Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ


επισκέπτη DANI

Ερώτηση

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε άλλο ερώτημα μου 

 

Καλησπέρα εργαζόμενος με πρόσληψη 26/05/2014 και αποχώρηση 30/05/2014 δεν δικαιουτε  ημέρα άδειας ,τι βάζουμε στις αποδοχές αδείας ? ευχαριστώ 

 

 έχω υπολογίσει και αναλογία επιδόματος αδείας και αποζημίωση αδείας (ημέρα άδειας  δεν μπορεί να πάρει γιατί είναι κάτω από την μισή  μέρα), εδώ μιλώντας με Δ.Ε.Ν. υποστηρίζουν οτι πρέπει να γραφτούν όλοι οι εργαζόμενοι και αυτοί  που έχουν φύγει και δεν έχουν πάρει καμία ημέρα άδειας και απλά στις παρατηρήσεις να γράφουμε οτι αποχώρησαν πριν την λήξη του έτους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ημερομίσθιο γισ να βγεί θα πρέπει πρώτα να υπολογίσεις το ωρομίσθιο το οποίο υπολογίζεται ακαθάριστες αποδοχές/25*6/40

Συμφωνώ ,αυτό είναι βασική αρχή,αλλά εγώ λέω οτι σε κάθε περίπτωση,αφου σου λέει οτι το επίδομα αδείας είναι οσο και η άδεια,με τον περιορισμό.................

μπορεί να υπολογίζονται διαφορετικά?σαν ποσά?όλοι το ίδιο λέμε εκτός απο τους προγραμματιστές της εταιρείας,που και αυτοί μπορεί να λένε το ίδιο 

αλλα με άλλα λόγια,αφου το ποσό είναι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά βγάζουν 462 εύρο αποδοχές άδειας και 528 επίδομα αδείας.

Αφου ,η βασική αρχή είναι αποδοχές αδείας =επίδομα αδείας ,με τους περιορισμούς (12,5 και 13),πως βγαίνουν διαφορετικά?

Εγω θα έβαζα 528 και στις δ'υο περιπτώσεις,που νομίζω είναι και το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα στο παρακάτω ερώτημα το θέμα μου δεν είναι σωστός τρόπος υπολογισμού τον αποδοχών  αδείας αλλά το πως το αντιμετωπιζει  ένα πρόγραμμα μισθοδοσίας που έχουν αρκετοί συνάδελφοι (κάποιοι που έχω μιλήσει  δεν το έχουν δει καθόλου και κάποιοι το θεωρούν σωστό ) , οποτε ξαναβάζω το ερώτημα και τις απαντήσεις μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά. ευχαριστώ

ερώτημα

 

 καλημέρα ένα ερώτημα εργαζόμενος 1ο ημερολογιακό έτος μισθός 1.650,00

4 μήνες εργασία πήρε άδεια 7 ημέρες (4*1,67=6,67) αποδοχές αδείας 1.650,00/25*7= 462,00 ευρό και επίδομα αδείας 4*2/25*1.650,00= 528,00 . σωστά ?

   

1. απάντηση από τον doctor που συμφωνώ μαζί του .

4*1,66667*1,20=8,00 ημερομίσθια αποδοχές αδείας και άλλα τόσα επίδομα αδείας.

 

2. απάντηση από την εταιρεία μισθοδοσίας γραπτώς.

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την παρατήρησή σας και να σας ενημερώσουμε ότι οι αποδοχές αδείας υπολογίζονται βάσει του τύπου σύνολο μεικτών αποδοχών* ημέρες αδείας/25, ενώ οι αποδοχές του επιδόματος αδείας στο 1ο ημερολογιακό έτος υπολογίζονται βάσει του τύπου Σύνολο ασφαλιστικών/25*2*ημερομίσθιο.

 

θα βγάλουμε άκρη ? 

ευχαριστώ

Έχω κι εγώ της epsilon με τον παραπάνω υπολογισμό. Επικοινώνησα με επιθεώρηση εργασίας και ο υπάλληλος συμφώνησε με τον υπολογισμό της epsilon. Να σημειώσω πως ο υπάλληλος είναι γνώστης και δεν με έχει "απογοητεύσει" στο παρελθόν.

Τώρα τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κι εγώ της epsilon με τον παραπάνω υπολογισμό. Επικοινώνησα με επιθεώρηση εργασίας και ο υπάλληλος συμφώνησε με τον υπολογισμό της epsilon. Να σημειώσω πως ο υπάλληλος είναι γνώστης και δεν με έχει "απογοητεύσει" στο παρελθόν.

Τώρα τι κάνουμε?

καλημέρα θα πάω και εγώ την δεύτερα σε επιθεώρηση και αν μου πουν ότι είναι σωστός ο υπολογισμός τις epsilon και έμενα θα είμαστε οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορούν να βγάλουν οδηγίες για το πως πρέπει να συμπληρωθεί αυτό το ρημάδι το ε11.

Ολες αυτές τις απορίες που κάνουμε εδώ μέσα δεν τις ακούει κανείς αρμόδιος?

Και δεν μιλάω για το πως υπολογίζινται οι άδεις και το επίδομα αδείας, αλλά για το πως συμπληρώνουμε αυτο το ε11 σε περιπτώσεις 1.αποζημείωση μη ληφθήσας αδείας ( γιατί καλά τα λέτε ότι δεν δηλώνετε αλλά ποιος ξέρει τι έχουν στο μιαλό τους οι επιστήμονες του εργάνη )  2. σε περίπτωση που έχουν πάρει άδεια και επίδομα 2 ή και 3 φορές στο έτος ( βλέπε φροντιστήρια) 3. σε οποιαδήποτε άλλη απορία που έχει καταγραφεί εδώ μέσα.

Μήπως πρέπει να μαζέψουμε τα ερωτήματα και να τα θέσουμε συλλογικά μήπως και πάρουμε απαντήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά βγάζουν 462 εύρο αποδοχές άδειας και 528 επίδομα αδείας.

Στις αποδοχές αδείας πρέπει να βάλεις αποδοχές 8 ημερών το πρόγραμμα έχει παράμετρο που σου λεει ξεχωριστά ια τις ημέρες αδείας (7ημ) κ για τις αποδοχές αδειάς (8ημ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το Δ.Ε.Ν. λεει οτι ολοι οι εργαζόμενοι πρεπει να μπαινουν και τα ποσα τον αποζημιωσεων αδειας να μπαινουν στην στηλη αποδοχες αδειας και στις παρατηρησεις οτι δεν πηραν την π.χ επειδη δεν δικαιουνται η επειδη αποχωρησαν . 

 

Κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από πουθενά (παρέθεσα σε προηγούμενη δημοσίευσή μου τις διατάξεις). Είναι ωραίο για το ΔΕΝ και για τον καθένα που είναι έξω από τον χορό να δίνει ανέξοδα απαντήσεις για να "καλυφθεί" 100% (που ξέρει ποιος παλαβός επιθεωρητής θα ρίξει καμιά καμπάνα για τέτοια πράγματα). Από την άλλη όμως ΕΜΕΙΣ υφιστάμεθα εδώ και χρόνια όλο αυτό το μπάχαλο και ξενυχτάμε σαν μαλάκες. 

Γι' αυτό όσοι απαντάνε να μη "λένε" αλλά να παραθέτουν ξεκάθαρες και αδιαμφισβήτητες διατάξεις βάσει των οποίων να προκύπτει υποχρέωση για να γίνει κάτι.

Το ότι στο ΔΕΝ "λένε" εμένα δεν μου λέει τίποτα. Και μιλώ για το ΔΕΝ που τόσο μας έχει βοηθήσει στα εργατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θα πάω και εγώ την δεύτερα σε επιθεώρηση και αν μου πουν ότι είναι σωστός ο υπολογισμός τις epsilon και έμενα θα είμαστε οκ. 

 

 

Μα δεν είναι. Δεν τον υπολογίζουν ούτε καν με την απλή μέθοδο των τριών. Ειδικά στο πρώτο έτος κάνει μπαμ. 

Αφού στις 20 εργάσιμες αντιστοιχούν 24/25 ως αποδοχές, τότε στις χ εργάσιμες οι αποδοχές είναι πάντα χ*1,20. 

 

Πως γίνεται στους 4 μήνες εργασία σε εργαζόμενο (πλήρους πενθήμερης απασχόλησης)  και στις 4*(20/12)=6,67 εργάσιμες ημέρες να αντιστοιχούν 7 ημερομίσθια; Δεν στέκει αυτός ο υπολογισμός.

 

Αν πάρουμε την απάντηση της Epsilonet (αποδοχές αδείας = σύνολο μεικτών αποδοχών* ημέρες αδείας/25) 

και βάλουμε π.χ. 20 εργάσιμες θα δείτε ότι βγαίνει λάθος.

 

Π.χ. έστω εργαζόμενος 5νθήμερος πλήρους απασχόλησης με μισθό 1.000 ευρώ με πρόσληψη 1/1/2015 και χωρίς καμία προϋπηρεσία.  Λαμβάνει 20 εργάσιμες ημέρες.

 

Κανονικά θα πρέπει να λάβει τα 24/25 του μισθού του, δηλαδή 1.000/25*24=960 ευρώ.

Σύμφωνα με την λογική της Epsilon θα πάρει: 1.000*20/25= 800 ευρώ.

 

Ο τρόπος που προτείνει η Epsilon αφορά είτε 6ήμερη απασχόληση, είτε κάπου δεν βάζετε σωστά τα δεδομένα (δεν γνωρίζω το πρόγραμμα για να σας πω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορούν να βγάλουν οδηγίες για το πως πρέπει να συμπληρωθεί αυτό το ρημάδι το ε11.

Ολες αυτές τις απορίες που κάνουμε εδώ μέσα δεν τις ακούει κανείς αρμόδιος?

Και δεν μιλάω για το πως υπολογίζινται οι άδεις και το επίδομα αδείας, αλλά για το πως συμπληρώνουμε αυτο το ε11 σε περιπτώσεις 1.αποζημείωση μη ληφθήσας αδείας ( γιατί καλά τα λέτε ότι δεν δηλώνετε αλλά ποιος ξέρει τι έχουν στο μιαλό τους οι επιστήμονες του εργάνη )  2. σε περίπτωση που έχουν πάρει άδεια και επίδομα 2 ή και 3 φορές στο έτος ( βλέπε φροντιστήρια) 3. σε οποιαδήποτε άλλη απορία που έχει καταγραφεί εδώ μέσα.

Μήπως πρέπει να μαζέψουμε τα ερωτήματα και να τα θέσουμε συλλογικά μήπως και πάρουμε απαντήσεις?

 

Ποιος να σου απαντήσει από το Υπ.Εργασίας; Πακετάρουν τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από πουθενά (παρέθεσα σε προηγούμενη δημοσίευσή μου τις διατάξεις). Είναι ωραίο για το ΔΕΝ και για τον καθένα που είναι έξω από τον χορό να δίνει ανέξοδα απαντήσεις για να "καλυφθεί" 100% (που ξέρει ποιος παλαβός επιθεωρητής θα ρίξει καμιά καμπάνα για τέτοια πράγματα). Από την άλλη όμως ΕΜΕΙΣ υφιστάμεθα εδώ και χρόνια όλο αυτό το μπάχαλο και ξενυχτάμε σαν μαλάκες. 

Γι' αυτό όσοι απαντάνε να μη "λένε" αλλά να παραθέτουν ξεκάθαρες και αδιαμφισβήτητες διατάξεις βάσει των οποίων να προκύπτει υποχρέωση για να γίνει κάτι.

Το ότι στο ΔΕΝ "λένε" εμένα δεν μου λέει τίποτα. Και μιλώ για το ΔΕΝ που τόσο μας έχει βοηθήσει στα εργατικά.

έχεις δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα δεν είναι. Δεν τον υπολογίζουν ούτε καν με την απλή μέθοδο των τριών. Ειδικά στο πρώτο έτος κάνει μπαμ. 

Αφού στις 20 εργάσιμες αντιστοιχούν 24/25 ως αποδοχές, τότε στις χ εργάσιμες οι αποδοχές είναι πάντα χ*1,20. 

 

Πως γίνεται στους 4 μήνες εργασία σε εργαζόμενο (πλήρους πενθήμερης απασχόλησης)  και στις 4*(20/12)=6,67 εργάσιμες ημέρες να αντιστοιχούν 7 ημερομίσθια; Δεν στέκει αυτός ο υπολογισμός.

 

Αν πάρουμε την απάντηση της Epsilonet (αποδοχές αδείας = σύνολο μεικτών αποδοχών* ημέρες αδείας/25) 

και βάλουμε π.χ. 20 εργάσιμες θα δείτε ότι βγαίνει λάθος.

 

Π.χ. έστω εργαζόμενος 5νθήμερος πλήρους απασχόλησης με μισθό 1.000 ευρώ με πρόσληψη 1/1/2015 και χωρίς καμία προϋπηρεσία.  Λαμβάνει 20 εργάσιμες ημέρες.

 

Κανονικά θα πρέπει να λάβει τα 24/25 του μισθού του, δηλαδή 1.000/25*24=960 ευρώ.

Σύμφωνα με την λογική της Epsilon θα πάρει: 1.000*20/25= 800 ευρώ.

 

Ο τρόπος που προτείνει η Epsilon αφορά είτε 6ήμερη απασχόληση, είτε κάπου δεν βάζετε σωστά τα δεδομένα (δεν γνωρίζω το πρόγραμμα για να σας πω). 

αυτό λέω και εγώ και περιμένω υπεύθυνη απάντηση από την εταιρεία γιατί μιλώντας με συνάδελφους έχουν φύγει πολλά βιβλία έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

για τους οδηγούς ΤΑΞΙ (μισθωτοί όχι με σύμβαση)η επιθεώρηση είπε οτί πρέπει να λαμβάνουν επίδομα αδείας άσχετα που το ΙΚΑ δεν δέχεται εισφορές επιδ.αδείας στα τεκμαρτά.

καμία άποψη για αυτές τις περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

για τους οδηγούς ΤΑΞΙ (μισθωτοί όχι με σύμβαση)η επιθεώρηση είπε οτί πρέπει να λαμβάνουν επίδομα αδείας άσχετα που το ΙΚΑ δεν δέχεται εισφορές επιδ.αδείας στα τεκμαρτά.

καμία άποψη για αυτές τις περιπτώσεις?

ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ Δ.Χ ΚΑΙ Δ.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κακο μπελα μας βαλανε παλι.παντως εμπιστευομαι τον υπολογισμο της επσιλον τα ετοιμαζω  ολα οπως τα βγαζει περιμενω μηπως βγει καμμια παραταση  και αν δεν τα στελνω  και να πανε στο διαολο ........οποιος θελέι να ερθει να κανει ελεγχο , δεν παει αλλο αυτο το πραγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ????

 

 Ναι, θα δοθεί. Έτσι ακούγεται στο Υπουργείο. Πότε θα εκδοθεί όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χαίρεται!

 

Έχω την εξής περίπτωση:

ωρομίσθιος καθηγητής με πρόσληψη 1/12, πήρε άδεια για την περίοδο των Χριστουγέννων (24-31/12, δηλαδή 6 εργάσιμες ημέρες), κατά την οποία θα εργαζόταν 3 ημέρες.

 

στο βιβλίο αδειών θα πρέπει να καταχωρηθούν:

ημέρες δικαιούμενης αδείας: 2 

ημέρες ληφθείσης αδείας: 3  ???

 

ρωτάω, γιατί στο πρόγραμμα μου βγάζει 6 ημέρες και στα δύο πεδία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς πρόγραμμα Μισθοδοσίας ,πως μπορείς να φτιάξεις αυτό το αρχείο ?

Κατέβασα το αρχείο xml  απο την σελίδα της yeka ,αλλα .. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

mariacy, on 14 Jan 2015 - 09:50 AM, said:snapback.png

 

Αν δεν πήρε κάποιος καθόλου άδεια μέσα στο έτος αλλά έχει εγγραφή μόνο αποζ.αδείας και επίδομα αδείας, τότε συμφωνώ πως δεν πρέπει να καταχωρηθεί καθόλου. Αν έλαβε όμως έστω και μία ημέρα κανονική άδεια, τότε την γράφουμε, όπως και το επίδομα αδείας.

Οκ τώρα;   :)

 

 

ok DOCTOR

 

Θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή εφ'οσον υπάρχει  Ε.Αδείας θα πρέπει έτσι και αλλιώς να υποβληθεί το εντυπο Ε11. Όσο αφορά το σκέλος της αποζημίωσης μη ληφθείσας αδείας , Επειδή και εγώ έχω εποχιακή επιχείρηση που κατέβαλε στο τέλος της σεζόν αποζημιωση αδείας, 'οτι κανονικά θα πρέπει να αναφερθούν οι ημέρες της αδειας που δικαιούται ο κάθε εργαζόμενος , σαν ληφθείσα αδεια θα βαλω 0 (μηδέν) 'οπως και στις αποδοχές αδείας και απλά θα αναφέρω στις παρατηρήσεις ότι προκειται για εποχιακή επιχείρηση και στο σύνολο του προσωπικού καταβλήθηκε αποζημίωση αδείας .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ (ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ) ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗΣ ΚΛΠ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, Ή ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥΣ ΑΡΚΕΙ  ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ (ΑΝΕΥ ΕΙΣΦΟΡΩΝ); ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...