Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ-ΔΙΑΡΚΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τον N.2190/1920 "Περί Ανωνύμων Εταιριών"

Άρθρον 36α

1. Όταν σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κάθε φορά, δεν προβλέπεται η διενέργεια ελέγχου ανώνυμης εταιρείας από ορκωτό ελεγκτή, ο έλεγχος διενεργείται από ελεγκτές πτυχιούχους ανώτατων σχολών, που έχουν άδεια άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 του ΠΔ/τος 475/1991 (ΦΕΚ 176 Α΄)

2. Οι κατά τα ανωτέρω ελεγκτές δύνανται να επαναδιορίζονται, όχι όμως για περισσότερες από πέντε εταιρικές χρήσεις.

Ερώτημα:

Οι πέντε εταιρικές χρήσεις νοούνται ως συνεχείς? ή δεν έχει σημασία.

Αφού απαντήσουμε στο προηγούμενο.

Ο ελεγκτής στην συνέχεια αποκλείεται εφόρου ζωής απ'την Α.Ε. στην οποία έχει διοριστεί για μιά πενταετία?.

αν κάτι τέτοιο ισχύει και με δεδομένο ότι ο κύκλος του καθενός μας δεν είναι απεριόριστος, πού θα βρίσκουμε κάθε φορά νέους ελεγκτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα:

Οι πέντε εταιρικές χρήσεις νοούνται ως συνεχείς? ή δεν έχει σημασία.

Δεν έχει σημασία

Ο ελεγκτής στην συνέχεια αποκλείεται εφόρου ζωής απ'την Α.Ε. στην οποία έχει διοριστεί για μιά πενταετία?.

αν κάτι τέτοιο ισχύει και με δεδομένο ότι ο κύκλος του καθενός μας δεν είναι απεριόριστος, πού θα βρίσκουμε κάθε φορά νέους ελεγκτές?

Αίτηση στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή στο Σύλλογο Λογιστών και ορίζουν αυτόματα κάποιους από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες είναι οι ανώνυμες στην Ελλάδα ?

Πόσοι είναι οι κάτοχοι αδείας στην Ελλάδα?

Αν μια Α.Ε. έχει έδρα σε μια επαρχιακή πόλη που διαθέτει 5 κατόχους αδείας, που θα βρει τους επόμενους?

Μήπως πρέπει να αλλάξει η διάταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια Α.Ε. έχει έδρα σε μια επαρχιακή πόλη που διαθέτει 5 κατόχους αδείας, που θα βρει τους επόμενους?

΄

Αγαπητέ Soulis το μόνο που έχω να πώ είναι ότι είναι τυχεροί αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-VERGI-
Δεν έχει σημασία

Αίτηση στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή στο Σύλλογο Λογιστών και ορίζουν αυτόματα κάποιους από εκεί.

ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ . ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ ΘΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΛΕΞΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ επισκέπτη, VERGI

Μπορείς να μου πεις που στηρίζεις την άποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ επισκέπτη, VERGI

Μπορείς να μου πεις που στηρίζεις την άποψη σου.

Kαι εμένα με ενδιαφέρει αυτό συνάδελφε Vergi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ VERGI.... ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΕΤΑΙΡΙΚΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ . ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ ΘΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΛΕΞΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ .

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΕ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ.. ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ (Δ/ΝΣΗ ΑΕ & ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΤΟΜΕΑΣ ΝΟΤΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ)....

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ Ν.2190/1920 ΠΕΡΙ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ 5ΕΤΙΑ (ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ Η ΔΙΑΚΟΠΤΟΜΕΝΗ) ... ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΑΥΤΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΚΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟΥΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσουμε το θέμα.

Για τους απλούς ελεγκτές, η πενταετία συνεχόμενη ή μη τους αποκλείει από τον επαναδιορισμό.

Για τους ορκωτούς ελεγκτές, αρκεί η διακοπή για μια χρονιά και μπορούμε να τους διορίσουμε και πάλι. (Υπάρχει σχετική νομολόγία).

Η άποψη μου είναι ότι το Ο.Ε.Ε. πρέπει να εισηγηθεί την αλλαγή του καθεστώτος και να επιτρέπεται επαναδιορισμός των ελεγκτών μετά από, ας πούμε, μία τριετία.

Άλλωστε οι προτάσεις του στο Υπουργείο Οικονομικών γαι έλεγχο από τις Νομαρχίες της Αδείας των ελεγκτών, δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεώτερα....

Επικοινώνησα με το Ο.Ε.Ε. και ζήτησα διευκρινήσεις.

Το Ο.Ε.Ε. με παρέπεμψε στο Υπουργείο Ανάπτυξης-Τμήμα Ανωνύμων Εταιρειών.

Επικοινώνησα με το τμήμα και μου απάντησαν τα εξής:

1)Κατά την δική τους ερμηνεία ο νόμος αναφέρεται σε πέντε συνεχείς χρήσεις, οπότε με διακοπή ενός έτους μπορούν να επαναδιοριστούν.

2)Υπάρχει νομοπαρασκευαστική επιτροπή για αλλαγές στον Ν.2190/1920, στην οποία υποθέτω ότι συμμετέχει και το Ο.Ε.Ε., και η οποία θα αντιμετωπίσει και το συγκεκριμμένο ζήτημα.????

Πάντως οι κατά τόπους Νομαρχίες, όταν ερωτηθούν δείνουν την δική τους ερμηνεία,

που προαναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-bakatta-

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ 7 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ 7 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΟΤΕ?

………… πελάτης μου τον τελευταίο μήνα έφερε πέντε φορτηγά εμπόρευμα χωρίς τιμολόγιο και δεν του είπε κανένας τίποτα !!!!!!!

το ζήτημα φίλε Επισκέπτης-bakatta , και όχι μόνο στο θέμα των ελεγκτών , δεν είναι αν σου είπε κανένας τίποτα αλλά το τι είναι σύννομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη giorgos (αδυναμία σύνδεσης)

Προεδρικό Διάταγμα 341/1997 , άρθρο 18 παρ.2β : «Η ανάθεση του τακτικού ελέγχου μιας οικονομικής μονάδας σε συγκεκριμένο Ορκωτό Ελεγκτή γίνεται για μια διαχειριστική χρήση και δεν μπορεί να επαναλαμβάνεται για περισσότερες από 5 συνεχείς ή διακεκομμένες χρήσεις , που λήγουν ύστερα από την 30η Ιουνίου 1997, εκτός αν έχει παρέλθει τριετία από την έκδοση του τελευταίου Πιστοποιητικού Ελέγχου του στη μονάδα αυτή .

Κατ’ εξαίρεση , το Εποπτικό Συμβούλιο μπορεί να εγκρίνει τον διορισμό του ίδιου Ορκωτού Ελεγκτή για μια επιπλέον χρήση , εφόσον κρίνει την παράταση αυτή αναγκαία .

Επίσης για μια τριετία ύστερα από τη λήξη αναστολής χορηγηθείσας κατά τις διατάξεις του άρθρου 22 , απαγορεύεται η από μέρους του επανερχόμενου μέλους του Σώματος Ορκωτών Ελεγκτών ανάληψη του τακτικού ελέγχου οικονομικής μονάδας ή συνδεδεμένης με αυτή επιχείρησης , στην οποία το μέλος αυτό είχε προσφέρει υπηρεσίες με οποιονδήποτε τρόπο κατά την διάρκεια της αναστολής του .

giorgos (αδυναμία σύνδεσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προεδρικό Διάταγμα 341/1997 , άρθρο 18 παρ.2β : «Η ανάθεση του τακτικού ελέγχου μιας οικονομικής μονάδας σε συγκεκριμένο Ορκωτό Ελεγκτή γίνεται για μια διαχειριστική χρήση και δεν μπορεί να επαναλαμβάνεται για περισσότερες από 5 συνεχείς ή διακεκομμένες χρήσεις , που λήγουν ύστερα από την 30η Ιουνίου 1997, εκτός αν έχει παρέλθει τριετία από την έκδοση του τελευταίου Πιστοποιητικού Ελέγχου του στη μονάδα αυτή .

Κατ’ εξαίρεση , το Εποπτικό Συμβούλιο μπορεί να εγκρίνει τον διορισμό του ίδιου Ορκωτού Ελεγκτή για μια επιπλέον χρήση , εφόσον κρίνει την παράταση αυτή αναγκαία .

Επίσης για μια τριετία ύστερα από τη λήξη αναστολής χορηγηθείσας κατά τις διατάξεις του άρθρου 22 , απαγορεύεται η από μέρους του επανερχόμενου μέλους του Σώματος Ορκωτών Ελεγκτών ανάληψη του τακτικού ελέγχου οικονομικής μονάδας ή συνδεδεμένης με αυτή επιχείρησης , στην οποία το μέλος αυτό είχε προσφέρει υπηρεσίες με οποιονδήποτε τρόπο κατά την διάρκεια της αναστολής του .

(Έγινε σύνδεση) . Από ότι είδα σε άλλο θέμα , υπάρχει περίπτωση να να έχει αλλάξει ο χρόνος . Δηλαδή από 5 χρήσεις να έχει πάει στις 4 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν.3148/2003 άρθρο 13 παρ. 4 : "4. Το πρώτο εδάφιο της περίπτωσης β΄ της παραγρά­φου 2 του άρθρου 18 του Π.Δ.226/1992 αντικαθίσταται ως εξής:

«β. Η ανάθεση του τακτικού ελέγχου μιας οικονομικής μονάδας σε συγκεκριμένο Ορκωτό Ελεγκτή γίνεται για μια διαχειριστική χρήση και δεν μπορεί να επαναλαμβά­νεται για περισσότερες από τέσσερις συνεχείς χρήσεις, στις οποίες συνυπολογίζονται οι χρήσεις για τις οποίες εί­χε ανατεθεί η διενέργεια τακτικού ελέγχου πριν την έναρ­ξη ισχύος του νόμου αυτού.»"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να επαναφέρω τη (ρητορική ?? ) ερώτηση του SOULIS.

Πόσες είναι οι ανώνυμες στην Ελλάδα ?

Πόσοι είναι οι κάτοχοι αδείας στην Ελλάδα?

Αν μια Α.Ε. έχει έδρα σε μια επαρχιακή πόλη που διαθέτει 5 κατόχους αδείας, που θα βρει τους επόμενους?

Μήπως πρέπει να αλλάξει η διάταξη?

Σε μερικές μικρές πόλεις με έντονη τουριστική ειδικά δραστηριότητα, περισσότερες είναι οι ΑΕ από τους κατόχους άδειας.

Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση??

Εμείς θα κάνουμε την αίτηση για ορισμό ελεγκτών.Η Νομαρχία θ' ασχοληθεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη ΧΑΡΗΣ
Νεώτερα....

Επικοινώνησα με το Ο.Ε.Ε. και ζήτησα διευκρινήσεις.

Το Ο.Ε.Ε. με παρέπεμψε στο Υπουργείο Ανάπτυξης-Τμήμα Ανωνύμων Εταιρειών.

Επικοινώνησα με το τμήμα και μου απάντησαν τα εξής:

1)Κατά την δική τους ερμηνεία ο νόμος αναφέρεται σε πέντε συνεχείς χρήσεις, οπότε με διακοπή ενός έτους μπορούν να επαναδιοριστούν.

2)Υπάρχει νομοπαρασκευαστική επιτροπή για αλλαγές στον Ν.2190/1920, στην οποία υποθέτω ότι συμμετέχει και το Ο.Ε.Ε., και η οποία θα αντιμετωπίσει και το συγκεκριμμένο ζήτημα.????

Πάντως οι κατά τόπους Νομαρχίες, όταν ερωτηθούν δείνουν την δική τους ερμηνεία,

που προαναφέρθηκε.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ορισθεί ως ελεγκτής συνάδελφος ο οποίος δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος αλλά κατέχει άδεια οικονομολογικού επαγγέλματος;

Εαν ναι η αμοιβή του θα δοθεί με απόδειξη δαπάνης και τελευταίο εαν δεν είναι επαγγελματίας πως θα σφραγίσει την έκθεση ελαγκτών καθότι η Νομαρχία την θέλει υπογεγραμμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ορισθεί ως ελεγκτής συνάδελφος ο οποίος δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος αλλά κατέχει άδεια οικονομολογικού επαγγέλματος;

Εαν ναι η αμοιβή του θα δοθεί με απόδειξη δαπάνης και τελευταίο εαν δεν είναι επαγγελματίας πως θα σφραγίσει την έκθεση ελαγκτών καθότι η Νομαρχία την θέλει υπογεγραμμένη.

1. Mπορεί να ορισθεί ελεγκτής ιδιωτικός υπάλληλος , ο οποίος όμως δεν έχει σχέση εξάρτησης με την ΑΕ, ή με εξαρτημένη προς την ΑΕ επιχείρηση. Οι δημόσιοι υπάλληλοι αποκλείονται από ελεγκτές ΑΕ.

2. Η αμοιβή του με απόδειξη δαπάνης.

3. Γιατί να σφραγίσει την έκθεση ελεγκτών. Απλά θα την υπογράψει.

4. Προσθέτω σε συνέχεια όσων έγραψαν παραπάνω άλλοι συνάδελφοι ότι υπάρχει θέμα με τις

πέντε εταιρικές χρήσεις για τις οποίες μπορεί να επαναδιοριστεί ένας ελεγκτής δεδομένου ότι στις πλείστες των περιπτώσεων οι εκθέσεις των ελεγκτών στις ΑΕ (κοινοί ελεγκτές) είναι κοροιδία. Περιπέζουμε ευατούς και αλλήλους στρουθοκαμηλίζοντας (αν μου επιτρέπεται ο όρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...