Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ  ΑΝΤΩΝΙΑ

ΥΠΕΡΑΞΙΑ - ΕΝΑΡΞΗ ΕΕ ΣΕ ΥΠΟΚ/ΜΑ ΟΕ ΜΕ ΙΔΙΟΥΣ ΕΤΑΙΡ

Question

Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ  ΑΝΤΩΝΙΑ

Καλημέρα,

Επιχείρηση παροχής υπηρεσιών,συγκεκριμένα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης,έχει το κεντρικό και τρία υποκαταστήματα με την νομική μορφή της Ο.Ε στην οποία συμμετέχουν τέσσερα μέλη.

Η εταιρία αυτή επιθυμεί να διακόψει την λειτουργία δύο υποκαταστημάτων της και να ιδρύσει για τα υποκαταστήματα αυτά μια Ε.Ε με τα ίδια μέλη και να συνεχίσει η Ο.Ε με το κεντρικό και ένα υποκατάστημα.Η νέα ΕΕ θα έχει ως έδρα την έδρα της Ο.Ε (συστέγαση) που θα τηρούνται τα βιβλία και θα θα κάνει έναρξη δύο υποκαταστημάτων (αυτών που διακόπτει η Ο.Ε).

Η ερώτηση μου είναι:

1.Κατά πόσο είναι εφικτό αυτό και

2.Αν είναι εφικτό,υπάρχει υπεραξία με την λογική ότι στην νέα ΕΕ συμμετέχουν τα ίδια μέλη με την Ο.Ε?(απλά κάποιος έγινε ετερόρρυθμος εταίρος για τα συγκεκριμένα υποκαταστήματα και υπάρχει εκμετάλλευση από διαφορετικό νομικό πρόσωπο).

Παρακαλώ τους υπεύθυνους του forum,να βοηθήσουν να τεθεί το θέμα στην σωστή θεματική ενότητα.

Σας ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Κατ' αρχη στο κεντρικο της ΕΕ θα ασκείται δραστηριότητα ή οχι;Αν ασκείται δραστηριότητα ίδια με την ΟΕ υπάρχει πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να φανεί οτι η ΟΕ μεταβιβάζει τα υποκαταστήματα για να μπλέξεις με υπεραξίες. Σε μεγάλη πολη μπορεί να περάσει απαρατήρητο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δες τα παρακάτω θέματα τα οποία αφορούν υπεραξίες .

Σύμφωνα με τα δεδομένα αλλα και με αυτά που έχουν συζητηθεί, ή γνώμη είναι οτί δεν οφείλεται φόρος υπεραξίας .

Ακόμα όμως και εάν ο έφορος δεν το δεχθεί τότε θα προκύψει υπεραξία μόνο για το ποσοστό των Νέων εταίρων.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=13015

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=14236

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=13124

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=13611

Επίσης δές και τις εγκυκλίους για την Υπεραξία με βάση αυτό το θέμα εδώ.

http://www.taxheaven.gr/cat.php?cat1=1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest teo_geo

Σε παρόμοιο ακριβώς ερώτημα που υποβάλαμε από τη ΔΟΥ Αγίου Στεφάνου προς τη Δ/νση Φορολογίας Εισοδήματος, όταν σε χώρο υποκαταστήματος ΟΕ, ιδρυόταν ΕΕ, με το ίδιο αντικείμενο, τα ίδια μέλη και το ίδιο ποσοστό συμμετοχής των μελών με αυτό της ΟΕ, η εν λόγω Δ/νση, με το αριθ. πρωτ. 1078904/2072/Α0012/13.12.04 (πληροφορίες Ε. Πόλκα, τηλ 2103375317,8), μας απάντησε:

"Στην πράξη αυτή υπάρχει μεταβίβαση της υποπερ. αα΄της περ. α΄ της παρ. 1 του άρθρου 13 ΚΦΕ, αλλά όχι σε τρίτο πρόσωπο και κατ΄ ανάλογη της περ. β΄της παρ. 2 της 1052699/1082/Α0012 διαταγής μας, ο οικείος φόρος δεν καταβάλλεται.

Τα παραπάνω δεν αφορούν τυχόν μεταβιβάσεις δικαιώματος (της περ. β΄της παρ. 1 του άρθρου 13 του ΚΦΕ) της ΟΕ, που διατηρούσε το υποκατάστημα στη νεοϊδρυθείσα ΕΕ, όπως δικαίωμα μίσθωσης κλπ)

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι εφόσον δε συντρέχει θέμα εφαρμογής της περ. β΄της παρ. 1 του άρθρου 13 ΚΦΕ, στην υπόψη περίπτωση δεν υπάρχει θέμα καταβολής φόρου υπεραξίας".

Πρακτικά δηλαδή, αν δεν αλλάζει το ποσοστό συμμετοχής των μελών της ΟΕ στην ΕΕ και υπογραφτεί νέο μισθωτήριο από την ΕΕ δεν έχουμε καμιά υπεραξία.

Το παραπάνω έγγραφο (δεν υπάρχει σε ψηφιακή μορφή), αλλά μπορεί να αναζητηθεί για να σας σταλεί με fax, είτε από τη Δ/νση Εισοδήματος (όπως παραπάνω), είτε από τη ΔΟΥ Αγ. Στεφάνου (αρμόδιος Θ. Γεωργιάδης, τηλ. 2108141311, μετά τις 15 Αυγούστου, που επιστρέφω από άδεια).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προτείνω, όπως κατά τη σύσταση της ΕΕ, αυτή να εμφανισθεί σαφώς ως απόσχιση του υποκαταστήματος - "κλάδου" της ΟΕ, με μετατροπή του σε ΕΕ, ώστε να αρθούν τυχόν επιφυλάξεις λόγω της μετατροπής πρώην μέλους με ιδιότητα Ομόρρυθμου σε Ετερόρρυθμου. Να υπάρξει αδιάστικτη ταυτότητα κλάδου - μελών με την συσταθησόμενη νέα εταιρία.

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-ΑΝΤΩΝΙΑ
Προτείνω, όπως κατά τη σύσταση της ΕΕ, αυτή να εμφανισθεί σαφώς ως απόσχιση του υποκαταστήματος - "κλάδου" της ΟΕ, με μετατροπή του σε ΕΕ, ώστε να αρθούν τυχόν επιφυλάξεις λόγω της μετατροπής πρώην μέλους με ιδιότητα Ομόρρυθμου σε Ετερόρρυθμου. Να υπάρξει αδιάστικτη ταυτότητα κλάδου - μελών με την συσταθησόμενη νέα εταιρία.

Διονύσης Κουνάδης

Κύριε Κουνάδη,

Σας ευχαριστώ πολύ,για την τόσο χρήσιμη συμβουλή σας.

Εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
Σε παρόμοιο ακριβώς ερώτημα που υποβάλαμε από τη ΔΟΥ Αγίου Στεφάνου προς τη Δ/νση Φορολογίας Εισοδήματος, όταν σε χώρο υποκαταστήματος ΟΕ, ιδρυόταν ΕΕ, με το ίδιο αντικείμενο, τα ίδια μέλη και το ίδιο ποσοστό συμμετοχής των μελών με αυτό της ΟΕ, η εν λόγω Δ/νση, με το αριθ. πρωτ. 1078904/2072/Α0012/13.12.04 (πληροφορίες Ε. Πόλκα, τηλ 2103375317,8), μας απάντησε:

"Στην πράξη αυτή υπάρχει μεταβίβαση της υποπερ. αα΄της περ. α΄ της παρ. 1 του άρθρου 13 ΚΦΕ, αλλά όχι σε τρίτο πρόσωπο και κατ΄ ανάλογη της περ. β΄της παρ. 2 της 1052699/1082/Α0012 διαταγής μας, ο οικείος φόρος δεν καταβάλλεται.

Τα παραπάνω δεν αφορούν τυχόν μεταβιβάσεις δικαιώματος (της περ. β΄της παρ. 1 του άρθρου 13 του ΚΦΕ) της ΟΕ, που διατηρούσε το υποκατάστημα στη νεοϊδρυθείσα ΕΕ, όπως δικαίωμα μίσθωσης κλπ)

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι εφόσον δε συντρέχει θέμα εφαρμογής της περ. β΄της παρ. 1 του άρθρου 13 ΚΦΕ, στην υπόψη περίπτωση δεν υπάρχει θέμα καταβολής φόρου υπεραξίας".

Πρακτικά δηλαδή, αν δεν αλλάζει το ποσοστό συμμετοχής των μελών της ΟΕ στην ΕΕ και υπογραφτεί νέο μισθωτήριο από την ΕΕ δεν έχουμε καμιά υπεραξία.

Το παραπάνω έγγραφο (δεν υπάρχει σε ψηφιακή μορφή), αλλά μπορεί να αναζητηθεί για να σας σταλεί με fax, είτε από τη Δ/νση Εισοδήματος (όπως παραπάνω), είτε από τη ΔΟΥ Αγ. Στεφάνου (αρμόδιος Θ. Γεωργιάδης, τηλ. 2108141311, μετά τις 15 Αυγούστου, που επιστρέφω από άδεια).

ΘΕΡΜΑ ΣΥΧΓΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×