Jump to content
  • 0

ΟΓΑ & ΙΚΑ

Guest ΚΟΡΔΩΣΗ

Question

Guest ΚΟΡΔΩΣΗ

ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΗΔΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΩΣ ΑΓΡΟΤΗΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ;

ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΗ, ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ; ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ;

Recommended Posts

• 0
 εναρξη οικοδομικες εργασιες ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ 

επιδοτηση που παιρνει απο τον ΟΓΑ???

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17462 

Στον O.A.E.E. όλοι οι νέοι ελεύθεροι επαγγελματίες - Ολόκληρη η τελική ρύθμιση
  • 0

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.

Ναι στη βιασυνη δεν το εγραψα καλα,εννοω επιδοτηση για τα 10 στρεμματα ελιες που εχει ας πουμε.

Οποτε το θεμα της ασφαλισης ξεκαθαριζει.

• 0

θα συνεχισει να παιρνει την επιδοτηση αν ο τζιρος απο τις οικοδομικες εργασιες

Δεν έχει σχέση ο τζίρος με τα δικαιώματα μέχρι 31/12/2014, αρκεί να  κάνει αίτηση για την ενεργοποίηση των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης (δήλωση ΟΣΔΕ).

Με την νέα ΚΑΠ δεν ξέρω. http://www.thessalikigi.gr/enot-news/6248--2014-2020-2013-

• 0

Κάνω εδώ ανάρτηση μια και αφορά τον ΟΓΑ και τις παράλληλες εισφορές.

Κάτοικος των ΗΠΑ χρόνια πληρώνει εκεί κανονικά εισφορές για σύνταξη και ασθένεια, όμως συνεχίζει να πληρώνει κανονικά και εισφορές εδώ στον ΟΓΑ. Το σκεπτικό του είναι μάλλον ότι αν επιστρέψω κάποια στιγμή εδώ να έχω χρόνια ασφάλισης για να πάρω σύνταξη κλπ. και γενικά δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει τις εισφορές.

Φαντάζομαι ότι κανονικά αν το ήξεραν στον ΟΓΑ θα τον είχαν διαγράψει. Υπάρχει περίπτωση όταν έρθει ο καιρός της σύνταξης να παίρνει σύνταξη και από τον ΟΓΑ και από το ταμείο στην Αμερική ή θα τον βάλουν από τον ΟΓΑ να επιλέξει;

• 0

γυναικα ιδιοκτητη φουρνου με ασφαλιση στον ογα θελει να εργασθει και στον φουρνο και να ασφαλιστει και στο ικα αφου ειναι υποχρεωτικο.μπορειται να μου πειτε μεχρι ποσες μερες ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση στο ικα τον χρονο για να μην υπαρχει προβλημα με τον ογα στην συνεχεια?απο οτι εχω διαβασει για συζηγους η απασχοληση πρεπει να ειναι 8ωρο.ισχυει?απαλλαγη πρεπει να παρουμε απο το ικα?

• 0

Καλησπέρα,

ασφαλισμένος στο ΙΚΑ (συνταξιούχος άνω των 55) επιθυμεί να κάνει έναρξη δραστηριότητας (ίσως και με ατομική) με αντικείμενο  την παραγωγή και εμπορία κρασιού. Ο άνθρωπος μέχρι σήμερα  έκανε το αντικείμενο από μεράκι και χόμπυ. Λόγω του γεγονότος ότι μεγάλωσε λίγο - λίγο η παραγωγή του θέλει πλέον να το κάνει και επίσημα.

Εάν κάνει έναρξη θα πρέπει να ασφαλιστεί και στον ΟΑΕΕ (Με τις διατάξεις που αφορούν την απασχόληση των συνταξιούχων)?

Δεδομένου ότι μέρος του αντικειμένου του αφορά αγροτική παραγωγή (αμπέλι) τι γίνεται με τον ΟΓΑ? (ΟΙ ΚΑΔ που θα χρησιμοποιηθούν είναι  για καλλιέργεια σταφυλιών, παραγωγή κρασιού και εμπορία).

• 0

Καλησπέρα, να ρωτήσω... μισθωτός που του έγινε πρόσληψη 9/2013 και ήταν κύρια ασφαλισμένος στο ΟΓΑ, πήγε βεβαίωση απο τον ΟΓΑ στο ΙΚΑ και του έβγαλαν απόφαση με τι πακέτο κάλυψης πρέπει να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Σήμερα πρόσεξα στο χαρτί της απόφασης του ΙΚΑ ότι ανέγραφε διάστημα που αφορούσαν οι μειωμένες εισφορές μεχρι 12/2013 κ ότι ο εργαζόμενος έπρεπε να υποβάλλει εκ νέου αίτηση στη λήξη του διαστήματος. Πράγμα το οποίο δεν έχει γίνει. Εγώ του υπολογίζω τις εισφορές με τους μειωμένους συντελεστές εισφορών. Τι άνω τώρα??? Καμμία άποψη???

• 0

Καλησπέρα, να ρωτήσω... μισθωτός που του έγινε πρόσληψη 9/2013 και ήταν κύρια ασφαλισμένος στο ΟΓΑ, πήγε βεβαίωση απο τον ΟΓΑ στο ΙΚΑ και του έβγαλαν απόφαση με τι πακέτο κάλυψης πρέπει να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Σήμερα πρόσεξα στο χαρτί της απόφασης του ΙΚΑ ότι ανέγραφε διάστημα που αφορούσαν οι μειωμένες εισφορές μεχρι 12/2013 κ ότι ο εργαζόμενος έπρεπε να υποβάλλει εκ νέου αίτηση στη λήξη του διαστήματος. Πράγμα το οποίο δεν έχει γίνει. Εγώ του υπολογίζω τις εισφορές με τους μειωμένους συντελεστές εισφορών. Τι άνω τώρα??? Καμμία άποψη???

Πολύ απλά θα βγάλει διαφορές το ΙΚΑ σε έλεγχο μεταξύ των μειωμένων συντελεστών και του κανονικού. Βέβαια μπορείτε να να κάνετε τροποποίηση της ασφαλιστικής ιστορίας τώρα και να πληρώσετε την διαφορά ή να το αφήσετε έτσι και να ελπίζετε οτι δεν θα γίνει κάποιος έλεγχος μέσα στην δεκαετία.

• 0

Πολύ απλά θα βγάλει διαφορές το ΙΚΑ σε έλεγχο μεταξύ των μειωμένων συντελεστών και του κανονικού. Βέβαια μπορείτε να να κάνετε τροποποίηση της ασφαλιστικής ιστορίας τώρα και να πληρώσετε την διαφορά ή να το αφήσετε έτσι και να ελπίζετε οτι δεν θα γίνει κάποιος έλεγχος μέσα στην δεκαετία.

Αν ζητήσω από τον υπάλληλο να μου φέρει χαρτί από τον ΟΓΑ ότι είναι κύρια ασφαλισμένος εκεί κ σε μελλοντικό έλεγχο τα προσκομίσουμε στο ΙΚΑ????

• 0

Αν ζητήσω από τον υπάλληλο να μου φέρει χαρτί από τον ΟΓΑ ότι είναι κύρια ασφαλισμένος εκεί κ σε μελλοντικό έλεγχο τα προσκομίσουμε στο ΙΚΑ????

Δεν νομίζω να γλιτώσετε απο την στιγμή που το ΙΚΑ ζητάει ετησίως ανανέωση της απαλλαγής. Πιστεύω θα βγάλει διαφορές παρόλο που θα είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ την εν λόγω περίοδο.