Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΙΔΙΩΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι το εξής : Πώληση σκάφους αναψυχής ( 5 μέτρων ) από ιδιώτη προς άλλο ιδιώτη . Το σκάφος έχει αριθμό νηολογίου . Ψάχνοντας στο βιβλίο ΚΒΣ του Σταματόπουλου βρήκα το εξής : Σελ. 928 θέμα 90 : « Για την αγοραπωλησία αγαθών μεταξύ ιδιωτών δεν προβλέπεται από τον ΚΒΣ η έκδοση συγκεκριμένου στοιχείου , αφού οι συμβαλλόμενοι ή έστω ο ένας δεν είναι επιτηδευματίας . Η απόδειξη της αγοραπωλησίας αυτής ( π.χ. πώληση αυτοκινήτων , σκαφών κ.λ.π. ) μπορεί να γίνει με σύνταξη συμφωνητικών , με ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων κ.λ.π. .» Πιστεύετε πως θα είμαι κατοχυρωμένος με μια απλή υπεύθυνη δήλωση του ενός και του άλλου όπως κάνουμε και με τα αυτοκίνητα ( θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής ) ή θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ? Δε μου έχει τύχει ποτέ παρόμοια περιπτωση και αναμένω τυχόν δικές σας παρατηρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΙΔΙΩΤΩΝ. (ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι το εξής :  Πώληση σκάφους αναψυχής ( 5 μέτρων ) από ιδιώτη προς άλλο ιδιώτη . Το σκάφος έχει αριθμό νηολογίου . Ψάχνοντας στο βιβλίο ΚΒΣ του Σταματόπουλου βρήκα το εξής :  Σελ. 928 θέμα 90 : « Για την αγοραπωλησία αγαθών μεταξύ ιδιωτών δεν προβλέπεται από τον ΚΒΣ η έκδοση συγκεκριμένου στοιχείου , αφού οι συμβαλλόμενοι ή έστω ο ένας δεν είναι επιτηδευματίας . Η απόδειξη της αγοραπωλησίας αυτής ( π.χ. πώληση αυτοκινήτων , σκαφών κ.λ.π. ) μπορεί να γίνει με σύνταξη συμφωνητικών , με ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων κ.λ.π.  .» Πιστεύετε πως θα είμαι κατοχυρωμένος με μια απλή υπεύθυνη δήλωση του ενός και του άλλου όπως κάνουμε και με τα αυτοκίνητα ( θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής ) ή θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ? Δε μου έχει τύχει ποτέ παρόμοια περιπτωση και αναμένω τυχόν δικές σας παρατηρήσεις

Πέρα από τις υπεύθυνες δηλώσεις , νομίζω χρείαζεται και η αλλαγή της άδειας από το Λιμεναρχείο .Θα το ρωτήσω Κώστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις υπεύθυνες δηλώσεις , νομίζω χρείαζεται και η αλλαγή της άδειας από το Λιμεναρχείο .Θα το ρωτήσω Κώστα .

Πάλι εκτός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος το λιμεναρχείο ζητάει ιδιωτικό συμφωνητικό . με αυτό είσαι καλυμμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ... θα συνεχίσω κι εγω το ψάξιμο περαιτέρω μηπως βρω κάτι ....Αν βρω θα σας ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγοραπωλησία γίνεται με ιδιωτικό συμφωνητικό, το ζητάει το λιμεναρχείο για να γίνει η μεταβίβαση στην άδεια του σκάφους. Αν γίνει άλλη αγοραπωλησία για την μηχανή του σκάφους χρειάζεται δεύτερο συμφωνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το θέμα λύθηκε με την πολύτιμη συνδρομή των συναδέρφων . Να σας ευχαριστήσω όλους σας για τον κόπο που κάνατε . Ιδιαίτερα όμως να ευχαριστήσω τον Αποστόλη ( βλέπε broster ) για τον κόπο που έκανε να βρεί τα συγκεκριμένα έντυπα καθώς και άλλες πληροφορίες που συνέλεξε ο ίδιος για το θέμα που με απασχόλησε . Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το θέμα λύθηκε με την πολύτιμη συνδρομή των συναδέρφων . Να σας ευχαριστήσω όλους σας για τον κόπο που κάνατε . Ιδιαίτερα όμως να ευχαριστήσω τον Αποστόλη ( βλέπε broster ) για τον κόπο που έκανε να βρεί τα συγκεκριμένα έντυπα καθώς και άλλες πληροφορίες που συνέλεξε ο ίδιος για το θέμα που με απασχόλησε . Και πάλι ευχαριστώ.

Με κάνεις και κοκκινίζω !!!!

Πάντως είναι αυτό που λέμε , κάποιες φορές στα βιβλία ή υπάρχουν ελλείψεις έστω και μικρές ή δεν αναφέρουν όλες τις περιπτώσεις , καμία φορά στη πράξη είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη με την άδεια σου ( αν φυσικά δεν έχεις πρόβλημα ) μπορώ να ανεβάσω το συμφωνητικό που μου έστειλες για χρήση απο τους συμμετέχοντες του φόρουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη με την άδεια σου ( αν φυσικά δεν έχεις πρόβλημα ) μπορώ να ανεβάσω το συμφωνητικό που μου έστειλες  για χρήση απο τους συμμετέχοντες του φόρουμ?

Εννοείτε !!!!Αυτός ειναι ο σκοπός και της σελίδας.

Δε μπορούσα να τα ανεβάσω , όπως σου είπα δεν έχουμε σκάνερ και άλλα πολλά (ακόμα).Τώρα μου έκοψε να τα γράψω σε Word και να τα ανεβάσω ,αφου δεν έχουν δυσκολία.Αλλά αν μπορείς , θα με απαλλάξεις και απο το κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάποιες πληροφορίες που ίσως χρειαστούν.

Το συμφωνητικό είναι και για το σκάφος και για τη μηχανή , σε περίπτωση που δεν πωλείται η μηχανή δεν συμπληρώνουμε τα πεδία.Σφραγίζεται επί της αξίας στην εφορία και αφου πληρωθεί το 3,6 επί του ποσού που έχουν συμφωνήσει οι αντισυμβαλλόμενοι.Στη συνέχεια πηγαίνουν με το συμφωνητικό στο Λιμεναρχείο με συμπληρωμένη την υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφης, βάσει της παραγράφου 10 του άρθρου 81 του ν.2238/1994 , ότι έχει δηλωθεί στην φορολογική δήλωση του πωλητή (καλό είναι να υπάρχουν και φωτοαντίγραφα των δηλώσεων) και γίνεται η μεταβίβαση της άδειας.

Μπορεί ο αγοραστής να μεταφέρει (ενδουπηρεσιακά)το φάκελο του σκάφους , εφόσον υπάγεται σε άλλο λιμεναρχείο συμπληρωνοντας την αντίστοιχη αίτηση και αντί του ποσού των 3,00 ευρώ .

Κατα τα λοιπά δεν θυμάμαι να χρειάζεται κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχαμε δεν είχαμε το εξαντλήσαμε το θέμα..... ;) Αυτό είναι το καλό με το φόρουμ. Οταν καταπιαστούμε με ενα θεμα κατα 99 % θα το λυσουμε με την ανταλλαγή των γνώσεων και των εμπειριών του καθενός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...
  • 8 months later...

Παρομοίως με τον προηγούμενο. Σας ευχαριστώ πολύ. Μια ερώτηση μόνο : το χαρτόσημο επί του ποσού πληρώνεται στη ΔΟΥ του πωλητή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

αν με έχουν εξουσιοδοτήσει τόσο ο πωλητής και ο αγοραστής για να πράξω τα δέοντα για την μεταβίβαση..Οι εξουσιοδοτήσεις είναι θεωρημένες για το γνήσιο της υπογραφής..μπορώ ν κάνω εγώ όλα τα χαρτιά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...