Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΔΕΙΩΝ


επισκέπτη DANI

Ερώτηση

Παιδιά, σε περίπτωση που εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς χωρίς να έχει πάρει προηγουμένως την άδεια του, για την αποζημίωση αδείας (χωρίς εισφορές) και το επίδομα αδείας, πρέπει να καταχωρηθεί στο Βιβλίο Αδειών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μα το επίδομα πρέπει να το γράψουμε, εννοείται. Η απάντησή μου αφορούσε στη μη υποχρέωση αναγραφής της αποζημίωσης μη ληφθείσας αδείας.

 

 

Αρα γιατρέ μου.....

γράφουμε τον εργαζόμενο, γράφουμε ότι δικαιούται πχ 20 μέρες, γράφουμε το επίδομα και στις αποδοχές άδειας μηδέν; και αριθμός ημερών που χορηγήθηκε; μηδεν;

Εγώ πάντως το πρώτο που θα σκεφτόμουν ως ελεγκτής θα ήταν ότι δεν χορηγήθηκε η άδεια και θα πήγαινα για επιτόπιο έλεγχο.

 

Αλλά προφανώς έχουν άλλη άποψη τα τσακάλια (οι τεχνοκράτες) του υπουργείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα γιατρέ μου.....

γράφουμε τον εργαζόμενο, γράφουμε ότι δικαιούται πχ 20 μέρες, γράφουμε το επίδομα και στις αποδοχές άδειας μηδέν; και αριθμός ημερών που χορηγήθηκε; μηδεν;

Εγώ πάντως το πρώτο που θα σκεφτόμουν ως ελεγκτής θα ήταν ότι δεν χορηγήθηκε η άδεια και θα πήγαινα για επιτόπιο έλεγχο.

 

Αλλά προφανώς έχουν άλλη άποψη τα τσακάλια (οι τεχνοκράτες) του υπουργείου

 

Στις αποδοχές αδείας γράφουμε τις αποδοχές της άδειας που χορηγήθηκε. Κανονικά. Αυτό που δεν γράφουμε είναι την αποζ. μη ληφθ.αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση κατάτμησης της κανονικής άδειας ( δηλαδή στις περισσότερος περιπτώσεις) πού αναγράφουμε τα αναλυτικά διαστήματα????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση κατάτμησης της κανονικής άδειας ( δηλαδή στις περισσότερος περιπτώσεις) πού αναγράφουμε τα αναλυτικά διαστήματα????????????

 

Δεν τα γράφουμε αναλυτικά. Όλα μαζί στον κουβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω σε μια επιχειρηση οπου ενας υπαλληλος εκανε οικιοθελης αποχωρηση και δεν πηρε καθολου αδεια, αλλα πηρε αποζημιωση μη ληφθησας αδειας και επιδομα αδειας, δεν τον ειχα καταχωρησει καθολου στο βιβλιο αδειων και δεν τον εγραψα καθολου στο ε11.

Διαβαζοντας προσεκτικα τον νομο και την αποφαση κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να σκανάρουμε την μηχανογραφημένη σελίδα με τις υπογραφές των υπαλλήλων και να το στείλουμε συνημμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει περίπτωση να δώσουν παράταση? απλό και εύκολο είναι αλλά έχω πάρα πολλούς εργαζομένους και θα έχω πρόβλημα στο να προλάβω να το κάνω. Το πρόστιμο πόσο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να σκανάρουμε την μηχανογραφημένη σελίδα με τις υπογραφές των υπαλλήλων και να το στείλουμε συνημμένο?

Δεν βλέπω πουθενά στο Ε11 πεδίο για ''ανέβασμα'' αρχείου, άρα θαρρώ πως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα γιατρέ μου.....

γράφουμε τον εργαζόμενο, γράφουμε ότι δικαιούται πχ 20 μέρες, γράφουμε το επίδομα και στις αποδοχές άδειας μηδέν; και αριθμός ημερών που χορηγήθηκε; μηδεν;

Εγώ πάντως το πρώτο που θα σκεφτόμουν ως ελεγκτής θα ήταν ότι δεν χορηγήθηκε η άδεια και θα πήγαινα για επιτόπιο έλεγχο.

 

Αλλά προφανώς έχουν άλλη άποψη τα τσακάλια (οι τεχνοκράτες) του υπουργείου

 

Δηλαδή λες ότι αν έχουμε επιχείρηση με εποχιακούς εργαζόμενους π.χ. 3 μήνες απασχόληση, θα αναγραφούν όλοι στο Ε11 μόνο και μόνο επειδή έλαβαν αποζημίωση αδείας , αλλά και φυσικά επίδομα αδείας (αναλογία)  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τα γράφουμε αναλυτικά. Όλα μαζί στον κουβά.

Δημητρη περι ....<κουβα> :D εχω μια ενσταση .. εσυ λες  <ολα  μαζι στον κουβα>  ο Νομος ομως λεει , δλδ  ζηταει   <<χρονολογία έναρξης και λήξης χορηγηθείσας αδείας>>  εκτος και βαλουμε τον Νομο στον κουβα  αλλα  τωρα μαλλον θα περιμενουμε  πρωτα μπας και μπουν οι ιδιοι στον κουβα  και μετα βλεπουμε τι θα γινει με  ωρισμενες τουλαχιστον απο τις πολλες μ@λακιες που εχουν ψηφισει στο ποδι εκ των οποιων  ενα ειναι και αυτο  που ποτε δεν καταλαβα τι τους εξυπηρετει αφου δεν καταργει ετσι και αλλιως το χειρογραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πιστεύω οτι και έτσι στέλνω στο σεπε,

1,Η αποζημίωση αδείας δεν πρέπει να αναγραφεί ,όπως και το επίδομα αδείας που αντιστοιχεί στην περίπτωση αυτή.

2,Δεν χρειάζεται να ανεβεί αρχείο με υπογραφές εργαζομένων ,γιατί δεν το ορίζει ο νόμος και πως να ορίζει γιατί αν έχει αποχωρήσει εργαζόμενος,που να τον βρεί?

3,Ο νομοθέτης ,έχει σκοπό να δεί αν οι εργαζόμενοι έχουν πάρει ολοι την άδεια τους,για να ανανεώσουν τις δυνάμεις τους,οταν πρέπει και οπως πρέπει ,άρα η αποζημίωση αδείας δεν.......

4,Οταν υπάρχει κατάτμηση αδείας ,πρέπει να αναγραφούν αναλυτικά τα διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή λες ότι αν έχουμε επιχείρηση με εποχιακούς εργαζόμενους π.χ. 3 μήνες απασχόληση, θα αναγραφούν όλοι στο Ε11 μόνο και μόνο επειδή έλαβαν αποζημίωση αδείας , αλλά και φυσικά επίδομα αδείας (αναλογία)  ?

H  μη χορήγηση της άδειας , ακόμη και στους εποχιακά απασχολουμένους, συνιστά παράβαση σύμφωνα  με την Υ.Α. 2063/2011 που εκδόθηκε κατ’ εφαρμογή του άρθρου 24 του Ν. 3996/2.8.2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πιστεύω οτι και έτσι στέλνω στο σεπε,

1,Η αποζημίωση αδείας δεν πρέπει να αναγραφεί ,όπως και το επίδομα αδείας που αντιστοιχεί στην περίπτωση αυτή.

2,Δεν χρειάζεται να ανεβεί αρχείο με υπογραφές εργαζομένων ,γιατί δεν το ορίζει ο νόμος και πως να ορίζει γιατί αν έχει αποχωρήσει εργαζόμενος,που να τον βρεί?

3,Ο νομοθέτης ,έχει σκοπό να δεί αν οι εργαζόμενοι έχουν πάρει ολοι την άδεια τους,για να ανανεώσουν τις δυνάμεις τους,οταν πρέπει και οπως πρέπει ,άρα η αποζημίωση αδείας δεν.......

4,Οταν υπάρχει κατάτμηση αδείας ,πρέπει να αναγραφούν αναλυτικά τα διαστήματα.

Σε ποιο σημείο να γραφούν αναλυτικά???Στις παρατηρήσεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ποιο σημείο να γραφούν αναλυτικά???Στις παρατηρήσεις????

πρακτικα,εχω εστιατοριο εποχιακη επιχειρηση ,λειτουργει μαιο ως οκτωβριο,σε αυτο το διαστημα εχει πολλαπλες προσληψεις ιδιων εργαζομενων  σε διαφορετικα διαστηματα, λογω φορτου εργασιας.εβγαζα την αποζ.αδειας και την αναλογια επιδ.αδειας.κανεις απ αυτους δεν υπαρχει την 31/12.

Στο βιβλιο αδειων βασει του ν.4254,εγραψα οτι απαιτειται,χρονολ ενατξης και ληξ.αδειας τιποτα,αποδ.αδειας τιποτα(μιας και δεν προβλεπει αναγραφη αποζ αδειας),επιδ αδειας εβαλα την αναλογια που εβγαλα,και προαιρετικα  χωρις να υποχρεουμαι ,εβαλα αποζ.αδειας,καπου σαν παρατηρηση,το ποσο της αποζημιωσης

στο ε11 τι θα συμπληρωσω

κλινοντας προς την  αποψη του KABONTOROS,αν πρεπει κατι να αναγραψω ειναι μονο το επιδ αδειας,αλλα και παλι με το δεδομενο οτι το συστημα δεν παιρνει τον ιδιο εργαζομενο με διαφορετικη προσληψη,πρεπει να κανω σουμα τα ποσα των επιδοματων αδειας κατα τα διαστηματα που επαναπροσλαμβανονταν,και να βαλω σαν ημερομ προσληψης την πρωτη προσληψη(δηλ πατεντα .....χωρις να ξερουμε αν ειναι και σωστο να παρουσιαζεις εργαζομενο πρωτη προσληψη 01/05 πχ  και να εμφανιζεις ενα σχετικο μικρο επιδ αδειας για το υπολ.διαστημα(που δικαιολογειται απο τις επαναπροσληψεις,αλλα δεν θα φαινεται απο το τροπο που παρουσιαζεται στο ε11,εκτος για καθε εργαζομενο γραφεις μια μικρη περιληψη στις παρατηρησεις)

η επιθεωρηση που επικοινωνησα ,δεν γνωριζει λεπτομερειες,(αγνοουσαν και τις διαταξεις τ ν 4254 για τη νεα μορφη του βιβ αδειων)προσπαθουν και εκεινοι να εποικωνησουν με την υπστηριξη των εντυπων του σεπε,εισ ματην οπως και εγω εχω δοκιμασει

παντως εχουμε σπαταλησει εργατοωρες,ψαχνοντας κατι που ισως ειναι πιο απλο απο οτι φανταζομαστε

θα συμφωνησω με τον ΚΑΒΟΝΤΟROS,ετσι οπως ειναι το εντυπο Ε11 δεν σου αφηνει περιθωρια,για λλαες ερμηνειες εκτος και αν γραφεις μια μικρη περιληψη για καθε εργαζομενο(βεβαια τιποτα δεν ειναι απιθανο για κατι που μαλλον σχεδιασυηκε στο ποδι)

οι εταιριες μηχανογραφ.ακομα δεν εχουν βγαλει εκδοσεις για το εντυπο,φανταζομαι καποιες διευκρινησεις περιμενουν και αυτοι

αν υπαρχει καποια περαιτερω πληροφορησει ας τη δημοσιευσει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι εγω θα συμφωνησω με τον doctor. Aλλα καπου μετα με μπερδευει. Εγω λεω οτι δεν αναγραφουμε καθολου τους εργαζομενους που αποχωρησαν ή απολυθηκαν και πηραν αποζημιωση αδειας ,αλλα σαφως δεν αναγραφουμε και το επιδομα που πηραν σε αυτη την περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια επειδη και εγω εχω το ιδιο θεμα ερχονται και φευγουν υπαλληλοι ολο το χρονο, οποτε εχω μεσα στον ιδιο ετος 2 φορες πολλους υπαλληλους η γνωμη μου για να μην σκαμε ειναι να στειλουμε

π.χ. ημερ.δικ. 18 ημερες συνολικα (για ολα τα διαστηματα)  που χορηγ.18 (για ολα τα διαστηματα εφοσον δοθηκαν ολες) αποδ.αδειας αναλογ.μισθου για της 18 μερες επιδ.αδειας το ποσο που πηρε συνολικα μεσα στο ετος (12,5 η λιγοτερα σουμα δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

 

Σε επιχειρήσεις με εξαήμερη απασχόληση , ως ημέρες αδείας υπολογίζεται 24-25-26 ή ανεξάρτητα από την επιχείρηση

20-21-22 ?

Έχει καμμία σημασία αυτή η λετπομέρια ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nαι , οι μερες δικαιουμενης αδειας εξαρταται αν καποιος απασχολειται πενθημερο ή εξαημερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημητρη περι ....<κουβα> :D εχω μια ενσταση .. εσυ λες  <ολα  μαζι στον κουβα>  ο Νομος ομως λεει , δλδ  ζηταει   <<χρονολογία έναρξης και λήξης χορηγηθείσας αδείας>>  εκτος και βαλουμε τον Νομο στον κουβα  αλλα  τωρα μαλλον θα περιμενουμε  πρωτα μπας και μπουν οι ιδιοι στον κουβα  και μετα βλεπουμε τι θα γινει με  ωρισμενες τουλαχιστον απο τις πολλες μ@λακιες που εχουν ψηφισει στο ποδι εκ των οποιων  ενα ειναι και αυτο  που ποτε δεν καταλαβα τι τους εξυπηρετει αφου δεν καταργει ετσι και αλλιως το χειρογραφο.

στο εντυπο του ΣΕΠΕ δεν υπαρχει πεδιο με   <<χρονολογία έναρξης και λήξης χορηγηθείσας αδείας>>  αλλα ΑΡΙΘΜΟΣ ΗΜΕΡΩΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ και *ΑΡΙΘΜΟΣ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΗΘΗΚΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι αποδοχες  αδειας αφου ειναι μεσα στην μισθοδοσια του μηνα δεν τις υπολογιζουμε σαν αδεια

πως διαολο θα τις βγαλουμε ?

και αν ειναι τμηματικη η αδεια και  αλλαζει και ο μισθος πως σκ..τα θα τα βγαλουμε

τι μ@λ@κιες ειναι αυτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι αποδοχες  αδειες αφου ειναι μεσα στην μισθοδοσια του μηνα δεν τις υπολογιζουμε σαν αδεια

πως διαολο θα τις βγαλουμε ?

και αν ειναι τμηματικη η αδεια και  αλλαζει και ο μισθος πως σκ..τα θα τα βγαλουμε

τι μ@λ@κιες ειναι αυτες ?

 

 

αυτη ειναι και η δικη μου δυσκολια,

γνωμη αν δικ. 25 ημερες αδεια βαζεις αποδ.αδειας ενα μισθο ειδαλλως αναλογια και τελος..δεν θα κατσω να σκασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή λες ότι αν έχουμε επιχείρηση με εποχιακούς εργαζόμενους π.χ. 3 μήνες απασχόληση, θα αναγραφούν όλοι στο Ε11 μόνο και μόνο επειδή έλαβαν αποζημίωση αδείας , αλλά και φυσικά επίδομα αδείας (αναλογία)  ?

 

 

Δεν λέω. Απορία έχω.....

 

Τείνω προς αυτό.....

 

Kαι εγω θα συμφωνησω με τον doctor. Aλλα καπου μετα με μπερδευει. Εγω λεω οτι δεν αναγραφουμε καθολου τους εργαζομενους που αποχωρησαν ή απολυθηκαν και πηραν αποζημιωση αδειας ,αλλα σαφως δεν αναγραφουμε και το επιδομα που πηραν σε αυτη την περιπτωση

 

Αλλά αν μια εταιρεία απασχολεί εργαζόμενους (και το ξέρει η ΕΡΓΑΝΗ) είναι δυνατόν να μην τους δηλώσεις;

Αν πάλι τους δηλώσεις για να εμφανίσεις το επίδομα άδειας αλλά δεν γράψεις ότι πήραν άδεια και αποδοχές άδειας (επειδή την αποζημιώθηκαν), δεν προκαλούν αυτά το "ενδιαφέρον" το ελεγκτικού μηχανισμού;

Αν επίσης μπορείς να μην γράφεις τους μισούς εργαζόμενους (πχ γιατί έφυγαν και αποζημιώθηκαν) τι διάολο έλεγχος γίνεται και τί εξυπηρετεί η ηλεκτρονική υποβολή;

Μήπως μόνο την ηλεκτρονική γραφειοκρατία και το βασανιστήριο των λογιστών;

 

Υποτίθεται πως όλη αυτή η μηχανογράφηση έγινε για διαφάνεια και εκσυγχρονισμό.

Ουσιαστικά έγινε για να μπορεί να υποβάλλει η κάθε επιχείρηση (ο λογιστής) μόνη της όλα τα άχρηστα έγγραφα της καθ' ήμας γραφειοκρατίας χωρίς να πηγαίνει στις υπηρεσίες ώστε να μην χρειάζονται υπάλληλοι να τα παραλάβουν και να αποδείξουμε ότι είχαμε πολλούς ΔΥ που έπρεπε να απολυθούν γιατί η δουλειά γίνεται και χωρίς αυτούς (Δηλαδή από εμάς με η χωρίς αμοιβή, άρα με ιδιωτική δαπάνη).

 

Μόνο που πλέον υποβάλλουμε και έγγραφα που ούτε στην παλιά γραφειοκρατία δεν υπήρχε τέτοια υποχρέωση.

Αντί εκσυγχρονισμού μηχανογραφειοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποχρεωτική γίνεται από την 1.1.2015 και μετά η υποβολή από τους εργοδότες στο σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» του εντύπου Ε11, που αφορά τη γνωστοποίηση των στοιχείων για την ετήσια κανονική άδεια.

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση οικ.49327/10702/2014-ΦΕΚ Β΄3456/23.12.2014, οι εργοδότες θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε11 για όλους τους εργαζόμενους που απασχολούν στην επιχείρησή τους, με σχέση εξαρτημένης ιδιωτικού δικαίου.

Έτσι, μέχρι τις 31 Ιανουαρίου κάθε έτους θα υποβάλλονται τα στοιχεία των εργαζομένων που έλαβαν την ετήσια άδεια και το επίδομα αδείας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος και έχουν καταχωρισθεί στο ειδικό «Βιβλίο Αδειών».

Επομένως, δεν περιλαμβάνονται τα στοιχεία όσων έλαβαν αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας επειδή έληξε η σύμβαση εργασίας –λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου, καταγγελία σύμβασης εργασίας ή οικειοθελής αποχώρηση- και δεν είχαν πάρει ολόκληρη την άδεια ή την αναλογία, που εδικαιούντο.

Στην περίπτωση αυτή συμπεριλαμβάνονται στο Έντυπο Ε11 τα στοιχεία τους, εφόσον είχαν στο μεταξύ πάρει ημέρες αδείας και είχαν καταγραφεί στο βιβλίο αδειών.
Μέσα από το Έντυπο Ε11, λοιπόν, θα πρέπει να διαπιστώνεται ότι ο εργαζόμενος έχει εξαντλήσει μέσα στο προηγούμενο έτος την άδεια, που εδικαιούτο. Άλλωστε απαγορεύεται ρητά η μεταφορά της άδειας σε επόμενο έτος, αλλά και οποιαδήποτε περί του αντιθέτου συμφωνία με τον εργοδότη.

Υπενθυμίζουμε, ότι έως 31 Δεκεμβρίου κάθε έτους θα πρέπει να γίνεται «εκκαθάριση» αδείας για κάθε εργαζόμενο, ακόμα κι αν βρίσκεται στο πρώτο ημερολογιακό έτος εργασίας

Από τη υποβολή του Εντύπου εξαιρούνται οι φορείς του «Μητρώου Δημοσίων Φορέων της Ελληνικής Διοίκησης» του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, που ακολουθούν για τη χορήγηση αδειών στο με εξαρτημένη σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου προσωπικό τους.

 

Πηγή: efeekilkis.blogspot.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία, σε ξενοδοχείο όπου λειτουργεί εποχιακά και απασχολεί 20 άτομα όλο τον χρόνο και 320 άτομα από Απρίλιο μέχρι αρχές Νοεμβρίου για τα 20 άτομα χορηγείται κανονικά η ετήσια άδεια και πληρώνεται το επίδομα άδειας, για τα υπόλοιπα με την απόλυση της σύμβασης ορισμένου χρόνου, πληρώνεται η αναλογία επιδόματος άδειας καθώς και η άδεια που αναλογεί για το χρονικό διάστημα που εργάστηκαν, γιατί σε αυτούς που είναι με σύμβαση ορισμένου χρόνου να τους συμπεριλάβουμε στο ε11 αφού στην πραγματικότητα δεν έλαβαν την άδεια τους για να ξεκουραστούν, απλά την πληρώθηκαν. Ευχαριτώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...