Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Guest

Φορολογία Υπεραξίας σε περίπτωση θανάτου εταίρου

Question

Guest Guest

Πεθαίνει ένας εκ των εταίρων και βάση καταστατικού το μερίδιο του μοιράζετε στους άλλους εταίρους.

Υπάρχει θέμα υπεραξίας της εταιρίας και οικονομικού όφελους των άλλων εταίρων από την μεταβίβαση όταν πρόκειται για ένα αναπόφευκτο γεγονός (θάνατος του ενός)???

Πρέπει να φορολογηθεί η μεταβίβαση του μεριδίου???

Ξέρει κανείς παρόμοια περίπτωση και πως αντέδρασε η εφορία???

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

It is a hot day......

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Οι κληρονόμοι του εταίρου δεν λαμβάνουν το τίμημα της αξίας της μερίδας του αποβιώσαντος ?

έχω τη γνώμη ότι το καταστατικό δεν μπορεί να υποκαταστήσει την κληρονομική διαδοχή.

Αν θέλεις ερεύνησέ το περισσότερο.

Μήπως οι άλλοι εταίροι είναι ήδη αναγκαίοι κληρονόμοι?

Φόρος μόνο για τη ωφέλεια από τη μεταβίβαση από επαχθή αιτία( άρθρο 13 ν 2238/1994) διαφορετικά φόρος κληρονομίας στους αναγκαίους κληρονόμους, οι οποίοι μεταβιβάζοντας αναγκαστικά τη μερίδα, την ίδια΄χρονική περίοδο με την απόκτηση, δεν αποκτούν ωφέλεια

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις απαντήσεις.

Διάβασα τις περισσότερες ΠΟΛ από το link αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.

Το θέμα κύριε Διονύση είναι πως το μερίδιο του θανούντα μεταβιβάστηκε αρχικά στον κληρονόμο του και στην συνέχεια βάση του καταστατικού αγοράστηκε αναγκαστικά από τους υπόλοιπους εταίρους. Κατά συνέπεια οι αρχές έχουν λάβει το φόρο κληρονομιάς (1,2% αν δεν κάνω λάθος) και το ζητούμενο είναι αν το μερίδιο πρέπει να ξαναφορολογηθεί (κατά τη μεταβίβαση προς του εταίρους) βάση του άρθρου 13 της φορολογίας εισοδήματος για την υπεραξία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καταρχή όχι φόρος του άρθρου 13 ν. 2238/1994, γιατί αξία κληρονομηθείσας μερίδας = κόστος απόκτησης. Αν τίμημα μεταβίβασης ταυτίζεται με ελάχιστη αξία μεταβίβασης δεν προκύπτει ωφέλεια για να φορολογηθεί.

Αν δεν υπάρχει διαφορά χρονική ( χρόνος θανάτου = χρόνος απόκτησης/ χρόνος διάθεσης = χρόνος αποτίμησης για την εξεύρεση της ελάχιστης αξίας ) δεν υφίσταται βάση για την επιβολή φόρου, ενώ πρέπει να υποβληθεί η σχετική δήλωση με μηδενική φορολογική βάση.

Θα μπορούσε να υποστηριχθεί ότι πρόκειται "αναγκαστική μεταβίβαση" αλλά το θέμα αυτό οδηγεί σε δικηγόρο, ξεφεύγει από το χώρο μας ( δεν είμαι δικηγόρος )

Φιλικά

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×