Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


επισκέπτη agelos

Ερώτηση

Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ ΑΠΕΒΙΩΣΕ 31-07-2005

ΤΑ 2 ΤΕΚΝΑ ΤΗΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ .

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Τεσπα τελικα με 2 τηλεφωνήματα που εκανα κατω βρήκα πληροφορίες και ειμαι έτοιμος να κατέβω κατω και να μιλήσω με δηκηγορο.

Ευχαριστω και sorry για το μεγαλο κείμενο

Εκει στην Γερμανια θα επρεπε να εχεις καταλαβει, οτι αλλη ειναι η δουλεια του ναυτη κι αλλη του καντηλαναφτη. :angry:

πραγματικα πηρες τις καλυτερες απαντησεις, ασχετα αν δεν το καταλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εκει στην Γερμανια θα επρεπε να εχεις καταλαβει, οτι αλλη ειναι η δουλεια του ναυτη κι αλλη του καντηλαναφτη. :angry:

πραγματικα πηρες τις καλυτερες απαντησεις, ασχετα αν δεν το καταλαβες.

Χρύσα μου, ούτε και πρόκειται να καταλάβει. Φαίνεται από αυτά που γράφει στην τελευταία δημοσίευση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια βοήθεια παιδιά αν μπορείτε.

Από εξωτερικό είμαι και δεν έχουμε ιδέα τι να κάνουμε.

Λοιπόν....

Πριν 5 μέρες πέθανε ο πεθερός μου και δεν άφησε πίσω του απόλυτος τίποτα παρα μονο χρέη.

Δηλαδή έχει 2 παιδιά που ζούνε μόνιμα στο εξωτερικό πολλά χρονια και δεν είχαν πολλά πάρε δώσε με τον πατέρα τους(Λόγο του ότι ήταν χωρισμένοι οι γονείς τους).

Ο άνθρωπος πέθανε και ενώ ξέραμε ότι είχε καλές δουλειές μαγαζιά κ.λ.π μας ενημερώσανε ότι έχει πολλά χρέη σε ΙΚΑ ΤΕΒΕ κ.λ.π.

Ενώ δεν έχει δίκια του περιουσια τίποτα.

Τι γίνετε με τα χρέη παιδιά τα αναλαμβάνουν τα παιδιά του?

Και τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να τα αποφύγουμε αφού δεν έχει αφήσει καμια κληρονομιά πίσω του.

Σας ευχαριστώ πολύ

Υπάρχει και η περίπτωση της κληρονομιάς με το ευεργέτημα της απογραφής. Μιλήστε με κάποιον νομικό και θα σας τα πεί. Μπορεί ο αποβιώσας να είχε και κάποια περιουσία.
Ειναι και τα 2 αδερφια μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικου πολλα χρονια.

Κατι διαβασα για διαστημα 1 χρονο μετα το θανατο.

Ισχύει??

Αφου είναι κάτοικοι εξωτερικού ισχύει το 1 ετος. Αρθρο 1847 του ΑΚ
Σ ευχαριστω πολυ.

Και κατι ακομα.

Αν καποιο απο τα αδερφια δεν μπορέσει να κατέβει Ελλαδα λογο υγειας τι πρεπει να κανει απο εδω απο το εξωτερικο ωστε να μπορεσει να γινει η αποποιηση απο ενα αλλο προσωπο(συγγενή).

Φανταζωμαι καποιο πληρεξούσιο απο προξενειο η και αλλα χαρτια?

Ευχαριστω και παλι

Με τον δικηγόρο σου δε θα μιλήσεις καθόλου????

Από τα παραπάνω είναι οφθαλμοφανές ότι ό,τι κάνουμε εμείς με την Ελληνική νοοτροπία, το κάνουμε για το χρήμα.. Μάλιστα μόλις είδα και τον τραπεζικό μου λογαριασμό που πιστώθηκε με το σχετικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-αντωνης-
Από τα παραπάνω είναι οφθαλμοφανές ότι ό,τι κάνουμε εμείς με την Ελληνική νοοτροπία, το κάνουμε για το χρήμα.. Μάλιστα μόλις είδα και τον τραπεζικό μου λογαριασμό που πιστώθηκε με το σχετικό ποσό.

Τωρα μαλιστα....Αρχισανε οι ειρωνιες παλι.

Στον τοπο μου λενε οποιος δεν μπορει με επιχειρήματα να αντικρουσει τον αλλον αρχιζει τα κολπακια.

Και αυτη ειναι η χειρότερη νοοτροπια.

Ναστε καλα εχω καταλαβει οτι πλεον δεν προκειτε να παρω βοηθεια(πηρα όμως σημαντική).Γιαυτο την κανω....(που λεμε)

Ελπιζω να ξεπερασετε αυτη τη νοοτροπια που εχετε μερικοι και να βοηθατε με τις γνωσεις σας οσο μπορειτε.

Καλα να παιρνατε και καλο καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τωρα μαλιστα....Αρχισανε οι ειρωνιες παλι.

Στον τοπο μου λενε οποιος δεν μπορει με επιχειρήματα να αντικρουσει τον αλλον αρχιζει τα κολπακια.

Και αυτη ειναι η χειρότερη νοοτροπια.

Ναστε καλα εχω καταλαβει οτι πλεον δεν προκειτε να παρω βοηθεια(πηρα όμως σημαντική).Γιαυτο την κανω....(που λεμε)

Ελπιζω να ξεπερασετε αυτη τη νοοτροπια που εχετε μερικοι και να βοηθατε με τις γνωσεις σας οσο μπορειτε.

Καλα να παιρνατε και καλο καλοκαιρι.

Φίλε μου στα επιχειρήματα σου απάντησα δεόντως. Εσυ απ την άλλη άρχισες να λές τα δικά σου. Εύχομαι να αλλάξεις σύντομα τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα γύρω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ilias-

Καλησπερα,

Ο πατερας μου απεβιωσε προσφατα σε ηλικια 68 ετων, θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος αποδοχης κληρονομιας της μητερας μου και εμενα;

Ευχαριστω Ηλιας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπερα,

Ο πατερας μου απεβιωσε προσφατα σε ηλικια 68 ετων, θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος αποδοχης κληρονομιας της μητερας μου και εμενα;

Ευχαριστω Ηλιας....

Δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος τρόπος αποδοχής

Αν υπάρχει διαθήκη , εντός τεσσάρων μηνών απο την δημοσίευσή της , μπορείτε να κάνετε δήλωση αποποίησης ή αποδοχή επ' ωφελεία απογραφής.

Αν δεν υπάρχει ,εντός τεσσάρων μηνών απο την ημερομηνία θανάτου

Αν παρέλθει το , κατά τα ανωτέρω , τετράμηνο , τεκμαίρεται σιωπηρή αποδοχή κληρονομίας των περιουσιακών στοιχείων και απατήσεων καθώς και των χρεών και υποχρεώσεων του θανόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-starter-
ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΘΑΝΑΤΟΥ

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟΥ ΠΕΡΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ Ή ΜΗ ΔΙΑΘΗΚΗΣ

Kαλησπέρα σας,

1. Από που μπορούμε να πάρουμε την ληξιαρχική πράξη θανάτου?

2. Σε ποιο πρωτοδικείο ακριβώς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Kαλησπέρα σας,

1. Από που μπορούμε να πάρουμε την ληξιαρχική πράξη θανάτου?

2. Σε ποιο πρωτοδικείο ακριβώς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

1. Απο το Δήμο που ήταν εγγεγραμμένος ο θανών

2. Στο οικείο Πρωτοδικείο της κατοικίας του θανόντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
H αποδοχή κληρονομιάς γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη η οποία και μεταγράφεται στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο.

Ο δικηγόρος μπορεί μέν να την προετοιμάσει αλλά δεν μπορεί να κάνει συβολαιογραφική πράξη

Εδώ στα Χανιά έκθεση αποδοχής κληρονομίας κάνουν και οι δικηγόροι. Οι εκθέσεις αυτές γίνονται δεκτές από όλα τα υποθηκοφυλακεία για μεταγραφή και από τα κατά τόπους αρμόδια Κτηματολογικά Γραφεία για καταχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εδώ στα Χανιά έκθεση αποδοχής κληρονομίας κάνουν και οι δικηγόροι. Οι εκθέσεις αυτές γίνονται δεκτές από όλα τα υποθηκοφυλακεία για μεταγραφή και από τα κατά τόπους αρμόδια Κτηματολογικά Γραφεία για καταχώρηση.

Δεν το γνωρίζω

Αλλά αφου το λές , δεν έχω λόγους να το αμφισβητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας

Σε περιπτωση αποβίωσης επιχειρηματία μπορούν να γίνουν πωλήσεις εμπορευμάτων απο τους κληρονόμους αν δεν έγινε η

αποδοχή κληρονομιάς ακόμη??

Όποιος συνάδελφος έχει σχετική εμπειρία ας μου απαντήσει . Δεν μου ξαναέτυχε τέτοια περίπτωση

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη vivliolatreia

Μπορείς να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς από γονέα μετά από 30 χρόνια? Εγώ τώρα έμαθα πως ο πατέρας μου που πέθανε το 1979 έχει ένα αγρόκτημα. Η μητέρα μου έχει ξαναπαντρευτεί αλλά και εκείνη βέβαια δεν γνώριζε την ύπαρξη του ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
με νομο πλεον μπορουν και οι δικηγοροι να κανουν αποδοχες

Απόστολε

Εμπειρος Δικηγόρος που ρώτησα μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Εκτός και άν εννοείτε ΄τι συντάσσει ο Δικηγόρος το κείμενο της αποδοχής , και ο συμβολαιογράφος απλώς το αντιγράφει και το κάνει συμβολαιογραφική πράξη.

Μήπως έχεις τον νόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπορείς να κάνεις αποδοχή κληρονομιάς από γονέα μετά από 30 χρόνια? Εγώ τώρα έμαθα πως ο πατέρας μου που πέθανε το 1979 έχει ένα αγρόκτημα. Η μητέρα μου έχει ξαναπαντρευτεί αλλά και εκείνη βέβαια δεν γνώριζε την ύπαρξη του ακινήτου.

βέβαια και μπορείς , να ρωτήσεις μόνο στην εφορία που ανήκε ο πατέρας σου αν βάσει ημερομηνία θανάτου (λογω του ότι είναι παλιός θάνατος) αν έχεις υποχρέωση υποβολής δήλωσης φόρου κληρονομιάς ή έχει παραγραφεί αυτή η απίτηση του δημοσιου προσ εσένα.Επομένως θα συμβουλευτείς συμβολαοιγράφο για τα απαραίτητα για να συντάξετε συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής κληρονομιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/3189

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ - ΑΠΟΡΡΗΤΟ - ΑΤΕΛΕΙΕΣ Αρθρο 102

Παραγραφή δικαιώματος επιβολής φόρου και προστίμου

1 .Το Δημόσιο εκπίπτει του δικαιώματος του για την κοινοποίηση πράξης επιβολής φόρου και προστίμου προκειμένου:

α) για ανακριβή δήλωση, μετά την πάροδο δεκαετίας από το τέλος του έτους μέσα στο οποίο υποβλήθηκε η δήλωση,

β) για παράλειψη δήλωσης ολόκληρης ή μέρους της περιουσίας που αποκτήθηκε ή εικονικότητας του συμβολαίου, μετά δεκαπενταετία από το τέλος του έτους, μέσα στο οποίο έληξε η προθεσμία για υποβολή της δήλωσης ή έχει συνταχθεί το προσβαλλόμενο για εικονικότητα συμβόλαιο.

γ) για επιβολή προστίμου, μετά δεκαετία από το τέλος του έτους μέσο στο οποίο έχει συντελεσθεί η παράβαση.

2. Προκειμένου για κληρονομιαία στοιχεία που δεν δηλώθηκαν, μετά την πάροδο της δεκαπενταετίας που ορίζεται στην περίπτωση β΄ της προηγούμενης παραγράφου και μέσα στην επόμενη δεκαπενταετία, και πάντως όχι πέρα από το χρόνο που κατά την παράγρ. 5 του άρθ. αυτού το δικαίωμα του Δημοσίου θεωρείται ότι έχει παραγραφεί, δεν μπορεί να χορηγηθούν το πιστοποιητικά για τα οποία ορίζουν τα άρθρα 105 έως και 115,χωρίςνα υποβληθεί δήλωση και να καταβληθεί ο φόρος που αναλογεί.

Σε περίπτωση ανακρίβειας της δήλωσης αυτής έχει εφαρμογή η περίπτωση α΄ της προηγούμενης παραγράφου, ως προς την κοινοποίηση πράξης.

3. Επιτρέπεται η κοινοποίηση πράξης του προϊσταμένου της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας και μετά τη λήξη της δεκαετούς ή δεκαπενταετούς προθεσμίας, που ορίζεται από τις παραγράφους 1 και 2, κατά τις ακόλουθες μόνο περιπτώσεις:

α) αν η πράξη της φορολογικής αρχής που κοινοποιήθηκε εμπρόθεσμα ακυρωθεί για οποιονδήποτε μη ουσιαστικό λόγο. Στην περίπτωση αυτή το δικαίωμα του Δημοσίου διατηρείται ακόμα και αν από αυτή την ακύρωση προκύψει φορολογική υποχρέωση τρίτου προσώπου που δεν έχει υπαχθεί σε φορολογία,

β) αν η βεβαίωση του φόρου ή του προστίμου ακυρωθεί με δικαστική απόφαση, για τυπικό ελάττωμα του τίτλου, στον οποίο αυτή στηρίχτηκε,

γ) αν έχει υποβληθεί δήλωση του υπόχρεου κατά το τελευταίο έτος της δεκαετούς ή δεκαπενταετούς προθεσμίας ή αν η φορολογική υποχρέωση προκύπτει από απόφαση διοικητικού δικαστηρίου που εκδόθηκε μέσα στο ίδιο έτος,

δ) αν ο υπάλληλος που έκανε τον έλεγχο ή ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας με βάση την έκθεση του οποίου καταρτίσθηκε η αρχική πράξη τιμωρήθηκε πειθαρχικά με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου οργάνου για βαρεία αμέλεια ή δόλο κατά τον έλεγχο αυτόν.

4. Στις περιπτώσεις των εδαφίων α΄, β΄ και γ΄ της προηγούμενης παραγράφου, η κοινοποίηση πράξης του προϊσταμένου της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας μπορεί να γίνει μέσα σε ένα έτος από την ακύρωση της προγενέστερης πράξης ή από την έκδοση της απόφασης του διοικητικού δικαστηρίου ή από την υποβολή της δήλωσης του υπόχρεου, ενώ στην περίπτωση του εδαφίου δ΄, μέσα σε ένα έτος από την αμετάκλητη σχετική απόφαση.

5. Το δικαίωμα του Δημοσίου για την επιβολή και είσπραξη των φόρων, που προκύπτουν από την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος, σε υποθέσεις για τις οποίες η φορολογική υποχρέωση γεννήθηκε μέχρι και την 31.12.1989, έχει παραγραφεί. Στις υποθέσεις αυτές δεν απαιτείται από πιστοποιητικό του προϊσταμένου της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, που προβλέπεται από το άρθρα 105 έως και 112. Αντί γι΄ αυτό, μπορεί να προσκομίζεται:

α) για τις κτήσεις αιτία θανάτου, ληξιαρχική πράξη θανάτου , από την οποία να προκύπτει ότι ο θάνατος του κληρονομουμένου ή δωρητή αιτία θανάτου επήλθε μέχρι και την 31.12.1984, καθώς και υπεύθυνη δήλωση του υπόχρεου ότι δεν συντρέχει περίπτωση μετάθεσης του χρόνου γένεσης της φορολογικής υποχρέωσης,

β) για τις δωρεές εν ζωή, γονικές παροχές και προίκες, αντίγραφο του οικείου συμβολαίου που συντάχθηκε μέχρι και την 31.12.1984 ή βεβαίωση του συμβολαιογράφου, που συνέταξε το συμβόλαιο, ότι τούτο συντάχθηκε μέχρι και την 31.12.1984 και δεν συντρέχει περίπτωση μετάθεσης του χρόνου γένεσης της φορολογικής υποχρέωσης.

6. Σε περίπτωση απαγγελίας με τελεσίδικη δικαστική απόφαση της ακυρότητας ατομικής ειδοποίησης ή πράξης διοικητικής εκτέλεσης, για λόγους που ανάγονται στο νόμιμο τίτλο, το δικαίωμα του Δημοσίου για έκδοση νέας πράξης ή κοινοποίηση πράξης προσδιορισμού της σχετικής φορολογικής υποχρέωσης, σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται ότι αποσβέσθηκε λόγω παραγραφής, πριν από την παρέλευση έτους από την κοινοποίηση με δικαστικό επιμελητή στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία της πιο πάνω τελεσίδικης δικαστικής απόφασης.

7. Με την επιφύλαξη της ισχύος της προηγούμενης παραγράφου, βεβαιωμένα έσοδα στις δημόσιες οικονομικές υπηρεσίες, στα οποία αφορά η άνω ακυρότητα, διαγράφονται από την αρχή που τα βεβαίωσε, με βάση την τελεσίδικη δικαστική απόφαση που περιέρχεται σε αυτή με οποιονδήποτε τρόπο. Η ίδια αρχή προβαίνει στις νόμιμες ενέργειες για την απόκτηση νόμιμου τίτλου

8. Αξίωση επιστροφής καταβληθέντος τμήματος ή ολόκληρης οφειλής πριν από την κατά την προηγούμενη παράγρ. διαγραφή, ασκείται μετά τη γένεση νέου νόμιμου τίτλου βεβαίωσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα. Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που αφορά τις κληρονομιές.

Εάν κάποιος εγκατασταθεί κληρονόμος σε μία διαθήκη και ο κληρονόμος αποβιώσει πριν από τον διαθέτη

αρά και πριν την υπαγωγή της κληρονομιάς)και στην συνέχεια ο διαθέτης δεν τροποποιήσει την διαθήκη

ώστε να διατεθεί αλλού το συγκεκριμένο μερίδιο κατά τον θάνατο του διαθέτη και το άνοιγμα της διαθήκης ποιός

κληρονομεί το συγκεκριμένο μερίδιο του προαποβιώσαντος κληρονόμου??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

me and my family are in extremely difficult situation in a place not so friendly to the foreigners,evia,a small village there,

we need some advice how to finish a very long case about a inherited property-house+land,because the other side's lawyer is some local politican guy with many connections in the island.the problem is that we are the owners of 75% of the property,but we can't close the case,because the other side don't want to do anything,as we already paid a lot and lost the case in which we wanted to pay for this 25%,now they are attack us non stop in the court-for rent,for.....whatever you can image and their point is to leave the property.That's in brief,if somebody can advice us,exl.to change the lawyer,we done 3 times and all the time the same,they are making deal behind our back.

Thank you in advance for your time!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

me and my family are in extremely difficult situation in a place not so friendly to the foreigners,evia,a small village there,

we need some advice how to finish a very long case about a inherited property-house+land,because the other side's lawyer is some local politican guy with many connections in the island.the problem is that we are the owners of 75% of the property,but we can't close the case,because the other side don't want to do anything,as we already paid a lot and lost the case in which we wanted to pay for this 25%,now they are attack us non stop in the court-for rent,for.....whatever you can image and their point is to leave the property.That's in brief,if somebody can advice us,exl.to change the lawyer,we done 3 times and all the time the same,they are making deal behind our back.

Thank you in advance for your time!

Please contact the gentlemen who’s url I’m quoting hereunder.He has promised to fight all the wrong done and especially the corruption, so he can help you and your family as he has already done with the rest of the Greeks :lol:

http://www.primeminister.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Please contact the gentlemen who’s url I’m quoting hereunder.He has promised to fight all the wrong done and especially the corruption, so he can help you and your family as he has already done with the rest of the Greeks :lol:

http://www.primeminister.gr/

Thank you,

can somebody in this country give me some usefull advice at all?!

About your prime minister I thing he didn't has any choice,so be upset to the guys who you elected a few years ago and don't complain now,it's too late,now is time for the bill and be sure you'll pay it!!!and why you don't press your prime minister to send somebody of these "nice,clever" guys from ND to the jail?Now is very stupid to complain,as I said,it's too late and it's better to clean your house instead to complain all the time,because nobody will come to do that instead you!!!and guys like this,I have mentioned above,the "bigest,greatest" lawyer around the world you must prosecute untill the end,i mean untill you kick off them to the jail!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Thank you,

can somebody in this country give me some usefull advice at all?!About your prime minister I thing he didn't has any choice,so be upset to the guys who you elected a few years ago and don't complain now,it's too late,now is time for the bill and be sure you'll pay it!!!and why you don't press your prime minister to send somebody of these "nice,clever" guys from ND to the jail?Now is very stupid to complain,as I said,it's too late and it's better to clean your house instead to complain all the time,because nobody will come to do that instead you!!!and guys like this,I have mentioned above,the "bigest,greatest" lawyer around the world you must prosecute untill the end,i mean untill you kick off them to the jail!!!

YES in can.Go back to your country where everything is legal and let us just complaining. Your Untouchable politicians are those who bribing ours were selling for decades useless wapons using the foe of the enemy from the North (Warsow pact) till mid 70's and afterwards the enemy from the East (Turkey) or the use of C4I for the safety of the Olympic Games 2004 and the submarines who are bending.These (yours and ours too) were fully aware of the situation but prefere the first to have their industries working and our their savings accounts growing.

Therefore you should stop complaining about the situation in these country and return to your "paradise" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

YES in can.Go back to your country where everything is legal and let us just complaining. Your Untouchable politicians are those who bribing ours were selling for decades useless wapons using the foe of the enemy from the North (Warsow pact) till mid 70's and afterwards the enemy from the East (Turkey) or the use of C4I for the safety of the Olympic Games 2004 and the submarines who are bending.These (yours and ours too) were fully aware of the situation but prefere the first to have their industries working and our their savings accounts growing.

Therefore you should stop complaining about the situation in these country and return to your "paradise" :lol:

No comment,your post explain everything!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

No comment,your post explain everything!!!

and don't,never forget that your "patadise" left about 12 milions-12,000,000 greeks,it's another country like greece,so if you call them back,i'll go to my country,DAXI!!!!now is overcrowded in my country with people like your "patriots",the problem is that you can't get that we are living in 21th century,not in 18th,just think a bit more before to say some shit!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ανδρέας

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον φόρο κληρονομιάς. Πέθανε η μητέρα μου στις 31/12/2009 και νοίκιαζε ενα διαμέρισμα στο Παγκράτι του οποίου τα μισθώματα εισπράττω εγώ.Μπορώ να κάνω απλά δήλωση φόρου κληρονομιάς για να δηλώσω το ενοίκιο στην φορολογική μου δήλωση ή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά και συμβολαιογραφική αποδοχή;Επιπλέον η μητέρα μου δεν είχε κάνει δήλωση τα έτη 2008,2009 και 2010. Θα υπάρξει θέμα με τον φόρο κληρονομιάς; Με την συμβολαιογραφική αποδοχή λογικά θα υπάρξει αλλά με ενδιαφέρει προς το παρόν μόνο ο φόρος κληρονομιάς.Τέλος, δεν υπάρχουν άλλοι κληρονόμοι αφού έχει πεθάνει και ο πατέρας μου και δεν έχω αδέλφια. Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...