Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
VAGDEL

ΑΥΞΗΣΗ Μ.Κ ΑΕ ΑΠΟ ΝΕΟ ΜΕΤΟΧΟ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ

Question

Καλημέρα σας

Παρακαλώ για την βοήθεια σας στο εξής θέμα:

Σε Α.Ε. αυξάνεται το μετοχικό κεφάλαιο κατα 200.000 ευρώ με καταβολή μετρητών απο νέο μέτοχο (Οι παλιοί μέτοχοι παραιτούνται του δικαιώματος προτίμησης στην αύξηση). Σημειωτέο οτι η Α.Ε. είναι οικογενειακή (πατέρας-μητέρα και τρεις γιοι εκ των οποίων ο ένας εισέρχεται τώρα και αναλαμβάνει την κάλυψη του Μ.Κ.). Τα χρήματα έχουν ήδη κατατεθεί σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας πριν την Γενική Συνέλευση. Ολα καλά ως προς πρακτικά Γ.Σ., ΦΣΚ, ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΚΛΠ. ... Στην Δ.Ο.Υ. μου έθεσαν θέμα ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. Υφίσταται τέτοιο θέμα; Σχετικά βρήκα την με αρ.πρ. 1059261/2003 στην οποία δεν αποσαφηνίζεται η θέση της διοίκησης.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Άποψη μου,

Η απ.1059261/2003, που παρεπιπτόντως υπογράφεται από τον κο Κουνάδη,

είναι ξεκάθαρη στό ότι δεν οφείλεται σε καμμία περίπτωση φόρος υπεραξίας.

Τα υπόλοιπα είναι η συνήθης προτροπή για έλεγχο τυχόν πλάγιας καταστρατήγησης άλλων διατάξεων, όπως φόρου δωρεάς κλπ., και αναφέρονται στο ερώτημα που προκάλεσε την συγκεκριμένη απόφαση.

Οι υπάλληλοι πολλές φορές επεκτείνουν αφθαίρετα με δική τους ερμηνία μία απάντηση σε συγκεκριμένο ερώτημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα βοηθούσε το διάλογο,(χωρίς υποχρέωση αναφοράς σε προσωπικά δεδομένα, φυσικά) η παρουσίαση βασικών στοιχείων της ΑΕ

δηλαδή, κεφάλαιο, καθαρή θέση, κέρδη πενταετιας, πάγια ( ΑΚΊΝΗΤΑ ), γιατί ενώ αυτή η παραίτηση δεν απότελεί αντικείμενο επιβολής του φόρου κατά την παρ.1 του άρθρου 13 ή μεταβίβαση μετοχών, κατά το άρθρο 13 παρ. 2 του 2238/1994, είναι ενδεχόμενο τα 200.000€, ως λαμβανόμενο ποσοστό στο μετοχικό κεφάλαιο, να αντιστοιχούν σε ποσοστό συμμετοχής μικρότερο από το ιδανικό, δηλαδή εκείνο που αναλογεί με βάσει την ενεστώσα καθαρή θέση της ΑΕ, προσαρμοσμένης σε σύγχρονες αξίες κτλ, οπότε όντως συντρέχει θέμα έρευνας άτυπης δωρεάς, θέμα που υφίσταται ούτως ή άλλως αν ο νεοεισσερχόμενος είναι πρόσφατα ενηλικιωθείς, χωρίς εμφανείς πηγές εισοδήματος ή πόρους που δικαιολογούν την κάλυψη της αύξησης του κεφαλαίου της (οικογενειακής, γι αυτό και σημαινόμενης ) Α.Ε.

Φιλικά

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το Μ.Κ. είναι πριν την αύξηση 8.041.698,51 ευρώ δηλαδή το ποσοστό συμμετοχής του νέου μετόχου θα είναι 2,43% . Ακίνητα 1)οικόπεδα 2.041.183,19 και 2)κτίρια 7.371.271,11. Σχετικά με τα λοιπά στοιχεία που μου ζητάτε, δυστυχώς αυτή την ώρα η πίεση χρόνου δεν μου επιτρέπει την αναζήτηση τους. Ο νέος μέτοχος είναι 22 ετών χωρίς εμφανείς πηγές εισοδήματος. Είναι μέτοχος σε άλλη Α.Ε. συγγενική η οποία εμφανίζει ζημιές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΑΙΑΝΟΣ
Καλημέρα σας

Παρακαλώ για την βοήθεια σας στο εξής θέμα:

Σε Α.Ε. αυξάνεται το μετοχικό κεφάλαιο κατα 200.000 ευρώ με καταβολή μετρητών απο νέο μέτοχο (Οι παλιοί μέτοχοι παραιτούνται του δικαιώματος προτίμησης στην αύξηση). Σημειωτέο οτι η Α.Ε. είναι οικογενειακή (πατέρας-μητέρα και τρεις γιοι εκ των οποίων ο ένας εισέρχεται τώρα και αναλαμβάνει την κάλυψη του Μ.Κ.). Τα χρήματα έχουν ήδη κατατεθεί σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας πριν την Γενική Συνέλευση. Ολα καλά ως προς πρακτικά Γ.Σ., ΦΣΚ, ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΚΛΠ. ... Στην Δ.Ο.Υ. μου έθεσαν θέμα ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. Υφίσταται τέτοιο θέμα. Σχετικά βρήκα την με αρ.πρ. 1059261/2003 στην οποία δεν αποσαφηνίζεται η θέση της διοίκησης.

Ευχαριστώ

ΚΑΚΩΣ ΣΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΘΕΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΟΡΟΥ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ.

ΑΚΟΜΑ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΔΑΠΑΝΗ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟ ΔΩΡΕΑΣ ΚΛΠ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΚΑΚΩΣ ΣΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΘΕΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΟΡΟΥ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ.

ΑΚΟΜΑ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΔΑΠΑΝΗ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟ ΔΩΡΕΑΣ ΚΛΠ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ.

Βέβαια και αποτέλεσε εμπόδιο στην μεταβολή. Εχουν κρατήσει (στην ΔΟΥ) την Γ.Σ. και τη δήλωση ΦΣΚ. Σήμερα τους πήγα όπως μου ζήτησαν τους 5 τελευταίους ισολογισμούς και ισοζύγιο ομάδας 1, αλλά ο υπάλληλος που ανέλαβε την υπόθεση απουσίαζε... Πιθανόν να μην προκύπτει θέμα υπεραξίας αλλά απ' οτι μου είπαν πρεπει να διερευνηθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Θέμα υπεραξίας ή θέμα φόρου παρ. 2 άρθρου 13 του ν.2238/1994 είναι βέβαιο (λυμένο ) ότι δεν υπάρχει.

Θέμα τεκμηρίου δαπάνης δεν το συζητώ, εξαιρείται ρητά.

Για την άτυπη δωρέα απαιτούνται πλείονα στοιχεία, που δε θέλω να αναφερθούν, αφού άλλωστε δεν σου έχουν θέσει ζήτημα.

ΥΠΟΜΟΝΗ και Καλή δύναμη ( καλά ξέτελα, έλεγαν στην Κρήτη ).

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest panath
Βέβαια και αποτέλεσε εμπόδιο στην μεταβολή. Εχουν κρατήσει (στην ΔΟΥ) την Γ.Σ. και τη δήλωση ΦΣΚ. Σήμερα τους πήγα όπως μου ζήτησαν τους 5 τελευταίους ισολογισμούς και ισοζύγιο ομάδας 1, αλλά ο υπάλληλος που ανέλαβε την υπόθεση απουσίαζε... Πιθανόν να μην προκύπτει θέμα υπεραξίας αλλά απ' οτι μου είπαν πρεπει να διερευνηθεί.

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ .ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ.ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΔΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.

ΑΛΛΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑΜΗ ΖΗΤΗΖΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ. ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ.ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest commedia

Σαφώς και υπάρχει θέμα υπεραξίας γιατί εφοσον τα ποσοστά μετα την αυξηση δεν παραμένουν ίδια τότε έχουμε έμμεση μεταβίβαση και προκύπτει φόρος υπεραξίας.-

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
Σαφώς και υπάρχει θέμα υπεραξίας γιατί εφοσον τα ποσοστά μετα την αυξηση δεν παραμένουν ίδια τότε έχουμε έμμεση μεταβίβαση και προκύπτει φόρος υπεραξίας.-

1059261 /10.11.2003 Περιπτώσεις που δεν οφείλεται φόρος μεταβίβασης μετοχών Α.Ε.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2. του άρθρου 13 του ν. 2238/1994 , η πραγματική αξία πώλησης μετοχών ή παραστατικών τίτλων μετοχών μη εισηγμένων στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών ή σε αλλοδαπό χρηματιστήριο ή σε άλλο διεθνώς αναγνωρισμένο χρηματιστηριακό θεσμό, που μεταβιβάζονται από ιδιώτες ή από φυσικά ή νομικά πρόσωπα ημεδαπά ή αλλοδαπά, φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%).

Περαιτέρω, με τις διατάξεις του δεύτερου εδαφίου της υποπερ. Ββ της περ. α της παρ.1 του άρθρου 13 του ν. 2238/1994 , ορίζεται ότι με μεταβίβαση εταιρικών μερίδων ή μερίδων εξομοιώνεται και η μη συμμετοχή εταίρου στην αύξηση του κεφαλαίου προσωπικής εταιρείας ή εταιρείας περιορισμένης ευθύνης.

Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι η μη συμμετοχή εταίρου στην αύξηση μετοχικού κεφαλαίου ημεδαπής Α.Ε. δεν αντιμετωπίζεται από τις διατάξεις του άρθρου 13 του ν. 2238/1994 , σε αντίθεση με την μη συμμετοχή εταίρων ΕΠΕ στην αύξηση του εταιρικού της κεφαλαίου που αντιμετωπίζεται ρητά ως έμμεση μεταβίβαση και βέβαια οφείλεται φόρος υπεραξίας 20%.

Με το 1094302/11151/Β0012/30.10.2000 έγγραφό μας έχει γίνει δεκτό ότι η παραίτηση των παλαιών μετόχων από το δικαίωμα προτίμησης κατά την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου ανώνυμης εταιρείας, χωρίς την ύπαρξη κάποιου ανταλλάγματος, δεν αποτελεί μεταβίβαση δικαιώματος και δεν οφείλεται φόρος 5%. Επίσης, με το ίδιο έγγραφο μας έχει γίνει δεκτό ότι, αν ο αριθμός των μετοχών είναι μικρός και αν το αντικείμενο της εταιρείας είναι τέτοιο (π.χ. ξενοδοχείο), που συνεπάγεται τη μεταβίβαση ουσιαστικά μέρους του ακίνητου σε συγγενικά πρόσωπα, να ερευνάται η περίπτωση εφαρμογής των διατάξεων περί φορολογίας δωρεών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest commedia

δεν γνωριζα την παραπάνω περίπτωση απλά επειδή σε ΕΠΕ μου είχε τυχει κάτι αντιστοιχο θεωρησα λανθασμένα από ότι βλέπω ότι θα ισχυει κάτι ανάλογο και για τις ΑΕ μη εισηγμενες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
δεν γνωριζα την παραπάνω περίπτωση απλά επειδή σε ΕΠΕ μου είχε τυχει κάτι αντιστοιχο θεωρησα λανθασμένα από ότι βλέπω ότι θα ισχυει κάτι ανάλογο και για τις ΑΕ μη εισηγμενες.

Αυτή είναι η ομορφιά αυτού του site.

Να γίνεται ανταλλαγή απόψεων και όσο μπορεί ο καθένας να εμπλουτίζει τις γνώσεις του.

Πάντα με θετικό πνεύμα και θετική αντίληψη των καταστάσεων και βέβαια με ήρεμη διάθεση χωρίς αντιπαραθέσεις έτσι για να ...........

Άλλωστε, ως γνωστόν, ουδείς αλάθητος και παντογνώστης ..........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Απλά να θυμίσω τη γενική αρχή ερμηνείας των φορολογικών νόμων :

Επειδή οι διατάξεις του φορολογικού είναι "εξαιρετικές" ( επιβάλλουν φόρο) δεν επιτρέπεται η διασταλτική ερμηνεία τους. Έτσι, ανεξάρτητα από τη σκοπιμότητα της θεσπίσεως αυτού του "αμάχητου" τεκμηρίου μεταβίβασης εταιρικού μεριδίου, δεν μπορεί να επςεκταθεί με διασταλτική ερμηνεία και στην ανάλογη περίπτωση της αύξησης κεφαλαίου ανώνυμης εταιρίας.

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...