Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Γίνεται φοιτητής επί πτυχίω να γραφτεί στον ΟΑΕΔ μόνο για να έχει την κάρτα ανεργίας; Θέλει να πάει σε μία εργασία που ζητούν κάρτα ανεργίας οπωσδήποτε και δε θέλει μέχρι να ορκιστεί να παραμένει άνεργος. Θα υπάρχει κόλλημα με τον ΟΑΕΔ. Πρέπει να πει ότι είναι φοιτητής; Σε περίπτωση απόκρυψης θα υπάρχει κάποιο κόλλημα με τη σχολή και το πτυχίο ; 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα κι απο μενα.

Ειμαι φοιτητης και πηρα κανονικα το επιδομα ανεργίας γιατι είχα 2 χρόνια δουλειά.Αλλά μου δώσανε και κάρτα ανεργίας.Τελευταίο εκπαιδευτικό επίπεδο λύκειο τους ειπα οταν με ρωτήσανε.

Εμαθα για ενα σεμιναριο για πληροφορική.Και οταν πηγα στο κεκ να δωσω τα χαρτια,η υπαλληλος με κοιταξε πππαρα πολυ περιεργα και με ρωτησε πως και δε μπηκα σε πανεπιστημιο ,με τοσο υψηλο βαθμο απολυτηριου.Εκανα την παπια

 

Λιγο φοβήθηκα....μπορούν να με βρουν ;Κι αν βρουν οτι ειμαι φοιτητης ,παιζει να μου ζητήσουν το επίδομα πισω;Η μόνο την κάρτα ανεργίας;

 

Δωστε μου τα φωτα σας.Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κατι αλλο:Αν τυχον με παρουν σ αυτο το σεμιναριο,ειναι νομιμο να παω επειδη παροτι εχω καρτα ανεργίας,είναι φοιτητής;

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα κι απο μενα.

Ειμαι φοιτητης και πηρα κανονικα το επιδομα ανεργίας γιατι είχα 2 χρόνια δουλειά.Αλλά μου δώσανε και κάρτα ανεργίας.Τελευταίο εκπαιδευτικό επίπεδο λύκειο τους ειπα οταν με ρωτήσανε.

Εμαθα για ενα σεμιναριο για πληροφορική.Και οταν πηγα στο κεκ να δωσω τα χαρτια,η υπαλληλος με κοιταξε πππαρα πολυ περιεργα και με ρωτησε πως και δε μπηκα σε πανεπιστημιο ,με τοσο υψηλο βαθμο απολυτηριου.Εκανα την παπια

 

Λιγο φοβήθηκα....μπορούν να με βρουν ;Κι αν βρουν οτι ειμαι φοιτητης ,παιζει να μου ζητήσουν το επίδομα πισω;Η μόνο την κάρτα ανεργίας;

 

Δωστε μου τα φωτα σας.Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Δεν εχεις κανενα προβλημα οταν πληρεις τις προυποθεσεις για επιδοτηση ανεργειας ,και καρτα βγαζεις και ταμειο παιρνεις ας εισαι και φοιτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Γίνεται φοιτητής επί πτυχίω να γραφτεί στον ΟΑΕΔ μόνο για να έχει την κάρτα ανεργίας; Θέλει να πάει σε μία εργασία που ζητούν κάρτα ανεργίας οπωσδήποτε και δε θέλει μέχρι να ορκιστεί να παραμένει άνεργος. Θα υπάρχει κόλλημα με τον ΟΑΕΔ. Πρέπει να πει ότι είναι φοιτητής; Σε περίπτωση απόκρυψης θα υπάρχει κάποιο κόλλημα με τη σχολή και το πτυχίο ; 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

 Πηγαινε...και πεσε οτι εισαι αποφοιτος Λυκειου,μην πεις οτι...εισαι φοιτητης.διοτι νομικα οταν εισαι ανεργος και εχεις καρτα ανεργειας ανηκεις στο εργατικο δυναμικο της χωρας και  εισαι στην διαθεση του ΟΑΕΔ,οποττε ..και αν...βρεθει εργασια να πας :P  και βασει κανονισμου της ΕΟΚ οι φοιτητες δεν ανηκουν στο εργατικο δυναμικο της χωρας και δεν θεωρουνται ανεργοι.

εσυ πηγαινε και βλεπουμε ...τωρα αν εχει κυρωσεις και τι δεν τις ξερω,διοτι δεν εχει τυχει να ακουσω  για καποιον να ειχε..στην σχολη δεν βλεπω καποιο προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα (fazexa) Μέτοχος Σε ΑΕ και ΕΠΕ ήταν γιατρός , είχε ΤΣΑΥ με απαλλαγή από ΤΕΒΕ, απολύθηκε από το νοσοκομείο και τώρα είναι σε ταμείο . Θα πρέπει να καταβάλει  Ως μέτοχος εισφορές στο ΤΕΒΕ δικαιούται ταμείο ή όχι . τώρα παίρνει αν δεν δικαιούται θα τον βρούνε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παύλος

Επαιρνα επιδομα ανεργιας μεχρι τις 1/2/2013. Εξακολουθω να ειμαι ανεργος. Διαβασα οτι δικαιουμαι Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας.Η αιτηση πρεπει να γινει μεταξυ 1-3-2013 και 1-5-2013; Το βοηθημα ειναι εφαπαξ; Ποσες μερες μετα την αιτηση πιστωνεται στο λογαριασμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα κι απο μενα.

Ειμαι φοιτητης και πηρα κανονικα το επιδομα ανεργίας γιατι είχα 2 χρόνια δουλειά.Αλλά μου δώσανε και κάρτα ανεργίας.Τελευταίο εκπαιδευτικό επίπεδο λύκειο τους ειπα οταν με ρωτήσανε.

Εμαθα για ενα σεμιναριο για πληροφορική.Και οταν πηγα στο κεκ να δωσω τα χαρτια,η υπαλληλος με κοιταξε πππαρα πολυ περιεργα και με ρωτησε πως και δε μπηκα σε πανεπιστημιο ,με τοσο υψηλο βαθμο απολυτηριου.Εκανα την παπια

 

Λιγο φοβήθηκα....μπορούν να με βρουν ;Κι αν βρουν οτι ειμαι φοιτητης ,παιζει να μου ζητήσουν το επίδομα πισω;Η μόνο την κάρτα ανεργίας;

 

Δωστε μου τα φωτα σας.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Εχουμε ξαναπει  για αυτο.. το επιδομα αφου πληρουσες τις προυποθεσεις, το πηρες νομιμα δεν γινεται να στο ζητησουν πισω...οσο για την καρτα μπορει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαιρνα επιδομα ανεργιας μεχρι τις 1/2/2013. Εξακολουθω να ειμαι ανεργος. Διαβασα οτι δικαιουμαι Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας.Η αιτηση πρεπει να γινει μεταξυ 1-3-2013 και 1-5-2013; Το βοηθημα ειναι εφαπαξ; Ποσες μερες μετα την αιτηση πιστωνεται στο λογαριασμο;

 

Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ       

Ειδικό βοήθημα δικαιούνται οι ασφαλισμένοι που παραμένουν άνεργοι κατά την ημερομηνία καταβολής του βοηθήματος, εφόσον παρέμειναν άνεργοι επί ένα μήνα μετά την λήξη της τακτικής επιδότησης ανεργίας και δεν υπάγονται στις κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 (οικοδόμοι , λατόμοι, ασβεστοποιοί, μουσικοί, τραγουδιστές κλπ).

Το ειδικό βοήθημα καταβάλλεται με απόφαση του Δ/ντη της αρμόδιας Υπηρεσίας παροχών του ΟΑΕΔ ύστερα από αίτηση του ενδιαφερόμενου, η οποία  υποβάλλεται στην Υπηρεσία Παροχών του τόπου κατοικίας του, μέσα σε δύο μήνες από την λήξη του συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος ΟΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ  ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ 2/3-2/5

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2013 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.977,99 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ

Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς 13 ημερήσια επιδόματα ανεργίας.=340,34 ευρω

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ   

1) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .

2) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ.

3) ΙΒΑΝ λογ/σμού ΕΤΕ στον οποίο ο ενδιαφερόμενος πρέπει να εμφανίζεται ως πρώτος δικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα (fazexa) Μέτοχος Σε ΑΕ και ΕΠΕ ήταν γιατρός , είχε ΤΣΑΥ με απαλλαγή από ΤΕΒΕ, απολύθηκε από το νοσοκομείο και τώρα είναι σε ταμείο . Θα πρέπει να καταβάλει  Ως μέτοχος εισφορές στο ΤΕΒΕ δικαιούται ταμείο ή όχι . τώρα παίρνει αν δεν δικαιούται θα τον βρούνε ?

Δηλαδη  επειδη δεν ξερω το θεμα,σε ποια εταιρεια ειναι  ΤΩΡΑ μετοχος  για την οποια δεν εχει ΤΣΑΥ και προβληματιζεσαι για ΤΕΒΕ?διοτι αν..χρειαστη να υπαχθη στο ΤΕΒΕ ενοειται με την εγγραφη του θα κοπη και το ταμειο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΗ ..

Για να παιρνει ταμειο θα πρεπει να ηταν εμισθος επιστημονικος συνεργατης και να πληρωνε ικα   και για να του δωσουν το ταμειο ελεγξαν πρωτα υποχρεωτικα, την φορολογικη του δηλωση  και μετα του το εδωσαν οποτε λογικα...δεν το παιρνει παρανομα...εκτος...και εκρυψε ..κατι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη  επειδη δεν ξερω το θεμα,σε ποια εταιρεια ειναι  ΤΩΡΑ μετοχος  για την οποια δεν εχει ΤΣΑΥ και προβληματιζεσαι για ΤΕΒΕ?διοτι αν..χρειαστη να υπαχθη στο ΤΕΒΕ ενοειται με την εγγραφη του θα κοπη και το ταμειο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΗ ..

Για να παιρνει ταμειο θα πρεπει να ηταν εμισθος επιστημονικος συνεργατης και να πληρωνε ικα   και για να του δωσουν το ταμειο ελεγξαν πρωτα υποχρεωτικα, την φορολογικη του δηλωση  και μετα του το εδωσαν οποτε λογικα...δεν το παιρνει παρανομα...εκτος...και εκρυψε ..κατι...?

Έκανε ειδικότητα σε Νοσοκομείο αρα Τσαυ +ΙΚΑ   (μισθωτός), δεν ειχε μερίσματα  από τις  εταιρείες οπότε πως θα το βλέπαν στο Ε1? Αρα ετσι τον έβγαλαν ταμείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανε ειδικότητα σε Νοσοκομείο αρα Τσαυ +ΙΚΑ   (μισθωτός), δεν ειχε μερίσματα  από τις  εταιρείες οπότε πως θα το βλέπαν στο Ε1? Αρα ετσι τον έβγαλαν ταμείο.

 

Σαν μισθωτο τον ειδαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν μισθωτο τον ειδαν.

Οπότε τι κάνουμε? του λέμε να παραιτηθεί από το ταμείο? Η δεν θα έχει πρόβλημα εφόσον δεν δηλωθούν μερίσματα ή οι εισφορές τέβε στο ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπότε τι κάνουμε? του λέμε να παραιτηθεί από το ταμείο? Η δεν θα έχει πρόβλημα εφόσον δεν δηλωθούν μερίσματα ή οι εισφορές τέβε στο ε1.

 

Εαν δεν δηλωθουν οτι ειπες δεν εχει προβλημα.αλλιως... φυσικα και εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για όσους δεν το είδαν...

 

attachicon.gifegkyklios_epid_symb_ergou_11_03_13.pdf

 

Σε ευχαριστουμε πολυ! :)  εγω βεβαια το εχω δει,αλλα καλο ειναι  να το διαβασουν και ολοι οι υπολοιποι πριν ρωτησουν σχετικο θεμα και επαναλαμβανουμε παλι τα ιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπ'ερα θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ενταχθω στο ταμειο.αρχικα απο μαιο 2012 εως νοεμβρη 2012.δουλευα σε εμπορικη επιχειρηση ως υπαλληλος γραφειου 8 ωρο...μετα απολυθηκα...τωρα τον μαιο 2013 εως τελος σεπτεμβρη θα δουλευω σε ξενοδοχειο ως ρεσεψιονιστ.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω μετα την απολυση μου να μπωταμειο ανεργειας για μερικους μηνες.στο οαεδ ρωτησα και μου παν θα ενταχθω στο 14μηνο αφου η πρωτη επιχειρηση δε ηταν εποχικη.αν μπορει καποιος να μου απαντησειι ευχαριστωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Μια διευκρίνηση θα ήθελα παρακαλώ. Για το επίδομα ανεργίας λαμβάνουμε υπ'όψιν  τον μικτό η τον καθαρό μισθό; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

215 ενσημα στο 2014 απο μη εποχιακη εργασια,δικαιουμαι επιδομα ανεργιας για πρωτη φορα.Δεν ειχα ενσημα πριν το 2014

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος παραιτήθηκε οικειοθελώς, έχει τα απαραίτητα ένσημα για το επίδομα ανεργίας.

Αν προσληφθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να έχει διάρκεια η σύμβαση για να δικαιούται το επίδομα;

Αν και στις προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ δεν αναφέρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος παραιτήθηκε οικειοθελώς, έχει τα απαραίτητα ένσημα για το επίδομα ανεργίας.

Αν προσληφθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να έχει διάρκεια η σύμβαση για να δικαιούται το επίδομα;

Αν και στις προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ δεν αναφέρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος παραιτήθηκε οικειοθελώς, έχει τα απαραίτητα ένσημα για το επίδομα ανεργίας.

Αν προσληφθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου υπάρχει κάποιο ελάχιστο διάστημα που πρέπει να έχει διάρκεια η σύμβαση για να δικαιούται το επίδομα;

Αν και στις προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ δεν αναφέρει κάτι.

 

 

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/113466/synehish-toy-epidomatos-anergias-eno-ergazeste.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι ότι θα εργάζεται σποραδικά. Έχει παραιτηθεί από την δουλειά και δεν δικαιούται συνεπώς το επίδομα, Ωστόσο θα εργαστεί για ένα μικρό χρονικό διάστημα με σύμβαση ορισμένου και θέλω να ξέρω αν απαιτείται κάποια ελάχιστη διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...