε το σύνολο της νομίμως δικαιούμενης άδειας εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος, υφίσταται υποχρέωση συμπλήρωσης των αντίστοιχων στηλών του Εντύπου Ε11.

-Σε περίπτωση, κατά την οποία, παρανόμως δεν χορηγήθηκε το σύνολο της νομίμως δικαιούμενης άδειας εντός του προβλεπόμενου χρονικού διαστήματος, συμπληρώνεται, μεταξύ των άλλων, ο αριθμός των χορηγηθεισών ημερών αδείας (εάν υφίστανται), καθώς και οι πραγματικώς καταβληθείσες αποδοχές αδείας και επιδόματος αδείας.

-Τέλος, εάν ο λόγος μη χορήγησης του συνόλου ή μέρους της δικαιούμενης αδείας είναι η αντικειμενική αδυναμία χορήγησής της, εκ μέρους του εργοδότη, όπως ιδίως λόγω μακροχρόνιας ασθένειας, ειδικών αδειών που οφείλονται σε εγκυμοσύνη/μητρότητα, άδειας άνευ αποδοχών, στράτευσης κ.λ.π., του εργαζομένου, θα πρέπει, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων η αιτία της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

Ακριβώς. Ποσά όμως δεν χρειάζεται να γράψουμε.

• 0

Για αυτο το θεμα αναμενω τον doctor να δωσει τα φωτα του. γιατι μεχρι τωρα συμφωνουσαμε. Εγω επαναλμβανω οτι εδω θελει για αυτους που πηραν μερος αδειας και μετα απολυθηκαν. Τελικα doctor τι λες θα γραψουμε και αυτους που απολυθηκαν ή αποχωρησαν ? Τοσες μερες αλλα λεγαμε. Τωρα βγηκε η αποφαση να μας τα ξεκαθαρισει. Τι να πω. Και μεις τα στειλαμε ολα

• 0

Ακριβώς. Ποσά όμως δεν χρειάζεται να γράψουμε.

Δημήτρη αν ρωτάς εμένα λέω οχι εξαρχής , κάποιοι επιμένουν οτι πρέπει να γράψουν τα ποσά της μη ληφθήσας αδειας.

έρχεται κι αυτή η "διευκρινιστική " τώρα και γράφει

τώρα τι να πω??? υπονοεί πως γράφουμε και τα ποσά.

• 0

Για αυτο το θεμα αναμενω τον doctor να δωσει τα φωτα του. γιατι μεχρι τωρα συμφωνουσαμε. Εγω επαναλμβανω οτι εδω θελει για αυτους που πηραν μερος αδειας και μετα απολυθηκαν. Τελικα doctor τι λες θα γραψουμε και αυτους που απολυθηκαν ή αποχωρησαν ? Τοσες μερες αλλα λεγαμε. Τωρα βγηκε η αποφαση να μας τα ξεκαθαρισει. Τι να πω. Και μεις τα στειλαμε ολα

Σε περίπτωση δηλαδή που έχουμε 50 -60 εργάτες παραγωγής, με ημερομίσθιο με την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. με σύμβαση εκ περιτροπής απασχόλησης και μέσα στο 2014 έχουν προσληψη -απόλυση αρκετές φορές, λόγω του ότι η εργασία τους καθορίζεται από τις παραγγελίες πελατών και οι οποίοι πήραν επίδομα αδείας και αποδοχές μη ληφθήσας άδειας, θα πρέπει να αναγραφούν αθροιστικά οι αποδοχές στο Ε11 και για την κατηγορία αυτή των εργαζομένων?(και οι οποίοι  εργάζονταν έως και τον οκτώβριο )