Jump to content
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ


Guest ΧΡΙΣΤΙΝΑ
 Share

Question

Guest ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΤΟ 2004 ΔΩΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ.

ΓΙΑ ΤΟ 2005 ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΘΑ ΔΩΣΕΙ Η ΕΝΤΟΛΗ Η Δ/ΝΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Guest

Το επιδομα ειναι παρεπόμενο της αδείας . Αν δεν εχει να σας το πληρωσει η Δ/νση ή δεν θελει είναι άλλο θεμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΜΑΧΡΙ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ

Αυτό πάλι τι έιναι!!!!!!

Δεν μιλάμε για δώρα που έχουν καθορισμένη ημερομηνία.

Όταν πάρεις την άδεια, και αν την παίρνεις τμηματικά θα έλεγα στο μεγαλύτερο τμήμα, σίγουρα μέχρι 31/12.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Οι αποδοχές αδείας και το επίδομα καταβάλλονται κατά την έναρξη της αδείας.

Συμφωνώ με τον dcorfu.

Οι αποδοχές αδείας και επιδόματος προκαταβάλλονται στον εργαζόμενο κατά την έναρξη της κανονικής αδείας (άρθρο 3 παρ.8 του Α.Ν. 593/45, όπως αυτό συμπληρώθηκε με το άρθρο 1 παρ 3 του Ν.Δ 4547/66 σε συνδυασμό με την Εγγ.ΙΚΑ 16755/1-2-66)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

άρθρο 3 παρ.8 του Α.Ν. 593/45 , MARKA ο νόμος είναι ο 539/45 .

Σύμφωνα με απόφ. Αρ.Παγ .945/2001 ο εργοδότης μπορεί να πληρώσει τα δώρα Χριστ. - Πάσχα , τις αποδοχές και το επ.αδείας την 31η Δεκεμβρίου , την 30η Απριλίου και η λήξη το αργότερο του οικείου έτους αντιστοίχως , χωρίς να καταστεί υπερήμερος .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
άρθρο 3 παρ.8 του Α.Ν. 593/45 , MARKA ο νόμος είναι ο 539/45 .

Σύμφωνα με απόφ. Αρ.Παγ .945/2001 ο εργοδότης μπορεί να πληρώσει τα δώρα Χριστ. - Πάσχα , τις αποδοχές και το επ.αδείας την 31η Δεκεμβρίου , την 30η Απριλίου και η λήξη το αργότερο του οικείου έτους αντιστοίχως , χωρίς να καταστεί υπερήμερος .

Καλημέρα giorgos,

καταρχήν έκανα έναν αναριθμητισμό στον Α.Ν λόγω κούρασης :)

Έψαξα να βρω την απόφαση του Αρ.Πάγου, αλλά το μόνο που βρήκα είναι το ακόλουθο:

Για την εκπλήρωση των υποχρεώσεων ο νόμος ορίζει ορισμένη ημέρα (δλδ τη δήλη μέρα) σύμφωνα με την οποία πρέπει να καταβληθούν από τον εργοδότη ο μισθός και το επίδομα αδείας. Αυτή εδώ είναι η 31η Δεκεμβρίου του ίδιου έτους που πρέπει ο εργαζόμενος να εισπράξει την αποζημίωση και το επίδομα αδείας (Άρθρο 4, ΑΝ 539/45 όπως έχει προστεθεί στο Άρθρο 3 παρ.15 του Ν.4504/66. Σχετ.απόφαση Εφετείου Αθηνών 4598/94).

Η λέξη "αποζημίωση" με προβληματίζει, γι'αυτό αν σου είναι εύκολο ανέβασε την απόφ. Αρ.Παγ .945/2001.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...