Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Guest

EΠIΔ.ΑΔΕΙΑΣ Κ ΑΠΟΖ.ΜΗ ΛΗΦΘ.ΑΔΕΙΑΣ

Question

Guest Guest

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΕ ΕΠΙΧ. ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 20/9/04-11/4/05 ΟΠΟΤΕ ΠΗΡΑ ΣΤΙΣ 11/4/05 ΕΠΙΔ.ΑΔΕΙΑΣ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΠΟΖ. ΜΗ ΛΗΦΘ. ΑΔΕΙΑΣ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΚΤΑΜΗΝΗ ΑΠΟ 15/6/05-14/2/05. ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Guest

KAMIA ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΚΑΛΟΣΥΝΗ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΕΦ ΟΣΟΝ ΛΗΞΕΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΑ ΜΗΝΑ 2/25 ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΘΑΝΑΣΗΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΖΗΤΗΜΑ:

1.ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΝ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΑΒΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ 100% ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ , ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ , ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΚΙΩΜΑ.

2.ΟΙ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ή ΤΙΣ ΧΑΝΕΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΕ ΕΠΙΧ. ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 20/9/04-11/4/05 ΟΠΟΤΕ ΠΗΡΑ ΣΤΙΣ 11/4/05 ΕΠΙΔ.ΑΔΕΙΑΣ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΑΠΟΖ. ΜΗ ΛΗΦΘ. ΑΔΕΙΑΣ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΚΤΑΜΗΝΗ ΑΠΟ 15/6/05-14/2/05. ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

Δικαιούσαι άδεια: 8 Χ 1,6667 = 13,33 δηλαδή 13 εργάσιμες ή αν δεν πάρεις άδεια στους 8 μήνες δικαιούσαι 8 Χ 2 = 16/25 του μισθού σου αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας.

Επίσης δικαιούσαι επίδομα αδείας μισό μισθό.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΖΗΤΗΜΑ:

1.ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΝ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΑΒΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ 100% ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ , ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ , ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΚΙΩΜΑ.

2.ΟΙ ΜΗ ΛΗΦΘΕΙΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ή ΤΙΣ ΧΑΝΕΙ.

1. Σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ.1 του Α.Ν.539/45 "πάσα συμφωνία μεταξύ εργοδότου και μισθωτού περιλαμβάνουσα την εγκατάλειψιν του εις άδειαν δικαιώματος του μισθωτού ή την παραίτησιν τούτου από του εν λόγω δικαιώματος, και εάν προβλέπη την καταβολήν εις αυτόν επαυξημένης αποζημιώσεως, θεωρείται ανύπαρκτος".

Άρα, αν ο εργαζόμενος είχε συνάψει κάποια συμφωνία να πληρώνεται κάποιες ή όλες τις ημέρες της άδειάς του σε χρήμα δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα παραπάνω.

Πως τα έπαιρνε αυτά τα χρήματα? Ως bonus? Ως αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας?

Αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας σε ενεργή σχέση εργασίας δικαιολογείται μόνο κατά την στράτευση ή την εγκυμοσύνη όπου ο εργαζόμενος λόγω των ειδικών συνθηκών δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να λάβει την άδεια του εντός των προβλεπόμενων ημερομηνιών.

Αν δινόταν τα χρήματα ως Αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας από τον εργοδότη, και δεν συνέτρεχαν οι λόγοι της προηγούμενης παραγράφου, νομίζω ότι μπορεί να θεωρήσει ο εργαζόμενος ότι από υπαιτιότητα του εργοδότη δεν έλαβε την άδεια του και αυτή του κατεβλήθη εις χρήμα χωρίς την προσαύξηση του 100%. Αυτό υπόκειται σε πενταετή παραγραφή.

" Αν ο μισθωτός δεν πάρει την κανονική του άδεια μέχρι τέλους του έτους και δεν τη ζητήσει μέσα σε 5 έτη, η αξίωση αυτή του μισθωτού για τη λήψη της άδειας παραγράφεται "(Α.Π. 413/80).

2. Κανονικά δεν γίνεται να ληφθούν στην επόμενη χρονιά υπόλοιπα αδειών της προηγούμενης αλλά ειδικά για φέτος "η δυνατότητα χορήγησης εντός του έτους 2005 της άδειας που οφείλεται στους εργαζόμενους που προσελήφθησαν τα έτη 2003 και 2004, υφίσταται εξαιρετικά και μόνο για το έτος αυτό"(Εγκ.3392/1.3.2005 του Υπ.Απασχόλησης).

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
Δικαιούσαι άδεια: 8 Χ 1,6667 = 13,33 δηλαδή 13 εργάσιμες ή αν δεν πάρεις άδεια στους 8 μήνες δικαιούσαι 8 Χ 2 = 16/25 του μισθού σου αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας.

Επίσης δικαιούσαι επίδομα αδείας μισό μισθό.

doctor

Επειδή νομίζω ότι έχει ξαναγραφει η ίδια απάντηση ,

άποψη μου είναι ότι πρέπει να πάρει την αναλογία της αδείας έως 31/12/2005 .

Εχει διαφορά ότι είναι ορισμένου χρόνου ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
Επειδή νομίζω ότι έχει ξαναγραφει η ίδια απάντηση ,

άποψη μου είναι ότι πρέπει να πάρει την αναλογία της αδείας έως 31/12/2005 .

Εχει διαφορά ότι είναι ορισμένου χρόνου ?

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι είναι το σωστό, απλά στο σύνολο είναι ακριβώς το ίδιο, εγώ παρασύρθηκα και υπολόγισα πάνω στο 8μηνο χωρίς να προσέξω ότι το χρονικό διάστημα εκτεινόταν σε δύο ημερολογιακά έτη.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΉΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ Π.Χ. ΣΤΙΣ 16/8/05 ΤΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ

4/25 ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΩΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΦ.ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ

4/25 ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΩΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΜΗ ΛΗΦΘΗΣΑΣ ΑΔΕΙΑΣ.ΣΩΣΤΑ?

ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΤΟΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...