Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 25 ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


nefertiti

Ερώτηση

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος, τι πρέπει να ισχύει όταν σε μια εμπορική επιχείρηση κλιματιστικών με 9 άτομα προσωπικό ( Β.Ψυκτικών και Β.Υδραυλικών), δεν έρχονται για εργασία όλες τις ημέρες π.χ. 20 ή 21 στις 25 του μήνα (λόγω τεμπελιάς).

Είχα ρωτήσει τον Μάρτιο σε κάποιο ελεγκτή του ΙΚΑ και μου είπε να κάνω μηνιαίες καταστάσεις ημερών εργασίας και να τους βάζω να συμπληρώνουν τον κάθε μήνα πόσες μέρες δούλεψαν και να το υπογράφουν.

Προχθές όμως που ρώτησα κάποιον άλλο ελεγκτή μου είπε ότι ή θα τους αφαιρώ τις μέρες από άδεια (κάτι απίθανο) ή να συμπληρώνουν κάθε φορά που θα λείπουν Υπ. Δήλωση με τις μέρες εργασίας τους και να την πρωτοκολούν στο ΙΚΑ (εντελώς ανέφικτο).

Γνωρίζετε κάποια εγκύκλιο ή νομοθεσία που να αναφέρεται σε κάτι τέτοιο γιατί φοβάμαι όταν θα γίνει έλεγχος, μην μου τα βγάλουν διαφορές (ήδη 3ο/4ο/5ο έβαλα όσα είχαν δουλέψει με την μηνιαία κατάσταση που μου υπέγραψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν είναι απίθανο να αφαιρεθούν οι μέρες αδικαιολόγητης απουσίας από τις μέρες αδείας .

Ο εργοδότης έχει αυτό το δικαίωμα , όπως βέβαια και να περικόψει τις αποδοχές των αδικαιολογήτων απών υπαλλήλων .

Ένας άλλος τρόπος κατά την άποψή μου είναι , να μετατραπεί η σύμβαση σε σύμβαση εκ περιτροπής απασχόλησης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προχθές όμως που ρώτησα κάποιον άλλο ελεγκτή μου είπε ότι ή θα τους αφαιρώ τις μέρες από άδεια (κάτι απίθανο) ή να συμπληρώνουν κάθε φορά που θα λείπουν Υπ. Δήλωση με τις μέρες εργασίας τους και να την πρωτοκολούν στο ΙΚΑ (εντελώς ανέφικτο). 

Κι όμως είναι το περισσότερο σωστό απ' όλα τα άλλα.

Πράγμα το οποίο σε εξασφαλίζει και σε μελλοντική αξίωση των εργαζομένων (των κομένων ημερών).

Το ΙΚΑ θα ισχυριστεί "αδικαιολόγητη" περικοπή ασφαλιστικών ημερών-εισφορών και θα σου τις καταλογίσει, αν δεν γίνει το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ ότι είναι το πιο σωστό αλλά όταν το πρότεινα στους εργοδότες (είναι ΕΠΕ) μου είπαν ότι δεν φτάνει που λείπουν όποτε θέλουν, θα πηγαίνουν και στο ΙΚΑ και θα "τρώνε" κι άλλες μέρες.

Οταν πρότεινα στους εργαζόμενους να τις "κόβω" από άδεια διαφωνούν και θέλουν απλά να μην τις πληρώνονται.

Ο ένας λέει .......έτσι, ο άλλος ...........αλλιώς και στο τέλος, όταν γίνει ο έλεγχος είμαι σίγουρη ότι εγώ θα την πληρώσω.

Γι αυτό είπα μήπως υπήρχε κάποια εγκύκλιος που να αναφέρεται σ'αυτό το θέμα, κάτι τέλος πάντων που να μην εξαρτώμαι από την καλή (!!) διάθεση του κάθε ελεγκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμφωνώ ότι είναι το πιο σωστό αλλά όταν το πρότεινα στους εργοδότες (είναι ΕΠΕ) μου είπαν ότι δεν φτάνει που λείπουν όποτε θέλουν, θα πηγαίνουν και στο ΙΚΑ και θα "τρώνε" κι άλλες μέρες.Οταν πρότεινα στους εργαζόμενους να τις "κόβω" από άδεια διαφωνούν και θέλουν απλά να μην τις πληρώνονται.

Ο ένας λέει .......έτσι, ο άλλος ...........αλλιώς και στο τέλος, όταν γίνει ο έλεγχος είμαι σίγουρη ότι εγώ θα την πληρώσω.

Γι αυτό είπα μήπως υπήρχε κάποια εγκύκλιος που να αναφέρεται σ'αυτό το θέμα, κάτι τέλος πάντων που να μην εξαρτώμαι από την καλή (!!) διάθεση του κάθε ελεγκτή.

Εσύ θα τις συμπληρώνεις, εσύ θα τις πηγαίνεις στο ΙΚΑ.

Βέβαια το καλύτερο είναι να έχουν το γνήσιο της υπογραφής...και φυσικά να πηγαίνουν σε μη εργάσιμες ώρες.

Στο κάτω κάτω πρέπει να υπάρχει και τόση δα υπευθυνότητα με τις κοροιδίες τις τεμπελιές και τις προχειρότητες κανείς δεν πάει μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παραπέμπω στο ΔΕΝ Τόμος 60/2004, Τεύχος 1439, Σελ. 1832

Για την περίπτωση της ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΥ αποχής του μισθωτού από την εργασία παρέχονατι στον εργοδότη τα εξής δικαιώματα:

α) Να μην καταβάλη κατά το χρόνο της απουσίας τις αποδοχές που θα κατέβαλλε στον μισθωτό εάν παρείχε την εργασία του κατά το χρόνο αυτόν.

... Το δικαίωμα αυτό του εργοδότου στηρίζεται στο άρθρο 648 του Αστικού Κώδικα , σύμφωνα με το οποίο μισθός οφείλεται εφ' όσον παρέχεται εργασία

β) Να συμψηφίση τις ημέρες αυθαιρέτου απουσίας με τισ ημέρες της οφειλόμενης άδειας σύμφωνα με το άρθρο 2 παραγρ.6 του ΑΝ 539/45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε παραπέμπω στο ΔΕΝ Τόμος 60/2004, Τεύχος 1439, Σελ. 1832

Για την περίπτωση της ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΥ αποχής του μισθωτού από την εργασία παρέχονατι στον εργοδότη τα εξής δικαιώματα:

α) Να μην καταβάλη κατά το χρόνο της απουσίας τις αποδοχές που θα κατέβαλλε στον μισθωτό εάν παρείχε την εργασία του κατά το χρόνο αυτόν.

... Το δικαίωμα αυτό του εργοδότου στηρίζεται στο άρθρο 648 του Αστικού Κώδικα , σύμφωνα με το οποίο μισθός οφείλεται εφ' όσον παρέχεται εργασία

β) Να συμψηφίση τις ημέρες αυθαιρέτου απουσίας με τισ ημέρες της οφειλόμενης άδειας σύμφωνα με το άρθρο 2 παραγρ.6 του ΑΝ 539/45.

Aυτά είναι είναι γνωστά.

Το πώς αποδεικνύεται η αδικαιολόγητη απουσία και κατά συνέπεια η περικοπή των ημερών-εισφορών είναι το θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Aυτά είναι είναι γνωστά.

Το πώς αποδεικνύεται η αδικαιολόγητη απουσία και κατά συνέπεια η περικοπή των ημερών-εισφορών είναι το θέμα μας.

Με παρουσιολόγιο συνάδελφε.

Θα ήταν φρόνιμο, αλλά και προς όφελος του εργαζομένου καθώς (όπως στην προκείμενη περίπτωση) και του εργοδότη, να τηρείται καθημερινά παρουσιολόγιο.

Για να μην επεκταθώ και σε ώρα προσέλευσης και αποχώρησης όπου εμφανίζονται και οι υπερωρίες.

Το ΙΚΑ αναγνωρίζει το παρουσιολόγιο και αποδέχετε τη μείωση των ενσήμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω θα προτεινα την λυση του παρουσιολογιου. Ειναι μια πρακτικη λυση για να δικαιολογεις τις μερες απουσιας. Ο εργαζομενος υπογραφει την ωρα που ερχεται και την που αποχωρει απο την εργασια.

Κατι σαν τις καρτες δηλαδη. Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και χρησιμοποιησα αυτη την λυση μετα απο προτροπη του ελεγκτη στο ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ενδεχόμενο έλεγχο ποιος πρέπει να αποδείξει την απουσία και εργαζόμενου , ο ελεγκτής ή ο εργοδότης ?

Όλα αυτά που λέτε δεν υπάρχουν σε κανένα νομο εγκυκλιο κτλ (απο όσα γνωρίζω) . Σκεφτειτε με 300 εργαζόμενους να πρέπει ο λογιστής να κανει ΥΔ να πηγαινει στην αστυνομία στο ΙΚΑ . Ολα αυτα ειναι αστεια , ο λογιστης δεν ειναι νεροκουβαλητης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ενδεχόμενο έλεγχο ποιος πρέπει να αποδείξει την απουσία και εργαζόμενου , ο ελεγκτής ή ο εργοδότης ? Ειλικρινα δε γνωρίζω

Όλα αυτά που λέτε δεν υπάρχουν σε κανένα νομο εγκυκλιο κτλ (απο όσα γνωρίζω) .Αυτό το γνωρίζω. Σκεφτειτε με 300 εργαζόμενους να πρέπει ο λογιστής να κανει ΥΔ να πηγαινει στην αστυνομία στο ΙΚΑ . Ολα αυτα ειναι αστεια , Δεν είχα πρόθεση να κάνω χιούμορ. ο λογιστης δεν ειναι νεροκουβαλητης .Και αυτό το γνωρίζω και συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Aυτά είναι είναι γνωστά.

Το πώς αποδεικνύεται η αδικαιολόγητη απουσία και κατά συνέπεια η περικοπή των ημερών-εισφορών είναι το θέμα μας.

Καλά όλα αυτά που συζητήθηκαν μέχρι τώρα.

Οι εργαζόμενοι δεν υπογράφουν Αποδείξεις Πληρωμής που να αναφέρουν ΚΑΙ τις

ημέρες εργασίας που εργάστηκαν;;;;;;;;;;;

Είναι δυνατόν να συζητάμε,για το πως θα αποδείξουμε σε τυχόν έλεγχο του ΙΚΑ,

εάν ο εργαζόμενος εργάστηκε 25 ή 20 ή 15 ημέρες.

Ο έλεγχος πρέπει να αποδείξει ότι ο εργαζόμενος σε όλη του την ζωή εργάζεται,

ΜΟΝΟ 25 ημέρες κάθε μήνα και ότι ΠΟΤΕ του δεν αρρωσταίνει,ΠΟΤΕ δεν κάνει

κοπάνες,ΠΟΤΕ δεν βαριέται κάποια μέρα να πάει στην δουλειά του,ή οτιδήποτε άλλο

μπορεί να συμβεί στον εργαζόμενο.

Να μην τρελλαθούμε τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ. ENTY ,

το "αστειο" ειναι για αυτα που ζητανε οι ελεγκτες του ΙΚΑ απο τον λογιστή .

Ειδικά για τα εργατικά οι υποχρεώσεις ενος λογιστή ειναι τεράστιες . Και τα

τελευταία χρόνια συνεχως μεγαλώνουν .

Το πρόβλημα βεβαια δεν ειναι οι πραγματικές απουσίες του εργαζομένου . Ειναι το "κοψιμο" ημερών ασφάλισης απο τον εργοδότη . Ας βρουν τρόπο να μην γινεται αλλα όχι μεσω του λογιστή . Αν θελουν ας ρωτησουν τους λογιστές πως , κατι περισσότερο ξερουν απο τους υπαλλήλους του ΙΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Δεν είναι απίθανο να αφαιρεθούν οι μέρες αδικαιολόγητης απουσίας από τις μέρες αδείας .

Ο εργοδότης έχει αυτό το δικαίωμα , όπως βέβαια και να περικόψει τις αποδοχές των αδικαιολογήτων απών υπαλλήλων .

Ένας άλλος τρόπος κατά την άποψή μου είναι , να μετατραπεί η σύμβαση σε σύμβαση εκ περιτροπής απασχόλησης .

Πώς να υποθέσεις πόσες μέρες θα τεμπελιάσουν τον μήνα για να συντάξεις συμβάσεις εκ περιτροπής εργασίας ανάλογες??

Θα ήταν βέβαια η λιγότερο χρονοβόρα λύση

Σχετικά με την υπογραφή των υπευθύνων δηλώσεων σε περίπτωση απουσίας τους

το Ικα της περιοχής μου δέν μου ζήτησε να πρωτοκολλούνται απο αυτό οι δηλώσεις απλά να κρατιούνται στο αρχείο της επιχείρησης και άν ζητηθούν σε κάποιον έλεγχο να τις επιδεικνύουμε

Αλλη περίπτωση φυσικά υπάρχει και η έσχατη....

Αφού τεμπελιάζουν να πάνε στη δουλειά κάποιες ημέρες του μήνα γιατί δέν αφήνουν κάποιους άλλους να εργασθούν που ούτε κάν σκέφθηκαν κάτι τέτοιο να το πράξουν....Μήπως δέν την έχουν ανάγκη την δουλειά πραγματικά και περνούν ευχάριστα τον χρόνο τους με την συμπεριφορά αυτή αφού γίνεται κατ'εξακολούθηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν, ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τις συμβουλές τους.

Την περίοδο από 9/2004 έως και 11/2004 τηρούσα παρουσιολόγια. Δηλαδή είχα φτιάξει στο Word καταστάσεις ημερήσιες για τον κάθε μήνα και υπέγραφαν όποτε έρχονταν και δούλευαν.

Τον 12/2004 και 1/2005 ήρθαν όλοι κανονικά- 25 μέρες (τέτοια συνεννόηση!!).

Από τον 2/2005 που άρχισαν το .... παλιό βιολί ο πρώτος ελεγκτής μου είπε πως καλύπτομαι με μηνιαία κατάσταση όπου θα υπογράφουν και δεν χρειάζεται ημερήσια - όπως και τελικά έκανα - μέχρι την δεύτερη ελεγκτή που μου ανέφερε ότι σας προείπα.

Χωρίς κανένας τους να αναφέρει κάποια εγκύκλιο.

Βέβαια σκέφτομαι την Δευτέρα να πάω ακόμη και στον προιστάμενο για μια επικυρωμένη απάντηση γιατί δεν είναι δυνατόν να λέει ο καθένας τους ότι του έρθει σε βάρος της δουλειάς μας και της εμπιστοσύνης που κερδίζουμε πολύ δύσκολα από την κάθε επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καταρχήν, ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τις συμβουλές τους.

Την περίοδο από 9/2004 έως και 11/2004 τηρούσα παρουσιολόγια. Δηλαδή είχα φτιάξει στο Word καταστάσεις ημερήσιες για τον κάθε μήνα και υπέγραφαν όποτε έρχονταν και δούλευαν.

Τον 12/2004 και 1/2005 ήρθαν όλοι κανονικά- 25 μέρες (τέτοια συνεννόηση!!).

Από τον 2/2005 που άρχισαν το .... παλιό βιολί ο πρώτος ελεγκτής μου είπε πως καλύπτομαι με μηνιαία κατάσταση όπου θα υπογράφουν και δεν χρειάζεται ημερήσια - όπως και τελικά έκανα - μέχρι την δεύτερη ελεγκτή που μου ανέφερε ότι σας προείπα.

Χωρίς κανένας τους να αναφέρει κάποια εγκύκλιο.

Βέβαια σκέφτομαι την Δευτέρα να πάω ακόμη και στον προιστάμενο για μια επικυρωμένη απάντηση γιατί δεν είναι δυνατόν να λέει ο καθένας τους ότι του έρθει σε βάρος της δουλειάς μας και της εμπιστοσύνης που κερδίζουμε πολύ δύσκολα από την κάθε επιχείρηση.

Βλέπω αυτό το θέμα από την αρχή αλλά δεν το άνοιγα. Από περιέργεια το έκανα τώρα. Τα διάβασα όλα. Πρόσεξα ότι όλες οι απαντήσεις στον έλεγχο θα είναι αποριπτεες. Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί έτσι γίνεται κατά τον έλεγχο στο ΙΚΑ. Λοιπόν τώρα και ένα χρόνο πολλά κατασ τήματα του ΙΚΑ δεν αναγνωρίζουν τίποτε. Ούτε βιβλίο παρουσίας ούτε υπεύθυνες δηλώσεις ούτε τίποτε άλλο το οποίο ελαττώνει τα ημερομίσθια ασφάλισης. Θα μου πείτε τι κάνουμε; Έχουν δώσει γενική γραμμή στο υπουργείο ότι πρέπει να υποβάλλεται πίνακας προσωπικού ο οποίος θα γράφει πότε θα λείπει ο εργαζόμενος. Αλλιώς όλα τα μεροκάματα στο ΙΚΑ. Πως θα προβλέψεις τους κοπανατζήδες; με κανένα τρόπο. Δεν αναγνωρίζεται η Κοπάνα από το ΙΚΑ. Κάνε πιο μπροστά σου λέει πίνακα στην επιθεώρηση. Αυτό λέει και η επιθεώρηση. Τα δικαιώματα του εργοδότη όσον αφορά τα μετρητά , άλλο θέμα. Στα ένσημα όλα. Αλλιώς δεν κατοχειρονεσαι με τίποτε. Ας λέει ότι θέλει πριν τον έλεγχο ο κάθε ελεγκτής. Στον έλεγχο δεν ξέρει τίποτε. Ζητά τον πίνακα της επιθεώρησης ο οποίος αναφέρει πότε θα λείπει ο εργαζόμενος. Τότε μόνο θα του αναγνωρίσει ότι δούλεψε ακόμα και 2 μεροκάματα το μήνα. Σου λέει, φέρνε μου κάθε εβδομάδα πίνακα με τις αλλαγές που θα ισχύσουν τις επόμενες μέρες. Θα μου το δηλώσεις πριν γίνει. Όταν γίνει και μου το πεις μετά δεν το αναγνωρίζω.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βλέπω αυτό το θέμα από την αρχή αλλά δεν το άνοιγα. Από περιέργεια το έκανα τώρα. Τα διάβασα όλα. Πρόσεξα ότι όλες οι απαντήσεις στον έλεγχο θα είναι αποριπτεες. Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί έτσι γίνεται κατά τον έλεγχο στο ΙΚΑ. Λοιπόν τώρα και ένα χρόνο πολλά κατασ τήματα του ΙΚΑ δεν αναγνωρίζουν τίποτε. Ούτε βιβλίο παρουσίας ούτε υπεύθυνες δηλώσεις ούτε τίποτε άλλο το οποίο ελαττώνει τα ημερομίσθια ασφάλισης. Θα μου πείτε τι κάνουμε; Έχουν δώσει γενική γραμμή στο υπουργείο ότι πρέπει να υποβάλλεται πίνακας προσωπικού ο οποίος θα γράφει πότε θα λείπει ο εργαζόμενος. Αλλιώς όλα τα μεροκάματα στο ΙΚΑ. Πως θα προβλέψεις τους κοπανατζήδες; με κανένα τρόπο. Δεν αναγνωρίζεται η Κοπάνα από το ΙΚΑ. Κάνε πιο μπροστά σου λέει πίνακα στην επιθεώρηση. Αυτό λέει και η επιθεώρηση. Τα δικαιώματα του εργοδότη όσον αφορά τα μετρητά , άλλο θέμα. Στα ένσημα όλα. Αλλιώς δεν κατοχειρονεσαι με τίποτε. Ας λέει ότι θέλει πριν τον έλεγχο ο κάθε ελεγκτής. Στον έλεγχο δεν ξέρει τίποτε. Ζητά τον πίνακα της επιθεώρησης ο οποίος αναφέρει πότε θα λείπει ο εργαζόμενος. Τότε μόνο θα του αναγνωρίσει ότι δούλεψε ακόμα και 2 μεροκάματα το μήνα. Σου λέει, φέρνε μου κάθε εβδομάδα πίνακα με τις αλλαγές που θα ισχύσουν τις επόμενες μέρες. Θα μου το δηλώσεις  πριν γίνει. Όταν γίνει και μου το πεις μετά δεν το αναγνωρίζω.

καιρατος

Είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις . Και αν προσφύγεις και δικαιωθείς στην διαιτητική επιτροπή ο δ/ντης του ΙΚΑ προσφεύγει στο δικαστήριο .

Το ζητούμενο είναι τι κάνουμε ? Οι απουσίες και οι κοπάνες είναι μία πραγματικότητα . Πως λοιπόν αποδεικνύονται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

(άρθρο 8 Ν.1599/1986)

Mε συγχωρείτε κ. συνάδερφοι, με ποιό δικαίωμα ο οποιοσδήποτε ελεγκτής του ΙΚΑ ή διευθυντής ή διοικητής, απορρίπτει την υπογραφή οποιουδήποτε πολίτη πάνω στην Υ.Δ. άρθρο 8 Ν.1599/1986? Θεωρώντας την παλιόχαρτο, ποιος είναι παραβάτης? ο υπογράφων τη δήλωση (και κατά συνέπεια ο εκάστοτε εργοδότης), ή εκείνος που δεν λαμβάνει υπόψη το Νόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις . Και αν προσφύγεις και δικαιωθείς στην διαιτητική επιτροπή ο δ/ντης του ΙΚΑ προσφεύγει στο δικαστήριο .

Το ζητούμενο είναι τι κάνουμε ? Οι απουσίες και οι κοπάνες είναι μία πραγματικότητα . Πως λοιπόν αποδεικνύονται ?

Το τι πρεπει να κάνουμε; Εμεις σαν λογιστές θα βαζουμε ολα τα ενσημα. Και οι εργοδοτες, οι σύλογοι των εργοδοτών και τα επιμελητήρια θα πρεπει να διαμαρτηρηθουν και να ελθουν σε επαφή με το υπουργειο εγασίας για εκδοσει μια σαφή διαταγή με το τι πρεπει να γινεται στην περίπτωση αυτή. Η οποία εχει γίνει καθεστώς και κανενας υπουργος δεν προστατευει τον εργοδότη. Ειναι θεμα πολιτικό πλέον. Οχι των λογιστών. Ο λογιστής θα τα βαλει ολα. Αυτο συμφερει το ΙΚΑ . Ετσι ας πληρωνουν οι εργοδότες των οποιων οι οργανώσεις επι της ουσίας δεν κανουν καμιά ενέργεια.

Καίρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμφωνήσω με τον kairatos.

Πρέπει να είναι γνωστό από πριν οι ημέρες (λιγότερες) εργασίας.

Εγώ να προτείνω κάτι άλλο.Αφού απουσιάζουν περίπου 4 ημέρες το μήνα γιατί δεν καταθέτεις πίνακα (εβδομαδιαίο ή μηνιαίο) με αυτές ακριβώς τις ημέρες που συνήθως εργάζονται και με σημείωση ότι αν υπάρχει φόρτος εργασίας θα εργαστούν (και ασφαλιστούν) για τις επιπλέον ημέρες (σε περίπτωση δηλαδή που προσέλθουν κανονικά όλες τις ημέρες)? Σε συνδυασμό βέβαια και με το βιβλίο παρουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2. ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ:

(αρθ.26 παρ.9 του ΑΝ 1846/51 όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε,

αρθ.6 Ν. 2972/01, αρθ. 10 Ν. 3050/02 και αρθ. 9 Ν. 3232/04).

Προς εξακρίβωση των υπαγόμενων στην ασφάλιση του ΙΚΑ προσώπων, του αριθμού τους, και των καταβλητέων εισφορών, οι εργοδότες υποχρεούνται:

1. Να απογράφονται στο μητρώο εργοδοτών του ΙΚΑ.

2. Να φροντίζουν για την απογραφή των απασχολούμενων τους στο

μητρώο ασφαλισμένων του ΙΚΑ.

3. Να καταβάλουν μέσα στις οριζόμενες από τη νομοθεσία προθεσμίες

τις αναλογούσες εισφορές ασφ/νου και εργοδότη.

4. Να καταχωρούν στο ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕ-

ΝΩΝ τους μισθωτούς τους, αμέσως μετά την πρόσληψη και πριν αυτοί

αναλάβουν εργασία (αρθ.2 παρ.1 Ν 2556/97, εγκ. ΙΚΑ 38/98 και

86/99).

5. Να χορηγούν κατά την εξόφληση των αποδοχών του προσωπικού

τους, εκκαθαριστικά σημειώματα, στα οποία να περιλαμβάνονται

αναλυτικά οι πάσης φύσεως αποδοχές και οι κρατήσεις τους (αρθ.2

Ν1469/84).

6. Να καταρτίζουν συμβάσεις εργασίας και να γνωστοποιούν σε κάθε

εργαζόμενο τους ουσιώδεις όρους της. (αρθ.2 ΠΔ 156/94).

7. Να υποβάλλουν στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας κατάσταση των

απασχολούμενων μισθωτών με τα πλήρη ατομικά, οικογενειακά και

εργασιακά τους στοιχεία (αρθ.13 Ν. 1037/71).

8. Να αναγγέλλουν την οικειοθελή αποχώρηση των μισθωτών τους στον

ΟΑΕΔ εντός (8) ημερών από την επομένη της ημερομηνίας

αποχώρησης τους (αρθ.2 παρ. 1 Ν. 2556/97 και αρθ.6 περ.δ του Ν.

2972/01).

9. Να επιτρέπουν στους αρμόδιους υπαλλήλους του ΙΚΑ και του ΣΕΠΕ

να διενεργούν έλεγχο στα στοιχεία που τηρούν βάσει της εκάστοτε

ισχύουσας ασφ/κης και εργατικής νομοθεσίας και να διενεργούν

επιτόπιες επισκέψεις στους χώρους εργασίας προς διαπίστωση της

ακρίβειας του περιεχομένου των τηρούμενων στοιχείων (αρθ.24 του

ΚΑ ΙΚΑ).

10.Να υποβάλλουν Αναλυτικές Περιοδικές δηλώσεις, στις οποίες να

καταχωρεί τα ακριβή στοιχεία ασφάλισης και αμοιβής των

εργαζομένων, με τη συχνότητα και με τη μορφή που ορίζεται από τις

διατάξεις ανάλογα με τη νομική μορφή κάθε επιχείρησης.

11.Να διατηρούν αντίγραφο της υποβληθείσας ΑΠΔ επί δεκαετία,

χρονικό διάστημα μετά την παρέλευση του οποίου επέρχεται η

παραγραφή του δικαιώματος του ΙΚΑ για τη βεβαίωση εισφορών. Την

ίδια υποχρέωση έχει και για τη διατήρηση των στοιχείων, που

τηρούσαν και υπέβαλλαν προ της εφαρμογής του θεσμού της ΑΠΔ

(μισθολόγια, καταστάσεις μισθοδοσίας, μαγνητικές ταινίες, δισκέτες,

βιβλία αγοράς ενσήμων κλπ).

12.Να δηλώνουν στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΙΚΑ κάθε μεταβολή των

στοιχείων του, που έχουν καταχωρηθεί στο μητρώο εργοδοτών.

13.Να συμπληρώνουν και να χορηγούν στους απασχολούμενους στην

επιχείρησή τους το ειδικό έντυπο «βεβαίωση εργοδότη» σε περίπτωση

που έχουν ανάγκη τα στοιχεία απασχόλησής τους πριν από την έκδοση

του «Αποσπάσματος Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης».

Απο τις παραπανω υποχρεωσεις των εργοδοτων, δεν προκυπτει απο πουθενα η υποβολη υπευθ δηλωσεων ή αλλων <αυτοσχεδιων> στοιχειων για την αποδειξη της ασφ/σης για λιγοτερες απο 25 ημερες εργασιας κατα μηνα.

Συνεπως εφοσον οι υπηρεσιες του ΙΚΑ ασφαλιζουν για 25 ημ εργασιας παρολο που ο εργοδοτης εχει τηρησει τα παραπανω στοιχεια φερουν το βαρος της αποδειξης για την ενεργεια τους και θεωρω οτι δεν πρεπει να γινεται αποδεκτη η ασφ/ση απο πλευρας εργοδοτων-λογιστων, χωρις να ασκουνται ενδικα μεσα σε ΤΔΕ ή Διοικ πρωτοδικεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5. Να χορηγούν κατά την εξόφληση των αποδοχών του προσωπικού

τους, εκκαθαριστικά σημειώματα, στα οποία να περιλαμβάνονται

αναλυτικά οι πάσης φύσεως αποδοχές και οι κρατήσεις τους (αρθ.2

Ν1469/84).

Οι εργαζόμενοι δεν υπογράφουν Αποδείξεις Πληρωμής που να αναφέρουν ΚΑΙ τις ημέρες εργασίας που εργάστηκαν;;;;;;;;;;;

Είναι δυνατόν να συζητάμε,για το πως θα αποδείξουμε σε τυχόν έλεγχο του ΙΚΑ,

εάν ο εργαζόμενος εργάστηκε 25 ή 20 ή 15 ημέρες.

Ο έλεγχος πρέπει να αποδείξει ότι ο εργαζόμενος σε όλη του την ζωή εργάζεται,

ΜΟΝΟ 25 ημέρες κάθε μήνα και ότι ΠΟΤΕ του δεν αρρωσταίνει,ΠΟΤΕ δεν κάνει

κοπάνες,ΠΟΤΕ δεν βαριέται κάποια μέρα να πάει στην δουλειά του,ή οτιδήποτε άλλο

μπορεί να συμβεί στον εργαζόμενο.

Να μην τρελλαθούμε τελείως.

Ελπίζω μετά από τα παραπάνω να σταματήσει να μας απασχολεί αυτό το θέμα.

Πάντως ΠΟΤΕ δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου,και από συζητήσεις με άλλους

συνάδελφους,ελεγκτής του ΙΚΑ να κάνει "παρατήρηση" σε εταιρεία,επειδή οι

υπάλληλοί της εργάζονται λιγώτερες από 25 ημέρες τον μήνα.

Παρακαλώ όποιος συνάδελφος έχει ακολουθήσει αυτά που γράφει η ISIDORA,

και τον έχει υποχρεώσει ελεγκτής να "δηλώσει" πλασματικές κατά τον ελεγκτή

ημέρες εργασίας,να το αναφέρει και στην διοίκηση του ΙΚΑ,αλλά και στο FORUM

με στοιχεία και όχι θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά εγώ ξέρω τουλάχιστον 5 συναδέλφους οι οποίοι όταν ι εργαζόμενος εργάσθηκε λιγότερες ημέρες από τις εργάσιμες του μήνα (20-23) τότε βγάζουν 2 μισθοδοσίες. Μία με τις πραγματικές ημέρες και μία με 25 ένσημα. Βεβαίως την διαφορά των ενσήμων επιβαρύνονται οι εργαζόμενοι. Λέτε να το κάνουν (οι συνάδελφοι) για την πλάκα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ στέλνω τον εργαζόμενο στο Ι.Κ.Α. με το παρακάτω κείμενο και το Ι.Κ.Α. του το πρωτοκολλεί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Δεν μπορεί να αρνηθεί μια δημόσια υπηρεσία να μην πρωτοκολλήσει αίτηση συναλλασσόμενου πολίτη.

"Κάθε έγγραφο που περιέρχεται στην υπηρεσία με οποιονδήποτε τρόπο (άρα και μέσω ΕΛΤΑ π.χ.) καταχωρίζεται αυθημερόν στο βιβλίο εισερχομένων (πρωτόκολλο). Η υπηρεσία στην προκειμένη περίπτωση ΟΦΕΙΛΕΙ να χορηγεί βεβαίωση καταχώρησης του εγγράφου με όλα τα τα παραπάνω στοιχεία δηλ. αριθμό πρωτοκόλλου, αριθμός συνημμένων, αρμόδιο όργανο, ημερομηνία εισόδου (Άρθρο 12 του Ν.2690/99).

ΑΙΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος ………………………………………… του ……………….. με Α.Δ.Τ. ………………………………., κάτοικος………………………….. οδός. ……………………… αρ….., με την παρούσα αιτούμαι άδεια άνευ αποδοχών από …………………. έως ……………… για προσωπικούς λόγους.

Με εκτίμηση,

Απάντηση εταιρείας

Σε απάντηση της αίτησής σας, εγκρίνουμε την αίτησή σας για λήψη άδειας άνευ αποδοχών. Η παρούσα θα πρωτοκολληθεί στο αρμόδιο Ι.Κ.Α.

Για την εταιρεία

Τώρα αν δεν πάει ο εργαζόμενος στο Ι.Κ.Α. έχω κι άλλη εναλλακτική (μπακαλίστικη) λύση.

Του αφαιρώ ώρες Κυριακής ή νυχτερινών και του αυξάνω τις ασφαλιστικές ημέρες (οι αποδοχές παραμένουν οι ίδιες).

Τι να κάνουμε? Είναι δυνατόν να μην έχει λυθεί το θέμα της κοπάνας, της άδειας άνευ αποδοχών τόσα χρόνια?

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ελπίζω μετά από τα παραπάνω να σταματήσει να μας απασχολεί αυτό το θέμα.

Πάντως ΠΟΤΕ δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου,και από συζητήσεις με άλλους

συνάδελφους,ελεγκτής του ΙΚΑ να κάνει "παρατήρηση" σε εταιρεία,επειδή οι

υπάλληλοί της εργάζονται λιγώτερες από 25 ημέρες τον μήνα.

Παρακαλώ όποιος συνάδελφος έχει  ακολουθήσει αυτά που γράφει η ISIDORA,

και τον έχει υποχρεώσει ελεγκτής να "δηλώσει" πλασματικές κατά τον ελεγκτή

ημέρες εργασίας,να το αναφέρει και στην διοίκηση του ΙΚΑ,αλλά και στο FORUM

με στοιχεία και όχι θεωρητικά.

Πόσα χρόνια βρε παιδιά έχετε να δείτε έλεγχο του ΙΚΑ; Επιβεβαιώστε όσα έχουν λεχθεί στην αρχή , γιατί η κεραμίδα όταν έλθει με μαζεμένα τα χρόνια ελέγχου θα είναι μεγάλη. O καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του, εφόσον νομίζει ότι αυτά που λένε οι συνάδελφοι δεν είναι έτσι.. Και οποίος μπορεί χωρίς τραύμα να περάσει το σκόπελο μπράβο του. Πάντως εδώ βλέπω δεν είμαστε συνάδελφοι στην ίδια χώρα. Είμαστε δύο κατηγορίες σε όλα . Που οφείλεται η διαφορά;. Ότι όσοι δεν παρακολουθούν επιχειρήσεις με βιβλία Β κατηγορίας σε μεγάλη έκταση, ζουν σε άλλο αστερισμό από αυτούς που έχουν μεγάλη εμπειρία στην κατηγορία αυτή. Προς Θεού δεν κάνω σύγκριση. Επισημαίνω τη διαφορά , σε όλα τα επίπεδα. Γιαυτό και υπάρχουν σε πολλά θέματα τόσες αντίθετες απόψεις. Αμ δεν μαθαίνονται όλα στο Πανεπιστήμιο. Το πεζοδρόμιο και το διάβασμα σου μαθαίνει πολλά. (πεζοδρόμιο = ή πρακτική εφαρμογή)

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα εχει συζητηθει ξανα , απειρες φορές.

Με υπογεγραμμενη την αποδειξη που ναφερει τις μέρες , παρουσιολογιο, υπευθυνη δηλωση για την απουσια (χωρις πρωτοκολλα ΙΚΑ και γνησια υπογραφης, ) και λίγο θάρος όλα τελειωνουν.

Υπενθυμιζω ότι υπάρχει απόφαση δικαστηρίου με την οποια ορίζεται ότι το ΙΚΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΓΙΑ το αν ο εργαζόμενος δουλεψε παραπάνω μερες απο αυτες που δηλώνει ο εργοδότης. ( Υπάρχει στον κομβο)

Και μη βιαστουν οι κασσάνδρες να μιλήσουν για ειδικές περιπτωσεις ... Για τεμπελια μιλάμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...