• 0
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ Β.-

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΗ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

Question

Guest Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ Β.-

ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΗΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ

ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ (ΟΧΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ) ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ

ΑΠΟΛΥΣΕΩΣ Η ΟΧΙ ?

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Με 15 έτη στην ίδια επιχείρηση δικαιούται ποσοστό της αποζημίωσης ακόμη και σε άλλη δουλειά να πάει.

Το ποσοστό είναι 50% αν δεν έχει επικουρικό

40% αν έχει επικουρικό, που θα έχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Με 15 έτη στην ίδια επιχείρηση δικαιούται ποσοστό της αποζημίωσης ακόμη και σε άλλη δουλειά να πάει.

Το ποσοστό είναι 50% αν δεν έχει επικουρικό

40% αν έχει επικουρικό, που θα έχει.

Νομίζω πως αυτό ισχύει μόνο για συνταξιοδότηση και απαραιτήτως με την συγκατάθεση του εργοδότη η οποία μάλλον πρέπει να δίδεται γραπτώς ( Εφ.Αθ. 790/70 - ΛΟΓΙΣΤΗΣ 1971, σελ. 467 Εργατικό δίκαιο Λεοντάρη )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΛΑΝΑΡΑΣ - ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ - ΕΚΔΟΣΗ 2003- ΣΕΛ 130-133

"ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΤΕΣ, ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΣΦ. ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΓΗΡΑΤΟΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΓΗΡΑΤΟΣ . ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΑΣΦ/ΝΟΙ ΤΟ 40% ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΑΣΦ/ΝΟΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΝ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ Β.Δ. 16/18.7.1920"

"ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 8 ΕΔ. Α'ΤΟΥ Ν.3198/55 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ, ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΓΕΝΙΚΑ (ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ - ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΕΣ) ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 15 ΕΤΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Ή ΤΟ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΟΙΚΕΙΟΣ ΑΣΦ. ΑΡΓΑΝΙΣΜΟΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ ΤΟ 65ο ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ , ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΥΣ , ΟΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΤΟ 50% ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗΣ ΤΟΥ Ν.2112/1920 Ή ΤΟΥ Β.Δ. 16/18.7.1920"

" ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ, ΟΤΑΝ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΛΑΒΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΓΗΡΑΤΟΣ Ή ΣΥΝΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνώ με τον Anast και να προσθέσω ότι η τελευταία παράγραφος της απάντησής του προκύπτει από αποφάσεις του Αρείου Πάγου .

Ενδεικτικά : 67/1991 , 989/1991 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αποζημίωση μισθωτών με 15ετή υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη

Άρειος Πάγος: 1699/1998 (Τμήμα Β2)

Επιμέλεια: Γρηγόρης Σπ. Μέντης Δικηγόρος παρ’ Αρείω Πάγω

Μισθωτοί που συνδέονται με σχέση εργασίας αόριστης διάρκειας και έχουν συμπληρώσει 15ετή υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη, αποχωρώντας από την υπηρεσία τους με τη συγκατάθεση του εργοδότη, δικαιούνται το μισό της οριζόμενης από τον Ν.2112/1920 αποζημίωσης.

Η συγκατάθεση (συναίνεση) αυτή του εργοδότη πρέπει να παρέχεται πριν από την αποχώρηση του μισθωτού, μπορεί να είναι έγγραφή ή προφορική, ρητή ή σιωπηρή, αρκεί στην τελευταία περίπτωση να είναι σαφής και αναμφίβολη. Κρίση ότι η αποστολή επιστολής του μισθωτού στον εργοδότη με την οποία του γνωστοποιούσε και γραπτώς την προφορική παραίτησή του, στην οποία ο εργοδότης δεν απάντησε, συνιστά συγκατάθεση του εργοδότη στην αποχώρηση του μισθωτού.

Εφαρμοσθείσες διατάξεις

Άρθρο 8 εδάφιο 1 του Ν.3198/1955.

Η κρίση του Άρειου Πάγου

«... I. Επειδή, σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 8 εδάφιο 1 του Ν.3198/1955, μισθωτοί που συνδέονται με σχέση εργασίας αόριστης διάρκειας και έχουν συμπληρώσει 15ετή υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη, με την έννοια του άρθρου 6 παρ. 1 του Ν.2112/1920 [...] ή το προβλεπόμενο από τον οικείο ασφαλιστικό οργανισμό όριο ηλικίας και, αν δεν προβλέπεται αυτό, το 65ο έτος της ηλικίας τους, αποχωρώντας από την υπηρεσία τους με τη συγκατάθεση του εργοδότη δικαιούνται το μισό της οριζόμενης από τον Ν.2112/1920 αποζημίωσης για την περίπτωση της απροειδοποίητης καταγγελίας της σύμβασης εργασίας. Η αποζημίωση αυτή υπολογίζεται σύμφωνα με τις παρ. 1 και 2 του άρθρου 5 του παρόντος. Από τη διάταξη αυτή προκύπτει ότι προϋπόθεση για την εφαρμογή της είναι και η συγκατάθεση του εργοδότη στην αποχώρηση από την εργασία του μισθωτού. Η συγκατάθεση (συναίνεση) αυτή πρέπει να παρέχεται πριν από την αποχώρηση του μισθωτού, δύναται δε να είναι έγγραφη ή προφορική, ρητή ή σιωπηρή, αρκεί στην τελευταία περίπτωση να είναι σαφής και αναμφίβολη. Στην προκείμενη περίπτωση το Εφετείο, κατά την επί πραγματικών γεγονότων ανέλεγκτη κρίση του, δέχθηκε και τα ακόλουθα: Ο αναιρεσίβλητος στις 18.6.1975 προσλήφθηκε από την εταιρεία [...] με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου, για να εργαστεί ως υπάλληλος στην επιχείρηση που διατηρούσε στον [...]. Η παραπάνω εταιρεία μετατράπηκε το 1979 σε Ε.Π.Ε. με την επωνυμία [...] και την 1.3.1993 σε Α.Ε. με την επωνυμία [...] (ήδη αναιρεσείουσα), με έδρα πάντα [...] με το ίδιο αντικείμενο εργασιών, στις οποίες (εταιρείες) ο αναιρεσίβλητος συνέχισε την προσφορά των υπηρεσιών του, ενώ και οι δύο ως άνω εταιρείες ανέλαβαν και υπεισήλαθν, διαδοχικά, στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που απέρρεαν από την ανωτέρω σύμβαση εργασίας του (αναιρεσίβλητου), δηλαδή επήλθε μεταβολή στο πρόσωπο του εργοδότη στην εργασιακή σχέση του αναιρεσίβλητου. Στις 6.9.1994 ο τελευταίος απέστειλε επιστολή στην αναιρεσείουσα με την οποία, μεταξύ άλλων, της γνωστοποιούσε και γραπτώς την προφορική παραίτησή του, για την 31.10.1994 που της είχε γνωστοποιήσει την 1.7.1994 και έγινε αποδεκτή στις 10.7.1994, όπως συμφώνησαν, με σκοπό στο διάστημα αυτό των τρισήμισυ μηνών αφενός μεν να βρεθεί κατάλληλος αντικαταστάτης του (εργαζόταν ως προϊστάμενος του τμήματος [...]) για να συνεχίσει η εταιρεία την κανονική λειτουργία της, αφετέρου δε για να βρει ο ίδιος άλλη, αντίστοιχη εργασία, λόγω μη συνεννόησής τους ως προς την καλή λειτουργία του τμήματος [...]. Στην ως άνω όμως επιστολή του αναιρεσίβλητου, η αντίδικός του δεν απάντησε, παρά το γεγονός ότι από το περιεχόμενό της προέκυπτε, σαφώς και αναμφιβόλως, ότι η παραίτησή του είχε γίνει αποδεκτή. Επομένως, από το γεγονός αυτό συνάγεται ότι η αναιρεσείουσα έδωσε, σιωπηρά, στον αναιρεσίβλητο τη συγκατάθεσή της για την αποχώρησή του και μάλιστα πριν από αυτήν, η οποία όμως τελικά πραγματοποιήθηκε, επειδή δεν είχε βρεθεί ακόμη αντικαταστάτης στις 15.2.1995, με επιφύλαξη ως προς το δικαίωμα της νόμιμης αποζημίωσης (άρθρο 8 εδάφιο α’ του Ν.3198/1955). Ο αναιρεσίβλητος, κατά την αποχώρησή του είχε συμπληρώσει συνεχή 15ετή και πλέον προϋπηρεσία (είχε υπηρεσία 19 ετών) και οι μηνιαίες αποδοχές του, κατά τον τελευταίο μήνα της απασχόλησής του, ανέρχονταν στο ποσό των 230.000 δρχ., και συνεπώς, η αποζημίωση που δικαιούται, σύμφωνα με τις αναφερόμενες ως άνω διατάξεις, ανέρχεται στο ποσό των 2.012.500 δρχ, 230.000 x 15 μήνες = 3.450.000 + 575.000, δηλαδή 3.450.000 x 1/16 αναλογία επιδομάτων εορτών και άδειας = 4.025.000 : 2). Με την κρίση του αυτή το Εφετείο που δέχθηκε την έφεση, εξαφάνισε την εκκαλούμενη που είχε απορρίψει την αγωγή ως αβάσιμη και ερευνώντας την τελευταία τη δέχτηκε ως βάσιμη και επιδίκασε στον αναιρεσίβλητο την άνω αποζημίωση εκ δρχ. 2.012.500, διέλαβε στην απόφασή του επαρκή αιτιολογία, που επιτρέπει στον Άρειο Πάγο την έρευνα αν εφαρμόστηκε ορθά η διάταξη του άρθρου 8 εδάφιο 1 του Ν.3198/1955, αφού διαλαμβάνει σ’ αυτή όλα τα κατά νόμο στοιχεία που απαιτούνται για την εφαρμογή της. Γι’ αυτό ο πρώτος εκ του άρθρου 559 αρ. 19 του ΚΠολΔ λόγος αναιρέσεως περί παραβίασης της εκ πλαγίου δι’ ελλιπούς αιτιολογίες απορριπτέος κρίνεται ως αβάσιμος...».

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΝ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΤΑ 50 ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΚΑΙΟΙΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ;

ΟΧΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΛΕΕΙ Π FAZEXA ΌΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,

ΕΝΟΟΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ; ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ; Η ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ; Η ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 40%; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΛΕΕΙ Π FAZEXA ΌΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ,

ΕΝΟΟΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ; ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ; Η ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ; Η ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 40%; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Κάντε μια αναζήτηση σε προηγούμενα θέματα. Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΛΕΕΙ Π FAZEXA ΌΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ, ακριβως ετσι ειναι

ΕΝΟΟΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ; διανα επεσες ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ; τι που το ξερεις ? ο νομος το λεει . αφου φευγει στα 50 με ανηλικο παιρνει μειωμενη συνταξη και δεν δικαιουται αποζημιωση .Η ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ; Η ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 40%; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ακριβως μονο με την συγκαταθεση του εργοδοτη αν αποχωρησεις μετα απο δεκαπενταετια παιρνεις αποζημιωση.αλλα σε αυτην την περιπτωση τι το ψαχνεις?ο λογος που αποχωρει ειναι δικη της αποφαση , για μειωμενη συνταξιοδοτηση.ειτε συμφωνησει ο εργοδοτης ειτε οχι αυτη παλι δεν θα αποχωρηση? τι θα του πει συμφωνεις να φυγω για να παρω συνταξη?και αν αυτος της πει οχι, αυτη θα μεινει?εξαλλου λιγοι μακακες εργοδοτες ,ειναι αυτοι που θα συμφωνησουν να φυγει ,εργαζομενος μετα απο δεκαπενταετια και να τον αποζημιωσουν εστω με 40% ? εκτος, και τους βολευει και αυτους, για δικους τους λογους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ FAZEXA για την απάντηση, όταν λέμε συγκατάθεση εργοδότη, εννοούμε ότι πρέπει να υπάρχει επιστολή του υπαλλήλου ότι πχ θα αποχωρήσει στις 30-6 για συνταξιοδότηση και ο εργοδότης είτε να απαντήσει θετικά οποτε υπάρχει συγκατάθεση η να μην απαντήσει καθόλου οπότε υπάρχει σιωπηλή ; εαν δεν υπάρχει καθόλου επιστολή του υπαλλήλου και απλά υπογράψουν οι δυο πλευρες την αναγγελία οικοιωθελούς αποχώρησης πιστευώ ότι όλα ειναι εντάξει και δεν τεκμέρεται σε καμία περίπτωση συγκατάθεση εργοδότη, σωστα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ FAZEXA για την απάντηση, όταν λέμε συγκατάθεση εργοδότη, εννοούμε ότι πρέπει να υπάρχει επιστολή του υπαλλήλου ότι πχ θα αποχωρήσει στις 30-6 για συνταξιοδότηση και ο εργοδότης είτε να απαντήσει θετικά οποτε υπάρχει συγκατάθεση η να μην απαντήσει καθόλου οπότε υπάρχει σιωπηλή ; εαν δεν υπάρχει καθόλου επιστολή του υπαλλήλου και απλά υπογράψουν οι δυο πλευρες την αναγγελία οικοιωθελούς αποχώρησης πιστευώ ότι όλα ειναι εντάξει και δεν τεκμέρεται σε καμία περίπτωση συγκατάθεση εργοδότη, σωστα;

σε εγγραφη αποδεικνυωμενη ,επιστολη του εργαζομενου δεν μπορει να μην απαντηση.παντως η μη απαντηση δεν συνεπαγεται και συγκαταθεση.πρεπει παση θυσια να εχει αποδεικτικο για την συγκαταθεση του εργοδοτη.και φυσικα αν ημουν εγω ωσπου να φυγω δεν θα του ελεγα απο πριν ,οτι φευγω για συνταξιοδοτηση θα προβαλλα οποια δηποτε σοβαρη δικαιολογια .διοτι τοτε σιγουρα θα απαντηση οχι, επειδη καταλαβαινει ,οτι η εργαζομενη ,θα αποχωρηση ετσι και αλλιως, αφου εχει αποφασισει να συνταξιοδοτηθη.γιατι να δωσει αποζημιωση? εκτος....και θελει να το κανει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1) Σε ερώτηση μου στην επιθεώρηση εργασίας μου είπαν ότι από τη στιγμή που βγαίνει σε μειωμένη σύνταξη λόγω ανηλίκου δεν δικαιούται καμμία αποζημίωση ακόμα και αν έχει συμπληρώσει 15 χρόνια στον ίδιο εργοδότη και υπάρχει η συγκατάθεση του, ΙΣΧΥΕΙ;

2) Επίσης στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι δεν πρέπει να γίνει αναγγελία οικοιοθελούς αποχώρησης αλλά καταγγελία σύμβασης εργασίας που να αναγράφει λόγω συνταξιοδότησης και αποζημίωση μηδεν.Πως΄μπορώ εγώ να είμαι σίγουρος ότι μετά δεν θα ζητήσει απο τον εργοδότη όχι τη μισή αλλά όλη την αποζημίωση;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1) Σε ερώτηση μου στην επιθεώρηση εργασίας μου είπαν ότι από τη στιγμή που βγαίνει σε μειωμένη σύνταξη λόγω ανηλίκου δεν δικαιούται καμμία αποζημίωση ακόμα και αν έχει συμπληρώσει 15 χρόνια στον ίδιο εργοδότη και υπάρχει η συγκατάθεση του, ΙΣΧΥΕΙ;

2) Επίσης στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι δεν πρέπει να γίνει αναγγελία οικοιοθελούς αποχώρησης αλλά καταγγελία σύμβασης εργασίας που να αναγράφει λόγω συνταξιοδότησης και αποζημίωση μηδεν.Πως΄μπορώ εγώ να είμαι σίγουρος ότι μετά δεν θα ζητήσει απο τον εργοδότη όχι τη μισή αλλά όλη την αποζημίωση;

Καλά οι άνθρωποι είναι άσχετοι.. mad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.