Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ


επισκέπτη DANI

Ερώτηση

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ (ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ) ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗΣ ΚΛΠ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, Ή ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥΣ ΑΡΚΕΙ  ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ (ΑΝΕΥ ΕΙΣΦΟΡΩΝ); ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποζημιωση αδειας διδεται στη περιπτωση αποχωρησης ή απολυσης και εννοειται χωρις κρατηση ασφαλιστικων εισφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποζημιωση αδειας διδεται στη περιπτωση αποχωρησης ή απολυσης και εννοειται χωρις κρατηση ασφαλιστικων εισφορων

ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΛΗΞΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ  ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΕΤΑΙ  ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΑ ΠΕΔΙΑ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ Ή ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή εφ'οσον υπάρχει  Ε.Αδείας θα πρέπει έτσι και αλλιώς να υποβληθεί το εντυπο Ε11. Όσο αφορά το σκέλος της αποζημίωσης μη ληφθείσας αδείας , Επειδή και εγώ έχω εποχιακή επιχείρηση που κατέβαλε στο τέλος της σεζόν αποζημιωση αδείας, 'οτι κανονικά θα πρέπει να αναφερθούν οι ημέρες της αδειας που δικαιούται ο κάθε εργαζόμενος , σαν ληφθείσα αδεια θα βαλω 0 (μηδέν) 'οπως και στις αποδοχές αδείας και απλά θα αναφέρω στις παρατηρήσεις ότι προκειται για εποχιακή επιχείρηση και στο σύνολο του προσωπικού καταβλήθηκε αποζημίωση αδείας .   

 

Η αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας δεν είναι αποδοχές αδείας, είναι αποζημίωση. Δεν είναι υποχρεωτικό να αναγραφεί στο βιβλίο, ποτέ δεν ήταν. Είναι επιπρόσθετη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΑ ΠΕΔΙΑ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ Ή ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ?

 

Μικτά βάζουμε. Σιγά μη τους βάλουμε και το λογιστικό άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας δεν είναι αποδοχές αδείας, είναι αποζημίωση. Δεν είναι υποχρεωτικό να αναγραφεί στο βιβλίο, ποτέ δεν ήταν. Είναι επιπρόσθετη δουλειά...

Φυσικά και δεν πρέπει να γράφεται . Ο προβληματισμός μου δεν είναι στην αναγραφή της αποζημίωσης αδειας στο βιβλίο αδειών αλλα στο γεγονός της υποβολής η μή του εντύπου Ε11 . Εγώ θεωρώ ότι εφόσον καταβλήθηκε Ε. Αδείας το Ε11θα πρέπει να υποβλήθεί χωρίς ημέρες αδείας που έχουν δοθεί , αλλα με παρατήρηση για την "εποχικότητα της επιχείρησης και την καταβολή στους εργαζόμενους αποζημίωση αδείας αντι για άδεια" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορεί να βοηθήσει κάποιος? εργαζόμενος (πρόσληψη 2012) για το έτος 2014 δικαιούται 22 ημέρες αδείας, από 1/7/14 από 5νθήμερος οχτάωρος γίνεται 4ήμερος οχτάωρος, είδη έως 30/6 έχει λάβει 10 ημέρες άδεια, άρα τη χρονική στιγμή της μεταβολής της σύμβασης, οι 12 ημέρες αδείας που του απομένουν γίνονται 10 τις οποίες και έλαβε έως το τέλος του έτους. Στο πεδίο δικαιούμενες ημέρες αδείας θα βάλω 20 και στις παρατηρήσεις θα γράψω από 1/7 εκ περιτροπής εργασία 4 ημερών. Θα είμαι σωστός ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά και δεν πρέπει να γράφεται . Ο προβληματισμός μου δεν είναι στην αναγραφή της αποζημίωσης αδειας στο βιβλίο αδειών αλλα στο γεγονός της υποβολής η μή του εντύπου Ε11 . Εγώ θεωρώ ότι εφόσον καταβλήθηκε Ε. Αδείας το Ε11θα πρέπει να υποβλήθεί χωρίς ημέρες αδείας που έχουν δοθεί , αλλα με παρατήρηση για την "εποχικότητα της επιχείρησης και την καταβολή στους εργαζόμενους αποζημίωση αδείας αντι για άδεια" 

κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να ξεχνάμε το τίτλο του βιβλίου.. είναι ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ, καταγράφουμε τις ημέρες αδείας που έλαβαν οι εργαζόμενοι και όχι τη μη ληφθείσα άδεια και κατ επέκταση την αποζημίωση αδείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μας διαβαζουν απο το υπουργειο και μας γραφουν στα @ρχι@δια τους

τοσο ηλιθιοι τελικα ειμαστε ρε γμτ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να ξεχνάμε το τίτλο του βιβλίου.. είναι ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ, καταγράφουμε τις ημέρες αδείας που έλαβαν οι εργαζόμενοι και όχι τη μη ληφθείσα άδεια και κατ επέκταση την αποζημίωση αδείας

Νομίζω ότι είμουν ξεκάθαρη στην τοποθέτηση μου παραπάνω.

1, ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ . ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ

2, ΑΠΟΣΤΕΛΟΥΜΕ Η ΟΧΙ Ε11 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ Ε.ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΔΕΙΑΣ ΑΛΛΑ   ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ  ΑΔΕΙΑΣ??????    ΕΓΏ ΛΕΩ ΝΑΙΙΙΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ??????? (ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν αναγράφω καθόλου τις ημέρες και αποδοχές αποζημελιωσης αδείας ούτε και το επίδομα αδείας που αναλογεί σε αυτές Καταχωρώ δηλαδή ότι γράφαμε και στο βιβλίων αδειών Μόνο τις άδειες που χορηγήθηκαν κανονικά κια το επιδομα που αναλογεί      Τώρα ήθελα σε  μια περίπτωση την γνώμη σας

Σε εργαζόμενο που δικαιούταν 25 ημ άδεια Πήρε 12 ημέρες κανονική άδεια και όλο το επίδομα 13 ημ Μετά 1 εβδομάδα αποχώρησε και πήρε τις υπόλοιπες 14 ημέρες ωσ αποζημείωση αδείας Πόσες ημέρες άδεια θα γράψω δικαιούμενες  25  και στις χορηγηθείσες 11 ?? ή  δικαιούμενες  11  και στις χορηγηθείσες 11 και στις παρατηρήσεις ότι οι υπόλοιπες 14 με .... αποδοχές καταβλήθηκαν ως αποζημείωση αδείας ?

Φοβάμαι  'οτι εάν αναφέρω δικαιούμενες  25  και  χορηγηθείσες 11 θα κτυπήσει το σύστημα και θα με τρέχουν για έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι είμουν ξεκάθαρη στην τοποθέτηση μου παραπάνω.

1, ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ . ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ

2, ΑΠΟΣΤΕΛΟΥΜΕ Η ΟΧΙ Ε11 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ Ε.ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΔΕΙΑΣ ΑΛΛΑ   ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ  ΑΔΕΙΑΣ??????    ΕΓΏ ΛΕΩ ΝΑΙΙΙΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ??????? (ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΥ) 

εμένα πάλι η λογική μου λέει όχι.. Το Ε11 είναι η ηλεκτρονική κατάθεση του έντυπου βιβλίου αδειών και εφόσον στο έντυπο βιβλίο αδειών σίγουρα δε γράφουμε την αποζημίωση αδείας.. τότε δε τη μεταφέρουμε και στο Ε11. Να το πω και αλλιώς.. εάν δεν είχαμε τη δυνατότητα πληκτρολόγησης στο Ε11, και έπρεπε απλά να σκανάρουμε το βιβλίο αδειών και να το περάσουμε ως συνημμένο αρχείο. Τότε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνια με την επιθεώρηση εργασίας μου είπαν οτι πρέπει να αναφερθεί στο βιβλίο αδειών και η αποζημίωση αδείας όταν απολύεται κάποιος.

Γνωρίζουμε τι ισχύει με τους εργαζομένους που έχουν απολυθεί μέσα στο έτος και δεν έχουν πάρει την αδεια τους πρέπει να τους αναφέρουμε στο βιβλίο αδειών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνία που είχα με την επιθεώρηση εργασιας σε Ηράκλειο Κρήτης , μου ειπάν ότι αυτό είναι ένα θεμα που και οι ίδιοι εχουν ζητήσει διευκρίνηση απο το υπουργείο , το οποίο ομως μέχρι τώρα δεν τους εχει απαντήσει και δεν ξέρουν πως θα πρέπει να το χειρηστουν (υποβολή ή οχι Ε11). Μου εδωσαν τηλέφωνο του υπουργείου μήπως και μου πουν , αλλα δεν απαντα κανεις . Αποψη τους βεβαια ειναι ότι θα πρέπει να υποβληθει Ε11 και στην περίπτωση αποζημιωσης αδείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά και δεν πρέπει να γράφεται . Ο προβληματισμός μου δεν είναι στην αναγραφή της αποζημίωσης αδειας στο βιβλίο αδειών αλλα στο γεγονός της υποβολής η μή του εντύπου Ε11 . Εγώ θεωρώ ότι εφόσον καταβλήθηκε Ε. Αδείας το Ε11θα πρέπει να υποβλήθεί χωρίς ημέρες αδείας που έχουν δοθεί , αλλα με παρατήρηση για την "εποχικότητα της επιχείρησης και την καταβολή στους εργαζόμενους αποζημίωση αδείας αντι για άδεια" 

 

 

Ναι, αυτό αρκεί και ξεμπερδεύουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αποψη τους βεβαια ειναι ότι θα πρέπει να υποβληθει Ε11 και στην περίπτωση αποζημιωσης αδείας 

 

Εγώ δεν ξενυχτάω εφαρμόζοντας απόψεις...  Αρκετά με τους τυχάρπαστους σαδιστές...  :ph34r:  :angry:  :angry:  :angry:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 δικαιούμενες  25  και στις χορηγηθείσες 11 ?? ή  δικαιούμενες  11  και στις χορηγηθείσες 11 και στις παρατηρήσεις ότι οι υπόλοιπες 14 με .... αποδοχές καταβλήθηκαν ως αποζημείωση αδείας ?

 

 

Ακριβώς έτσι και μη χολοσκάς. Εδώ μας έχουν γραμμένους στα παπάρια τους, θα κάτσουμε εμείς να ασχολούμαστε με τις παλαβωμάρες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νεότερα επι του θεματος ....

Τελικά μετα απο επικοινωνία που καταφερα να εχω πριν απο λίγο με την υπηρεσία της τεχνικής υποστήριξης Αθήνα (το τηλέφωνο και το ονομα μου το έδωσαν απο την επιθεώρηση εργασιας της περιοχής μου ) ο υπάληλος μου είπε τα παρακάτω.....

Η υποβολή του ετύπου Ε11 θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά και στις περιπτώσεις οπου έχουν δοθεί μονο αποζημιώσεις αδείας και όχι αδεια. Το βιβλίο αδειών (ε11) απεικονίζει ,μου είπε , πραγματικά και αριθμητικά στοιχεία επομένως θα πρέπει να αναφερθει η πραγματικότητα με το Ε11. Βεβαια κακώς λέει που  στις εποχιακές δραστηριότητες δεν δίδεται η αναλογούσα αδεια στους εργαζόμενους (υπάρχει και σχετική εγκύκλιος του 2013 που δεν θυμόταν να μου πει ποια είναι)  ,  μέτα την λήξη της σύμβασης θα πρέπει να δίδεται η αδεια και να μπαίνουν και οι εισφορές του ΙΚΑ, εφόσον δεν χρειάζεται πλέον να κλείσει ο εργαζόμενος έτος για να παρει αδεια. Επομένως καταχρηστικά απο μέρος των εργοδοτών με την αποχώρηση δίδετε αποζ. αδείας και όχι αδεια. 

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι

1,το εντυπο Ε11 υποβάλεται κανονικά με τις ημέρες αδείας που αναλλογουν (π.χ. 8) τις ημέρες της ληφθείσας αδείας (αρα 0 ) ποσό αδείας μπορούμε . είπε να βάλουμε το ποσό της αποζ. αδείας και τέλος το Ε.Αδείας. Στις σημειώσεις θα αναφέρουμε το γεγονός ότι προκειται για αποζημίωση αδείας και το θέμα πλέον ειναι του ελέγχου για να αποφασίσει.

2, Πιθανότατα να υπάρξει επέκταση στο έντυπο ετσι ώστε να συμπεριληφθούν όλες  οι περιπτώσεις   

3, Δεν πρόκειται να βγει κάποια διευκρυνιστική 

4, Ήταν σχεδόν σίγουρος για παράταση  έως 28/2/15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νεότερα επι του θεματος ....

Τελικά μετα απο επικοινωνία που καταφερα να εχω πριν απο λίγο με την υπηρεσία της τεχνικής υποστήριξης Αθήνα (το τηλέφωνο και το ονομα μου το έδωσαν απο την επιθεώρηση εργασιας της περιοχής μου ) ο υπάληλος μου είπε τα παρακάτω.....

Η υποβολή του ετύπου Ε11 θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά και στις περιπτώσεις οπου έχουν δοθεί μονο αποζημιώσεις αδείας και όχι αδεια. Το βιβλίο αδειών (ε11) απεικονίζει ,μου είπε , πραγματικά και αριθμητικά στοιχεία επομένως θα πρέπει να αναφερθει η πραγματικότητα με το Ε11. Βεβαια κακώς λέει που  στις εποχιακές δραστηριότητες δεν δίδεται η αναλογούσα αδεια στους εργαζόμενους (υπάρχει και σχετική εγκύκλιος του 2013 που δεν θυμόταν να μου πει ποια είναι)  ,  μέτα την λήξη της σύμβασης θα πρέπει να δίδεται η αδεια και να μπαίνουν και οι εισφορές του ΙΚΑ, εφόσον δεν χρειάζεται πλέον να κλείσει ο εργαζόμενος έτος για να παρει αδεια. Επομένως καταχρηστικά απο μέρος των εργοδοτών με την αποχώρηση δίδετε αποζ. αδείας και όχι αδεια. 

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι

1,το εντυπο Ε11 υποβάλεται κανονικά με τις ημέρες αδείας που αναλλογουν (π.χ. 8) τις ημέρες της ληφθείσας αδείας (αρα 0 ) ποσό αδείας μπορούμε . είπε να βάλουμε το ποσό της αποζ. αδείας και τέλος το Ε.Αδείας. Στις σημειώσεις θα αναφέρουμε το γεγονός ότι προκειται για αποζημίωση αδείας και το θέμα πλέον ειναι του ελέγχου για να αποφασίσει.

2, Πιθανότατα να υπάρξει επέκταση στο έντυπο ετσι ώστε να συμπεριληφθούν όλες  οι περιπτώσεις   

3, Δεν πρόκειται να βγει κάποια διευκρυνιστική 

4, Ήταν σχεδόν σίγουρος για παράταση  έως 28/2/15

 

Κρατάω μόνο το 4. Τα υπόλοιπα είναι verba volant...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Verba volant, scripta manent is a Latin proverb. Literally translated, it means "spoken words fly away, written words remain".

This phrase seems to come from a speech of Caius Titus of the Roman Senate,[1] who suggests that spoken words might easily be forgotten, but written documents can always be conclusive in public matters. A related meaning is that if two people want to establish a formal agreement about something, it is better to put it in writing, rather than just having an oral agreement.

http://en.wikipedia.org/wiki/Verba_volant,_scripta_manent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κρατάω μόνο το 4. Τα υπόλοιπα είναι verba volant...

Μπορούμε όμως να είμαστε σίγουροι για τα υπόλοιπα 3????

Το θέμα δεν ειναι να κραταμε μόνο οτι μας βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορούμε όμως να είμαστε σίγουροι για τα υπόλοιπα 3????

Το θέμα δεν ειναι να κραταμε μόνο οτι μας βολευει

 

Εγώ προσωπικά κρατάω όχι ότι με βολεύει (αν το έκανα δεν θα πήγαινα πολύ μακριά) αλλά το τι έχει ψηφιστεί και το τι ισχύει. Και όπως έγραψα πιο πάνω, με γνώμες, απόψεις και εικασίες εγώ δεν ξενυχτάω. Αρκετά έχουμε τραβήξει.

Τι έχει ψηφιστεί λοιπόν; Ας το ξαναπαραθέσω:

 

 

Ν.4254/2014

 

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΑ.5: ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

 

[...]

 

2. Η παράγραφος 3 του άρθρου 4 του α.ν. 539/1945 (Α΄ 229), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«3α. Κάθε εργοδότης οφείλει να τηρεί ειδικό βιβλίο, το οποίο δύναται να είναι και σε μορφή μηχανογραφημένων σελίδων.

Το ειδικό βιβλίο ή οι μηχανογραφημένες σελίδες πρέπει να φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης, την ένδειξη « Βιβλίο αδειών» και να περιλαμβάνει τις παρακάτω στήλες:

Ονοματεπώνυμο μισθωτών, ημερομηνία πρόσληψης, αριθμός δικαιούμενων ημερών αδείας, χρονολογία έναρξης και λήξης χορηγηθείσας αδείας, αποδοχές αδείας, επίδομα αδείας. Ειδικώς, οι αποδοχές αδείας και το επίδομα αδείας συμπληρώνονται στο σύνολό τους μέχρι το τέλος του σχετικού ημερολογιακού έτους λήψης της κα­νονικής άδειας.

Τα ανωτέρω στοιχεία πρέπει να είναι στη διάθεση των Επιθεωρητών Εργασίας του Σ.ΕΠ.Ε. που ασκούν τον έλεγχο και την εποπτεία της εφαρμογής του παρόντος.

β. Ο εργοδότης υποχρεούται να γνωστοποιεί ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, με την ονομασία «ΕΡΓΑΝΗ», εντός του μηνός Ιανουαρίου, στοιχεία των εργαζομένων που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα αδείας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος.

 

**

 

Υπ' Αριθμ. οικ. 49327/10702/22.12.2014 (ΦΕΚ Β΄ 2163/30.08.2013) εγκύκλιος,  Υπ.Εργασίας:

 

β. Στο τέλος του άρθρου 4 της υπ' αριθμ. 29502/85/1.9.2014 (ΦΕΚ Β 2390/08-9-2014) απόφασης του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας προστίθεται νέα περίπτωση η), η οποία έχει ως εξής: «η) Με το έντυπο Ε11 (Γνωστοποίηση στοιχείων ετήσιας κανονικής άδειας) γνωστοποιούνται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Υποπαράγραφο ΙΑ.5. παρ. 2 περ. 3β του Ν. 4254/2014 (ΦΕΚ 85 Α') εντός του μηνός Ιανουαρίου (από 1/01 έως και 31/01 εκάστου έτους), στοιχεία των εργαζομένων που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα αδείας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος και έχουν καταχωρισθεί στο ειδικό «Βιβλίο Αδειών». 

 

**

 

Πουθενά δεν αναγράφει για υποχρέωση καταχώρησης των αποζημιώσεων μη ληφθείσας αδείας. Κάτι τέτοιο δεν ίσχυε ποτέ και δεν υπάρχει σε καμία διάταξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλα δεν επιμένω να επιβάλω την αποψη μου ντε και καλά , αλλα όπως αναφέρεις με τις παραπάνω διατάξεις ...

 στοιχεία των εργαζομένων που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα αδείας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος και έχουν καταχωρισθεί στο ειδικό «Βιβλίο Αδειών». 

Εφόσον λοιπόν έλαβαν  το επίδομα αδείας   έστω και αν δεν έχουν λάβει άδεια , δεν θα πρέπει να υποβάλουν Ε11 με όοοοοτι συνεπάγεται αυτό  ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...