Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΓΑ & ΙΚΑ


επισκέπτη ΚΟΡΔΩΣΗ

Ερώτηση

επισκέπτη ΚΟΡΔΩΣΗ

ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΗΔΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΩΣ ΑΓΡΟΤΗΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ;

ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΗ, ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ; ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ (ΑΣΦΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΟΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ) ΔΕΝ ΠΗΡΕ (ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ) ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΟΓΑ.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΑΠΛΟΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να συμβεί.

Από τον ΟΓΑ δεν παίρνει απαλλαγή, ούτε καν μείωση.

Στο ΙΚΑ υπάρχει κωδικός στις ειδικές περιπτώσεις ασφάλισης, με μειωμένο ασφάλιστρο.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα για περισσότερη ανάλυση, θα προσπαθήσω το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνεχίζω.

Υπάρχει η ειδική περίπτωση 35 που αφορά τους νέους ασφαλισμένους (δηλ. αυτούς που ασφαλίστηκαν μετά την 1/1/93) που είναι ασφαλισμένοι παράλληλα στον ΟΓΑ, με Πακέτο Κάλυψης το 973 και εισφορές ασφαλισμένου 3,83 και εργοδότη 7,08. (Σημ. τα τελευταία αφορούν Πωλητές, κωδ. ειδικότητας 341540).

Για να πετύχεις τη μείωση, αν είναι αυτή η περίπτωση σου, θα πρέπει να πάρεις βεβαίωση από τον ΟΓΑ για την ασφάλιση και να την προσκομίσεις στο ΙΚΑ.

Οπότε τους ρωτάς για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θέλει να κρατήσει οπωσδήποτε το βιβλιάριο ασθενείας του ΟΓΑ και έχει ένσημα πριν από το 1993 δεν μπορεί να το κάνει, υποχρεωτικά και στα δύο ταμεία. Σε περίπτωση τώρα, που έχει ένσημα πριν από το 93 μόνο από πρακτική άσκηση δεν υπολογίζονται. Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί με βεβαίωση ασφάλισης που θα πάρει από τον ΟΓΑ. Στο ΙΚΑ μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει ένσημα πριν από το 1993, και μία αίτηση εξαίρεσης που την συμπληρώνει στο ΙΚΑ. Τα πακέτα κάλυψης είναι από το 971 έως το 976 ανάλογα με την περίπτωση και αφορούν «Νέους ασφαλισμένους εξαιρούμενοι από τον κλάδο σύνταξης και ασθένειας σε είδος μετά από επιλογή τους, παραλλήλως ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπορεί να συμβεί.

Από τον ΟΓΑ δεν παίρνει απαλλαγή, ούτε καν μείωση.

Στο ΙΚΑ υπάρχει κωδικός στις ειδικές περιπτώσεις ασφάλισης, με μειωμένο ασφάλιστρο.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα για περισσότερη ανάλυση, θα προσπαθήσω το απόγευμα.

Eίμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ΜΕΤΑ το 93, έκανα έναρξη παράλληλα με την εργασία μου σε περιοχή 2000 κατοίκων κ ο ΟΑΕΕ με προώθησε να γραφτώ στον ΟΓΑ. Ο ΟΓΑ όμως θα μου δώσει απαλλαγή λόγω πλήρης ασφάλισης στο ΙΚΑ ή θα με ασφαλίσει και αυτό το ταμείο? τηλεφ μου είπαν ότι εφόσον έχω πάνω από 150 ένσημα ο Ογα δεν μπορεί να με ασφαλίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη matinazoe

<!--quoteo(post=62642:date=Jun 22 2005, 02:10 PM:name=hdjoe)--><div class='quotetop'>QUOTE(hdjoe @ Jun 22 2005, 02:10 PM) <a href="index.php?act=findpost&pid=62642"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->Μπορεί να συμβεί.

Από τον ΟΓΑ δεν παίρνει απαλλαγή, ούτε καν μείωση.

Στο ΙΚΑ υπάρχει κωδικός στις ειδικές περιπτώσεις ασφάλισης, με μειωμένο ασφάλιστρο.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα για περισσότερη ανάλυση, θα προσπαθήσω το απόγευμα.<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Eίμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ΜΕΤΑ το 93, έκανα έναρξη παράλληλα με την εργασία μου σε περιοχή 2000 κατοίκων κ ο ΟΑΕΕ με προώθησε να γραφτώ στον ΟΓΑ. Ο ΟΓΑ όμως θα μου δώσει απαλλαγή λόγω πλήρης ασφάλισης στο ΙΚΑ ή θα με ασφαλίσει και αυτό το ταμείο? τηλεφ μου είπαν ότι εφόσον έχω πάνω από 150 ένσημα ο Ογα δεν μπορεί να με ασφαλίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη matinazoe

Ο ΟΓΑ δεν μπορεί να ασφαλίσει άτομα τα οποία δεν ασκούν βιοπορισμό από την αγροτική οικονομία. Αυτό σημαίνει ότι ο ΟΓΑ δεν θα ασφαλίσει ατομα που είναι αυτοαπασχολούμενοι και ήδη ασφαλισμένοι σε άλλο ταμείο (όπως ΟΑΕΕ) εκτός και έχουν παρει από αυτά τα ταμεία απαλλαγή. Άτομα που είναι ήδη ασφαλισμένοι του ΟΓΑ μπορούν να ασφαλιστούν παράλληλα και στο ΙΚΑ και να απαλλαγούν από τις εισφορές του ΙΚΑ (πλην κάποιου μικρού ποσοστού) σύμφωνα με την εγκυκλιο 18/2001 του ΙΚΑ. Αν όμως αυτά τα άτομα έχουν περισσότερα από 150 ημερομίσθια το χρόνο τοτε ο ΟΓΑ (οταν βεβαια θα το παρει είδηση, και δυστυχώς κάποια στιγμή θα το πάρει π.χ. οταν ζητησει ο ασφαλισμενος συνταξη) θα του κανει διακοπή. Τοτε θα πρέπει να πληρωθουν εισφορές στο ΙΚΑ για να αναγνωρίσει ο ασφαλισμένος τον συγκεκριμένο χρόνο ωσ συνταξιμο.

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λίγο off topic η ερώτηση, ιδιοκτήτρια πρακτορείου προπο, Ολυμπιονίκης, που εργάζεται στην Πολεμική Αεροπορία και συνεπώς είναι ασφαλισμένη στο δημόσιο όταν πήγε στον κώδικα να θεωρήσει βιβλία της ζήτησαν εκτός από απαλλακτικό ΟΑΕΕ (το είχε) και απαλλακτικό από ΟΓΑ. Φυσικά προσκόμισε και βεβαίωση από την υπηρεσία της ότι έχει επιλέξει ως κύριο ασφαλιστικό φορέα το δημόσιο σύμφωνα με το Ν. 2084/1992 (επιλογής φορέα) αλλά δεν αρκεί. Ποια είναι η γνώμη σας επ' αυτού? Ορθά της ζήτησαν και απαλλαγή από ΟΓΑ? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΑΓΡΟΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΩΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΓΑ; (ΣΑΝ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΕΝΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΡΓΑ) .Η ΠΡΩΤΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993 ,ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΚΑΠΟΙΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΜΑΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 13% Η ΣΤΟ 23% ;

Η ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΠΟΙΟ ΧΟΝΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα...

Ατομική επιχ/ση έκανε εναρξη εργασιών 3/2008. Πήρε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και ασφαλιστηκε στον ΟΓΑ.

Ο ίδιος άνθρωπος έπιασε δουλειά ως μισθωτός τον 10/2008 και έτσι είχε και ένσημα από το ΙΚΑ.

Από το 2008 έως τώρα πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές και στα 2 (δεν είχε κάνει επιλογή ταμείου).

Τώρα έκανε επιλογή ταμείου(στον ΟΑΕΕ δήλωσε ότι θα έχει πια αντί για ΟΓΑ,μόνο ΙΚΑ).

Άρα τώρα θέλει να διαγραφεί από τον ΟΓΑ και να παραμείνει μόνο στο ΙΚΑ.

Ξέρετε τι χαρτιά ζητάνε από τον ΟΓΑ για να γίνει η διαγραφή από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μιχαέλα

Καλημέρα...

Ατομική επιχ/ση έκανε εναρξη εργασιών 3/2008. Πήρε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και ασφαλιστηκε στον ΟΓΑ.

Ο ίδιος άνθρωπος έπιασε δουλειά ως μισθωτός τον 10/2008 και έτσι είχε και ένσημα από το ΙΚΑ.

Από το 2008 έως τώρα πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές και στα 2 (δεν είχε κάνει επιλογή ταμείου).

Τώρα έκανε επιλογή ταμείου(στον ΟΑΕΕ δήλωσε ότι θα έχει πια αντί για ΟΓΑ,μόνο ΙΚΑ).

Άρα τώρα θέλει να διαγραφεί από τον ΟΓΑ και να παραμείνει μόνο στο ΙΚΑ.

Ξέρετε τι χαρτιά ζητάνε από τον ΟΓΑ για να γίνει η διαγραφή από εκεί?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ....

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι αν έχει 150 ένσημα το χρόνο για τα 2 τελευταία χρόνια στο ΙΚΑ ότι μπορεί να διαγραφεί από το ΟΓΑ. Το λέω με επιφύλαξη.....

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος παρακαλώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα...

Νέος ασφαλισμένος(μετά την 1/1/1993) έχει ΟΓΑ λόγω ατομικής επιχείρησης και ΙΚΑ επειδή είναι μισθωτός.

Δούλεψε από 15/1/11 έως 15/7/11 ως μισθωτός,δηλαδή έχει 150 ένσημα μέσα στο 2011.

Μπορεί τώρα να κάνει επιλογή ταμείου και να έχει μόνο ΙΚΑ

ή έπρεπε τότε που ξεκίνησε την εργασία ως μισθωτός δηλ.τον Ιανουάριο και εντός 6μήνου να είχε κάνει την επιλογή ταμείου?

Σύμφωνα με τον ν.2084/1992 μπορεί να κάνει επιλογή ταμείου εντός 6μήνου.

Στο νόμο αυτό όμως εξηγεί μόνο για ΤΕΒΕ και ΙΚΑ και δεν λέει τι γίνεται σε περίπτωση ΟΓΑ-ΙΚΑ.

Επίσης σο άρθρο 43 αναφέρει ότι εξαιρείται ο ΟΓΑ,χωρίς να λέει τι γίνεται όμως με τον ΟΓΑ!

Ας μου απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΓΑ δεν μπορεί να ασφαλίσει άτομα τα οποία δεν ασκούν βιοπορισμό από την αγροτική οικονομία. Αυτό σημαίνει ότι ο ΟΓΑ δεν θα ασφαλίσει ατομα που είναι αυτοαπασχολούμενοι και ήδη ασφαλισμένοι σε άλλο ταμείο (όπως ΟΑΕΕ) εκτός και έχουν παρει από αυτά τα ταμεία απαλλαγή. Άτομα που είναι ήδη ασφαλισμένοι του ΟΓΑ μπορούν να ασφαλιστούν παράλληλα και στο ΙΚΑ και να απαλλαγούν από τις εισφορές του ΙΚΑ (πλην κάποιου μικρού ποσοστού) σύμφωνα με την εγκυκλιο 18/2001 του ΙΚΑ. Αν όμως αυτά τα άτομα έχουν περισσότερα από 150 ημερομίσθια το χρόνο τοτε ο ΟΓΑ (οταν βεβαια θα το παρει είδηση, και δυστυχώς κάποια στιγμή θα το πάρει π.χ. οταν ζητησει ο ασφαλισμενος συνταξη) θα του κανει διακοπή. Τοτε θα πρέπει να πληρωθουν εισφορές στο ΙΚΑ για να αναγνωρίσει ο ασφαλισμένος τον συγκεκριμένο χρόνο ωσ συνταξιμο.

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΓΑ

Σας είναι εύκολο να μου πείτε σε ποιο νόμο βασίζεται το κείμενο που έχω με κόκκινο? με ενδιαφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΜΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ.. Η ΜΗΤΕΡΑ.. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΓΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.. ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ... ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΝΑΗΛΙΚΑ.. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Ερωτηση. καποιοσ που εινια ασφαλισμενοσ στο ικα επι 8 χρονια και τα υπολοιπα 30 στο ογα κανονικα με εισφορεσ στην μεγαλη κατηγορια και τα τελευταια 5 χρονια δεν μπορει να πληρωσει τισ εισφορες ενω δηλωνε κανονικα γεωργικο εισοδημα μπορει να θεμελιωσει δικαιωμα για συνταξη χωρισ να πληρωσει τισ εισφορεσ του (γυρω στα 15 000 ευρω). Η ηλικια του ειναι σημερα 67.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη NEOS LOGISTIS

Καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση:

Μισθωτός που εργάζεται με σύμβαση σε εργοστάσιο έχει 10 στρέμματα κηπευτικά.

Φέτος αποφάσισε να τα καλλιεργήσει. Θέλει να κάνει έναρξη ως αγρότης παραγωγός και παράλληλα έμπορος σε λαϊκές αγορές.

Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχει έσοδα από τις αγροτικές εργασίες, κι έτσι δεν μπορεί να γραφτεί στον ΟΓΑ(αφού ακόμα δουλεύει ως μισθωτός). Πως θα μπορέσει αυτός ο άνθρωπος να πουλήσει την παραγωγή του?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

θα ηθελα μια βοηθεια,

Συγκεκριμενα γνωστη μου ξενοδοχουπαλληλος,η οποια δουλευει σε ξενοδοχεια τα τελευταια 6-7 χρονια με ρωτησε για κατι χρηματα,τα οποια γινεται να παρει πισω,οσον αφορα εξοδα γιατρων κ σχετικα.

Ισχυει κατι τετοιο?

προκειται για επιδομα ή σχετιζεται με κρατησεις στους μισθους.

Τα δικαιολογητικα θα γινουν στο ΙΚΑ?

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

γεια σας.εγω εχω μια απορια.θα με πειτε ασχετη.γινετε να ειμαι ασφαλισμενη στο τεβε και να πιασω δουλεια και να μου κολλανε ικα?

και.την ιδια ερωτηση εχω και για το ογα.γινετε να εχω και ογα και ικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εννοειται οτι αν πιασεις δουλεια πρεπει να σου κολλανε ικα αλλιως θα ειναι μαυρη η εργασια...150 ενσημα πρεπει να σου κολλανε ετησιως...κοιτα και τι σε συμφερει μηπως μπορεις και να παρεις απαλλαγη απο οαεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας ειμαι νεος αγροτης αλλα βρηκα μια δουλεια και πρεπει να μου κολησουν ενσημα ..

Μηπως ξερει καποιος αν μπορω να το κανω αυτο ? Κια αν ναι μεχρι ποσα τον χρονο ??

(εχω ασφαλεια ογα) και η δουλεια αυτη θα ειναι μονο για 2 μηνες ... ευχαρηστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΟΓΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΧΡΕΑΖΕΤΑΙ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

oxi

υπό τη ρητή όμως προϋπόθεση ότι το κύριο επάγγελμά τους από το οποίο και αντλούν το βιοπορισμό τους είναι το αγροτικό

http://www.oga.gr/index.php#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε ολους.Θα προσπαθησω να ειμαι σαφης προς τους συναδαλεφους σε ενα θεμα που δεν το γνωριζω καθολου.

Ασφαλισμενος στον ΟΓΑ θελει να κανει εναρξη οικοδομικες εργασιες.Η επιδοτηση που παιρνει απο τον ΟΓΑ ειναι 1700,00€.

Κανοντας εναρξη καταρχην θα συνεχισει να παιρνει την επιδοτηση αν ο τζιρος απο τις οικοδομικες εργασιες ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τα τιμολογια αγροτικων προιοντων που εχει;

Και 2ον υποθετω οτι για να παρει απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ θα πρεπει με καποιο τροπο να εχει εστω ελαχιστη ασφαλιση στο ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...