Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τροπος ενημέρωσης βιβλίου αδειών εργαζομένων?


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

από οτι γνωρίζω ειτε ατομική επιχείρηση με ενα εργαζόμενο είτε εταιρεία με πολλούς κλπ θα πρέπει να τηρούμε το βιβλίο αδειών τους σωστα΄?

μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε γενικές οδηγίες για το πως περίπου τηρείται ? τι είναι σημαντικό δηλαδή να γραφεται μέσα ? στηλες κλπ

ευχαριστώ πολύ

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το βιβλίο αδειών πρέπει να είναι κατάλληλα γραμμογραφημένο και να περιλαμβάνει τα εξής:

1) το ονοματεπώνυμο του εργαζόμενου, το έτος γέννησης και την ειδικότητα του.

2) την ημερομηνία πρόσληψης και το χρόνο άδειας (σε ημέρες) που δικαιούται ο εργαζόμενος.

3) τις ημερομηνίες που χορηγήθηκε στον εργαζόμενο η άδεια.

4) τις αποδοχές που καταβλήθηκαν στον εργαζόμενο για το χρονικό διάστημα που χορηγήθηκε η άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας - με βοηθάνε πολύ :( Μπορείτε μόνο να μου διευκρινήσετε αν το βιβλίο αυτό πρέπει να το θεωρήσω και που ?

η θεωρηση του αν ισχύει....σε ποιου ειδους επιχειρήσεις είναι υποχρεωτική ? σε όλες εφόσον εχουν εργαζόμενο ΙΚΑ ?

ευχαριστώ και πάλι για τις όποιες απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται θεώρηση. Απλά υπογραφή από τον εργαζόμενο για τα στοιχεία της εγγραφής που γίνεται για την άδειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ? ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1/05-30/09.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ (ΑΡΘΡΟ 7 Ν.549/77)

Κατάτμηση της συνολικής περιόδου αδείας σε δύο περιόδους μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος επιτρέπεται μόνο κατ'εξαίρεση. Η κατάτμηση αυτή επιτρέπεται μόνο λόγω σοβαρής ή επείγουσας ανάγκης της επιχείρησης ή μετά από αίτηση του εργαζόμενου για δικαιολογημένη αιτία. Σε καμμία περίπτωση η πρώτη περίοδος της αδείας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) εργάσιμων ημερών ή προκειμένου για ανήλικους των δώδεκα (12) εργάσιμων ημερών.

Όσον αφορά το βιβλίο αδειών γράφεται κανονικά το διάστημα που χορηγείται η άδεια στον εργαζόμενο. Για τον τρόπο συμπλήρωσης του βιβλίου αδειών δες τις παραπάνω δημοσιεύσεις. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ (ΑΡΘΡΟ 7 Ν.549/77)

Κατάτμηση της συνολικής περιόδου αδείας σε δύο περιόδους μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος επιτρέπεται μόνο κατ'εξαίρεση. Η κατάτμηση αυτή επιτρέπεται μόνο λόγω σοβαρής ή επείγουσας ανάγκης της επιχείρησης ή μετά από αίτηση του εργαζόμενου για δικαιολογημένη αιτία. Σε καμμία περίπτωση η πρώτη περίοδος της αδείας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) εργάσιμων ημερών ή προκειμένου για ανήλικους των δώδεκα (12) εργάσιμων ημερών.

Όσον αφορά το βιβλίο αδειών γράφεται κανονικά το διάστημα που χορηγείται η άδεια στον εργαζόμενο. Για τον τρόπο συμπλήρωσης του βιβλίου αδειών δες τις παραπάνω δημοσιεύσεις. :D

ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ (22 ΜΕΡΕΣ ΠΧ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ επισκέπτη, δίνεις λάθος ερμηνεία στο άρθρο 7 Ν.549/77. Θα σου πρότινα να το διαβάσεις με περισσότερη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο νόμος λέει αυτά που λέει.

Βρείτε μου όμως μια επιχείρηση που να τον ακολουθεί.

Εγώ αυτό που συναντώ στο 99% των περιπτώσεων είνα ότι σε συμφωνία με τον εργαζόμενο δείνεται συνήθως ένα δεκαπενθήμερο το καλοκαίρι (ομαδικά ή ατομικά), και η υπόλοιπη άδεια σπάει σε Πάσχα στο χωριό, Χριστούγεννα στο βουνό, στα χωράφια γιατί έχουμε και ελιές, κλπ ή μην μου κόβεις μεροκάματο για τις δύο απουσίες.

οπότε ας μου συμπληρώσει κάποιος το βιβλίο αδειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΤΟ ΑΡΘΡΟ 7 ΤΟΥ Ν.549/77 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΣΕ 2 ΤΜΗΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΗΣ Ή ΕΠΕΙΓΟΥΣΑΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ Ή ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΡΜΟΔΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΣΠΑΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΩΝ 2 ΤΜΗΜΑΤΩΝ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ).

ΑΡΑ, Ο,ΤΙ ΑΔΕΙΑ ΔΟΘΕΙ (ΠΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΜΑΖΙ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΑΡΘΡΟ 7 ΤΟΥ Ν.549/77 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΣΕ 2 ΤΜΗΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΗΣ Ή ΕΠΕΙΓΟΥΣΑΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ Ή ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΡΜΟΔΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΣΠΑΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΩΝ 2 ΤΜΗΜΑΤΩΝ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ).

ΑΡΑ, Ο,ΤΙ ΑΔΕΙΑ ΔΟΘΕΙ (ΠΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΜΑΖΙ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ? 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν τα καταλαβαινεις ολα . Διαβασε τον ΑΝ539/45 με ολες τις τροποποησεις του και κυριως τον 3302 . Εκει θα δεις τι ισχυει .

Στην πραξη μπορει να μην λαμβανουν καθολου αδεια . Αλλα ως λογιστες τι μας αφορα ? Ο νόμος ή τι γινεται στην πραξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
Δεν τα καταλαβαινεις ολα . Διαβασε τον ΑΝ539/45 με ολες τις τροποποησεις του και κυριως τον 3302 . Εκει θα δεις τι ισχυει .

Στην πραξη μπορει να μην λαμβανουν καθολου αδεια . Αλλα ως λογιστες τι μας αφορα ? Ο νόμος ή τι γινεται στην πραξη ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ , ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου, και να ρωτήσω, σύμφωνα με τις νέες διατάξεις για την ετήσια άδεια που ισχύουν απο 29/12/2004, ένας εργαζόμενος

μπορεί να ζητήσει απο τον πρώτο μήνα κιόλας τις δύο μέρες άδειας που δικαιούτε, και για κάθε επόμενο μήνα αυτό να επαναλαμβάνεται, τότε κάθε μήνα θα κάνουμε και μία εγγραφή στο βιβλίο αδειών ????

Προσωπικά έχω κάνει γραπτές αιτήσεις των εργαζομένων τις οποίες υπογράφουν ο εργαζόμενος και ο εργοδότης ότι συμφωνούν και οι δύο για την χορήγηση της άδειας, και αυτό το έχω ως απόδειξη χορήγησης της άδειας, και συμπληρωματικά τον μήνα Αύγουστο γράφω στο βιβλίο αδειών ότι η άδεια χορηγήθηκε το διάστημα απο 1/8-31/8 και υπογράφεται απο τον εργαζόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου, και να ρωτήσω, σύμφωνα με τις νέες διατάξεις για την ετήσια άδεια που ισχύουν απο 29/12/2004, ένας εργαζόμενος

μπορεί να ζητήσει απο τον πρώτο μήνα κιόλας τις δύο μέρες άδειας που δικαιούτε, και για κάθε επόμενο μήνα αυτό να επαναλαμβάνεται, τότε κάθε μήνα θα κάνουμε και μία εγγραφή στο βιβλίο αδειών ????

Προσωπικά έχω κάνει γραπτές αιτήσεις των εργαζομένων τις οποίες υπογράφουν ο εργαζόμενος και ο εργοδότης ότι συμφωνούν και οι δύο για την χορήγηση της άδειας, και αυτό το έχω ως απόδειξη χορήγησης της άδειας, και συμπληρωματικά τον μήνα Αύγουστο γράφω στο βιβλίο αδειών ότι η άδεια χορηγήθηκε το διάστημα απο 1/8-31/8  και υπογράφεται απο τον εργαζόμενο.

Η παρακάτω παρατήρηση δεν αφορά μόνο το παραπάνω post, αλλά σχεδόν όλη τη φιλοσοφία των ερωτο-αποκρίσεων στην ενότητα αυτή.

Το λογισμικό που χρησιμοποιείτε για την μισθοδοσία δεν έχει τη δυνατότητα να υπολογίζει και να ενημερώνει τη καρτέλα εργαζόμενου και (μεταξύ πολών άλλων) με τις ημέρες άδειας που ο κάθε εργαζόμενος έχει πάρει, δικαιούται, το είδος της άδειας τις αποδοχές κλπ;

Δυνατότητες εκτυπώσεων δεν έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου, και να ρωτήσω, σύμφωνα με τις νέες διατάξεις για την ετήσια άδεια που ισχύουν απο 29/12/2004, ένας εργαζόμενος

μπορεί να ζητήσει απο τον πρώτο μήνα κιόλας τις δύο μέρες άδειας που δικαιούτε, και για κάθε επόμενο μήνα αυτό να επαναλαμβάνεται, τότε κάθε μήνα θα κάνουμε και μία εγγραφή στο βιβλίο αδειών ????

Προσωπικά έχω κάνει γραπτές αιτήσεις των εργαζομένων τις οποίες υπογράφουν ο εργαζόμενος και ο εργοδότης ότι συμφωνούν και οι δύο για την χορήγηση της άδειας, και αυτό το έχω ως απόδειξη χορήγησης της άδειας, και συμπληρωματικά τον μήνα Αύγουστο γράφω στο βιβλίο αδειών ότι η άδεια χορηγήθηκε το διάστημα απο 1/8-31/8  και υπογράφεται απο τον εργαζόμενο.

Με τις διατάξεις του άρθρου 1 του Ν.3302/2004 καταργείται στην ουσία η κατάτμηση αδείας για τα πρώτα δύο ημερολογιακά έτη μιας και ο εργαζόμενος λαμβάνει αναλογία της άδειας του.

Η επιθεώρηση δεν δέχεται κατατμήσεις σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τώρα όσον αφορά το βιβλίο αδειών και το τι πραγματικά γίνεται είναι ένα πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι ότι όσον αφορά εργατοτεχνικό προσωπικό και γενικά αμειβόμενους με τον βασικό μισθό, πρέπει να τηρείται άψογα, με κατατμήσεις κλπ.

Σε μια εταιρεία παροχής υπηρεσιών όμως ή όσον αφορά διευθυντές ή στελέχη τότε ας κάνουν μια υπεύθυνη δήλωση ώστε να έχετε ένα αρχείο με τις πραγματικές άδειες και στο επίσημο βιβλίο περάστε ολόκληρα διαστήματα π.χ. από 1-30/7 κλπ.

Οι εργαζόμενοι στις επιθεωρήσεις εργασίας τηρούν αυτά για τα οποία μας ελέγχουν? Ή παίρνουν τηλέφωνο το πρωί και λένε γράψε μου γονική ή γράψε μου ασθένεια και λοιπά γνωστά κόλπα στο δημόσιο, τα ξέρετε άλλωστε και οι ίδιοι.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΛΑΟΥΡΑ

ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΝΟΥΣ ΟΥΤΕ ΗΙΑ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Π.Χ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΑΤΡΙΚΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ..

ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι δύσκολο να τηρηθεί ο νόμος κατά γράμμα. Αλλά ο νόμος είναι τόσο αυστηρός για να πετυχαίνει το καλύτερο δυνατό. Πάντως άν πάς αίτηση του εργαζόμενου στο Υπουργείο για να εγκρίνει όπως λέει ο Νόμος τη λήψη μέρους της άδειας, θα πάθεις εγκεφαλικό. Κανένας υπάλληλος δεν παίρνει την ευθύνη να υπογράψει κάτι τέτοιο. Και η απάντηση είναι η εξής: "Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα σχέσεων μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου κανονίστε τα μεταξύ σας......"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η παρακάτω παρατήρηση δεν αφορά μόνο το παραπάνω post, αλλά σχεδόν όλη τη φιλοσοφία των ερωτο-αποκρίσεων στην ενότητα αυτή.

Το λογισμικό που χρησιμοποιείτε για την μισθοδοσία δεν έχει τη δυνατότητα να υπολογίζει και να  ενημερώνει τη καρτέλα εργαζόμενου και (μεταξύ πολών άλλων) με τις ημέρες άδειας που ο κάθε εργαζόμενος έχει πάρει, δικαιούται, το είδος της άδειας τις αποδοχές κλπ;

Δυνατότητες εκτυπώσεων δεν έχει;

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΧCEL. EITE EXOYN ΛΙΓΟΥΣ ΕΙΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ. ΤΥΠΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ!

ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΧCEL EINAI MIA KAλΗ ΛΥΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ 3302?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

http://www.taxheaven.gr/show.php?id=2867&p...7.txt&mode=html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν επιστέγασμα όλων των παραπάνω, όλα πολύ σημαντικά και μέσα από την εμπειρία όλων μας, θέλω να επισημάνω το εξής: Ο ν.3302 λέει παντου:"Ο εργαζόμενος πρέπει να λάβει ΤΜΗΜΑΤΙΚΑ ή στο ΣΥΝΟΛΟ...."

Ισως πρέπει να το ξαναδούμε το θέμα της τμηματικής χορήγησης ΚΑΙ με το νόμο πλέον... MAD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΑ το 1ο +2ο ετος = οπως ο 3302 ορίζει (σπαστά)

ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 3ο ΚΑΙ ΜΕΤΑ = ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΤ' ΕΤΟΣ Ν.539/45

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 7 του Ν.549/77 ΟΡΙΖΕΙ

ΥΓ

Υπάρχει και ΣΕΠ που ελέγχει την τυπική εφαρμογή των νόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...