Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ


επισκέπτη DANI

Ερώτηση

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

 

Δηλαδή στην περιπτωση που δεν του έχει χορηγηθεί καθόλου άδεια  οι στήλες α)αριθμός ημερών κανονικής άδειας που χορηγήθηκε,β)αποδοχές αδείας,γ)αποδοχές επιδόματος αδείας δεν θα συμπληρωθούν απλά στο πεδίο παρατηρήσεις θα γραφτεί η ημερομηνία καταγγελίας ή οικειοθελής αποχώρησης.;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βλέπεις Γιάννη ότι δεν είναι όλα πάντα αυτονόητα ;

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98185&p=659763

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20348

 

Και κάποιοι, όση φαντασία κι αν διαθέτουμε εμείς, μπορούν να μας ξεπεράσουν χωρίς ιδιαίτερο κόπο...

 

Καλημέρα, καλή δύναμη.

Μπάμπη καλημέρα,τις απαντήσεις προφανώς τις έδωσαν βάσει δικών μας ερωτήσεων ,τι θέλω να πώ πχ αν πείς σε κάποιον που χρωστάς 10 ε ,ρε φίλε θέλω να σε πληρώσω

και δεν θυμάμαι,νομίζω οτι σου χρωστάω 15 ε τι θα σου πει ,μου χρωστάς 10 ε,αν στο πεί θα είναι η εξαίρεση.αυτό ισχύει και σε μας.

Επι της ουσίας και αν διαβάζουμε Ελληνικά,τι σημαίνει

-Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

1,Εγώ συμπεραίνω οτι αν δεν πήρε καθόλου ,δεν αναγράφεται.

2,Σε όσους υπέβαλαν και πρέπει να τις δηλώσουν  και αφου η εγκύκλιος άργησε,μήπως λέει κάτι?να το ξαναστείλουν ,η θα τους τιμωρήσει,γιαυτό σου λέω φίλε,όλα στο πόδι και μεις χωρίς ενιαία φωνή,ισχύει

το χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι........................ :mellow: :mellow:

Καλημέρα φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπάμπη καλημέρα,τις απαντήσεις προφανώς τις έδωσαν βάσει δικών μας ερωτήσεων ,τι θέλω να πώ πχ αν πείς σε κάποιον που χρωστάς 10 ε ,ρε φίλε θέλω να σε πληρώσω

και δεν θυμάμαι,νομίζω οτι σου χρωστάω 15 ε τι θα σου πει ,μου χρωστάς 10 ε,αν στο πεί θα είναι η εξαίρεση.αυτό ισχύει και σε μας.

Επι της ουσίας και αν διαβάζουμε Ελληνικά,τι σημαίνει

-Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

1,Εγώ συμπεραίνω οτι αν δεν πήρε καθόλου ,δεν αναγράφεται.

2,Σε όσους υπέβαλαν και πρέπει να τις δηλώσουν  και αφου η εγκύκλιος άργησε,μήπως λέει κάτι?να το ξαναστείλουν ,η θα τους τιμωρήσει,γιαυτό σου λέω φίλε,όλα στο πόδι και μεις χωρίς ενιαία φωνή,ισχύει

το χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι........................ :mellow: :mellow:

Καλημέρα φίλε.

και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω... ότι αν δεν πήρε καθόλου άδεια ο εργαζόμενος δεν πρέπει να γράψουμε τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορεί να λέει δικ.20 ,ληφθ. 15    ,άρα στις παρατηρήσεις γράφεις 5 μέρες αποζ.αδείας.

 

 

να ρωτήσω κάτι , παραπάνω 1-2 μέρες άδεια πειράζει,ή πρέπει να συμφωνούν το δικ. και ληφθ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν θέλω στη ζωή να κυβερνήσω.... :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Nα σε δώ συνάδελφο του Βρούτση , και τί στον κόσμο !!!!!!!!!!!!!!! :D  :D  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορεί να λέει δικ.20 ,ληφθ. 15    ,άρα στις παρατηρήσεις γράφεις 5 μέρες αποζ.αδείας.

 

 

να ρωτήσω κάτι , παραπάνω 1-2 μέρες άδεια πειράζει,ή πρέπει να συμφωνούν το δικ. και ληφθ.?

 

 

εγω εβαλα π.χ. 25 δικ και πηρε 28 ληφθ...

και στις παρατηρησεις εγραψα οτι οι 3 μερες αφορα αδεια το επομενο ετος (2015) κατοπιν αιτηματος του εργαζομενου (εχω και χαρτι με την υπογραφη του στο ντοσιε των αδειων..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η επιχείρηση πχ. κλείνει τον Αύγουστο ,εγώ έδωσα 20 μέρες σε όλους και ο ένας έφυγε Νοέμβρη και στον άλλον βαρέθηκα να ανοίξω για 2 μέρες τακτικές αποδοχές.

 

το πραγματικό γεγονός όμως είναι αυτό  ,πήρε 20 ενώ δικαιούνταν 18 με υπογραφές κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά όσοι αποχώρησαν και πήραν αποζήμιωση αδείας και καθόλου άδεια θα γραφτεί στο Ε11 ή τσού? ένα τόσο απλό θέμα κατέληξε να μας απασχολεί περισσότερο από την διαπραγμάτευση του χρέους, ήμαρτον!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις εποχιακές π.χ. εστιατόριο που ήταν ανοικτό για 4,5  καλοκαιρινούς μήνες, και κανείς δεν πήρε άδεια, παρά μόνο την πληρώθηκε ως μη ληφθείσα άδεια, και η σύμβασή του ήταν φυσικά ορισμένου χρόνου τί στέλνουμε;;;Γιατί όπως το καταλαβαίνω εγώ  έπρεπε Αυγουστιάτικα να δώσουμε κανονική Άδεια.!!! (και μην πει κανείς ότι έδωσε κατακαλόκαιρο άδεια, λες και οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο,εργαζόμενοι,Σ.ΕΠ.Ε. κτλ :D :D :D ).

Τέλος κινδυνεύουμε να μας χρεώσει και το ΙΚΑ με εισφορές της ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ... :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις εποχιακές π.χ. εστιατόριο που ήταν ανοικτό για 4,5  καλοκαιρινούς μήνες, και κανείς δεν πήρε άδεια, παρά μόνο την πληρώθηκε ως μη ληφθείσα άδεια, και η σύμβασή του ήταν φυσικά ορισμένου χρόνου τί στέλνουμε;;;Γιατί όπως το καταλαβαίνω εγώ  έπρεπε Αυγουστιάτικα να δώσουμε κανονική Άδεια.!!! (και μην πει κανείς ότι έδωσε κατακαλόκαιρο άδεια, λες και οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο,εργαζόμενοι,Σ.ΕΠ.Ε. κτλ :D :D :D ).

Τέλος κινδυνεύουμε να μας χρεώσει και το ΙΚΑ με εισφορές της ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ... :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Αν διαβάσετε το βιβλίο του κ. Κ.Λαναρά "εργατικη και ασφαλιστική νομοθεσία" εκδοση 2014 στην σελίδα 437 θα δείτε οτι σύμφωνα με την εγγύκλιο ΙΚΑ 222697/1977 η αποζημίωση άδειας δεν έχει εισφορές ΜΟΝΟ σε περίπτωση αποχώρησης του μισθωτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπάμπη καλημέρα,τις απαντήσεις προφανώς τις έδωσαν βάσει δικών μας ερωτήσεων ,τι θέλω να πώ πχ αν πείς σε κάποιον που χρωστάς 10 ε ,ρε φίλε θέλω να σε πληρώσω

και δεν θυμάμαι,νομίζω οτι σου χρωστάω 15 ε τι θα σου πει ,μου χρωστάς 10 ε,αν στο πεί θα είναι η εξαίρεση.αυτό ισχύει και σε μας.

Επι της ουσίας και αν διαβάζουμε Ελληνικά,τι σημαίνει

-Σε περίπτωση, λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού (όπως ιδίως, καταγγελία σύμβασης ή οικειοθελή αποχώρηση) με οποιονδήποτε τρόπο πριν χορηγηθεί το σύνολο της αδείας, εκτός της συμπλήρωσης των σχετικών στηλών του εντύπου Ε11, θα πρέπει να αναγράφεται στη στήλη των παρατηρήσεων, ο λόγος της μη χορήγησης του συνόλου της δικαιούμενης άδειας.

1,Εγώ συμπεραίνω οτι αν δεν πήρε καθόλου ,δεν αναγράφεται.

2,Σε όσους υπέβαλαν και πρέπει να τις δηλώσουν και αφου η εγκύκλιος άργησε,μήπως λέει κάτι?να το ξαναστείλουν ,η θα τους τιμωρήσει,γιαυτό σου λέω φίλε,όλα στο πόδι και μεις χωρίς ενιαία φωνή,ισχύει

το χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι........................

Καλημέρα φίλε.

Καλησπέρα Γιάννη. :)

Θεωρώ ότι οι ερωτήσεις σου απευθύνονται προς όλους και όχι μόνο σε μένα έτσι ; :P

Αν όμως θες και την άποψή μου, θα σου απαντήσω με την δικιά σου δημοσίευση:

 

Νομίζω οτι δώσαμε πιό πολύ αξία στο συγκεκριμένο θέμα ,ενώ είναι πολύ απλό,γράφουμε οτι ζητάει το ε11,για όσους έλαβαν άδεια και όλα τα άλλα που φανταζόμαστε και γουστάρουμε να γράψουμε και νομίζουμε οτι πρέπει ,τα γράφουμε στο βιβλίο αδειών και όλοι ευχαριστημένοι,τι άλλες εγκυκλίους κλπ περιμένετε.Πάντως αυτό που φαίνεται καθαρά ,είναι οτι έχουμε πολύ φαντασία και δίνουμε

στους απέναντι λόγο για επι πλέον πράγματα.

:P

Έτσι και όπως λες κι εσύ, αφού οι απαντήσεις δόθηκαν έπειτα από δικές μας ερωτήσεις και εφόσον διατυπώνεις κι εσύ μερικές (όπως μπορεί κι εγώ αλλά και άλλοι συνάδελφοι) τότε, ίσως δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο, απ' το να περιμένουμε εκ νέου, απαντήσεις... :P

Αλλά για την ιστορία της υπόθεσης υπενθυμίζω τις πράξεις :

Πράξη 1η:

 

Προς άμεση απάντηση των ερωτημάτων που θέσατε σας ενημερώνω συνοπτικά ότι:

Στο έντυπο Ε11 καταχωρούνται μόνο οι εργαζόμενοι που ΕΛΑΒΑΝ την ετήσια κανονική τους άδεια και ΟΧΙ όσοι δεν την έλαβαν (λόγω λύσης της σύμβασής τους) αλλά πήραν αποζημίωση άδειας. Το επίδομα άδειας, ως συνεπακόλουθο της άδειας, καταγράφεται στο έντυπο Ε11 μόνο στην περίπτωση που υφίσταται υποχρέωση γνωστοποίησης στοιχείων, συνεπώς μόνο για την περίπτωση μισθωτού ο οποίος έχει πράγματι λάβει άδεια.

Σε περίπτωση που εντός του ημερολογιακού έτους ο μισθωτός έχει λάβει μέρος των ημερών της δικαιούμενης άδειας και το υπόλοιπο αποζημιώθηκε ως μη ληφθείσα άδεια, τότε στις αντίστοιχες στήλες του εντύπου Ε11 θα καταγραφούν τα ακριβή στοιχεία που αφορούν τις δικαιούμενες ημέρες άδειας, τις χορηγηθείσες τωόντι και το αναλογούν για τις ληφθείσες ημέρες ποσό αποδοχών άδειας και επιδόματος άδειας. Στο πεδίο δε των παρατηρήσεων θα επισημανθεί το γεγονός ότι το υπόλοιπο της δικαιούμενης άδειας καταβλήθηκε ως αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας (ή/και αντίστοιχο επίδομα), λόγω π.χ. οικειοθελούς αποχώρησης του μισθωτού, χωρίς να έχετε υποχρέωση να καταγράψετε τα καταβληθέντα ως αποζημίωση ποσά.

Με εκτίμηση,

Γιώργος Εμμανουηλίδης

Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας

Δ/νση Προγραμματισμού & Συντονισμού

Τηλ: 210 5289229

Fax: 210 5231215

Εmail: [email protected]

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=14615&p=659058

Πράξη 2η και "...και κατόπιν νεότερης ερμηνείας των σχετικών διατάξεων..." :o :

 

"Σε συνέχεια της από 22-1-2015 ηλεκτρονικής επιστολής που σας έστειλα αναφορικά με το ζήτημα της γνωστοποίησης μέσω του εντύπου Ε11 των κανονικών αδειών των εργαζομένων και κατόπιν νεότερης ερμηνείας των σχετικών διατάξεων από πλευράς του Τμήματος Χρονικών Ορίων του Υπουργείου Εργασίας, σας επισυνάπτω το υπ’ αριθμ. οικ. 3631/87/27.01.2015 έγγραφο στη σελίδα 5 του οποίου παρέχονται νέες κατευθύνσεις επί του ζητήματος της δήλωσης των αδειών εργαζομένων που δεν έλαβαν την κανονική τους άδεια εντός του προηγούμενου ημερολογιακού έτους.

Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής του σχετικού εντύπου παρατάθηκε έως την 28-2-2015, επιχείρηση που έχει υποβάλλει έντυπο Ε11 χωρίς να συμπεριλάβει σε αυτό το σύνολο του προσωπικού, δύναται να υποβάλλει εκ νέου έντυπο Ε11, εντός πάντα της νέας τεθείσας προθεσμίας, αρκεί η συμπληρωματική υποβολή να αφορά σε εργαζόμενο ο οποίος δεν έχει ήδη συμπεριληφθεί σε επιτυχώς υποβληθέν έντυπο."

Με εκτίμηση,

Γιώργος Εμμανουηλίδης

Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας

Δ/νση Προγραμματισμού & Συντονισμού

Τηλ: 210 5289229

Fax: 210 5231215

Εmail: [email protected]

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98185&p=659762

Όσον αφορά την ερώτησή σου για το τι θα γίνει για όσους έχουν ήδη υποβάλλει, παραθέτω ξανά την θέση του κ.Εμμανουηλίδη όπως είναι διατυπωμένη παραπάνω:

"Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής του σχετικού εντύπου παρατάθηκε έως την 28-2-2015, επιχείρηση που έχει υποβάλλει έντυπο Ε11 χωρίς να συμπεριλάβει σε αυτό το σύνολο του προσωπικού, δύναται να υποβάλλει εκ νέου έντυπο Ε11, εντός πάντα της νέας τεθείσας προθεσμίας, αρκεί η συμπληρωματική υποβολή να αφορά σε εργαζόμενο ο οποίος δεν έχει ήδη συμπεριληφθεί σε επιτυχώς υποβληθέν έντυπο."

η οποία όμως, δεν υπάρχει στην εγκύκλιο... :o

Θα πρότεινα, για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις, να στέλνονται μαζικά emails στο : [email protected] ή

αφού διαβαστούν οι νέες ερωτήσεις, να περιμένουμε και τις νέες απαντήσεις...  :D

Υ.Γ.

Τελικά, όπως αναφέρεται σε κάποιο εδάφιο της εγκυκλίου "Από την παραπάνω διάταξη προκύπτουν σαφώς τα εξής" :

(τα παρακάτω δικά μου)

όπου αναφέρεται η φράση "που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα" αφορά και... σε όσους "δεν την έλαβαν"... :lol:

Μιλάμε για φοβερή σαφήνεια λέμεεεεεε

Υ.Γ.2

Όλη πάντως η ουσία του θέματος, κρύβεται στην τελευταία σου φράση: "χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι........................" :D

 

Υ.Γ.3

Η τελική άποψή μου είναι ότι στο Ε11 αναγράφονται http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98182&p=659992

 

Καλή συνέχεια Γιάννηηηηηηηη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω θα περιμενω για περισσοτερες διευκρινησεις γιατι, οπως ειχε γραψει και ο DOCTORAS, δεν μου προκυπτει απο τις διαταξεις αυτη η νεωτερη ερμηνειας τους, που δεν αναφερουν βασει ποιων στοιχειων, διαταξεων κλπ τους προεκυψε.

Παντως απο τις διαταξεις δεν μπορω να το ερμηνευσω οπως το ερμηνευσαν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά, χωρίς να περιμένω διευκρινήσεις τους έστειλα τα πάντα όλα (συμφώνως και προς το "αξίωμα" πως το επιπλέον ποτέ δεν έβλαψε)

 

Και επειδή η ανοησία τους βλάπτει σοβαρά την υγεία μας, έπραξα κατά τα γνωστά.. :)

 

Στις αποδοχές αδείας και επιδόματος αδείας έβαλα τα ποσά τους.

Στον αριθμό ημερών έβαλα τις δικαιούμενες

Στον αριθμό ημερών που χορηγήθησαν έβαλα 0 αναγράφοντας στις παρατηρήσεις ότι

 

ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ (ή Λογω οικειοθ. αποχώρησης) ΣΤΙΣ
ΧΧ/ΧΧ/2014, ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΗΘΗΣΑΝ
ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ,
ΑΝΤ' ΑΥΤΗΣ ΕΔΟΘΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ
ΑΔΕΙΑΣ ΧΧΧ,ΧΧ ευρώ

 

και άει στο καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Γιάννη. :)

Θεωρώ ότι οι ερωτήσεις σου απευθύνονται προς όλους και όχι μόνο σε μένα έτσι ; :P

Αν όμως θες και την άποψή μου, θα σου απαντήσω με την δικιά σου δημοσίευση:

 

:P

Έτσι και όπως λες κι εσύ, αφού οι απαντήσεις δόθηκαν έπειτα από δικές μας ερωτήσεις και εφόσον διατυπώνεις κι εσύ μερικές (όπως μπορεί κι εγώ αλλά και άλλοι συνάδελφοι) τότε, ίσως δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο, απ' το να περιμένουμε εκ νέου, απαντήσεις... :P

Αλλά για την ιστορία της υπόθεσης υπενθυμίζω τις πράξεις :

Πράξη 1η:

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=14615&p=659058

Πράξη 2η και "...και κατόπιν νεότερης ερμηνείας των σχετικών διατάξεων..." :o :

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98185&p=659762

Όσον αφορά την ερώτησή σου για το τι θα γίνει για όσους έχουν ήδη υποβάλλει, παραθέτω ξανά την θέση του κ.Εμμανουηλίδη όπως είναι διατυπωμένη παραπάνω:

"Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής του σχετικού εντύπου παρατάθηκε έως την 28-2-2015, επιχείρηση που έχει υποβάλλει έντυπο Ε11 χωρίς να συμπεριλάβει σε αυτό το σύνολο του προσωπικού, δύναται να υποβάλλει εκ νέου έντυπο Ε11, εντός πάντα της νέας τεθείσας προθεσμίας, αρκεί η συμπληρωματική υποβολή να αφορά σε εργαζόμενο ο οποίος δεν έχει ήδη συμπεριληφθεί σε επιτυχώς υποβληθέν έντυπο."

η οποία όμως, δεν υπάρχει στην εγκύκλιο... :o

Θα πρότεινα, για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις, να στέλνονται μαζικά emails στο : [email protected] ή

αφού διαβαστούν οι νέες ερωτήσεις, να περιμένουμε και τις νέες απαντήσεις...  :D

Υ.Γ.

Τελικά, όπως αναφέρεται σε κάποιο εδάφιο της εγκυκλίου "Από την παραπάνω διάταξη προκύπτουν σαφώς τα εξής" :

(τα παρακάτω δικά μου)

όπου αναφέρεται η φράση "που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα" αφορά και... σε όσους "δεν την έλαβαν"... :lol:

Μιλάμε για φοβερή σαφήνεια λέμεεεεεε

Υ.Γ.2

Όλη πάντως η ουσία του θέματος, κρύβεται στην τελευταία σου φράση: "χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι........................" :D

 

Υ.Γ.3

Η τελική άποψή μου είναι ότι στο Ε11 αναγράφονται http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98182&p=659992

 

Καλή συνέχεια Γιάννηηηηηηηη :)

Φίλε Μπάμπη,δεν κατάλαβα γιατί μου γράφεις όλα αυτά,εγώ έγραψα την αποψή μου για το θέμα και απο κεί και πέρα ,όλα καλά 

οι γνώμες και οι απόψεις είναι όλων σεβαστές.Οι ερωτήσεις μου φυσικά και δεν αναφέρονται μόνο σε σένα,κουβέντα κάνουμε,δεν 

θα λύσουμε απο δώ μέσα όλα τα προβλήματα που προκύπτουν,μακάρι να είχαμε τέτοια δυνατότητα,θα είχαμε πάει ένα βήμα πιο πέρα.

Καληνύχτα σε σένα και στην Κυρά Μάρω.................

Ρε φίλε έβαλες τόσες φατσούλες ,που δεν μπορώ να βάλω άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Μπάμπη,δεν κατάλαβα γιατί μου γράφεις όλα αυτά,εγώ έγραψα την αποψή μου για το θέμα και απο κεί και πέρα ,όλα καλά 

οι γνώμες και οι απόψεις είναι όλων σεβαστές.Οι ερωτήσεις μου φυσικά και δεν αναφέρονται μόνο σε σένα,κουβέντα κάνουμε,δεν 

θα λύσουμε απο δώ μέσα όλα τα προβλήματα που προκύπτουν,μακάρι να είχαμε τέτοια δυνατότητα,θα είχαμε πάει ένα βήμα πιο πέρα.

Καληνύχτα σε σένα και στην Κυρά Μάρω.................

Ρε φίλε έβαλες τόσες φατσούλες ,που δεν μπορώ να βάλω άλλες.

 

Τι δεν κατάλαβες βρε Γιάννη ; Κι εγώ το ίδιο έκανα. eek.gif Την άποψή μου έγραψα όπως κι εσύ και παρέθεσα με την ευκαιρία, "για την ιστορία" και την αλληλογραφία του κ.Εμμανουηλίδη με τον συνάδελφο.

Και εννοείται, ότι απ' αυτό το κατά τ' άλλα φιλόξενο βήμα, δεν λύνονται τα προβλήματά μας.

Δεν μπορεί όμως κανείς να αμφισβητήσει, πως έχει κι αυτό τη δική του δυναμική, που σωρευτικά μπορεί να είναι και μεγάλη...

Καλησπέρα Γιάννη, καλό μήνα, καλή εβδομάδα. cyclops.gif

 

Υ.Γ.

Όσον αφορά τις φατσούλες και επειδή ο gus είναι "τσιγκούνης" σ' αυτές, μάλλον δεν ξέρεις το κόλπο...

Σβήνεις δικές μου, βάζεις δικές σου... :)

 

Υ.Γ.2

Πάρε μερικές ακόμη : cool.gifcrying.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

και άει στο καλό..

 

Αν το έκανες έτσι τότε λόγω της περισσότερης δουλειάς που απαιτήθηκε το σωστό τελείωμα πρέπει να είναι "άει στο διάολο". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΑΒΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΤΙΣ ΑΠΟΖ/ΣΕΙΣ ΜΗ ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΑΔΕΙΩΝ

 

Νομίζω ότι αυτή η παράλειψη θα επιφέρει bank run. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά, χωρίς να περιμένω διευκρινήσεις τους έστειλα τα πάντα όλα (συμφώνως και προς το "αξίωμα" πως το επιπλέον ποτέ δεν έβλαψε)

 

Και επειδή η ανοησία τους βλάπτει σοβαρά την υγεία μας, έπραξα κατά τα γνωστά.. :)

 

Στις αποδοχές αδείας και επιδόματος αδείας έβαλα τα ποσά τους.

Στον αριθμό ημερών έβαλα τις δικαιούμενες

Στον αριθμό ημερών που χορηγήθησαν έβαλα 0 αναγράφοντας στις παρατηρήσεις ότι

 

ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ (ή Λογω οικειοθ. αποχώρησης) ΣΤΙΣ

ΧΧ/ΧΧ/2014, ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΗΘΗΣΑΝ

ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ,

ΑΝΤ' ΑΥΤΗΣ ΕΔΟΘΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ

ΑΔΕΙΑΣ ΧΧΧ,ΧΧ ευρώ

 

και άει στο καλό..

 

 

Συνάδελφε, μπορούμε να κάνουμε το ίδιο και σε περίπτωση λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου εποχιακά απασχολούμενων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, μπορούμε να κάνουμε το ίδιο και σε περίπτωση λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου εποχιακά απασχολούμενων?

Κι εγώ αυτό έχω κάνει. Οπως ακριβώς ο συνάδελφος Κρηθέας (γεια σου Θεόφιλε)

Αλλά δεν τους κάνω τη χάρη να τα γράφω τόσο αναλυτικά όπως ο Κρηθέας. Στις παρατηρήσεις έβαλα ένα "ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ" και πάπαλα.

Αν θέλουν περισσότερες λεπτομέρειες με ημερομηνίες απόλυσης κλπ ας τις βρουν από το σύστημα.

Μιλάμε τώρα ότι σε πολλές περιοχές το 70-80% των εργαζομένων είναι εποχιακοί. Και καθόμαστε και γράφουμε/υποβάλλουμε/συμπληρώνουμε σαν μ......ες Βιβλίο Αδειών και Ετήσια Κατάσταση Αδειας, για μια άδεια που δεν δόθηκε ποτέ. Και λόγω της φύσεως της επιχείρησης, δεν θα δοθεί ποτέ.

Το φελέκι μου μέσα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ αυτό έχω κάνει. Οπως ακριβώς ο συνάδελφος Κρηθέας (γεια σου Θεόφιλε)

Αλλά δεν τους κάνω τη χάρη να τα γράφω τόσο αναλυτικά όπως ο Κρηθέας. Στις παρατηρήσεις έβαλα ένα "ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΑΠΟΛΥΣΗΣ" και πάπαλα.

Αν θέλουν περισσότερες λεπτομέρειες με ημερομηνίες απόλυσης κλπ ας τις βρουν από το σύστημα.

Μιλάμε τώρα ότι σε πολλές περιοχές το 70-80% των εργαζομένων είναι εποχιακοί. Και καθόμαστε και γράφουμε/υποβάλλουμε/συμπληρώνουμε σαν μ......ες Βιβλίο Αδειών και Ετήσια Κατάσταση Αδειας, για μια άδεια που δεν δόθηκε ποτέ. Και λόγω της φύσεως της επιχείρησης, δεν θα δοθεί ποτέ.

Το φελέκι μου μέσα.... 

 

Καλησπέρα και από μένα συνάδελφε NIKANOR.

Η αγανάκτησή σου δικαιολογημένη.

Από την πλευρά μου θέλησα να ακολουθήσω την παλιά πεπατημένη οδό την "κατά τα γνωστά".. και κινήθηκα μηχανογραφημένα γραφειοκρατικά.. (Διότι τι είναι αυτό που προκύπτει αν μηχανογραφήσεις την γραφειοκρατία.. μα τι άλλο..παρά μια μια μηχανογραφημένη γραφειοκρατία.. )

 

 

 

Αν το έκανες έτσι τότε λόγω της περισσότερης δουλειάς που απαιτήθηκε το σωστό τελείωμα πρέπει να είναι "άει στο διάολο". :)

 

:)

 

Είσαι λίγο αυστηρός μαζί τους..

 

Το άει στο καλό σας.. μας πρήξατε πια!, ίσως θα ταίριαζε περισσότερο.

 

Καλησπέρα Δημήτρη.

 

 

Συνάδελφε MarP σου απάντησε ο συνάδελφος NIKANOR.

Tην καλησπέρα μου και σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Αν θέλουν περισσότερες λεπτομέρειες με ημερομηνίες απόλυσης κλπ ας τις βρουν από το σύστημα.

 

 

Ακριβώς. Έχουν ήδη σταλεί με τα αντίστοιχα έντυπα στο Εργάνη. Ας κάνουν σύνδεση και τσεκάρισμα.

 

Υ.Γ. Να το γράφεις "γμτφλκμ". 

 

Υ.Γ.2 Θεόφιλε, πολύ ψύχραιμο και στωικό σε βλέπω και ανησυχώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάλι καπέλο τα κάνανε και εδώ,χωρίς να βγάζουμε άκρη.

 

έχουμε 4 περιπτώσεις,μπορεί να απαντηθούν σωστά από αρμόδια όργανα?

 

α) δικαιούμενες 20 ,πήρε 20. 

β) δικαιούμενες 20 ,πήρε 15  .    

γ) δικαιούμενες 20 ,δεν πήρε καμία.

δ) δικαιούμενες 20 ,πήρε 22.

 

τι κατάλαβα εγώ.

 

α) οκ                            

β) παρατηρήσεις  ,αποζημίωση αδείας 5 μέρες-διακοπή εργασιακής σχέσης.    δεν έχω δει και το έντυπο ,κανονικά θα έπρεπε να είχε 2 στήλες  ληφθείσα 15  αποζημίωση 5

γ)τίποτα ,καμία αναγραφή εκτός και αν το έντυπο προέβλεπε το παραπάνω.

δ) αυτό το έχω απορία.  θα γράψω  "επιβράβευση εργαζόμενου"

 

μπορεί να τα στείλει κάποιος κάπου ,να τελειώνουμε?

 

μιλάμε για τις συνηθισμένες περιπτώσεις ,εξαιρέσεις αδυναμία χορήγησης ,δόθηκε διπλή αποζημίωση σε χρήμα  κλπ. ας γίνουν ερωτήσεις κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...