Jump to content

ΑΠΔ ΧΩΡΙΣ Α.Μ. ΕΓΡΑΖΟΜΕΝΟΥ

Guest Επισκέπτης-SEA-

Recommended Posts

• Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Είναι αλήτες. Από τη μία αρνούνται να δώσουν Α.Μ. ΙΚΑ σε κάποιον που δεν έχει ξεκινήσει για δουλειά. Αν τον έδιναν, με βεβαίωση του μελλοντικού του εργοδότη δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Από την άλλη

Φαντάζεστε ο λάθος Α.Μ. να θεωρείται ανακρίβεια "λοιπών στοιχείων, που προσδιορίζουν την ορθή υπαγωγή στην ασφάλιση" ; Τσουπ το δεκαρικάκι!   (λέμε και καμιά μαλακία που και που)

Ρε παιδιά αυτό το 69 είναι πολύ παλιό δεν το ξέρατε; Εδώ και 11 χρόνια  με το ΙΚΑ στα προκαταρκτικά είμαστε ακόμα...

Στείλατε ΑΠΔ Φεβρουαρίου και το είδατε;

Θα στείλουμε πάλι ΑΠΔ χωρίς το ΤΑΠΙΤ;

Εγώ λέω να περιμένω λίγο αλλά το 6969 υπάρχει σε μερικούς πελάτες μου... Και 2-3 από τους εργαζομένους αυτούς είναι ενεργοί εργαζόμενοι και απλά κάνουν το κουνέλι περιμένοντας να τους πάρω από το χεράκι να τους πάω στο μητρώο του ΙΚΑ....

Εγώ λέω να περιμένω λίγο αλλά το 6969 υπάρχει σε μερικούς πελάτες μου... Και 2-3 από τους εργαζομένους αυτούς είναι ενεργοί εργαζόμενοι και απλά κάνουν το κουνέλι περιμένοντας να τους πάρω από το χεράκι να τους πάω στο μητρώο του ΙΚΑ....

Μεχρι τωρα εχουν παρει παραταση ο 12/2013 και 1/2014 μεχρι 28/3

Μαλλον ομως και ο 2/2014 θα παει χωρις ΤΑΠΙΤ,

Συγνώμη αλλά έστειλα στις 12/03/2014 τέσσερις ΑΠΔ, Δεκεμβριο και Ιανουάριο, με κάποια άτομα 6969696969, σήμερα πήγα να στείλω ΑΠΔ και δεν παίρνει πλέον το 696969696. Μου λέει "ΑΜ ασφαλισμένου κενός"

Κάντε μια προσπάθεια να μου το επιβεβαιώσετε, έχω γύρω στα 50 άτομα χωρίς ΑΜΑ! άλλοι έχουν φύγει άλλοι θέλουν την πρόσληψή τους να πάνε να βγάλουν. Τα έχω παίξει.

Συγνώμη αλλά έστειλα στις 12/03/2014 τέσσερις ΑΠΔ, Δεκεμβριο και Ιανουάριο, με κάποια άτομα 6969696969, σήμερα πήγα να στείλω ΑΠΔ και δεν παίρνει πλέον το 696969696. Μου λέει "ΑΜ ασφαλισμένου κενός"

Κάντε μια προσπάθεια να μου το επιβεβαιώσετε, έχω γύρω στα 50 άτομα χωρίς ΑΜΑ! άλλοι έχουν φύγει άλλοι θέλουν την πρόσληψή τους να πάνε να βγάλουν. Τα έχω παίξει.

μεχρι πριν λιγο που δοκιμασα ουτε με φορμα ουτε με αρχειο το δεχεται...ελπιζω να μην ειναι οριστικο...

μεχρι πριν λιγο που δοκιμασα ουτε με φορμα ουτε με αρχειο το δεχεται...ελπιζω να μην ειναι οριστικο...

Ειναι οριστικο δεν γινεται δεκτος ο αριθμος 696969696 πλεον.

Ειναι οριστικο δεν γινεται δεκτος ο αριθμος 696969696 πλεον.

Εντάξει καλά έκαναν, το είχαν πει άλλωστε. Η ΑΠΔ του Μαρτίου είναι μέχρι 31/03/2014 σωστά; Ρε γμτ... έχουμε καεί!

• 2 weeks later...

Στέλνω Α.Π.Δ.2ου  , μου επιστρέφει μήνυμα λάθους ( α.μ.α. ) και ημερομηνία επανυποβολής έως 15/4/2014 .

Θα είναι εμπρόθεσμη έως τότε η θα ψάχνω για δεκαχίλιαρα ( με αρκετές πιθανότητες να μην τα βρώ ) ? Ευχαριστώ .

Στέλνω Α.Π.Δ.2ου  , μου επιστρέφει μήνυμα λάθους ( α.μ.α. ) και ημερομηνία επανυποβολής έως 15/4/2014 .

Θα είναι εμπρόθεσμη έως τότε η θα ψάχνω για δεκαχίλιαρα ( με αρκετές πιθανότητες να μην τα βρώ ) ? Ευχαριστώ .

Δε θα εχεις προβλημα μεχρι τοτε, εφοσον υποβαλεις

Καλησπέρα η ΑΠΔ που έστειλες δεν πρέπει να υποβλήθηκε οριστικά,προσπάθησε να μπείς στο αρχείο η στην φόρμα που συμπλήρωσες και διέγραψέ το ,μετά ξαναπροσπάθησε να στείλεις από την αρχή την ΑΠΔ.....σε μένα έτυχε κάτι ανάλογο και το ξεπέρασα έτσι, αλλά εγώ είχα λάθος πακέτο καλυψης ,πάντως ανάλογο μύνημα και σε μένα εβγαλε δηλαδη έλεγε για επαναυποβολή μέχρι 15/4 .........αν δεν το ξαναπάρει πάρε στο τοπικό ΙΚΑ  Δευτέρα πρίν λήξει η προθεσμία υποβολής και υπέβαλέ τη με cd εκεί....ελπίζω να βοήθησα....

• 2 years later...

βεβαιωση απογραφης ασφαλισμενου 17/01/2017 ...δεν του αποδοθηκε ΑΜΑ και οταν ρωτησαμε στο ΙΚΑ μας ειπαν οτι πλεον μονο με το ΑΜΚΑ θα υποβαλλονται ΑΠΔ ....σημερα προσπαθω να υποβαλλω ΑΠΔ 1/2017 και βγαζει μηνυμα ο ΑΜΑ  ειναι κενος ....καμια ιδεα;;;;;;

4 ώρες πριν, NWAE said:

Αν εχει ΑΜΑ  μπορεις να τον βρεις με αναζητηση στην σελιδα του ΙΚΑ . αν οχι θα περιμενεις

Oσο και να ψάξει δε θα βρεί γιατί στις νέες απογραφές εργαζομένων το ΙΚΑ-ΕΦΚΑ δίνει βεβαίωση .......ΑΜΚΑ .

51 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Oσο και να ψάξει δε θα βρεί γιατί στις νέες απογραφές εργαζομένων το ΙΚΑ-ΕΦΚΑ δίνει βεβαίωση .......ΑΜΚΑ .

Άρα παύει να μας απασχολεί από 1/1/2017 το αν έχει κάποιος "νέος" εργαζόμενος ΑΜΑ ή όχι??? αυτό μας λέτε?

Αν πατε στην υποβολη ΑΠΔ μεσω φορμας και στο πεδιο του ΑΜΑ κανετε αναζητηση μπορειτε να βρειτε τον ΑΜΑ του ασφαλισμενου. Επισημα δεν αποδιδεται ΑΜΑ αλλα υπαρχει στο συστημα.