Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ


επισκέπτη IFIGENEIA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη IFIGENEIA

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ, ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ, ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗ Γ' ΤΑΞΗΣ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ.

ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΔΕΝ 1449 ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΣΕ ΒΟΗΘ.ΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ (ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ), ΚΑΤΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ 1 ΒΑΘΜΟ 1 ΜΥΩΠΙΑ ΜΟΥ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ! Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑ, ΕΧΩ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΕΥΘΗΝΣΕΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙ ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΞΩΤ.ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΑΠΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ BACKUP Ο ΕΞΩΤ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ. Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΙ Η΄ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑ ΚΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ. ΖΗΤΑΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ, ΣΩΣΤΑ?

ΜΗΠΩΣ ΑΔΙΚΑ ΦΩΝΑΖΩ? ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΩ ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΚΙ ΑΣ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΒΛΑΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ!

ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προϊστάμενός σου έχει δίκιο. Επίδομα λογιστικής μηχανής δικαιούνται όσοι Λογιστές και Βοηθοί κάνουν ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ καταχωρήσεις σε υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ειδικότητα έχεις προσληφθεί??

Αν είσαι β.λογιστή ή λογιστής ναι εφόσον χρησιμομοποιείς Η/Υ, βάσει της σύμβασης.

Αν είσαι υπάλληλολος γραφείου ή κάτι άλλο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη EYAGGELIA

Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ?ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΠΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Dimitri δεν ξέρω αν έχω δίκαιο αλλά είχα υπόψιν μου το εξής.

Κωδικοποίηση συλλογικής σύμβασης λογιστών & β.λογιστών

3. Σαν βοηθοί λογιστές θεωρούνται οι απασχολούμενοι με τις κατευθύνσεις και οδηγίες των υπεύθυνων λογιστών στα λογιστήρια (συμπεριλαμβανομένης και της εργασίας σε τμήμα ή χώρο άλλο, ο οποίος έχει οργανική σχέση με το λογιστήριο) για την τήρηση και ενημέρωση των λογιστικών βιβλίων, όπως και οι απασχολούμενοι με τη σύνταξη καταστάσεων ή άλλων εγγράφων που έχουν ανάλυση και λογιστική διατύπωση οικονομικών πράξεων στενά συνδεομένων με λογιστικά βιβλία, στα οποία, κατά πλήρη αντιγραφή ή περιληπτικά αυτά καταχωρούνται κατόπιν, ασχέτως του χρησιμοποιουμένου μέσου (χειρόγραφο, χρήση ηλεκτρικής μηχανής) με τις οδηγίες υπεύθυνου λογιστή, είτε τηρούντες διάφορα στοιχεία χρησιμεύοντα στο λογιστήριο (τιμολόγια, διπλότυπα εισπράξεων, εξωλογιστικό ημερολόγιο, ημερήσιες καταστάσεις συναλλακτικών πράξεων κλπ.), είτε απασχολούμενοι με την ενημέρωση καρτελών ή καταμέτρηση εμπορευμάτων μη αποκλειόμενης και της ανάθεσης από τον εργοδότη εκτέλεσης απ’ αυτούς και άλλων υπαλληλικών εργασιών για συμπλήρωση του νομίμου ωραρίου. Η απλή και μόνο καταμέτρηση εμπορευμάτων, όπως και η απλή και μόνο ενημέρωση των καρτελών περί των εισαγομένων και εξαγομένων ειδών, κατά την ποσότητα και το είδος αυτών, δεν προσδίδει στον εκτελούντα τις εργασίες αυτές εργαζόμενο, την ιδιότητα του βοηθού λογιστή.

Επίσης Θεωρώ ότι το κύκλωμα της εμπορικής διαχείρησης δεν είναι ανεξάρτητο από την λογιστική εφόσον μιλάμε για ενημέρωση με γέφυρα ή on line, και ο εργαζόμενος δεν εκδίδει απλά τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από Νομοθεσία Εργατική & Ασφαλιστική Λαναρά, εκδ. 2001 σελ 529:

Λογιστική μηχανή θεωρείται κάθε ηλεκτρική ή ηλεκτρονική κλπ μηχανή με την οποία καταχωρούνται στα λογιστήρια από λογιστές ή βοηθούς λογιστικές καταχωρήσεις ή χρεωπιστώσεις λογαριασμών.

................................................................................

..

Οι χειριζόμενοι τον ηλεκτρονικό υπολογιστή δικαιούνται το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας εφόσον διενεργούν λογιστικές πράξεις και συγκεκριμένα χρεωπιστώσεις λογαριασμών. (Έγγραφ. 17571/86 Υπουργ. Εργασίας ΕΑΕΔ 1987 σελ. 386)

Σχόλιο δικό μου: Αυτούς τους νόμους έχουμε. Να τους χαιρόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη IFIGENEIA

h proslhpsh mou einai ws vohthos logisth kai eimai me sumvash ethsia.

h kuria apasxolhsh mou einai h thrhsh kai ekdosh isozugiwn promhtheftwn kai twn upoxrevsewn stis trapezes.

sas efxaristw gia to endiaferon kai opoios exei na prosthesei kati, kalodexoumeno tha nai!

Souli, mporeis na mou peis apo pou einai to apospasma 3 pou egrapses gia thn

Κωδικοποίηση συλλογικής σύμβασης λογιστών & β.λογιστών klp?

Thelw na to diavasw ektenws!

efxaristw prokatavolika

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη IFIGENEIA

afto pou me sugxuse pio polu, einai oti sto logisthrio, mono egw kanw xrewpistwseis logariasmwn kai ousiastika dinw thn eikona twn xrewn tis dhm.epix/shs. den lew oti einai spoudaio pragma, alla xerw oti to pairnoun atoma pou standard den to diakountai, opws px mia tamias apofoitos lukeiou!

telos pantwn! sugxusthka! wraia arxise h vdomada....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε,

απλώς νομίζω ότι χρειάζεται επικαιροποίηση του νόμου γιατί από ερμηνεία ο καθένας διαλέγει ότι θέλει.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:

Βγήκε μία προκύρηξη που ζητούσε τί?

Αν η θέση είναι για υπάλληλο γραφείου με γνώσεις Η/Υ τι θέλανε το πτυχίο(ΠΕ).

Η αμοιβή είναι σύμφωνη με τις συμβάσεις των λογιστών, επιδόματα κλπ.?

Το απόσπασμα το πήρα από

http://www.pol.org.gr/ , Εργατικά, Συλλογικές συμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω πολυ να γραφετε ελληνικα .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...topic=5329&st=0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=6648&hl=

Για το εν λογω επιδομα εχει γινει συζητησηκαι παλιαότερα .

Για την περιπτωση της Ιφι γενειας πρεπει να μας πει πρωτα με ποια συμβαση αμοιβεται .

Δημοτικες επιχειρησεις υπάρχουν διαφορων ειδων , καποιες απο τις οποιες εχουν ΣΕ πχ ΔΕΥΑ .

Ολα αυτα που λετε ειναι για την ομοιεπαγγελματικη λογιστων . Υπάρχουν και κλαδικες που λενε αλλα . Οσο για τα επιδόματα προνομια κτλ μπορουμε να μιλαμε χρονια , γιατι αδικημενοι υπηρχαν και θα υπάρχουν πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη IFIGENEIA

sorry pou den antelhf8hn!

h prokyrhxh zhtouse apofoito aei, me prouphresia, me gnwseis H/Y kai xenes glwsses. sth sumvash mou elege pws tha plhrwnomai sumfwna me tis sullogikes sumvaseis ergasias.

vevaia, oute logos gia na parw epidoma xenhs glwssas, afou den ta xrhsimopoiw sth douleia mou amesa. etsi ta kremasa ki afta ta ptuxia kai ta vlepw.

kapoia stigmh o exwterikos logisths tha mas dwsei olh th logistikh parakolouthish kai tote tha kataxwrw timologia sto kefalaio. mexri tote, mono sto emporiko uposusthma.

kai mono pou ta pa xelafrwsa! afth thn stigmh to skeftetai sovara to pws tha mou pei OXI!

den einai mono ta lefta, einai oti oloi oi asxetoi ginan logistes kai diekdikoun ta dikaiwmata tous ki egw pou teleiwsa thn asoee me arista parakalaw gia ena epidoma... ofou!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry pou den antelhf8hn!

h prokyrhxh zhtouse apofoito aei, me prouphresia, me gnwseis H/Y kai xenes glwsses. sth sumvash mou elege pws tha plhrwnomai sumfwna me tis sullogikes sumvaseis ergasias.

vevaia, oute logos gia na parw epidoma xenhs glwssas, afou den ta xrhsimopoiw sth douleia mou amesa. etsi ta kremasa ki afta ta ptuxia kai ta vlepw.

kapoia stigmh o exwterikos logisths tha mas dwsei olh th logistikh parakolouthish kai tote tha kataxwrw timologia sto kefalaio. mexri tote, mono sto emporiko uposusthma.

kai mono pou ta pa xelafrwsa! afth thn stigmh to skeftetai sovara to pws tha mou pei OXI!

den einai mono ta lefta, einai oti oloi oi asxetoi ginan logistes kai diekdikoun ta dikaiwmata tous ki egw pou teleiwsa thn asoee me arista parakalaw gia ena epidoma...  ofou!

Παρακαλω πολυ , αν δεν εχετε τεχνικο προβλημα γραφετε ελληνικα .

Τα γκρηκλιςςς δεν θα σας δωσουν κανενα επιδομα παραπανω ,

ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω πολυ , αν δεν εχετε τεχνικο προβλημα γραφετε ελληνικα .

Τα γκρηκλιςςς  δεν θα σας δωσουν κανενα επιδομα παραπανω ,

ευχαριστω .

Τεχνικό πρόβλημα δεν πρέπει να υπάρχει αφού η πρώτη δημοσίευση είναι Ελληνικά άρα …….

Το θέμα κλείνει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...