Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1)1.Στο άρθρο 6 του ν. 1545/1985 (A΄ 91) προστίθεται παράγραφος 8 ως εξής:

«8. Από 1.1.2013, σε κάθε περίπτωση τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας, εντός της προηγούμενης από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης λόγω ανεργίας, τετραετίας, δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων πενήντα (450). Εάν εντός της τετραετίας ο άνεργος έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί λόγω ανεργίας για τον υπόλοιπο αριθμό ημερήσιων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων. Από 1.1.2014 τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας στην τετραετία δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων (400).»

2)Ανεργία και «μεσοπρόθεσμο»

Στερούν το δικαίωμα της επιδότησης ανεργίας σε χιλιάδες ανέργους ιδιαίτερα σε εποχικά εργαζόμενους αλλά και νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας.

  • Συγκεκριμένα: Απαιτούνται ο άνεργος να έχει κάνει 80 μεροκάματα το έτος, για τα τρία προηγούμενα έτη από την έναρξη της επιδότησης. Σήμερα απαιτούνται 80 μεροκάματα για τα δύο προηγούμενα έτη.
  • Εναλλακτικά απαιτούνται να κάνει 280 ένσημα στα τρία προηγούμενα έτη (τα 200 στα δύο τελευταία) από την έναρξη της επιδότησης. Σήμερα απαιτούνται 200 μεροκάματα τα δύο προηγούμενα έτη (και τουλάχιστον 80 ανά έτος).

Η πραγματική σφαγή γίνεται στους εποχικούς εργαζόμενους (π.χ. στον τουρισμό). Απαιτούνται δύο προϋποθέσεις για να πάρουν νέα επιδότηση: Η πρώτη είναι να έχουν κάνει 100 μεροκάματα τους τελευταίους 12 μήνες, η δεύτερη προϋπόθεση είναι ότι απαιτούνται 150 μεροκάματα «από τη λήξη της αμέσως προηγούμενης επιδότησής του έως και την ημερομηνία λύσης της εργασιακής σχέσης με βάση την οποία αιτείται νέα επιδότηση».

Σήμερα ισχύει μόνο η πρώτη προϋπόθεση. Η προσθήκη της δεύτερης προϋπόθεσης πρακτικά σημαίνει ότι ένας εργαζόμενος στον τουρισμό που δουλεύει έστω και λίγο λιγότερο από έξι μήνες το χρόνο (δε συμπληρώνει δηλαδή τα 150 μεροκάματα) σταματά να δικαιούται το επίδομα ανεργίας. Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι οι εποχιακοί εργαζόμενοι στα ξενοδοχεία αποτελούν το 80% του κλάδου.

Τελικα αυτο απο πότε θα ισχυει; Επισης θα θελει 280 χωρις τους τελευταιους 2 μηνες ετσι; Θα ισχυει κατι αλλο, οπως πχ τα 200 τα 2 χρονια να ειναι απο 100 το χρονο η κατι τετοιο;

Εγω εστω οτι θα εχω αναλυτικα

50 ενσημα 7-8/2010

50 ενσημα 7-8/2011

30 ενσημα 11-12/2011

50 ενσημα 1-3/2012

90 ενσημα 5-8/2012

50 ενσημα 9-10/2012 (τα οποια λογικα δεν μετρανε)

απολυση 31/10/2012

με τη νεα ρυθμιση εγω θα το παρω το επιδομα λογικα αρκει να μαζεψω ακομα 10 ενσημα τν 4/2012, σωστα; επισης με το παλιο συστημα τι μπορω να κανω για να το παρω κ ποτε; Δεδομενου οτι κλεινω 80 ενσημα τν 1 χρονο τν 12/2011 θα μπορεσω αφου απολυθω 31/10/2012 να κανω τα χαρτια μου τελη 12/2012;Αν ναι απο ποτε θα δικαιουμε το επιδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο προσχεδιο του εφαρμοστικου στο αρθρο 39,οντως εγραφαν οτι απο 1/7/2012 θα θες 80 ενσημα τα προηγουμενα 3 ετη,οπως επισης ειχαν και το οτι για να επιδοτηθης 2η φορα θα ηθελες 150 ενσημα απο την τελευταια επιδοτηση εως την απολυση.Οταν ομως, το ψηφισαν φαινεται...οτι τα πηραν πισω ....διοτι δεν υπαρχουν στο ψηφισθεν.

Αυτο που υπαρχει ειναι η προυποθεση οτι, απο 1/1/2013, δεν μπορεις να επιδοτηθης για περισσοτερα απο 450 ημερομισθια την τετραετια,και απο 1/1/2014 το 450 γινεται 400 την τετραετια.

Εσυ ομως βασει των ενσημων που παραθετεις , οπως τα παραθετεις,αν απολυθεις 31/10/2012,με τις παλιες διαταξεις,ασε τις υπολοιπες προυποθεσεις,χονδρικα,εσυ, βλεπεις να εχεις απο 31/10/2010-31/10/2011 80 ενσημα, καθως επισης, απο 31/10/2011-31/10/2012 αλλα 80? νομιζω... τον 1ο χρονο δεν τα εχεις ,διοτι, χανονται τα 50 ενσημα του 7ου και 8ου του 2010..αντιθετα εαν απολυθεις εως τον 8ο του 2012 τοτε, τα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Αρχικα αν απολυθω εως 8/2012 πως τα εχω?αφου για πρωτο χρονο θα εχω μονο 50 ειτε αυτα του 7-8/2010 αν απολυθω μεχρι 6/2012 ειτε αυτα του 7-8/2011 αν απολυθω αργοτερα (ειτε συνδιαστικα απο αυτους τους 4 μηνες πχ 8/2010 και 7/2011), η μηπως κανω λαθος; Αυτο που ρωταω εγω,με βαση την ισχυουσα νομοθεσια, κ με βαση καποια που διαβασα ειτε σε αυτο το θεμα ειτε σε καποιο αλλο παρομοιο του φορουμ, ειναι αν απολυθω 31/10/2012 και κανω τα χαρτια πχ 31/12/2012 (οπου εχω πανω απο 80 τον πρωτο χρονο, παραπανω βγαινουν 80 αλλα ειναι καπου στα 82 με 83 για την ακριβεια) οπου μεχρι 31/12/2012 θα ειμαι μεσα στις 60 ημερες π εχω προθεσμια να τα κανω, θα το παρω το επιδομα; καθως καποιος ανεφερε οτι αυτοι θα μετρησουν αναποδα απο τοτε που θα κανω τα χαρτια κ οχι απο τοτε που θα απολυθω, ισχυει αυτο??η εστω να κανω τα χαρτια 1/11/2012 κ να αρχισω να το παιρνω απο 1/2012,αν γινεται.. αν οχι απλα θα πρεπει να βρω αλλο 1 εστω ενσημο μεχρι τις 30 η 31/12/2012 κ με βαση εκεινη την απολυση να κανω τα χαρτια;; αφου μετα θα τηρω λογικα τις προυποθεσεις.. απλα με ενδιαφερει περισσοτερο η πρωτη εναλακτικη για να μην μπω ποτε στη διαδικασια της εικονικης προσληψης για μια δυο μερες τν 12/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Αρχικα αν απολυθω εως 8/2012 πως τα εχω?αφου για πρωτο χρονο θα εχω μονο 50 ειτε αυτα του 7-8/2010 αν απολυθω μεχρι 6/2012 ειτε αυτα του 7-8/2011 αν απολυθω αργοτερα (ειτε συνδιαστικα απο αυτους τους 4 μηνες πχ 8/2010 και 7/2011), η μηπως κανω λαθος; Αυτο που ρωταω εγω,με βαση την ισχυουσα νομοθεσια, κ με βαση καποια που διαβασα ειτε σε αυτο το θεμα ειτε σε καποιο αλλο παρομοιο του φορουμ, ειναι αν απολυθω 31/10/2012 και κανω τα χαρτια πχ 31/12/2012 (οπου εχω πανω απο 80 τον πρωτο χρονο, παραπανω βγαινουν 80 αλλα ειναι καπου στα 82 με 83 για την ακριβεια) οπου μεχρι 31/12/2012 θα ειμαι μεσα στις 60 ημερες π εχω προθεσμια να τα κανω, θα το παρω το επιδομα; καθως καποιος ανεφερε οτι αυτοι θα μετρησουν αναποδα απο τοτε που θα κανω τα χαρτια κ οχι απο τοτε που θα απολυθω, ισχυει αυτο??η εστω να κανω τα χαρτια 1/11/2012 κ να αρχισω να το παιρνω απο 1/2012,αν γινεται.. αν οχι απλα θα πρεπει να βρω αλλο 1 εστω ενσημο μεχρι τις 30 η 31/12/2012 κ με βαση εκεινη την απολυση να κανω τα χαρτια;; αφου μετα θα τηρω λογικα τις προυποθεσεις.. απλα με ενδιαφερει περισσοτερο η πρωτη εναλακτικη για να μην μπω ποτε στη διαδικασια της εικονικης προσληψης για μια δυο μερες τν 12/2012

Τα ετη δεν μετρανε ημερολογιακα,2010,2011,2012,μετρανε με αφετηρια την ημερομηνια απολυσης.και πισω.Π.Χ απολυση 31/12/2012,προηγουμενο ετος ειναι 30/12/2012-30/12/2011 το 2ο 30/12/2011-30/12/2010. ή ξεκινας απο 30/12/2010-31/12/2011 και 31/12/2011-την ημερομηνια απολυσης στο 2012.παλι το ιδιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ετη δεν μετρανε ημερολογιακα,2010,2011,2012,μετρανε με αφετηρια την ημερομηνια απολυσης.και πισω.Π.Χ απολυση 31/12/2012,προηγουμενο ετος ειναι 30/12/2012-30/12/2011 το 2ο 30/12/2011-30/12/2010. ή ξεκινας απο 30/12/2010-31/12/2011 και 31/12/2011-την ημερομηνια απολυσης στο 2012.παλι το ιδιο ειναι

Το ξερω οτι δεν μετρανε ημερολογιακα,αυτο λεω κ εγω.Για αυτο δεν μου βγαινουν να παρω το επιδομα σε ενδεχομενη απολυση 31/10/2012. Αν μπορεις ξαναδες λιγο τα δεδομενα που εθεσα παραπανω κ πες μου τι ισχυει τλκ με εμενα..Αν μπορεις φυσικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξερω οτι δεν μετρανε ημερολογιακα,αυτο λεω κ εγω.Για αυτο δεν μου βγαινουν να παρω το επιδομα σε ενδεχομενη απολυση 31/10/2012. Αν μπορεις ξαναδες λιγο τα δεδομενα που εθεσα παραπανω κ πες μου τι ισχυει τλκ με εμενα..Αν μπορεις φυσικα!

Νομιζω ,οτι ηδη σου ειπα οτι εαν απολυθεις 31/10 δεν εχεις τις προυποθεσεις,μονο εαν απολυθεις εως το 8ο τις εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω ,οτι ηδη σου ειπα οτι εαν απολυθεις 31/10 δεν εχεις τις προυποθεσεις,μονο εαν απολυθεις εως το 8ο τις εχεις.

Το ξερω οτι δεν εχω τις προυποθεσεις αν απολυθω 31/10 κ για αυτο ρωταω τις ενναλακτικες π εχω και με βαση αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα. Ειτε δλδ αν ειναι αρκετη μια προσληψη απολυση στις 30/12/2012-31/12/2012 ειτε αν κανω τα χαρτια μου αργοτερα απο τν ημερα απολυσης (31/10/2012) αλλα παντα μεσα στις 60 ημερες π δικαιουμαι (καθως καποιος αλλος εδω μεσα ανεφερε οτι μετρανε αναποδα απο τοτε π θα κανεις τα χαρτια σου κ οχι απο τοτε που ειναι η απολυση σου). Επισης αν απολυθω 8/2012 τοτε πως ακριβως εχω τις προυποθεσεις;; Οσες φορες και αν τα μετρησω δεν μου βγαινουν..Τι να πω,μηπως ξεχασα να μετραω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξερω οτι δεν εχω τις προυποθεσεις αν απολυθω 31/10 κ για αυτο ρωταω τις ενναλακτικες π εχω και με βαση αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα. Ειτε δλδ αν ειναι αρκετη μια προσληψη απολυση στις 30/12/2012-31/12/2012 ειτε αν κανω τα χαρτια μου αργοτερα απο τν ημερα απολυσης (31/10/2012) αλλα παντα μεσα στις 60 ημερες π δικαιουμαι (καθως καποιος αλλος εδω μεσα ανεφερε οτι μετρανε αναποδα απο τοτε π θα κανεις τα χαρτια σου κ οχι απο τοτε που ειναι η απολυση σου). Επισης αν απολυθω 8/2012 τοτε πως ακριβως εχω τις προυποθεσεις;; Οσες φορες και αν τα μετρησω δεν μου βγαινουν..Τι να πω,μηπως ξεχασα να μετραω;;

Μωρε εσυ , δεν ξεχασες καθολου να μετρας...εγω μπερδευψα τα ετη και τους μηνες,, και...ευτυχως που το ειδες . εαν πας λοιπον να γραφτης στον ΟΑΕΔ για ταμειο μετα τις 10/12/2012,για να πιαστουν και τα ενσημα του 12ου/11, οντως αυτα τα 80 ενσημα κατ ετος, μετρανε απο τοτε και πισω,και οχι απο την ημερ.απολυσης (31/10/2012)οποτε μην στεναχωριεσαι θα καλυφθης ετσι στον ποντο..

Βεβαια... μπορει ..και να το καταλαβουν...αλλα και τι θα σου πουν αφου ετσι λεει ο νομος?.

απο το site του ΟΑΕΔ

......Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ

Kαλημερα!Θα ηθελα να ρωτησω εαν δικαιουμαι φετος ταμειο ανεργιας.Περυσι πηρα απο εποχιακη εργασια,φετος απο τον Μαιο εως τον Νοεμβριο εχω 135 ενσημα περιπου .Τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο θα μαζεψω γυρω στα 10 ενσημα συνολο και τους δυο μηνες.Αρχες Φεβρουαριου λεω να καταθεσω τα δικαιολογιτικα το θεμα ειναι θα το παρω? Γιατι με αυτα που ακουω φοβαμαι .Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημερα!Θα ηθελα να ρωτησω εαν δικαιουμαι φετος ταμειο ανεργιας.Περυσι πηρα απο εποχιακη εργασια,φετος απο τον Μαιο εως τον Νοεμβριο εχω 135 ενσημα περιπου .Τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο θα μαζεψω γυρω στα 10 ενσημα συνολο και τους δυο μηνες.Αρχες Φεβρουαριου λεω να καταθεσω τα δικαιολογιτικα το θεμα ειναι θα το παρω? Γιατι με αυτα που ακουω φοβαμαι .Ευχαριστω!

Ακομη...ισχυουν τα παλια.θα παρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα!!!Εργαζομαι σε μια επιχειρηση απ τον Οκτωβριο του 2010 με το προγραμμα του Οαεδ που επιδοτει την ασφαλεια(το διετες) για πληρη απασχοληση.Λογω της οικονομικης κρισης ο εργοδοτης αδυνατει να συνεχισει το προγραμμα.Αν με απολυσει θα πληρωσει το ποσο που επιδοτουσε ο οαεδ τα 2 τελευταια χρονια,αν παραιτηθω δεν πληρωνει τιποτα δεν μπαινω ταμειο ανεργιας.Θα ηθελα να ρωτησω το εξης...1)στον Οαεδ μου λενε οτι για να μπω ταμειο ανεργιας επειδη μπαινω πρωτη φορα χρειαζομαι 18 μηνες συνεχομενα.Οι δυο μηνες του 2010 μετρανε?επειδη ακουω για διετια 80 εσνημα το λιγοτερο το χρονο κ.λ.π

2)αν συμπληρωσω τους 18 μηνες κ παραιτηθω και απολυθω απο αλλη επιχειρηση ταμειο ανεργιας μπορω να μπω?

Γενικα τι ειναι καλυτερο να κανω?αν μπορειτε να με βοηθησετε!!!Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν παραιτηθεις απο οποιαδηποτε δουλεια,οντως δεν παιρνεις ταμειο ανεργιας.Χρειαζεσαι οπωσδηποτε απολυση.

Για να μπης για πρωτη φορα, θελεις περιπου 16 μηνες δουλεια,οι δυο μηνες του 2010,μετρανε σε πασα περιπτωση.

Αυτοι που δεν μετρανε,αλλα ΜΟΝΟ στο συνολο των ενσημων που χρειαζεσαι, ειναι οι δυο τελευταιοι μηνες, πριν την απολυση.

Για τα 80 ομως ενσημα κατ ετος που εσυ χρειαζεσαι,επειδη θα επιδοτηθης για πρωτη φορα, μετρανε και αυτοι.

Στην διικη σου περιπτωση, για να μιλησουμε συγκεκριμενα, και τωρα αν απο καπου παρης απολυση και αν εργαζεσαι συνεχομενα απο ολο τον Οκτωβριο του 2010, παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεχρι να συμπληρωθει το 18μηνο ετσι?το 2010 ομως δεν εχω 80 ενσημα εχω 57 και 300 το 2011 γι αυτο ρωτησα αν θα μετρησουν στο συνεχες 18μηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεχρι να συμπληρωθει το 18μηνο ετσι?το 2010 ομως δεν εχω 80 ενσημα εχω 57 και 300 το 2011 γι αυτο ρωτησα αν θα μετρησουν στο συνεχες 18μηνο...

Εγω 16μηνο σου ειπα.... με πληρη φυσικα απασχοληση.απο οτι γραφεις φαινεται οτι εργαζεσαι συνεχως απο Οκτωβριο του 10 εως σημερα στον ιδιο εργοδοτη,δεν βλεπω να αναφαιρεις καποιον αλλον ή καποια διακοπη ασφαλησης,αλλα ουτε και την λεξη ημιαπασχοληση.διοτι εκει αλλαζουν τα πραγματα.δεν πιστευω ομως αφου επιδοτουταν να εργαζοσουν νομιζω.. και κατω απο 20μερες. λαθος καταλαβα?επισης ειπαμε...οι πρωτοι δυο μηνες μετρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι πληρη απασχοληση ειμαι.Λεω 18 μηνο γιατι ετσι μου ειπαν στον οαεδ οτι χρειαζεται.Δεν τους ξεκαθαρισα βεβαια οτι ειμαι πληρη απασχοληση και αν παιζει ρολο αυτο...Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες κ για την αμεση απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

αμαν...διαβαζω και τρομαζω διοτι εγω δουλευω μονο τα καλοκαιρια, ειμαι εποχιακος υπαλληλος,με 125 ενσημα καθε χρονο,διαβαζοντας τα παρα πανω καταλαβα οτι δεν θα μπαινω πλεον ποτέ στο ταμειο? ή μηπως δεν το καταλαβα καλα...με τιποτα δεν θα μου βαλουν 150 ενσημα ...αν σκεφτομαι σωστα?? :(:unsure: την εχω βαψει!!! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, μία ερώτηση και από μένα αν έχετε την ευχέρεια να μου απαντήσετε.

Εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου σε μια εταιρία από πρώτο εώς έκτο του 2011 και έχω 118 ένσημα απο εκεί. Πριν από αυτό ήμουν ταμείο ανεργίας. Τον δεκέμβριο του 2011 (απόλ. 31/12/11) έχω άλλα 27 ένσημα ως καθαρίστρια σε ξενοδοχείο συνεχούς λειτουργίας. Μπορώ να μπω ταμείο άμεσα, πρέπει να περιμένω να περάσουν 2 μήνες για να μετρήσουν και τα ένσημα του δεκέμβρη ή δεν μπάινω καθόλου; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, μία ερώτηση και από μένα αν έχετε την ευχέρεια να μου απαντήσετε.

Εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου σε μια εταιρία από πρώτο εώς έκτο του 2011 και έχω 118 ένσημα απο εκεί. Πριν από αυτό ήμουν ταμείο ανεργίας. Τον δεκέμβριο του 2011 (απόλ. 31/12/11) έχω άλλα 27 ένσημα ως καθαρίστρια σε ξενοδοχείο συνεχούς λειτουργίας. Μπορώ να μπω ταμείο άμεσα, πρέπει να περιμένω να περάσουν 2 μήνες για να μετρήσουν και τα ένσημα του δεκέμβρη ή δεν μπάινω καθόλου; Ευχαριστώ.

Ο ΟΑΕΔ λεει αυτο:

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να

υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

ΕΝΩ ....

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

Εδω οι γνωμες διϊστανται διοτι ο καθε ενας το ερμηνευει αλλιως ,και ο ΟΑΕΔ αλλιως...οπως το λεει ,οταν επιδοτεισαι για 2η φορα, το τελευταιο διμηνο συμπεριλαμβανεται σε ενσημα πριν την απολυση.εγω ομως εχω δει και σε αυτη την περιπτωση,να παιρνουν αν πανε μετα απο 1,5-2 μηνες απο την απολυση ,επειδη χρειαζονται τα τελευταια ενσημα.Τι...να σου πω δεν παιρνω ευθυνη Εσυ ομως τι εχεις ετσι και αλλιως να χασης ?πηγαινε περιπου στις 15/2 για να παρης και 10 ενσημα απο τον Δεκεβριο που σου χρειαζονται , και μπορει..να παρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,γνωριζεται κατι νεο σχετικα με το ταμειο ανεργειας?Ακουσα στην τηλεοραση οτι ψηφηστικε νεος νομος και θα εφαρμοστει απο 30 Ιανουαριου,τι ακριβως αλλαζει???ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζομενος για πρωτη φορα μαζεψε απο 1/2/2011 εως 5/11/2011 200 ενσημα προσλαμβανεται μετα απο 2 μηνες δηλαδη στις 10/1/2012 και απολυεται στις 12/1/2012 δικαιουτε επιδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OXI διοτι, το 2ο ετος πριν την επιδοτηση, δηλαδη απο 12/1/2010-12/1/2011 ΔΕΝ εχει 80 ενσημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.Μπορω την ημερα της απολυσης μου π.χ 26 Ιανουαριου να καταθεσω την ιδια μερα τα δικαιολογητικα στον ΟΑΕΔ για ταμειο ανεργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.Μπορω την ημερα της απολυσης μου π.χ 26 Ιανουαριου να καταθεσω την ιδια μερα τα δικαιολογητικα στον ΟΑΕΔ για ταμειο ανεργιας?

Μπορεις αλλα προς...τι η βιασυνη?ετσι και αλλιως, αιτησεις που υποβαλλονται κατα το 1ο επταημερο μετα την καταγγελια,επιδοτουνται απο την 7η μερα και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεις αλλα προς...τι η βιασυνη?ετσι και αλλιως, αιτησεις που υποβαλλονται κατα το 1ο επταημερο μετα την καταγγελια,επιδοτουνται απο την 7η μερα και μετα.

Δηλαδη το καλυτερο ειναι να παω μετα απο 7 μερες,διοτι αλλιως χανω μερες επιδοτισης,αν καταλαβα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΤΡΑΝΕ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...