Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση ΙΚΑ για λιγότερες αποδοχές


επισκέπτη guest

Ερώτηση

Υπάρχουν ασφαλιστικά-συνταξιοδοτικά μειονεκτήματα αν ένας εργαζόμενος δεχθεί από τον εργοδότη του να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ για τον κατώτερο μισθό της ειδικότητας και όχι γι'αυτόν που πραγματικά λαμβάνει; Το υπόλοιπο δίνεται με απόδειξη δαπανών.

Ο εργοδότης σίγουρα παρανομεί κάνοντας εισφοροδιαφυγή αλλά ο εργαζόμενος τι χασούρα μπορεί να έχει εφόσον ασφαλίζεται έτσι κι αλλιώς για 25 ημέρες/μήνα;

Με λίγα λόγια όλοι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ 25 ημερών τις ίδιες παροχές δεν έχουν; ανεξάρτητα από το ύψος των αποδοχών τους. Γνωρίζω βέβαια περί υπολογισμού συνταξης με καλύτερη 5ετία τα 10 τελευταία χρόνια.

Ένας εργαζόμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο εργοδότης σίγουρα παρανομεί.

Πιθανότατα να μη τον συμφέρει

"Το υπόλοιπο δίνεται με απόδειξη δαπανών". Και λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ.

Συνάδελφε υπάρχει κάτι που ονομάζετε νομιμότητα με το οποίο μάλλον είχατε

τσακωθεί . Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ταυτίζεστε με τον πελάτη σας ο οποίος στην

τελική θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι εσείς τον συμβουλέψατε να ενεργήσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

....................

Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ.

Αγαπητέ, σύμφωνα με το ΙΝΕ της ΓΣΕΕ τό ύψος της εισφοραδιαφυγής λόγω "μαύρης εργασίας" και "αδήλωτων αποδοχών" ανέρχεται σε περισσότερο από το 20% του συνόλου μόνο στο ΙΚΑ. Δηλαδή αν σταματούσε, το ΙΚΑ θα αύξανε τα έσοδά του κατά 25% το χρόνο, και κτός από τα έκτακτα που πάνε να του φορτώσουν τώρα ( τις εισφορές του ΟΤΕ και των Τραπεζών) θα ήταν από τους υγιείς κρατικούς ασφαλιστικούς οργανισμούς, και δεν θα χρειάζονταν σχεδόν καθόλου μεταφορά κονδυλίων από τον κρατικό προϋπολογισμό. Κονδύλια που έτσι και αλλιώς θα μεταφέρονταν στην ασφάλιση, και μάλιστα σε φορείς σαν το ΤΕΒΕ και το ΤΑΕ (ή μάλλον στο ΤΕΒΕ και το ΤΑΕ).

Όταν βρεις χρόνο, υπολόγισε τι σύνταξη θα πάρεις όταν είναι να τη πάρεις, πιθανολόγησε τη βιωσιμότητα του φορέα ασφάλισής σου μέχρι τότε, και μετά αποφάσισε ποιός "μαχαιρώνει πισώπλατα" και ποιός "με τα δαχτυλάκια του, βγάζει τα ματάκια του".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ.

Τι θα πεί ο εργαζόμενος θα χτυπησει πισώπλατα? Ο εργοδότης δεν ξέρει τί υποχρεώσεις έχει? Τις συνέπειες δεν τις γνωρίζει? Δεν μπορεί να τα θέλει μονά ζυγά δικά του......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε νομίζω ότι οι αποδείξεις δαπανών σε αυτήν την περίπτωση είναι έγκυρες. Θα ήταν μόνο σε περίπτωση έκτακτης, και όχι κατ΄επάγγελμα, παροχή υπηρεσίας. Είναι και ο εργαζόμενος υπεύθυνος. Πρέπει και αυτός να απαιτήσει να ασφαλισθεί στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έχει ασφαλιστική χασούρα κάποιος που ασφαλίζεται με το βασικό μισθό και όχι με τον πραγματικό;

Έχει πάτημα αυτό που ισχυρίζεται ο εργοδότης όταν λέει "εγώ σε ασφαλίζω".

Γιατί να πληρώνει και αυτός επιπλέον παροχές αλλά και ο μισθός του εργαζόμενου να έχει περισσότερες κρατήσεις αφού στο τέλος την ίδια ασφάλιση θα έχει με κάποιον που εμφανίζει στο ΙΚΑ υψηλότερο μισθό;

Η μήπως δεν είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελικά έχει ασφαλιστική χασούρα κάποιος που ασφαλίζεται με το βασικό μισθό και όχι με τον πραγματικό;

Οχι, αλλά όπως είπαν κι άλλοι συνάδελφοι 1ον)είναι παράνομο και 2ον)έχει επιπτώσεις στον εργαζόμενο αν είναι κοντά σε συνταξιοδότηση.

Ερώτηση:Τα επιδόματα αδείας-ΔΠ-ΔΧ, βάση ποιου μισθού τα υπολογίζει ο εργοδότης?ΜΕ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ φαντάζομαι.

Έχει πάτημα αυτό που ισχυρίζεται ο εργοδότης όταν λέει "εγώ σε ασφαλίζω".

Αυτό δεν το κατάλαβα.Δεν σου κάνει χάρη πάντως.Υποχρεωμένος είναι.

Γιατί να πληρώνει και αυτός επιπλέον παροχές αλλά και ο μισθός του εργαζόμενου να έχει περισσότερες κρατήσεις αφού στο τέλος την ίδια ασφάλιση θα έχει με κάποιον που εμφανίζει στο ΙΚΑ υψηλότερο μισθό;

Η μήπως δεν είναι έτσι;

Ισχύουν κι εδώ τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
................................................................................

.....

Γιατί να πληρώνει και αυτός επιπλέον παροχές αλλά και ο μισθός του εργαζόμενου να έχει περισσότερες κρατήσεις αφού στο τέλος την ίδια ασφάλιση θα έχει με κάποιον που εμφανίζει στο ΙΚΑ υψηλότερο μισθό;

Η μήπως δεν είναι έτσι;

Όχι δεν είναι έτσι.

Μολύβι, χαρτί, ποσοστά εισφορών, συντελεστής φόρου, πολλαπλασιασμοί και αφαιρέσεις, και θα δείτε.

Χοντρικά:

Έστω ότι "κρύβονται" αποδοχές ύψους 100,00€. Εκταμίευση του εργοδότη 100,00€ στον εργαζόμενο. Με τη φορολογική δήλωση 20,00€ τουλάχιστον φόρος (μια και τα κέρδη φαίνονται αυξημένα κατά 100,00 από ότι είναι πραγματικά). Άρα σύνολο 120,00€

Έστω ότι δηλώνονται 117,65 επί πλέον. Εκταμίευση 100,00€ στον εργαζόμενο και 52,95στο ΙΚΑ. Σύνολο 152,95. Κέρδη λιγώτερα από πριν: 152,95€ με 20% (ΟΕ με μικρά κέρδη) συντελεστή, λιγώτερος φόρος κατά 30,59€. Τελικό κόστος 122,36€

Συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΡΟΣ:

1.grzokas

2.LandS

Συνάδελφοι,

Αυτά που μου απαντάτε,τα αποδέχομαι ασυζητητί,από την άποψη των προσωπικών μου πεποιθήσεων.

Ελα όμως,που είμαστε λογιστές και είτε το θέλουμε είτε όχι είμαστε με το μέρος του επιχειρηματία,γιατί ο επιχειρηματίας είναι αυτός που πληρώνει και αναλαμβάνει το κόστος των ενεργειών του και για αυτό μας έχει επιλέξει για συνεργάτες.Του επισημαίνουμε τα φοροογικά,λογιστικά και νομικά προβλήματα των ενεργειών του,αλλά η τελική επιλογή είναι δική του.

Ο δικός μου πελάτης έχει 10 Φ.Δ.Χ διεθνών μεταφορών.

Ο κάθε οδηγός πάιρνει 2500 ευρώ τον μήνα.

Αν ο εργοδότης τον ασφαλίσει με όλες τις αποδοχές αυτές με 50,66% που παίρνει το ΙΚΑ καταλαβέναιτε το ύψος του κόστους για τον εργοδότη.

Και σχετικά κύριε προεδρε  με την "νομιμότητα" που μου αναφέρεις ότι έχω τσακωθεί,ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.

Αγαπητέ dcorfu,

.................

.................

.................

Υ.Γ.

Αφορά τον επιχειρηματία - πελάτη σου :rolleyes:

Υ.Γ. 1

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΡΟΣ:

1.grzokas

2.LandS

Συνάδελφοι,

Αυτά που μου απαντάτε,τα αποδέχομαι ασυζητητί,από την άποψη των προσωπικών μου πεποιθήσεων.

Ελα όμως,που είμαστε λογιστές και είτε το θέλουμε είτε όχι είμαστε με το μέρος του επιχειρηματία,γιατί ο επιχειρηματίας είναι αυτός που πληρώνει και αναλαμβάνει το κόστος των ενεργειών του και για αυτό μας έχει επιλέξει για συνεργάτες.Του επισημαίνουμε τα φοροογικά,λογιστικά και νομικά προβλήματα των ενεργειών του,αλλά η τελική επιλογή είναι δική του.

Ο δικός μου πελάτης έχει 10 Φ.Δ.Χ διεθνών μεταφορών.

Ο κάθε οδηγός πάιρνει 2500 ευρώ τον μήνα.

Αν ο εργοδότης τον ασφαλίσει με όλες τις αποδοχές αυτές με 50,66% που παίρνει το ΙΚΑ καταλαβέναιτε το ύψος του κόστους για τον εργοδότη.

Και σχετικά κύριε προεδρε  με την "νομιμότητα" που μου αναφέρεις ότι έχω τσακωθεί,ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.

Το επιχείρημά μας είναι κατά βάση τεχνικό και όχι "ηθικό".

Το ίδιο και η παρακάτω ερώτηση:

Ο πελάτης σου φορολογείται σύμφωνα με το άρθρο 33 του ΚΦΕ;

Αν ναι, μαγκιά του. Αν όχι, περισσότερο μυαλό θα βρούμε στις σαμπρέλες ενός εκ των φορτηγών του, παρά στο κεφάλι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσει και ιδιαίτερα τον LandS για το κατατοπιστικό του παράδειγμα.

Και τον Dimitris K. έκανε μια πάρα πολύ σωστή επισήμανση που σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δε νομίζω ότι οι αποδείξεις δαπανών σε αυτήν την περίπτωση είναι έγκυρες. Θα ήταν μόνο σε περίπτωση έκτακτης, και όχι κατ΄επάγγελμα, παροχή υπηρεσίας. Είναι και ο εργαζόμενος υπεύθυνος. Πρέπει και αυτός να απαιτήσει να ασφαλισθεί στο ΙΚΑ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΆ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΕΔΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΠΕΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ . ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ. ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ, ΑΣΦΑΛΊΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΣΥΛΟΓΙΚΏΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΤΙ ΘΕΑΤΡΙΝΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ , ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΛΛΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΤΑΙ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΩΡΕΣ-ΩΡΕΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΜΠΕΝΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΟΥ. ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΑΠΟΨΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΥΤΑ ΕΔΩ;

ΚΑΙΡΑΤΟΣ

Ε! ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΑΤΡΟ. ΦΟΒΑΣΤΕ; ΠΕΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ . ΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΘΑ ΚΡΥΦΟΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ σου΄χω πει ότι κάθε πρωί παίρνω μισό χαπάκι για να κρατάω την πίεση χαμηλά, και εσύ επιμένεις να με συγχίζεις. Ας είναι...

Καλή καρδιά πάνω απ΄ όλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και σχετικά κύριε προεδρε  με την "νομιμότητα" που μου αναφέρεις ότι έχω τσακωθεί,ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.

Καλημέρα συνάδελφε ,

Αναμάρτητος ουδείς.

Όντως ο Καϊράτος έχει δίκιο περί πλασματικής ασφάλισης

των εργαζομένων στις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις. Σίγουρα όλοι γνωρίζουμε

ότι οι περισσότεροι εργαζόμενοι ασφαλίζονται για λιγότερες αποδοχές απο τις

πραγματικές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε κιόλας , εσείς εκφράσατε

μία άκρως φασιστική άποψη "ο εργαζόμενος θα στην φέρει πισώπλατα" . Αυτό με

εκνέυρισε γιατί δεν νομίζω ότι είμαστε με την μία πλευρά ή την άλλη , σίγουρα πιο

κοντά στην εργοδοσία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα παρανομούμε κιόλας . Εν

τέλει σε εταιρεία με μεγάλα κέρδη δεν συμφέρει η μισθοδοσία και οποιαδήποτε

άλλα έξοδα να είναι "μαύρα" διότι η εταιρεία φορολογείται περισσότερο έχοντας

μεγαλύτερα καθαρά κέρδη -μεγαλύτερο ταμείο ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ (ΟΔΗΓΟΣ) ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΩΝ.

ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ.

ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ.

Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΙΡΕΙ.

Με συγχωρείς κε συνάδελφε, αλλά εμείς του δίνουμε το μαχαίρι για να μας κτυπήσει πισώπλατα, δίνοντας του το πειστήριο για να αποδείξει την εισφοροδιαφυγή και επιπλέον κάνοντας ένα ακόμη λάθος εκδίδοντας απόδειξη δαπανών για υπερωρίες, καθώς άλλες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες θα πρέπει να εκδίδομε αποδείξεις δαπανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΆ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΕΔΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΠΕΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ . ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ. ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ, ΑΣΦΑΛΊΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΣΥΛΟΓΙΚΏΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΤΙ ΘΕΑΤΡΙΝΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ , ΛΕΣ ΚΑΙ  ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΛΛΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΤΑΙ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΩΡΕΣ-ΩΡΕΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΜΠΕΝΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΟΥ. ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΩ ΑΠΟΨΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΥΤΑ ΕΔΩ;

ΚΑΙΡΑΤΟΣ

Ε! ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΑΤΡΟ. ΦΟΒΑΣΤΕ; ΠΕΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ . ΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΘΑ ΚΡΥΦΟΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ.

κ. Καίρατος

Πέτρες που κυκλοφορούν στον αέρα χωρίς προορισμό είναι οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα με βιβλία β΄κατηγορίας που ασφαλίζουν το προσωπικό τους μόνο με τα ελάχιστα ποσά των Συλλογικών Συμβάσεων και όχι τα πραγματικά.

Θεατρινισμός και η υποκρισία είναι η πράξη αυτού που βάζει την υπογραφή του κάτω από ψεύτικες βεβαιώσεις.

Ναι, η πλειοψηφία των επιχειρήσεων στην Ελλάδα (και με γ΄κατηγορίας) ακολουθεί αυτή τη πρακτική. Είπαμε, η εισφοροδιαφυγή είναι τόσο μεγάλη που ισοδυναμεί με ανασφάλιστη εργασία 800.000 Ελλήνων με μέσες αποδοχές. Το 1/5 περίπου του εργατικού δυναμικού.

Το παρδαλό κατσίκι γελάει, επειδή, ακόμα και με τους πολύ χαμηλούς συντελεστές φορολογίας των Νομικών Προσώπων, και οι επιχειρηματίες χάνουν από αυτή τη πρακτική.

Πώς αλλιώς είναι τα πράμματα κ. Καίρατος ; Καλώς καμωμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητέ, σύμφωνα με το ΙΝΕ της ΓΣΕΕ τό ύψος της εισφοραδιαφυγής λόγω "μαύρης εργασίας" και "αδήλωτων αποδοχών" ανέρχεται σε περισσότερο από το 20% του συνόλου μόνο στο ΙΚΑ. Δηλαδή αν σταματούσε, το ΙΚΑ θα αύξανε τα έσοδά του κατά 25% το χρόνο, και κτός από τα έκτακτα που πάνε να του φορτώσουν τώρα ( τις εισφορές του ΟΤΕ και των Τραπεζών) θα ήταν από τους υγιείς κρατικούς ασφαλιστικούς οργανισμούς, και δεν θα χρειάζονταν σχεδόν καθόλου μεταφορά κονδυλίων από τον κρατικό προϋπολογισμό. Κονδύλια που έτσι και αλλιώς θα μεταφέρονταν στην ασφάλιση, και μάλιστα σε φορείς σαν το ΤΕΒΕ και το ΤΑΕ (ή μάλλον στο ΤΕΒΕ και το ΤΑΕ).

Όταν βρεις χρόνο, υπολόγισε τι σύνταξη θα πάρεις όταν είναι να τη πάρεις, πιθανολόγησε τη βιωσιμότητα του φορέα ασφάλισής σου μέχρι τότε, και μετά αποφάσισε ποιός "μαχαιρώνει πισώπλατα" και ποιός "με τα δαχτυλάκια του, βγάζει τα ματάκια του".

Συμφωνώ μαζί σου. Το πρόβλημα του Ι.Κ.Α. όμως είναι πολυσύνθετο. Αν πραγματικά υπήρχε ασφάλιση, δηλαδή αν αρρώσταινες και έπαιρνες τηλ. και ερχόταν γιατρός του Ι.Κ.Α. στο σπίτι σου, αν πήγαινες στο γιατρό και σε εξέταζε πραγματικά, αν δεν ήσουν αναγκασμένος να πληρώνεις ιδιωτικές ασφάλειες και ιδιωτικά νοσοκομεία, τότε και μόνο τότε δεν θα επέτρεπες σε κανέναν εργοδότη να σε ασφαλίζει για λιγότερες αποδοχές.

Τι γίνεται όμως σήμερα? Αν βγει νόμος και πει ότι όποιος θέλει μπορεί τα λεφτά της ασφάλισης να επιλέγει να τα παίρνει το Ι.Κ.Α. ή μια ιδιωτική ασφάλεια, τι θα απαντούσαμε όλοι μας? Με το χέρι στην καρδιά απαντήστε μου.

Όσον αφορά τον κύριο που αποφεύγει το φόρουμ αυτό γιατί συγχύζεται, να μην το επισκέπτεται και ειδικά νύχτα. Καλύτερα να βλέπει καλλιστεία ή τον Λιακόπουλο να πουλάει βιβλία. Εδώ προβληματιζόμαστε γιατί εκτός από λογιστές είμαστε και πολίτες αυτής της χώρας και στην ισονομία και ισοπολιτεία είμαστε και μεις διανομείς ή στερητές ανάλογα με την περίπτωση, έστω και για λίγο.

Ναι, κύριοι, ο εργαζόμενος ΧΑΝΕΙ αν ασφαλίζεται σε κατώτερες αποδοχές. Χάνει γιατί θα λάβει λιγότερα χρήματα από το Ι.Κ.Α. σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος, ασθενείας, επιδόματος εγκυμοσύνης, λοχείας κλπ.

Όσον αφορά τις αποδείξεις επαγγελματικών δαπανών συμφωνώ με τον κύριο που έγραψε ότι είναι παράνομες.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φανταζομαι οτι ολοι συμφωνουμε στο γεγονος οτι η μη ασφαλιση στις πραγματικες αποδοχες δημιουργει στρεβλωσεις στις παροχες των ασφ/κων ταμειων προς τους ασφ/νους κυριας και επικουρικης ασφ/σης.

Θελω επισης να πιστευω οτι παρολα τα προβληματα ειναι κατανοητη η κρισιμοτητα της κοινωνικης ασφ/σης εναντι της ιδιωτικης η οποια απο πολλους εμφανιζεται ως η λυση στην ασφ/ση γενικως. Θα ηθελα ομως να σκεφτουν ολοι ποια θα ηταν πιθανα η κατασταση αν οι ιδιωτικες ασφ/κες εταιρειες υποκαθιστουσαν την εστω προβληματικη σημερα κοινωνικη ασφ/ση.

Κατα την προσωπικη μου αποψη η κατασταση μακροχρονια μαλλον θα ηταν χειροτερη απο τη σημερινη.

Συνεπως ας μην απαξιωνουμε ευκολα την κοινωνικη ασφ/ση και ας προσπαθησουμε ο καθενας απο την πλευρα του στη βελτιωση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φανταζομαι οτι ολοι συμφωνουμε στο γεγονος οτι η μη ασφαλιση στις πραγματικες αποδοχες δημιουργει στρεβλωσεις στις παροχες των ασφ/κων ταμειων προς τους ασφ/νους κυριας και επικουρικης ασφ/σης.

Θελω επισης να πιστευω οτι παρολα τα προβληματα ειναι κατανοητη η κρισιμοτητα της κοινωνικης ασφ/σης εναντι της ιδιωτικης η οποια απο πολλους εμφανιζεται ως η λυση στην ασφ/ση γενικως. Θα ηθελα ομως να σκεφτουν ολοι ποια θα ηταν πιθανα η κατασταση αν οι ιδιωτικες ασφ/κες εταιρειες υποκαθιστουσαν την εστω προβληματικη σημερα κοινωνικη ασφ/ση.

Κατα την προσωπικη μου αποψη η κατασταση μακροχρονια μαλλον θα ηταν χειροτερη απο τη σημερινη.

Συνεπως ας μην απαξιωνουμε ευκολα την κοινωνικη ασφ/ση και ας προσπαθησουμε ο καθενας απο την πλευρα του στη βελτιωση της.

Συμφωνώ με την συνάδελφο Ισιδώρα .

Κίνδυνος υπεξαιρέσεων , εσκεμμένης κακοδιαχείρισης , πτώχευση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμφωνώ με την συνάδελφο Ισιδώρα .

Κίνδυνος υπεξαιρέσεων , εσκεμμένης κακοδιαχείρισης , πτώχευση κτλ.

Η συμφωνία με την ISIDORA υπάρχει.

Όμως οι λόγοι είναι άλλοι και διαφορετικοί από αυτούς που αναφέρει ο PROEDROS, επειδή "Κίνδυνος υπεξαιρέσεων , εσκεμμένης κακοδιαχείρισης , πτώχευση κτλ." υπάρχει και τώρα.

Τα πράγματα είναι απλά.

Κοινωνική ασφάλιση σε ιδιωτικούς φορείς (έστω και ελεγχόμενους ή/και ρυθμιζόμενους) σημαίνει, μακροπρόθεσμος καθορισμός ασφαλίστρων ( εισφορών) και παροχών, με βάση το συμφέρον των ιδιωτικών φορέων (έστω και ελεγχόμενων ή/και ρυθμιζόμενων) και όχι το Κοινωνικό συμφέρον ή τουλάχιστον το συμφέρον των ασφαλισμένων.

Και μη πει τίποτα κανείς περί ελεύθερου ανταγωνισμού και επακόλουθης συμπίεσης τιμών προς τα κάτω, γιατί θα δείξει ότι δεν ξέρει τι θα πεί ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

LandS έχεις την πιο καθαρή θέση. Οταν ο λογιστής βάλει στο χαρτί τα ποσά ο εργοδότης-πελάτης-επιχείρηση αρχίζει να βλέπει πιο καθαρά τα πράγματα. Για την ιστορία όποιον κατάφερα να πείσω να είναι νόμιμος, μεσοπρόθεσμα είχε πολύ μεγάλο όφελος. Και δεν είναι μόνο ότι τα "μαύρα" κλπ έρχονται τελικά "μία-η άλλη" με τους φόρους. Είναι ότι βελτιώθηκαν οι σχέσεις με τους εργαζόμενους, ο εργοδότης είχε περισσότερο αυτοσεβασμό γιατί δεν χρειαζόταν να ανεχτεί κανέναν εκβιασμό, αλλά κι ο εργαζόμενος ένοιωθε ότι τον σέβονται, κι αφού έτσι κι αλλοιώς πληρώνει, ο εργοδότης ανακάλυψε τρόπους να επενδύσει στους εργαζόμενούς του.

Να τους επιμορφώσει, να μοιράσει αρμοδιότητες και πολλά άλλα, που είχαν σαν αποτέλεσμα και την αύξηση της παραγωγικότητας. Κι άν βρεθεί στην ανάγκη να απολύσει, το πρώτο και σχεδόν μοναδικό κριτήριό του είναι η προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση.

Αν μιά ιδιωτική Ασφαλιστική Εταιρεία σου έδινε δύο προτάσεις.

Για 35 χρόνια καταβολής ασφαλίστρου.

α) Με μηνιαίο ασφάλιστρο 440,00 ευρώ κάλυψη κινδύνων για 100.000,00 ευρώ,

και σύνταξη 800,00 ευρώ μηνιαίως.

β) Με μηνιαίο ασφάλιστρο 500 ευρώ κάλυψη κινδύνων για 100.000,00 ευρώ,

και σύνταξη 900,00 ευρώ μηνιαίως.

ποια θα διάλεγες? εγώ καμμία.

απλοϊκό?

Το ζήτημα είναι να υπάρχει σύνδεση παροχών και σύνταξης με τα καταβαλλόμενα ασφάλιστρα(σε όλο τον εργασιακό βίο) για να δοθεί κίνητρο στον εργαζόμενο να διεκδικεί την νομιμότητα και να αφαιρεθούν επιχειρήματα από τον κάθε εργοδότη.

Αλλιώς την τελευταία πενταετία-δεκαετία θα τρέχουμε να εξασφαλίσουμε την καλύτερη σύνταξη που μας επιτρέπει ο ισχύων νόμος έστω και πληρώνοντας απ'την τσέπη μας. (Ισχύει και για τους επαγκελματίες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
κ. Καίρατος

Πέτρες που κυκλοφορούν στον αέρα χωρίς προορισμό είναι οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα με βιβλία β΄κατηγορίας που ασφαλίζουν το προσωπικό τους μόνο με τα ελάχιστα ποσά των Συλλογικών Συμβάσεων και όχι τα πραγματικά.

Θεατρινισμός και η υποκρισία είναι η πράξη αυτού που βάζει την υπογραφή του κάτω από ψεύτικες βεβαιώσεις.

Ναι, η πλειοψηφία των επιχειρήσεων στην Ελλάδα (και με γ΄κατηγορίας) ακολουθεί αυτή τη πρακτική. Είπαμε, η εισφοροδιαφυγή είναι τόσο μεγάλη που ισοδυναμεί με ανασφάλιστη εργασία 800.000 Ελλήνων με μέσες αποδοχές. Το 1/5 περίπου του εργατικού δυναμικού.

Το παρδαλό κατσίκι γελάει, επειδή, ακόμα και με τους πολύ χαμηλούς συντελεστές φορολογίας των Νομικών Προσώπων, και οι επιχειρηματίες χάνουν από αυτή τη πρακτική.

Πώς αλλιώς είναι τα πράμματα κ. Καίρατος ; Καλώς καμωμένα;

Δεν νομίζω με αυτά που γράφεις κ. Λαντς να είσαι Λογιστής. Ακόμα και αν είσαι δεν πρέπει να έχεις σχέση με επιχειρήσεις που έχουν Β κατηγορίας βιβλία. Αποκλείεται να έχεις. Αν έχεις πέταξες πέτρα. Εγώ μόνον για Β κατηγορίας βιβλία έχω αναφερθεί. Από τότε που άρχισε το κυνηγητό στις μικρές επιχειρήσεις από το ΙΚΑ η ανεργία 10 πλασιιαστηκε. Σήμερα μου λέει ένας Ηλεκτρολόγος. Του πιτσιρικά από τη σχολή του ΟΑΕΔ η σύμβαση που έχομε για ένα χρόνο τελειώνει, οπότε θα πρέπει να του πληρώνουμε όλα τα ένσημα. Λέω, ναι. Εγώ δεν μπορώ να πληρώνω αυτά τα ποσά, γιαυτό τον σταματάμε. Να η ανεργία. Να η ανικανότητα του εργοδότη να πληρώσει. Το παράδειγμα μου αληθινό και σημερινό. Αυτό όμως συμβαίνει σε όλες τις μικρές επιχειρήσεις. Πριν 7 χρόνια είχα 70 μισθολόγια επιχειρήσεων. Τώρα μόνο 6-9. Τα 3 εποχιακά. Δεν μου έφυγε καμιά από αυτές τις επιχειρήσεις. Δεν έχουν όμως προσωπικό γιατί δεν μπορούν. Γιαυτό οι θεατρινισμοί και οι εξυπνάδες πρέπει να σταματήσουν, τουλάχιστον από αυτούς που γνωρίζουν την αγορά. Αν και νομίζω ότι όποιος ξέρει την αγορά, εδώ δεν μιλάει, αλλά παραμένει σκεφτικός και αμήχανος , αφού γνωρίζει και του εργαζόμενου το δίκιο αλλά και του εργοδότη. Και οι δυο πλευρές είναι για κλάματα. Εναντίον της πολιτικής των εκάστοτε κυβερνήσεων πρέπει να στραφούμε, και όχι να κουνάμε την ουρά μας και να κομποριμονουμε ψεύτικα. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια , μόνο το ΙΚΑ από αυτά που διαβάζω εδώ ξέρει τι του γίνεται. Σου λέει, άσε να πάρω αυτά τα λίγα με ωραίο τρόπο, παρά να τα χάσω όλα και να τιναχτώ στον αέρα. Και δεν θα τιναχτεί μόνο το ΙΚΑ αλλά και όλοι οι εργαζόμενοι που δεν θα έχουν ψωμί να φάνε. Δεν ανοίγω κουβέντα για τις μεγάλες επιχειρήσεις. Εκεί μπορεί φορολογικά να συμφέρει , αλλά πρακτικά ορισμένες επιχειρήσεις δεν μπορούν ούτε τα μισά από τα χαμηλότερα να πληρώσουν. Μα είσαστε λογιστές επιτέλους ορισμένοι που γράφετε εδώ ή μας δουλεύετε; Το παίζετε δικαστικοί; τότε γράφτε τα σε άλλο φόρουμ και σίγουρα δεν θα είναι θεατρινισμός. Α! ναι . Χτες είχα πάει στο μονομελές για μάρτυρας. Βλέπω μια κατάσταση με 186 ονόματα για την 28/6/2005. Ρωτώ ένα δικηγόρο . Τα 160 ονόματα που κατηγορούνται για παράβαση κάποιου νόμου, τι είναι. Για μη πληρωμή στο ΙΚΑ μου λέει. Έχει να πει κανείς τίποτε; λογιστής η εργοδότης. Βάλτε εισφορές , για να μην τις εισπράξει ποτέ το ικα. Νομίζετε ότι το 80% περίπου των επιχειρηματιών ( των μικρών) έχει κάτι να τους πάρει το ΙΚΑ. Αμ δε. Το κορμάκι τους μόνο έχουν , και αυτό στους πιο πολλούς , σακάτικο είναι και πεινασμένο. Κανένας δεν λέει ότι όλα γίνονται καλά. Εκεί μας κατάντησαν όμως.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανείς δεν είπε ότι είναι καλά τα πράγματα, ειδικά τελευταία. Ομως καλός λογιστής είναι αυτός που από την αρχή ξεκαθαρίζει στον πελάτη του ότι η έναρξη μιας επιχείρησης συνοδεύεται από υποχρεώσεις. Λέω πάντα από την πρώτη στιγμή στον επίδοξο πελάτη μου την πικρή αλήθεια. Μιά ατομική επιχείρηση δεν είναι ατομική. Εχει "συνεταίρους": 1. Το κράτος 2.Το Δήμο κατά περίπτωση 3.Το ΤΕΒΕ, 4.Το ΙΚΑ,

5.Το επικουρικό ταμείο πιθανόν.....

Και, τώρα πια, με την φορολογία να γίνεται βάσει εσόδων-εξόδων τι θα πεί μικρή και μεγάλη επιχείρηση; Θα πεί μόνο επιχείρηση που δεν εμφανίζει όλα τα έσοδα και άρα δεν συμφέρει να εμφανίζει κι όλα τα έξοδα. Αλλά ποιά είναι η επιδίωξη ενός λογιστή; Να έχει έναν "άρρωστο" πελάτη για όσο κρατήσει ή να βοηθήσει έναν πολίτη να φτιάξει μια υγιή επιχείρηση και να ξέρει κάθε στιγμή πού βρίσκεται;

Αν είμαστε λογιστές; 22 χρόνια. Αλλά δεν αρκέστηκα ποτέ στην απλή καταχώρηση κι όσα πάνε κι όσα έρθουν. Και δεν κάνω ότι δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος αλλάζει αμάξι κάθε χρόνο και μου παραπονιέται. Τ΄ ακούει. Κι αν δεν διορθώνεται έχει τουλάχιστον επίγνωση ότι είναι αδιόρθωτος...

Αγαπητέ Καιράτε πιστεύω ότι είσαι ένας πολύ ευαίσθητος και με χιούμορ άνθρωπος.

Γι' αυτό ας φωνάζεις. Κατά βάθος όμως ο LANDS δεν έχει άδικο και το ξέρεις.

Καληνύχτα.MAD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...