Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ


επισκέπτη DANI

Ερώτηση

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

πάλι καπέλο τα κάνανε και εδώ,χωρίς να βγάζουμε άκρη.

 

έχουμε 4 περιπτώσεις,μπορεί να απαντηθούν σωστά από αρμόδια όργανα?

 

α) δικαιούμενες 20 ,πήρε 20. 

β) δικαιούμενες 20 ,πήρε 15  .    

γ) δικαιούμενες 20 ,δεν πήρε καμία.

δ) δικαιούμενες 20 ,πήρε 22.

 

τι κατάλαβα εγώ.

 

α) οκ                            

β) παρατηρήσεις  ,αποζημίωση αδείας 5 μέρες-διακοπή εργασιακής σχέσης.    δεν έχω δει και το έντυπο ,κανονικά θα έπρεπε να είχε 2 στήλες  ληφθείσα 15  αποζημίωση 5

γ)τίποτα ,καμία αναγραφή εκτός και αν το έντυπο προέβλεπε το παραπάνω.

δ) αυτό το έχω απορία.  θα γράψω  "επιβράβευση εργαζόμενου"

 

μπορεί να τα στείλει κάποιος κάπου ,να τελειώνουμε?

 

μιλάμε για τις συνηθισμένες περιπτώσεις ,εξαιρέσεις αδυναμία χορήγησης ,δόθηκε διπλή αποζημίωση σε χρήμα  κλπ. ας γίνουν ερωτήσεις κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως κάποιος συνάδελφος αντιμετώπισε την εξής περίπτωση:

Πρόσληψη 10/02/2014 -Αποχώρηση 31/03/2014 και αποζημίωση αδείας έστω χ ποσό.

Επαναπρόσληψη 01/07/2014 με χορήγηση κανονικής αδείας έστω ψ ποσό.

Τί ημερομηνία πρόσληψης θα πρέπει να γραφτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη δική μου περίπτωση με επαναπρόσληψη μέσα στο έτος....

Ημερομηνία πρόσληψης η αρχική. (25/10/13)

Στις "δικαιούμενες ημέρες" έβαλα το σύνολο του έτους (14). Στις ημέρες που χορηγήθηκαν αυτές που πραγματικά πήρε (4).

Ομοίως και στις αποδοχές άδειας και επιδόματος άδειας. Το σύνολο του έτους. Στις παρατηρήσεις έβαλα το παρακάτω... 

"ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ 30/5/14 ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ 10 ΗΜ. ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ. ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ 1/11/14 ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΟΡΗΓΗΘΗΚΕ 4 ΗΜ. ΑΔΕΙΑ"

 

Πραγματικά γεγονότα δηλαδή. Τι άλλο να βάλουμε? Αν κάτι δεν καταλάβουν ας μας καλέσουν στο ΣΕΠΕ για εξηγήσεις.

Σιγά που θ'ασχοληθούν δηλαδή, αλλά λέμε τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υ.Γ.2 Θεόφιλε, πολύ ψύχραιμο και στωικό σε βλέπω και ανησυχώ.   :)

 

Κοίταξε Δημήτρη, η πάλη των λογιστών παραμένει ιστορικά αδικαίωτη ενώ η ελληνική γραφειοκρατική μεθοδολογία σαμποτάρει την πρωτοβουλία της κολχόζνικης ιδιοκτησίας με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας σεχταρισμός που αποπροσανατολίζει τους λογιστές και τους αφήνει να πλέουν σ' ένα τέλμα ιδεολογικής σύγχυσης με ανεπανόρθωτες συνέπειες στην ανάπτυξη του μαζικού κινήματος της τάξης των λογιστών και της αποδέσμευσής του από τα γραφειοκρατικά δεσμά :)  πηγή: https://www.youtube.com/watch?v=1hGTfIX9l8o

 

 

Την γραφειοκρατία τους μέσα!

 

Γονάτισα Δημήτρη.. μετά από τόσα χρόνια στο επάγγελμα και την επιβολή προστίμων για ανούσια πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη δική μου περίπτωση με επαναπρόσληψη μέσα στο έτος....

Ημερομηνία πρόσληψης η αρχική. (25/10/13)

Στις "δικαιούμενες ημέρες" έβαλα το σύνολο του έτους (14). Στις ημέρες που χορηγήθηκαν αυτές που πραγματικά πήρε (4).

Ομοίως και στις αποδοχές άδειας και επιδόματος άδειας. Το σύνολο του έτους. Στις παρατηρήσεις έβαλα το παρακάτω... 

"ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ 30/5/14 ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ 10 ΗΜ. ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ. ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ 1/11/14 ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΟΡΗΓΗΘΗΚΕ 4 ΗΜ. ΑΔΕΙΑ"

 

Πραγματικά γεγονότα δηλαδή. Τι άλλο να βάλουμε? Αν κάτι δεν καταλάβουν ας μας καλέσουν στο ΣΕΠΕ για εξηγήσεις.

Σιγά που θ'ασχοληθούν δηλαδή, αλλά λέμε τώρα... 

δηλαδη εγω που εχω 9 επαναπροσληψεις 3 μουσικων μεσα στο ετος,θα πρεπει να γραψω εκθεση ιδεων στις παρατηρησεις??μαλλον θα αναφερω την αρχικη προσληψη και μετα,το"  ακολουθουν πολλαπλες επαναπροσληψεις... βλεπε ανναγελιες προσληψης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάλι καπέλο τα κάνανε και εδώ,χωρίς να βγάζουμε άκρη.

 

έχουμε 4 περιπτώσεις,μπορεί να απαντηθούν σωστά από αρμόδια όργανα?

 

α) δικαιούμενες 20 ,πήρε 20. 

β) δικαιούμενες 20 ,πήρε 15  .    

γ) δικαιούμενες 20 ,δεν πήρε καμία.

δ) δικαιούμενες 20 ,πήρε 22.

 

τι κατάλαβα εγώ.

 

α) οκ                            

β) παρατηρήσεις  ,αποζημίωση αδείας 5 μέρες-διακοπή εργασιακής σχέσης.    δεν έχω δει και το έντυπο ,κανονικά θα έπρεπε να είχε 2 στήλες  ληφθείσα 15  αποζημίωση 5

γ)τίποτα ,καμία αναγραφή εκτός και αν το έντυπο προέβλεπε το παραπάνω.

δ) αυτό το έχω απορία.  θα γράψω  "επιβράβευση εργαζόμενου"

 

μπορεί να τα στείλει κάποιος κάπου ,να τελειώνουμε?

 

μιλάμε για τις συνηθισμένες περιπτώσεις ,εξαιρέσεις αδυναμία χορήγησης ,δόθηκε διπλή αποζημίωση σε χρήμα  κλπ. ας γίνουν ερωτήσεις κατά περίπτωση.

 

Επειδή το δ αφορούσε και εμένα , επισυνάπτω απάντηση του κ. Εμμανουηλίδη προς ενημέρωση όλων

 

Προς απάντηση του σχετικού ερωτήματος που θέσατε σας επισυνάπτω το υπ’ αριθμ. οικ. 3631/87/27.01.2015 έγγραφο του Τμήματος Χρονικών Ορίων του Υπουργείου Εργασίας στη σελίδα 5 του οποίου παρέχονται κατευθύνσεις επί του ζητήματος της δήλωσης των αδειών εργαζομένων.

Συνοπτικά, σας ενημερώνω ότι σε περίπτωση που εργαζόμενος έλαβε εντός του ημερολογιακού έτους περισσότερες από τις δικαιούμενες ημέρες κανονικής άδειας, στο σχετικό έντυπο Ε11 καταγράφεται το πραγματικό γεγονός με βάση τα στοιχεία που έχουν καταχωρισθεί στο ειδικό «Βιβλίο Αδειών», αναφορικά με τις δικαιούμενες και τις πραγματικά χορηγηθείσες ημέρες αδείας και σύμφωνα με τις αντίστοιχες πραγματικά καταβληθείσες αποδοχές χορηγηθείσας αδείας και επιδόματος αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος 4ωρο 5νθήμερο με σύμβαση ορισμένου χρόνου απο 26/11/13-25/2/14

δικαιούται για το έτος 2014 , 4 ημέρες αδεια & 4 ημέρες επιδ.αδειας.

Νέα πρόσληψη με σύμβαση ορισμένου χρόνου 26/2/14- 23/5/14

δικαιούται 6 ημέρες αδεια & 6 επιδ.αδείας.

Επαναπρόσληψη 26/5/14 αορίστου χρόνου, εως 31/12/14

δικαιούται 14 ημέρες αδεια & 13 ημέρες επίδομα αδείας;

Με αυτό τον υπολογισμό (εαν είναι σωστό) δικαιούται συνολικά 24 ημέρες άδεια και 23 ημ. επίδομα αδείας????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος 4ωρο 5νθήμερο με σύμβαση ορισμένου χρόνου απο 26/11/13-25/2/14

δικαιούται για το έτος 2014 , 4 ημέρες αδεια & 4 ημέρες επιδ.αδειας.

Νέα πρόσληψη με σύμβαση ορισμένου χρόνου 26/2/14- 23/5/14

δικαιούται 6 ημέρες αδεια & 6 επιδ.αδείας.

Επαναπρόσληψη 26/5/14 αορίστου χρόνου, εως 31/12/14

δικαιούται 14 ημέρες αδεια & 13 ημέρες επίδομα αδείας;

Με αυτό τον υπολογισμό (εαν είναι σωστό) δικαιούται συνολικά 24 ημέρες άδεια και 23 ημ. επίδομα αδείας????

το επίδομα αδείας δεν μπορεί να ξεπερνάει τις 15 ημέρες ετησίως για τους μισθωτούς. Ξέχασες στο παράδειγμά σου να του βάλεις και αναλογία άδειας και επιδόματος αδείας για το διάστημα από 26/11-31/12/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..................................................................................................................................................................................................................................

Γιώργος Εμμανουηλίδης

................................................................................................................................................................................................................................

Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής του σχετικού εντύπου παρατάθηκε έως την 28-2-2015, επιχείρηση που έχει υποβάλλει έντυπο Ε11 χωρίς να συμπεριλάβει σε αυτό το σύνολο του προσωπικού, δύναται να υποβάλλει εκ νέου έντυπο Ε11, εντός πάντα της νέας  τεθείσας προθεσμίας, αρκεί η συμπληρωματική υποβολή να αφορά σε εργαζόμενο ο οποίος δεν έχει ήδη συμπεριληφθεί σε επιτυχώς υποβληθέν έντυπο."

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Στη περίπτωση εργαζόμενων καθηγητών σε φροντιστήριο που εντός του ίδιου ημερολογιακού έτους  , βάσει των συμβάσεων ορισμένου χρόνου διάρκειας 1/10-31/5,  έχουν δύο άδειες (αποζημίωση και κανονική) και δύο  επιδόματα και έχει υποβήθεί αρχικό  Ε11  μόνο με τη κανονική  καί το επίδομα της , πως υποβάλλεται συμπληρωματικό  για την αποζημίωση αδείας και το επίδομα  αφού πρόκειται για τους ίδιους  εργαζόμενους που έχουν συμπεριληφθεί στο αρχικά υποβληθέν..

Αφού δε τα διευκρίνησαν από την αρχή ας μας πούνε τώρα πως θα γίνει !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το επίδομα αδείας δεν μπορεί να ξεπερνάει τις 15 ημέρες ετησίως για τους μισθωτούς. Ξέχασες στο παράδειγμά σου να του βάλεις και αναλογία άδειας και επιδόματος αδείας για το διάστημα από 26/11-31/12/13

Β. ΕΠΙ∆ΟΜΑ Α∆ΕΙΑΣ

Όσον αφορά στο επίδοµα αδείας, τονίζονται τα εξής:

Όπως είναι γνωστό, κάθε εργαζόµενος µαζί µε την άδεια δικαιούται αποδοχές

αδείας καθώς και επίδοµα αδείας (άρ.3, παρ.16 Ν.4504/1966). Το δικαίωµα λήψης

επιδόµατος αδείας, αποτελεί επακόλουθο του δικαιώµατος λήψης κανονικής αδείας

και υπολογίζεται όπως και οι αποδοχές αδείας-είναι δηλαδή ίσες προς το σύνολο των

αποδοχών αδείας µε τον περιορισµό ότι δε δύναται να υπερβεί για όσους µεναµείβονται µε µισθό, το µισό µισθό, για όσους δε αµείβονται µε ηµεροµίσθιο ή

ωροµίσθιο ή ποσοστά, τα 13 ηµεροµίσθια. Ως εκ τούτου, οι µισθωτοί οι οποίοι

λαµβάνουν τµήµα ή ολόκληρη την άδεια, δικαιούνται και ανάλογες αποδοχές

επιδόµατος αδείας τόσο για το πρώτο και δεύτερο ηµερολογιακό έτος, όσο και για τα

επόµενα έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν περιπτώσεις που μέσα στο έτος το Ε.Α. που δικαιούται (σε σύνολο) κάποιος εργαζόμενος, μπορεί να ξεπεράσει τον μισό μισθό ή τα 13 ημερομίσθια.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ένας συνάδελφος με ενημέρωσε ότι μετά την υποβολή του Ε11 ανοίγουν κάποιες οδηγίες οι οποίες αναφέρουν ότι στις αποδοχές αδείας και στα επιδόματα αδείας πρέπει να συμπληρώνονται τα μικτά ποσά.

 

Σε όλα τα βιβλία αδειών του 2014 που έχω για να στείλω είχα θεωρήσει καλύτερο να αναφέρονται οι καθαρές αποδοχές για να καταλαβαίνουν και οι εργαζόμενοι τις ακριβώς λαμβάνουν.

 

Θεωρείται ότι θα είναι πρόβλημα αν ανεβάσω τις καθαρές αποδοχές και όχι τις μικτές?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,

 

Εχω επιχείρηση (φροντιστηριο) που απασχολεί ωρομίσθιους.

Η άδεια και το επίδομα υπολογίζονται σε ώρες.

Οι εργαζόμενοι προσλαμβάνονται με σύμβαση ωρισμένου χρόνου από Οκτώβριο ως Μάιο.

Τις ημέρες των εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα φυσικά δεν δουλεύουν αλλά στη μισθοδοσία υπολογίζονται κανονικά 

Στο τέλος του έτους 31/12 και στη λήξη της σύμβασης υπολογίζεται η άδεια και το επίδομα άδειας με βάση τις ήδη πραγματοποιηθείσες ώρες εργασίας και ειδικά η άδεια  πληρώνεται ως αποζημίωση ολόκληρη χωρίς να υπολογιστούν οι ώρες που είχαν καθισει Χριστουγεννα και Πάσχα και να πληρωθεί η διαφορά.

Ερωτημα.

Πως δηλώνεται αυτό στο ε11 αφού  με βάση τις διευκρινίσεις θα έπρεπε η άδεια να χορηγηθεί?

Πως δηλώνονται οι μέρες αφού μπορεί να μην  ταιριάζουν οι ώρες που δικαιούται κανείς σε  ακέραιες μερες?

Πόσο ανόητο είναι να λες σε ΑΥΤΗ την περίπτωση ότι ο καθηγητής ΠΡΕΠΕΙ να πάρει ττην άδειά του ενώ το τμήμα των μαθητών του τον χρειάζεται και είναι προφανές ότι στη λήξη θα την αποζημιωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,

 

Εχω επιχείρηση (φροντιστηριο) που απασχολεί ωρομίσθιους.

Η άδεια και το επίδομα υπολογίζονται σε ώρες.

Οι εργαζόμενοι προσλαμβάνονται με σύμβαση ωρισμένου χρόνου από Οκτώβριο ως Μάιο.

Τις ημέρες των εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα φυσικά δεν δουλεύουν αλλά στη μισθοδοσία υπολογίζονται κανονικά 

Στο τέλος του έτους 31/12 και στη λήξη της σύμβασης υπολογίζεται η άδεια και το επίδομα άδειας με βάση τις ήδη πραγματοποιηθείσες ώρες εργασίας και ειδικά η άδεια  πληρώνεται ως αποζημίωση ολόκληρη χωρίς να υπολογιστούν οι ώρες που είχαν καθισει Χριστουγεννα και Πάσχα και να πληρωθεί η διαφορά.

Ερωτημα.

Πως δηλώνεται αυτό στο ε11 αφού  με βάση τις διευκρινίσεις θα έπρεπε η άδεια να χορηγηθεί?

Πως δηλώνονται οι μέρες αφού μπορεί να μην  ταιριάζουν οι ώρες που δικαιούται κανείς σε  ακέραιες μερες?

Πόσο ανόητο είναι να λες σε ΑΥΤΗ την περίπτωση ότι ο καθηγητής ΠΡΕΠΕΙ να πάρει ττην άδειά του ενώ το τμήμα των μαθητών του τον χρειάζεται και είναι προφανές ότι στη λήξη θα την αποζημιωθεί?

 

 

Επαναφέρω το ερώτημα.

Τελικά εσείς στους ωρομίσθιους που η άδεια υπολογίζεται σε ώρες τί δηλώνετε στις ημέρες αν η μετατροπή με βάση το πρόγραμμα εργασίας δεν δίνει σωστές ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ένας συνάδελφος με ενημέρωσε ότι μετά την υποβολή του Ε11 ανοίγουν κάποιες οδηγίες οι οποίες αναφέρουν ότι στις αποδοχές αδείας και στα επιδόματα αδείας πρέπει να συμπληρώνονται τα μικτά ποσά.

 

Σε όλα τα βιβλία αδειών του 2014 που έχω για να στείλω είχα θεωρήσει καλύτερο να αναφέρονται οι καθαρές αποδοχές για να καταλαβαίνουν και οι εργαζόμενοι τις ακριβώς λαμβάνουν.

 

Θεωρείται ότι θα είναι πρόβλημα αν ανεβάσω τις καθαρές αποδοχές και όχι τις μικτές?

 

Ευχαριστώ.

Θα έχεις ανεβάσει λάθος ποσά.Πιθανόν να θεωρηθούν μικτές αποδοχές οπότε θα χρωστάς αμοιβές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ένας συνάδελφος με ενημέρωσε ότι μετά την υποβολή του Ε11 ανοίγουν κάποιες οδηγίες οι οποίες αναφέρουν ότι στις αποδοχές αδείας και στα επιδόματα αδείας πρέπει να συμπληρώνονται τα μικτά ποσά.

 

Σε όλα τα βιβλία αδειών του 2014 που έχω για να στείλω είχα θεωρήσει καλύτερο να αναφέρονται οι καθαρές αποδοχές για να καταλαβαίνουν και οι εργαζόμενοι τις ακριβώς λαμβάνουν.

 

Θεωρείται ότι θα είναι πρόβλημα αν ανεβάσω τις καθαρές αποδοχές και όχι τις μικτές?

 

Ευχαριστώ.

 

σε όλα τα έντυπα ,προσλήψεις -καταστάσεις κλπ. τα μικτά δεν αναγράφουμε?   για να ξέρουν τι λαμβάνουν ακριβώς υπάρχουν οι αποδείξεις-ενημερωτικό σημείωμα μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Ένας συνάδελφος με ενημέρωσε ότι μετά την υποβολή του Ε11 ανοίγουν κάποιες οδηγίες οι οποίες αναφέρουν ότι στις αποδοχές αδείας και στα επιδόματα αδείας πρέπει να συμπληρώνονται τα μικτά ποσά.

 

Σε όλα τα βιβλία αδειών του 2014 που έχω για να στείλω είχα θεωρήσει καλύτερο να αναφέρονται οι καθαρές αποδοχές για να καταλαβαίνουν και οι εργαζόμενοι τις ακριβώς λαμβάνουν.

 

Θεωρείται ότι θα είναι πρόβλημα αν ανεβάσω τις καθαρές αποδοχές και όχι τις μικτές?

 

Ευχαριστώ.

 

Αν το έκανες μην το διορθώσεις. Σιγά το έγκλημα... 

Έτσι κι αλλιώς αυτό το βιβλίο αδειών είναι μία κωμωδία από τότε που έγινε.

Ας βάλουν τις αποδοχές αδείας στην ΑΠΔ (σπάσιμο της κανονικής μισθοδοσίας σε τακτική και άδεια) με ειδικό κωδικό και ημ.αδείας και ας καταργήσουν το βιβλίο αδειών το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μία απλή παπαριά και στην ουσία μια ωραία κατσαρόλα όπου ο κάθε λογιστής/εργοδότης μεταμορφώνεται σε δεινό chef.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν το έκανες μην το διορθώσεις. Σιγά το έγκλημα... 

Έτσι κι αλλιώς αυτό το βιβλίο αδειών είναι μία κωμωδία από τότε που έγινε.

Ας βάλουν τις αποδοχές αδείας στην ΑΠΔ (σπάσιμο της κανονικής μισθοδοσίας σε τακτική και άδεια) με ειδικό κωδικό και ημ.αδείας και ας καταργήσουν το βιβλίο αδειών το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μία απλή παπαριά και στην ουσία μια ωραία κατσαρόλα όπου ο κάθε λογιστής/εργοδότης μεταμορφώνεται σε δεινό chef.

 

Αυτό υπάρχει γιατρέ μου αλλά .......

Εγώ πχ ενώ η ΑΠΔ στην περίοδο χορήγησης της άδειας μου φέρνει δυο εγγραφές (τακτικές και άδεια) τις κάνω όλες τακτικές γιατί αν τις αφήσω ως άδεια πρέπει σε όλες τις εγγραφες να συμπληρώσω έναρξη και λήξη της άδειας.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως όλα αυτά είναι μια άχρηστη γραφειοκρατία που μόνο τα δικαιώματα των εργαζομένων δεν εξασφαλίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό υπάρχει γιατρέ μου αλλά .......

Εγώ πχ ενώ η ΑΠΔ στην περίοδο χορήγησης της άδειας μου φέρνει δυο εγγραφές (τακτικές και άδεια) τις κάνω όλες τακτικές γιατί αν τις αφήσω ως άδεια πρέπει σε όλες τις εγγραφες να συμπληρώσω έναρξη και λήξη της άδειας.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως όλα αυτά είναι μια άχρηστη γραφειοκρατία που μόνο τα δικαιώματα των εργαζομένων δεν εξασφαλίζει

 

Δεν υπάρχει μπρε, μόνο για τα ξενοδοχεία είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει μπρε, μόνο για τα ξενοδοχεία είναι. 

 

ναι

και για πληρώματα.

αλλά κι αυτά άχρηση κωδικοποίηση είναι.

Η πολλή ανάλυση οδηγεί σε παράλυση έλεγε ένας ορκωτός κάποτε κι είχε δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα έχεις ανεβάσει λάθος ποσά.Πιθανόν να θεωρηθούν μικτές αποδοχές οπότε θα χρωστάς αμοιβές .

 

σε όλα τα έντυπα ,προσλήψεις -καταστάσεις κλπ. τα μικτά δεν αναγράφουμε?   για να ξέρουν τι λαμβάνουν ακριβώς υπάρχουν οι αποδείξεις-ενημερωτικό σημείωμα μισθοδοσίας.

 

Αν το έκανες μην το διορθώσεις. Σιγά το έγκλημα... 

Έτσι κι αλλιώς αυτό το βιβλίο αδειών είναι μία κωμωδία από τότε που έγινε.

Ας βάλουν τις αποδοχές αδείας στην ΑΠΔ (σπάσιμο της κανονικής μισθοδοσίας σε τακτική και άδεια) με ειδικό κωδικό και ημ.αδείας και ας καταργήσουν το βιβλίο αδειών το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μία απλή παπαριά και στην ουσία μια ωραία κατσαρόλα όπου ο κάθε λογιστής/εργοδότης μεταμορφώνεται σε δεινό chef.

Καλησπέρα,

 

Σας ευχαριστώ και τους τρεις για τις απαντήσεις.

 

Όπως σας έγραψα όλα τα βιβλία αδειών είχαν γραφτεί με τις καθαρές αποδοχές.

Σωστά ή λάθος δεν είχα βρει κάποιες οδηγίες που να λένε το αντίθετο.

Προτίμησα να ανεβάσω και το ε11 με το τρόπο που να συμφωνεί με τα χειρόγραφα βιβλία.

Δεν το θεώρησα σωστό άλλα να λέει το ένα και άλλα το άλλο.

Από εκεί και πέρα μπορεί να αποδειχθεί και με τις αποδείξεις πληρωμής των μηνών που πήραν την άδεια οι εργαζόμενοι τι ακριβώς έχει γίνει.

 

Όπως και αν έχει σας ευχαριστώ και πάλι και καλό κουράγιο για την συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ένα εργαζόμενο μου βγάζει δικαιούμενες ημέρες 29  ,ληφθείσες 6  .             γράφω στις παρατηρήσεις αποζημ.αδείας +επαναπρόσληψη.

 

είναι σωστό ή να αλλάξω τις δικαιούμενες σε 25?    

 

δεν έπρεπε να του δώσω άδεια για το διάστημα της επαναπρόσληψης? του έδωσα και επίδομα ,οπότε έχει πάνω από 12,5 στο έτος.

 

ανά παράρτημα δεν πάνε οι γνωστοποιήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ημερες αδειας των ξενοδοχουπαλληλων οι οποιες ειναι και ασφαλιστικες και αποτυπωνονται στη ΑΠΔ πρεπει να αναγραφουν στο Ε11 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...