Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ Ο.Ε.


επισκέπτη Επισκέπτης-mathios-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-mathios-

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΓΙΑ Ο.Ε.? ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη ΤΣΟΓΛΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΓΙΑ Ο.Ε.? ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΟΛΙΚΑ

1% ΦΣΚ

0,5% ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ

ΣΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟ ΖΗΤΑΝΕ

1% ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

ΚΑΙ 3,6% ΕΠΊ ΤΟΥ 1% ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

(ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΛΑΓΗ ΑΠΌ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

TA KATAΣΤΑΤΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΣΥΝΤΑΣΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΛΑΘΗ ΕΧΩ ΒΡΕΙ Ή ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ. Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TA KATAΣΤΑΤΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΣΥΝΤΑΣΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΛΑΘΗ ΕΧΩ ΒΡΕΙ Ή ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,  ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ. Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ...

Οσοι διαβασαν καταστατικα συνταγμενα απο (καποιους) δικηγορους ξερουν .....

Πιστη αντιγραφη ενος και μοναδικου αρχειου με διορθωση ονοματων-διευθυνσεων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TA KATAΣΤΑΤΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΣΥΝΤΑΣΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΛΑΘΗ ΕΧΩ ΒΡΕΙ Ή ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,  ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ. Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ...

NA ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ

ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ

ΚΑΡΟΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην πουμε για τα συμβολαια  .Εκει γινεται ο χαμος . Λαθος στο λαθος .

Να μην πούμε καλύτερα για τα συμβόλαια, αλλά ούτε και για τον έλεγχο τίτλων που κάνουν. Έχουν κάψει πολύ κόσμο!!!

Λίγος περισσότερος επαγγελματισμός δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Σίγουρα όλοι κάνουμε λάθη, αλλά μερικές αβλεψίες είναι ασυγχώρητες και στοιχίζουν ακριβά στην τσέπη και ακόμα ακριβότερα στην ψυχική ηρεμία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NA ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ

ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ

ΚΑΡΟΛΟΣ

Υπάρχει και άλλος Καρολος στο φορουμ???? Δεν το γνώριζα...Εγω βέβαια είμαι KAROLOS ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TA KATAΣΤΑΤΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΣΥΝΤΑΣΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΛΑΘΗ ΕΧΩ ΒΡΕΙ Ή ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,  ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ. Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ...

καμια αντιρηση αλλά απο την άλλη και τα φορολογικά δηλώσεις κλπ τα κάνουν οι λογιστές και όχι οι δικηγόροι κατάλαβες ????

μόλις προχθές μου έφεραν καταστατικό απο δικηγόρο που είχε αλλάξει μόνο τα ονόματα στην πρώτη σελίδα και στις υπόλοιπες γινόταν της πόπης άλλα αντ άλλων όταν τα έδειξα στον πελάτη τα πήρε στο κρανίο γιατί το είχε ακριβοπληρώσει κιόλας και πήγε πύραυλος στον δικηγόρο και του τα είπε έξω παο τα δόντια αφου τον κοιτούσε γιά λίγο σαν χαζός (ο δικηγόρος) κατόπιν πήρε στροφές και άρχισε να βρίζει την γραμματέα επείδή ταχατις αυτή έφταιγε ...... ξεχνώντας οτι την προηγούμενη μέρα πρίν πανελονιάσει τα ευρώπουλα έλεγε ότι του έφαγε πάρα πολλές ώρες να το ετοιμάσει μόνος του γιατί έτσι κάνει πάντα ..........

Αυτά τα ολίγα γιατί πέρασε και η ώρα.

Ιστορίες με καταστατικά, δηλώσεις, κλπ που συντάσουν οι δικηγόροι άλλο τίποτε.

Εγώ πάντως σταμάτισα να φτειάχνω καταστατκά και τροποποιήσεις καταστατικώνκαι τους στέλνω όλους στους δικηγόρους τους, έτσι κοιμάμαι ήσυχος και γελάω και απο πάνω !!! .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και άλλος Καρολος στο φορουμ????  Δεν το γνώριζα...Εγω βέβαια είμαι KAROLOS ....

καποιοσ προσπαθει να μπερδεψει τα νερά, μαλλον ο συνήθης υποπτος :D ο grzokas :D:D:angry: το έκανε !!!!! :D

αν οχι τοτε θα υπαρχει και άλλος μην στενοχωριέσαι συνβαίνουν και αυτά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TA KATAΣΤΑΤΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΣΥΝΤΑΣΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΛΑΘΗ ΕΧΩ ΒΡΕΙ Ή ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,  ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?

ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ Ή ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ. Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ...

Μήπως φίλε Δικηγόρε συμβαίνει το αντίθετο; Σου έχει πει κανένας , αν υπάρχει ένα σωστό καταστατικό μέσα σε αυτά που έχουν συντάξει Δικηγόροι; 35 χρόνια τουλάχιστον , εγώ δεν έχω βρει κανένα. Η εμπορική και γη φορολογική πλευρά του καταστατικού, από τους Δικηγόρους είναι άγνωστη. Ε τουλάχιστον σε θέματα καταστατικών , εσείς οι Δικηγόροι δεν πρέπει να μιλάτε. Δεν υπάρχει καταστατικό στο οποίο να μην έχω κάνει τροποποίηση. Φτιάξετε το καταστατικό και προχωρήστε μέχρι και την θεώρηση βιβλίων. Τότε θα μάθετε ότι δεν είναι δουλειά σας αυτό το θέμα. Δουλεύετε τον κόσμο σε αλλά θέματα, μην τον δουλεύετε και σε αυτό. Κοίτα που δεν κατηγορείς του Λογιστές. Απίθανη η μεγαλοψυχία σου. Πρέπει να είσαι κανένα πιτσιρίκι για να νομίζεις αυτά που λες.

Καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φίλε Δικηγόρε συμβαίνει το αντίθετο; Σου έχει πει κανένας , αν υπάρχει ένα σωστό καταστατικό μέσα σε αυτά που έχουν συντάξει Δικηγόροι; 35 χρόνια τουλάχιστον , εγώ δεν έχω βρει κανένα. Η εμπορική και γη φορολογική πλευρά του καταστατικού, από τους Δικηγόρους είναι άγνωστη. Ε τουλάχιστον σε θέματα καταστατικών , εσείς οι Δικηγόροι δεν πρέπει να μιλάτε. Δεν υπάρχει καταστατικό στο οποίο να μην έχω κάνει τροποποίηση. Φτιάξετε το καταστατικό και προχωρήστε μέχρι και την θεώρηση βιβλίων. Τότε θα μάθετε ότι δεν είναι δουλειά σας αυτό το θέμα. Δουλεύετε τον κόσμο σε αλλά θέματα, μην τον δουλεύετε και σε αυτό. Κοίτα που δεν κατηγορείς του Λογιστές. Απίθανη η μεγαλοψυχία σου. Πρέπει να είσαι κανένα πιτσιρίκι για να νομίζεις αυτά που λες.

Καιρατος

Συγνώμη ρε παιδία, αλλά εγώ νόμιζα ότι δεν του είχε απαντήσει κανένας. Έτσι μετά που τα έγραψα , διάβασα ότι και εσείς λέτε τα ιδία. Αλήθεια εκεί πιο πάνω έχει ένα υπόδειγμα λέει καταστατικού από Δικηγόρο; Δέστε το και οι παλαιότεροι θα καταλάβετε ότι όχι μόνο είναι άχρηστο αλλά και γραμμένο λίγο πριν την Μικρασιατική καταστροφή, όταν δεν είχαν έλθει από τη Μικρά Ασία οι <<πρόσφυγες>>.

καίρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κάθε επαγγελματικό χώρο εγω θα πω το εξής . Λάθη στη σύνταξη ενός καταστατικού γίνονται και απο τις δύο πλευρές , και απο τους δικηγόρους αλλά και απο τους λογιστές. Δε πιστεύω πως όλοι οι δικηγόροι συντάσουν λανθασμένα ενα καταστατικό , αλλά ούτε και ολοι οι λογιστές . Εχει να κάνει με το επίπεδο γνωσεων , την εμπειρια , την προσοχή που δίνει στη σύνταξη ο κάθε επαγγελματίας που αναλαμβάνει να φέρει εις περας την εργασία αυτη που του έχουν αναθέσει . Δε χρειάζεται νομίζω να βάζουμε στο ίδιο "τσουβάλι" όλους . Λάθη γίνονται εκατέρωθεν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός Λογιστής συντάσσει το καταστατικό και το δίνει στον Δικηγόρο για έλεγχο. Το δίνουν στους ενδιαφερόμενους, και πριν το υπογράψουν βάζουν τον Συμβολαιογράφο να το διαβάσει ΟΛΟ δυνατά και καθαρά.

Ένα έγγραφο με πάνω από 30 σελίδες, όσο και να το έχεις από τυποποιημένο καλούπι, κάπου θα μπει το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...