Jump to content
  • 0

Αρθρο ΦΠΑ 39α


Guest DIMITRIS
 Share

Question

Guest DIMITRIS

Εταιρεία Α εμπορίας τροφίμων πουλά αχρηστο υλικό (σίδερα απο παλίο εξοπλισμό) σε εταιρεία Β εμπορίας παλιών μετάλλων που τα διοχετέυει προς ανακύκλωση. Το τιμολόγιο που εκδίδει η εταιρεία Α πρέπει να έχει ΦΠΑ ή να εκδόθεί χωρίς ΦΠΑ επικαλούμενη το αρ. 39α (ΠΟΛ 1006/`14-1`-2003) ?

Γνωρίζει κάποιος παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Δεν είναι απαραίτητος ο υπολογισμός ΦΠΑ στην περίπτωσή σου. οι ακριβείς προυποθέσεις είναι όντως στο άρθρο που παραπέμπεις(πχ.αν είναι αλουμίνιο κτλ, ποιες επιχειρήσεις δικαιούνται ακριβώς κάτι τέτοιο... αλλά θα μπλέξεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν γνωρίζω μεν, παρόμοια περίπτωση, η ρύθμιση είναι καινούρια αλλά:

"ΦOPOΣ ΠPOΣTIΘEMENHΣ AΞIAΣ

Kοινοποίηση των διατάξεων των παραγρ. 1 έως και 16 του άρθρου 19 και της παραγρ. 5 του άρθρου 25 του N. 3091/02 οι οποίες αναφέρονται, σε θέματα ΦΠA.

(Eγκ. Yπ. Oικ. 1003624/14.1.2003, πολ. 1006)

................................................................................

9. Aνακυκλώσιμα απορρίμματα.

................................................................................

....

Έτσι με τις διατάξεις του νέου άρθ. 39α, του Kώδικα Φ.Π.A., απαλλάσσονται από το φόρο:

................................................................................

......................

B) Eπίσης απαλλάσσονται οι παραδόσεις των ανακυκλωσίμων απορριμμάτων, όταν αυτά αποτελούν κατάλοιπα της παραγωγής ή εμπορίας κάθε είδους επιχείρησης.

Ως χαρακτηριστικές περιπτώσεις αναφέρουμε:

τα πριονίδια ως κατάλοιπα λειτουργίας ξυλουργείου,

τα ρινίσματα σιδήρου ως κατάλοιπα λειτουργίας σιδηρουργείου,

τα χαρτοκιβώτια που αποτελούσαν είδη συσκευασίας κατά τις αγορές πολυκαταστήματος,

τα άχρηστα βιβλία εκδοτικής επιχείρησης ως κατάλοιπα της εμπορικής τους δραστηριότητας,

το ηλεκτρολογικό υλικό της ΔEH καλώδια, ξύλινοι στήλοι κ.λπ.

Oι παραδόσεις αυτές, απαλλάσσονται ανεξαρτήτως ύψους ακαθαρίστων εσόδων της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου και αποτελούν πράξεις απαλλασσόμενες με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους.

H εφαρμογή του «ειδικού καθεστώτος των ανακυκλωσίμων απορριμμάτων» με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ορίζονται στο νέο άρθρο «39α» του Kώδικα ΦΠA είναι υποχρεωτική.

................................................................................

............."

Ζητώ συγνώμη για την εκτενή παράθεση, οι έμφαση δική μου.

Εξαρτάται λοιπόν τι είναι τα άχρηστα υλικά, και άν ερμηνεύοντας με ευρύτητα τα παραπάνω (ενδεικτικά αναφερόμενα και όχι περιοριστικά) μπορούν να θεωρηθούν ανακυκλώσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...