Προς το περιεχόμενο

Να εκφράσουμε τη λύπη μας για τα αθώα θύματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για τα αθώα θύματα στο Λονδίνο.

Πόνος, οδύνη, προβληματισμός....

Εύχομαι να έρθει αυτή η μέρα που οι άνθρωποι θα χαίρονται που είναι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΕΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΣΗΜΕΡΑ,ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΕΙ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ,ΤΟ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ,ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ "ΕΙΡΗΝΗΣ" Ο ΘΕΙΟΣ ΣΑΜ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΜΑΣ ;

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ .

ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Η ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΟΤΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πόνος σίγουρα είναι μεγάλος για τον αδικο χαμό αθώων ψυχών όπου κι αν είναι αυτές . Δεν υπάρχουν διακρίσεις όταν χάνεις έναν άνθρωπο σου. Μόνο που πάντα την πληρώνων όσοι δε φταίνε και όχι οι πραγματικά υπεύθυνοι. Θυμαμαι πάντως πως μετά το χτύπημα στην Ισπανία ( με τους πολλούς νεκρούς ) είχε ανακοινωθεί χτύπημα στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Λονδίνο. Πολύ πριν δηλαδή ανακοινωθεί πως το Λονδίνο θα διοργανώσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Θυμάμαι επίσης ( χωρίς να θελώ να γίνω κακός ) πως ενα μηνα πριν τους Ολυμπιακούς της Αθήνας όταν εσκασαν 2 γκαζακια στην Καλλιθέα Αττικής "επεσαν" πάνω μας να μας "φανε" τα αγγλικά κανάλια. Λέγοντας πως δε θα υπάρχει ασφάλεια κατά τη διάρκεια των αγώνων και τα σχετικά. Τώρα τι θα πρέπει να πούμε εμείς???

Τέλος πάντων . Το σημαντικό είναι πως χάθηκαν αθώες ανθρώπινες ψυχές .

Αλήθεια θυμάστε πόσα χρήματα ξοδεύτηκαν για την ασφάλεια των ολυμπιακών αγώνων στην Αθήνα ? Μήπως θυμάστε τα τρελά ποσά που πηρε η εταιρεία που είχε αναλάβει την ασφαλή διεξαγωγή των αγώνων? Μήπως τελικά είναι στημενο όλο αυτο και καλλιεργείται κλίμα τρομοκρατίας για ευνόητους λόγους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καμιά φορά αναρωτιόμαστε το γιατί ας διαβάσουμε μερικές σκόρπιες μικρές ειδήσεις (από το left.gr) από αυτές που περνάνε στα ψιλά των εφημερίδων

Σε ισραηλινό φυλάκιο στη Δυτική Όχθη

Τον σκότωσε γιατί πέταγε πέτρες

Σοκ προκάλεσε στις γειτονιές της Ραμάλα η είδηση ότι ένας Παλαιστίνιος έφηβος έπεσε νεκρός από τα πυρά Ισραηλινού αστυνομικού χθες, όταν μαζί με άλλους νεαρούς φίλους του πέταξαν πέτρες σε ισραηλινό φυλάκιο στη Δυτική Όχθη. Το συμβάν επιβεβαίωσε και το ισραηλινό ραδιόφωνο.

Ο νεαρός σύμφωνα με τα αρχεία του νοσοκομείου όπου μεταφέρθηκε ήταν 11 ετών, σύμφωνα με το ραδιόφωνο 17. Ο Ισραηλινός αστυνομικός συνελήφθη και το όπλο του κατασχέθηκε

Καταγγέλλονται από το Παρατηρητήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και την Αμερικανική Ένωση Πολιτικών Ελευθεριών

Νέες παραβιάσεις ανθρωπίνων από τις ΗΠΑ

Δεν περνάει μια ημέρα που να μην βγαίνει και μια καταγγελία για τις πρακτικές των ΗΠΑ, έτσι και σήμερα ήταν η σειρά του Παρατηρητηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και της Αμερικανικής Ένωσης Πολιτικών Ελευθεριών να τονίσουν σε έκθεσή τους ότι κρατήθηκαν παράνομα 70 περίπου μουσουλμάνοι, στους οποίους είχαν απαγγελθεί αβάσιμες κατηγορίες για τρομοκρατία μετά την 11η Σεπτεμβρίου.

Όπως ανέφεραν, το υπουργείο Δικαιοσύνης των ΗΠΑ είχε συλλάβει και κρατούσε τους 70 περίπου μουσουλμάνους βάσει ενός ομοσπονδιακού νόμου, που τους θεωρούσε «μάρτυρες που είναι πιθανόν να διαφύγουν στο εξωτερικό». Στην έκθεση ασκείται κριτική στην κυβέρνηση επειδή δεν συνέλαβε τους ανθρώπους αυτούς ως υπόπτους για εγκλήματα, κάτι που θα σήμαινε την απελευθέρωση των περισσοτέρων αργότερα, μεταδίδει το BBC.

Να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι από τους συλληφθέντες δεν είχαν ενημερωθεί για το λόγο σύλληψής τους, δεν τους επετράπη άμεση πρόσβαση σε δικηγόρο ούτε τους άφησαν να δουν τις εναντίον τους αποδείξεις.

Αντιαμερικανικές διαδηλώσεις στην Λωρίδα της Γάζας και τη Δυτική Όχθη για την βεβήλωση του κορανίου στο Γκουαντάναμο

Αντίδραση στον «βιασμό» της θρησκευτικής έκφρασης

Την αντίδρασή τους στην βεβήλωση του κορανίου από αμερικανούς στρατιώτες στην αμερικανική βάση Γκουαντάναμο της Κούβας εξέφρασαν χιλιάδες μουσουλμάνοι διαδηλωτές στην Λωρίδα της Γάζας και τη Δυτική Όχθη.

Η είδηση ότι οι ανακριτές στο Γκουαντάναμο πέταξαν αντίτυπα του κορανίου στις τουαλέτες προκάλεσε το θρησκευτικό συναίσθημα των μουσουλμάνων κατοίκων της περιοχής με αποτέλεσμα περίπου 2.000 διαδηλωτές κρατώντας αντίτυπα του κορανίου και σημαίες της Χαμάς να ξεχυθούν στους δρόμους της Τζαμπαλίγια μετά την προσευχή της Παρασκευής. Διαδήλωση πραγματοποιήθηκε και στην Χεβρόνα, στο νότιο τμήμα της Δυτικής Οχθης, με την συμμετοχή περίπου 400 ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα επίσης να εκφράσω τη λύπη μου για….

Θα ήθελα επίσης να εκφράσω τη λύπη μου για………

Θα ήθελα επίσης να εκφράσω τη λύπη μου για………

Θα ήθελα επίσης να εκφράσω τη λύπη μου για………

Θα ήθελα επίσης να εκφράσω τη λύπη μου για………

Από τότε που υπάρχουμε σ’ αυτόν τον πλανήτη ως έλλογα όντα, μία ιδιάζουσα εκδήλωση του ψυχισμού μας φαίνεται να διατρέχει όλη την παγκόσμια ιστορία μας, όλους τους πολιτισμούς, όλα τα έθνη: η μεγάλη μας ανάγκη, που ποτέ δεν σταματάει, να αλληλοκαταστρεφόμαστε….

Τι είναι αυτό, τελικά, που μας τυφλώνει και εδώ και αιώνες, χιλιάδες χρόνια τώρα, συνεχίζουμε να αγνοούμε και να μην κάνουμε τίποτε με αυτήν την ιδιαιτερότητά μας, την πιο φρικτή στο Σύμπαν; Πως και δεν καταφέραμε μέχρι τώρα να βρούμε κάποιον τρόπο να την ξεριζώσουμε από τη ζωή μας;

Σίγουρα πρέπει να αλλάξουν οι πολιτικές (είναι εγγενές φαινόμενο του ιμπεριαλιστικού καπιταλισμού η επέκταση).

Ακόμη πρέπει και εμείς να αποφασίσουμε αν θέλουμε να μοιραστούμε την φτώχεια (μη περιμένετε να μοιραστούμε τον πλούτο).

Επίσης ποιες αξίες πρέπει να προτάξουμε κλπ κλπ κλπ.

Ωστόσο το γνωστό πρόσωπο της βίας, δεν θα πάψει να είναι φρικτό, απ' όπου και αν

προέρχεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατά…μπερδευτεί...

Μα τη Παναγία δεν θυμάμαι ξανά να βρίσκομαι σε τέτοιο αδιέξοδο...

Τι μια λυπάμαι..

Την άλλη καλά να πάθουνε...

Την άλλη δεν φταίνε οι αθώοι...

Την άλλη «φάτε την αλαζόνες»…

Την άλλη να βλέπω τα πρόσωπά τους…

Έχω χάσει τον μπούσουλα…

Αμ το άλλο…

Ποιος έχει δίκιο …

Φταίει ο «Μπους» - έτσι ονομάζω εγώ το κακό – με την πολιτική του…

Η’ φταίει η τρομοκρατία με το να τιμωρεί αθώους…

Αμ το άλλο ….Είναι καλό να είσαι ανεπτυγμένη χώρα (βλέπε Αγγλία, ΗΠΑ,…)

Η’ να είσαι υπανάπτυκτη (Ιρακ, Σομαλία…)

Αμ το άλλο …Ποια η πηγή βάση της οποίας θα ξεμπερδευτώ και θα μάθω την αλήθεια;

Το CNN

Ή το Αλ Τζαζίρα..

Αμ το άλλο…Ο Θεός μας δοκιμάζει…

Η δεν υπάρχει Θεός και γίνονται όλα αυτά…

Μα τη Παναγία δεν θυμάμαι να βρίσκομαι ξανά σε τέτοιο αδιέξοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για τα αθώα θύματα στο Λονδίνο.

Πόνος, οδύνη, προβληματισμός....

Εύχομαι να έρθει αυτή η μέρα που οι άνθρωποι θα χαίρονται που είναι άνθρωποι.

Ποτέ δεν θα χαρούν οι άνθρωποι για το ότι είναι άνθρωποι, όσο υπάρχουν Αμερικανικές κυβερνήσεις οι οποίες με την τρομοκρατία προσπαθούν να εισπράξουν μερικά δολάρια πουλώντας δήθεν προστασία έναντι της τρομοκρατίας. Η σειρά των Άγγλων να πληρώσουν το Αμερικάνικο τίμημα , επειδή τους δόθηκε η διεξαγωγή των Ολυμπιακών αγώνων. Μεγάλο εφεύρημα των ΗΠΑ ο Μπιν Λάντεν και Σια. Κατά τα άλλα το μετρό του Λονδίνου είναι αυτή τη στιγμή γεμάτο νεκρούς. (από προχθές). Υπογράψετε τη σύμβαση προστασίας με τους φίλους σας Αμερικάνους Εγγλέζοι, γιατί θα μετράτε τακτικά νεκρούς. Δεστε την Ελλάδα. Επήγαμε και μας είπαν και συγχαρητήρια για να το μάθετε εσείς.

Καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ  δεν θα χαρούν οι άνθρωποι για το ότι είναι άνθρωποι, όσο υπάρχουν Αμερικανικές κυβερνήσεις οι οποίες με την τρομοκρατία προσπαθούν να εισπράξουν μερικά δολάρια πουλώντας δήθεν προστασία έναντι της τρομοκρατίας. Η σειρά των Άγγλων να πληρώσουν το Αμερικάνικο τίμημα , επειδή τους δόθηκε η διεξαγωγή των Ολυμπιακών αγώνων. Μεγάλο εφεύρημα των ΗΠΑ ο Μπιν Λάντεν και Σια. Κατά τα άλλα το μετρό του Λονδίνου είναι αυτή τη στιγμή γεμάτο νεκρούς. (από προχθές). Υπογράψετε τη σύμβαση προστασίας με τους φίλους σας Αμερικάνους Εγγλέζοι, γιατί θα μετράτε τακτικά νεκρούς. Δεστε την Ελλάδα. Επήγαμε και μας είπαν και συγχαρητήρια για να το μάθετε εσείς.

Καιρατος

Η.Π.Α και Τρομοκρατία το ίδο πρόσωπο.

Αυτό λύνει τον προβληματισμό μου παραπάνω ...

Μα μου δημιουργεί νέο προβληματισμό :

"Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό ... να σκοτώνουν οι ίδιοι και να κυνηγούν τους δολοφόνους οι ίδιοι ... να σκοτώνουν παιδιά τους για να πουλούν και να αγοράζουν... να σκηνοθετούν - λες και είναι θεατρική σκηνή - δίδυμους πύργους,Μπιν Λάντεν, Μαδρίτες και Υπόγεια Συρμούς... "

Δεν μπορέι να το βάλει το μυαλό μου ...

Είναι αδύνατο ...

Είναι αδύνατο να υπάρχει τέτοια κακία ...

Δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει κάτι χειρότερο από την κόλαση... (όπου κόλαση είναι ότι χειρότερο μπορεί να βάλει ο νούς - (έστω και ιδεατώς) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ  δεν θα χαρούν οι άνθρωποι για το ότι είναι άνθρωποι, όσο υπάρχουν Αμερικανικές κυβερνήσεις οι οποίες με την τρομοκρατία προσπαθούν να εισπράξουν μερικά δολάρια πουλώντας δήθεν προστασία έναντι της τρομοκρατίας. Η σειρά των Άγγλων να πληρώσουν το Αμερικάνικο τίμημα , επειδή τους δόθηκε η διεξαγωγή των Ολυμπιακών αγώνων. Μεγάλο εφεύρημα των ΗΠΑ ο Μπιν Λάντεν και Σια. Κατά τα άλλα το μετρό του Λονδίνου είναι αυτή τη στιγμή γεμάτο νεκρούς. (από προχθές). Υπογράψετε τη σύμβαση προστασίας με τους φίλους σας Αμερικάνους Εγγλέζοι, γιατί θα μετράτε τακτικά νεκρούς. Δεστε την Ελλάδα. Επήγαμε και μας είπαν και συγχαρητήρια για να το μάθετε εσείς.

Καιρατος

Ενα σενάριο ακόμη είναι και η προσπάθεια ελέγχου των πολιτών-κοινωνιών με το

πρόσχημα της τρομοκρατίας (βλέπε περισσότερα μέτρα ασφαλείας, για το καλό μας κλπ.) Ε, λοιπόν φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα που λέει και ο φίλος Χαλκιδέος που όμως πλέον γίνεται:

Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα με εμένα!

Παγκοσμιοποιημένη οικονομία = παγκοσμιοποιημένα όλα!

Βέβαια έχω μία ένσταση αυτό δεν είναι παγκοσμιοποιημένη οικονομία αλλά ορισμένων που ζητούν να καρπωθούν τον παγκόσμιο πλούτο.

Θέλω την παγκοσμιοποίηση αλλά να συμμετέχουν όλοι και να καρπώνονται τα αποτελέσματα των προσπαθειών τους. Οχι στην καταστροφή πολιτισμών γλωσσών κλπ. αλλά σεβασμό στο διαφορετικό.

Παγκοσμιοποίηση δεν σημαίνει κατ' ανάγκη και πολτοποίηση.

Γίνονται προσπάθειες μέσα από διάφορους φορείς να διατηρηθούν κάποια είδη του ζωϊκού βασιλείου. Γιατί να μην διατηρηθούν και κάποια είδη ανθρώπινων πολιτισμών. Μη γίνουμε όλοι οι διαφορετικοί πολιτισμοί οι "Ινδιάνοι" του 21ου αιώνα.

Πράγματι η Παγκοσμιοποίηση μπορεί (με κάποιες προϋποθέσεις) να φέρει τους

ανθρώπους πιο κοντά και να βοηθήσει στην ειρηνική τους συμβίωση, Θα βοηθούσε

και τις εμπορικές συναλλαγές κλπ. δεν βλέπω όμως να είναι το ζητούμενο!

Έρχεται ένας νέος "μεσαίωνας" για τις ατομικές ελευθερίες, κλπ.

Ωστόσο το γνωστό πρόσωπο της βίας δεν θα πάψει να είναι φρικτό, απ' όπου και

αν προέρχεται!

Να εκφράσω λοιπόν τη λύπη μου, μια ακόμη φορά, για τα αθώα θύματα του

Λονδίνου.

Για τον φίλο Σταυρουλάκη Κων/νο όταν τα πράγματα είναι συγκεχυμένα τότε

μπορεί κανείς να κινηθεί με βάση την πείρα του παρελθόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο Σταυρουλάκη Κων/νο όταν τα πράγματα είναι συγκεχυμένα τότε

μπορεί κανείς να κινηθεί με βάση την πείρα του παρελθόντος.

Φίλε Κρηθέα δεν θα μπορούσα να πώ ότι και το παρελθόν είναι ξεκάθαρο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναδημοσίευση απο in.gr

Καμπούλ

Τελευταία ενημέρωση 04/07/05 17:15

Πρόσφατη αεροπορική επιδρομή αμερικανικών αεροσκαφών στο Αφγανιστάν προκάλεσε το θάνατο τουλάχιστον 17 αμάχων.

Ολοι οι "αθώοι άμαχοι" του κόσμου δεν είναι τόσο ίσοι μεταξύ τους.Εξαρτάται σε ποια πόλη ή χώρα πεθαίνουν (και πόση ειδησειογραφική κάλυψη έχει ο θάνατος τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κρηθέα δεν θα μπορούσα να πώ ότι και το παρελθόν είναι ξεκάθαρο ...

Φίλε Κων/νε με βάση την πείρα του παρελθόντος και όχι του παρελθόντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναδημοσίευση απο in.gr

Καμπούλ

Τελευταία ενημέρωση 04/07/05 17:15

Πρόσφατη αεροπορική επιδρομή αμερικανικών αεροσκαφών στο Αφγανιστάν προκάλεσε το θάνατο τουλάχιστον 17 αμάχων.

Ολοι οι "αθώοι άμαχοι" του κόσμου δεν είναι τόσο ίσοι μεταξύ τους.Εξαρτάται σε ποια πόλη ή χώρα πεθαίνουν (και πόση ειδησειογραφική κάλυψη έχει ο θάνατος τους)

Εχεις δίκιο Συνάδελφε!

Δυστυχώς είμαστε θύματα και της κατευθυνόμενης πληροφόρησης

Να εκφράσω λοιπόν τη λύπη μου και γι' αυτά τα αθώα θύματα και για όσα θα ακολουθήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο Συνάδελφε!

Δυστυχώς είμαστε θύματα και της κατευθυνόμενης πληροφόρησης

Να εκφράσω λοιπόν τη λύπη μου και γι' αυτά τα αθώα θύματα και για όσα θα ακολουθήσουν...

Εκεί είναι το θέμα αγαπητέ Κρηθέα.Πάντα υπήρχαν και πάντα ακολουθούν κι άλλα "αθώα θύματα".

Είναι απλά στη φύση μας (ως άνθρωποι).Να δημιουργούμε και να καταστρέφουμε, ν' αγαπάμε και να μισούμε, να συμβιώνουμε αρμονικά και να πολεμάμε μεταξύ μας.

Ο άνθρωπος δημιούργησε τον Παρθενώνα αλλά και το Αουσβιτς.

Ανθρωποι ήταν και ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας (μη με μαλώσεις για το "Πλάτωνας" :) ) αλλά και ο Χίτλερ, ο Στάλιν.

Κάποτε ήταν η PAX ROMANA και τώρα η PAX AMERICANA.

Τίποτα δεν αλλάζει.Μόνο τα ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το θέμα αγαπητέ Κρηθέα.Πάντα υπήρχαν και πάντα ακολουθούν κι άλλα "αθώα θύματα".

Είναι απλά στη φύση μας (ως άνθρωποι).Να δημιουργούμε και να καταστρέφουμε, ν' αγαπάμε και να μισούμε, να συμβιώνουμε αρμονικά και να πολεμάμε μεταξύ μας.

Ο άνθρωπος δημιούργησε τον Παρθενώνα αλλά και το Αουσβιτς.

Ανθρωποι ήταν και ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας (μη με μαλώσεις για το "Πλάτωνας"  :) ) αλλά και ο Χίτλερ, ο Στάλιν.

Κάποτε ήταν η PAX ROMANA και τώρα η PAX AMERICANA.

Τίποτα δεν αλλάζει.Μόνο τα ονόματα.

Τι είναι αυτό, τελικά, που μας τυφλώνει και εδώ και αιώνες, χιλιάδες χρόνια τώρα, συνεχίζουμε να αγνοούμε και να μην κάνουμε τίποτε με αυτήν την ιδιαιτερότητά μας, την πιο φρικτή στο Σύμπαν; Πως και δεν καταφέραμε μέχρι τώρα να βρούμε κάποιον τρόπο να την ξεριζώσουμε από τη ζωή μας;

Υ.Γ. Θα σε μαλώσω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια φριχτή υποψία ότι κι αυτοί που εργάζονται και επαγγέλλονται τη Νέα (δική τους) Τάξη Πραγμάτων αυτή ακριβώς την δικαιολογία χρησιμοποιούν. Να εξαλείψουν κάθε μορφή διαφορετικότητας,αντιπαλότητας,έχθρας μέσω της ισοπέδωσης ή εξαφάνισης πολιτισμών,θρησκειών,κουλτούρας και όλοι να είμαστε χαρούμενοι,υγιείς,αυτάρκεις πολίτες-καταναλωτές του παγκόσμιου χωριού (τους).

Μπορεί πράγματι τότε να σταματήσουν οι πόλεμοι,η πείνα,το φυλετικό-θρησκευτικό-πολιτισμικό μίσος.

Θα είμαστε όμως κι ευτυχισμένοι?

Θα είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό, τελικά, που μας τυφλώνει και εδώ και αιώνες, χιλιάδες χρόνια τώρα, συνεχίζουμε να αγνοούμε και να μην κάνουμε τίποτε με αυτήν την ιδιαιτερότητά μας, την πιο φρικτή στο Σύμπαν; Πως και δεν καταφέραμε μέχρι τώρα να βρούμε κάποιον τρόπο να την ξεριζώσουμε από τη ζωή μας;

Μάλλον αυτή η ιδιαιτερότητα του ανθρώπου είναι όπως το κεφάλι, το χέρι ή το πόδι

του. Αποτελεί φυσικό στοιχείο της ανατομίας του .... Δυστηχώς...

Αν κόψεις το κεφάλι και ζήσει ο άνθρωπος τότε έχεις ελπίδα να τον δείς και χωρίς αυτήν την ιδιαιτερότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναδημοσίευση απο in.gr

Καμπούλ

Τελευταία ενημέρωση 04/07/05 17:15

Πρόσφατη αεροπορική επιδρομή αμερικανικών αεροσκαφών στο Αφγανιστάν προκάλεσε το θάνατο τουλάχιστον 17 αμάχων.

Ολοι οι "αθώοι άμαχοι" του κόσμου δεν είναι τόσο ίσοι μεταξύ τους.Εξαρτάται σε ποια πόλη ή χώρα πεθαίνουν (και πόση ειδησειογραφική κάλυψη έχει ο θάνατος τους)

Μα φίλε NIKANOR νομίζω ότι είσαι αφελής

Στην Ν. Υόρκη , στην Μαδρίτη , στο Λονδίνο είχαμε αθώα θύματα

Στην Σερβία ,στην Σομαλία , στο Αφγανιστάν , στο Ιράκ και όπου αλλού (στον τρίτο κόσμο) έχουμε παράπλευρες απώλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ακόμα αναρωτιόμαστε το γιατί

Διαβάστε το κείμενο της Ολγας Μπακομάρου από την Ελευθεροτυπία 9/7/2005

Επαναλαμβανόμενη, κάθε φορά, ιστορία η σύνοδος του «G8», η τηλεόραση κατακλύζει το δωμάτιο με εικόνες -η ταράτσα απέναντί μου είναι γεμάτη κεραίες, ομοιόμορφες, γκρίζες, μοναχικές, πάνω σε έναν γαλακτερό από τη ζέστη του Ιουλίου ουρανό... «Ανεύθυνες» επί πλέον, ανακυκλώνουν τα «γεγονότα»: τη χρυσόσκονη και την εξαθλίωση, το ουίσκι της ευμάρειας και το αίμα, το δίκαιο και το άδικο, τα πρόσωπα και τα προσωπεία, την αλήθεια και το ψέμα, τη σοβαρότητα και την ελαφρότητα, στις «δόσεις» που το σύστημα, τα συμφέροντα και οι μπίζνες υποβάλλουν, επιβάλλουν ή ανέχονται.

Να τοι, λοιπόν, ξανά οι «από δω» και οι «από κει», ο πλούτος και η φτώχεια, οι διαχειριστές-εκμεταλλευτές και οι διαμαρτυρόμενοι, κι ανάμεσά τους το τείχος των ενστόλων οπλοφόρων - 11.000 εκπαιδευμένοι αστυνομικοί είχαν ακροβολιστεί φέτος γύρω από το πολυτελές ξενοδοχείο «Γκλένιγκλς», στη Σκωτία, για να τους φυλάνε. Αρχίζοντας με κρύα αστεία (ο Σιράκ) για τη βρετανική κουζίνα ή συνιστώντας (ο Μπους) τη δανέζικη τούρτα γενεθλίων... Μέσα στην γκλαμουριά, με θέματα της ατζέντας τη φτώχεια και το κλίμα, και προαποφασισμένο «επικοινωνιακό τρικ» το έλεος (:) στους πεινασμένους.

Ωραίοι και ...γενναιόδωροι, με τα θολά προγράμματα, τα ήξεις αφήξεις τους και τα μεγάλα λόγια, που λίγοι τα καταλαβαίνουν και κανείς δεν τα πιστεύει πλέον. Γιατί όπως υπενθύμιζαν, σταματώντας κάθε τρία δευτερόλεπτα, οι δείκτες του μεγάλου ρολογιού των ακτιβιστών έως χθες στο Εδιμβούργο, ένα παιδί πεθαίνει σήμερα κάθε τρία δευτερόλεπτα από την πείνα. Ακόμα! Ενώ 1,5 δισ. άνθρωποι στον κόσμο ζουν στην έσχατη φτώχεια, και εκατομμύρια από αυτούς πεθαίνουν από ασιτία, αρρώστιες, έλλειψη νερού - 50.000 την ημέρα μόνον στην Αφρική.

Οπου πάνω από 300 εκατομμύρια ζουν με λιγότερο από ένα δολάριο την ημέρα και όπου το προσδόκιμο ζωής, στη Ζάμπια, για παράδειγμα, είναι 32 χρόνια, στο Μπουρούντι, 41, στη Σιέρα Λεόνε, 34, στον Νίγηρα, 46, στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, 39... Την ίδια ώρα που σχεδόν το μισό του παγκόσμιου πλούτου είναι συγκεντρωμένο στα χέρια των 225 Κροίσων του πλανήτη. Εκ των οποίων ο πολύς Μπιλ Γκέιτς αναμενόταν να ανακοινώσει ένα πρόγραμμα εμβολιασμού, που θα σώσει τη ζωή πέντε εκατομμυρίων παιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι είναι απλό.Αν δε δημιουργήσουμε τρομοκρατία και τρομοκράτες πως θα πουλήσουμε το νέο οπλικό σύστημα και τα σουπερ ντούπερ προγράματα ασφάλειας ?

Μη ξεχνάμε ότι το Λονδίνο έχει τις περισσότερες κάμερες από κάθε άλλη πόλη!

Δυστυχώς ο αθώος κόσμος τη πληρώνει πάντα.

Το όνειρό μου είναι να μαζευτούν όλοι οι πολεμόλαγνοι και σια σε ένα μακρινό νησί για να λύσουν τις διαφορές του και να αφήσουν τον υπολοίπο κόσμο την συντριπτική πλειοψηφία να ζήσει αρμονικά και ειρηνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σκακιέρα των ισχυρών θύματα είναι 99% οι αθώοι, σε όποια πλευρά κι άν ανήκουν.

Με συμπάθεια στις οικογένειες των χαμένων στους... "πολέμους του παραλόγου" όλου του κόσμου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ .

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΟΠΛΑ ΝΑ ΞΕΚΛΗΡΙΖΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΝΤΡΩΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΙΤΙΑ" ΤΗΣ ΕΙΣΒΟΛΗΣ?

ΟΙ ΑΜΟΙΡΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΦΘΟΝΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΕΔΑΦΟΣ ΤΟΥΣ?

ΣΤΟΝ ΤΑΚΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΟΠΟΤΕ ΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΤΑΡΤΙΚΑ

ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΠΟΛΕΜΟ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΦΤΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΟΥ ΚΙΝΗΣΗ.

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ Η ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ(ΒΛΕΠΕ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΣΟΥΔΑΣ)

ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΛΑΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΟΥ ΣΑΝ

ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΕΣ ΚΑΤΑΚΤΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΣΣΟΥΝ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟ ΠΟΛΥ 10 ΗΜΕΡΕΣ ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΨΗΦΙΖΟΥΝ ,ΕΠΙΚΡΟΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΙΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...