Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό ακριβώς εννοώ αγαπητέ μου.

ότι οι συγκεκριμένες οργανώσεις είναι κομματικοποιημένες και δεν εκφράζουν καμιά πολιτική θέση ...

το να είσαι μέλος σε κάποια οργάνωση υγιή είναι όχι απλά καλό αλλά απαραίτητο. αλλά το να είσαι μέλος σε μια οργάνωση που τα μέλη του ΔΣ της είναι κομματόσκυλα και πίσω από την κατ'ευφημισμόν αυταπάρνηση τους για το δίκαιο του καταναλωτή κρύβονται υστερόβουλες μικροεπιθυμίες, τότε το να είσαι μέλος σε καθιστά κορόϊδο.

Ας αλλάξει το μοντέλο αυτών των οργανώσεων (και φυσικά και των ΜΚΟ, για να μην βάλουμε στην κουβέντα κάτι άλλους απατεώνες σαν τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα) και τότε μαζικά όλοι να συμμετάσχουμε.

Και κάτι άλλο επίσης : "καταναλωτής με συνείδηση" σίγουρα δεν είναι αυτός που μόλις αντιμετωπίσει το πρόβλημα, τρέχει να γίνει μέλος σε κάποια καταναλωτική οργάνωση για να του λύσει το πρόβλημα... Γιατί δυστυχώς στην χώρα μας έτσι λειτουργεί ο "καταναλωτής με συνείδηση"

Το τμήμα marketing των ΙΝΚΑ και ΕΚΠΟΙΖΩ το ξέρουν καλά ....

"ότι οι συγκεκριμένες οργανώσεις είναι κομματικοποιημένες και δεν εκφράζουν καμιά πολιτική θέση ..."

Οποία λογική!!!! "ότι είναι κομματικοποιημένο δεν εκφράζει πολιτική θέση", μπορεί να μην μας αρέσει η θέση που κάτι εκφράζει, αλλά επειδή δεν μας αρέσει δεν είναι πολιτική θέση( !!! ;;;; )

"το να είσαι μέλος σε κάποια οργάνωση υγιή είναι όχι απλά καλό αλλά απαραίτητο. αλλά το να είσαι μέλος σε μια οργάνωση που τα μέλη του ΔΣ της είναι κομματόσκυλα και πίσω από την κατ'ευφημισμόν αυταπάρνηση τους για το δίκαιο του καταναλωτή κρύβονται υστερόβουλες μικροεπιθυμίες, τότε το να είσαι μέλος σε καθιστά κορόϊδο."

Τα μέλη των ΔΣ των οργανισμών που αναφέρθηκαν έχουν όνομα διεύθυνση κλπ. Εσείς έχετε τίποτα συγκεκριμένο για την κομματική τους ένταξη; Πείτε το ανοιχτά.

Έχετε αποδείξεις για "υστερόβουλες μικροεπιθυμίες" ;; ή λέτε λόγια του αέρα.

"............μην βάλουμε στην κουβέντα κάτι άλλους απατεώνες σαν τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα"

Γνωρίζετε αν έκλεψαν χρήματα; Αύξησαν τη "πελατεία" τους εκμεταλευόμενοι τη προσφορά τους ΄;

Έχετε υποχρέωση να πάτε στον εισαγγελέα για κάτι τέτοιο.

"Το τμήμα marketing των ΙΝΚΑ και ΕΚΠΟΙΖΩ το ξέρουν καλά"

Οι παραπάνω οργανισμοί δεν έχουν τμήμα marketing, συκοφαντείτε ασύστολα.

Σε τελική ανάλυση, επειδή το ΙΝΚΑ και ΕΚΠΟΙΖΩ έχουν φέρει το θέμα των καταναλωτικών δανείων στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο. Έχουν, με τις πιέσεις τους, πετύχει οδηγίες της Τράπεζας της Ελλάδος, έχουν (μέσω περισσοτέρων από δύο κοινοβουλευτικών ομάδων) κάνει πετυχυμένο Lobbying στη Βουλή, που είχε αποτέλεσμα την έκδοση ΠΔ.

Το ΕΚΠΟΙΖΩ έχει μυνηθεί από την Ένωση Ελληνικών Τραπεζών.

Εσείς με ποιούς είστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλημέρα Συνάδελφοι

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει απο τα αρχικό θέμα που είναι η ατομική καλλιέργεια

συνείδησης και η δημιουργία μειοψηφιών που θα διαμορφώσουν ένα κλίμα που θα

συμπαρασύρει τους πάντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Συνάδελφοι

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει απο τα αρχικό θέμα που είναι η ατομική καλλιέργεια

συνείδησης και η δημιουργία μειοψηφιών που θα διαμορφώσουν ένα κλίμα που θα

συμπαρασύρει τους πάντες .

Η ατομική καλλιέργεια συνείδησης είναι θέμα δικό μου και του ψυχαναλυτή μου. Για αυτό τον πληρώνω.

Όλοι μαζί διαμορφώνουν συλλογική συνείδηση και όχι ατομική.

Τις ιδεοληψίες μας μπορούμε να τις προβάλουμε χωρίς να βιάζουμε τη γλώσσα μας.

"...........δημιουργία μειοψηφιών που θα διαμορφώσουν ένα κλίμα που θα

συμπαρασύρει τους πάντες"

ούτε και τη λογική ( ή μειοψηφία θα είσαι, ή θα είσαι με τους "πάντες" )

Ά ! "εμείς" να καλλιεργήσουμε συνείδηση, οι "πάντες" όμως να "συμπαρασυρθούν".

Εκτός από την υποτιμηση "των πολλών", ο Σωκράτης έλεγε και άλλα πράγματα.

π.χ. "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα" και πάνω από όλα "Γνώθι σαυτόν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εκτοξεύει ο επισκέπτης κατηγορίες ή να κανει καταγγελίες για τους γιατρούς χωρίς συνορα ή για αλλες ενωσεις , είναι κατι που με προβληματιζει.... Ή εχει καποια στοιχεία για την οργανωση αυτη (οτι δηλαδή "κλεβει" τα λεφτα των συνδρομών , οπότε πρεπει να το καταγγείλει στον εισαγγελέα ή πρόκειται για συκοφαντία και πρέπει να αναλογιστεί τι σημαίνει να συκοφαντείς κάποιον χωρίς στοιχεία . Αν ισχύει το πρώτο τότε καλως και το καταγγέλει . Αν όμως ισχύει το δεύτερο τότε λυπάμαι πολύ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε απολύτως σίγουρη-ος ότι το ΙΝΚΑ και το ΕΚΠΟΙΖΩ δεν διατηρούν τμήματα marketing ;

Έχετε μήπως πρόσβαση στα στοιχεία τους να δείτε πόσες καταγγελίες έχουν γίνει κατά ιδιωτικών τραπεζών και πόσες κατά κρατικών ; Θα μου αντιτείνετε βεβαίως, ότι οι ιδιωτικές είναι αυτές που κυρίως αποζητούν και την τελευταία ικμάδα του καταναλωτή, ενώ οι κρατικές όχι και τόσο. Εδώ όμως μιλάμε ότι 95 στις 100 καταγγελίες που γίνονται από τους καταναλωτικούς φορείς αφορούν ιδιωτικές τράπεζες. Για τις καταγγελίες περί των κρατικών, ποιούν τη νήσσαν.

Για τις ΜΚΟ, δεν συνεχίζω άλλο γιατί είναι και εκτός θέματος. Οι προθήκες όμως των βιβλιοπωλείων βρίθουν από βιβλία - μελέτες που αμφισβητούν ανοικτά το έργο τους, και εκεί αποδεικνύουν και τις ιδιοτελείς προθέσεις τους.

Αν η ατομική σας συνείδηση είναι θέμα δικό σας και του ψυχαναλυτή σας, είναι σεβαστό. Δεν μπορείτε όμως να με χαρακτηρίζετε συκοφάντη βασισμένη-ος στην ημιμάθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, θυμηθείτε το θέμα που είχε ανακύψει στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας.

Όσοι έχουν ασθενή μνήμη, μπορούν να υποθέτουν ότι οι κύριοι προσφέρουν ανθρωπιστικό έργο "αφιλοκερδώς"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, θυμηθείτε το θέμα που είχε ανακύψει στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας.

Όσοι έχουν ασθενή μνήμη, μπορούν να υποθέτουν ότι οι κύριοι προσφέρουν ανθρωπιστικό έργο "αφιλοκερδώς"

Για θυμίστε μας.

Όχι μονο αν ένα τμήμα των MSF αποσχίστηκε επειδή ήρθε σε ρήξη με τη κεντρική διοίκηση πάνω σε ένα θέμα περίθαλψης ή μη παιδιών της μίας πλευράς. Αλλά σε αυτό που τους καταγγέλετε ως απατεώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατομική καλλιέργεια συνείδησης είναι θέμα δικό μου και του ψυχαναλυτή μου. Για αυτό τον πληρώνω.

Όλοι μαζί διαμορφώνουν συλλογική συνείδηση και όχι ατομική.

Τις ιδεοληψίες μας μπορούμε να τις προβάλουμε χωρίς να βιάζουμε τη γλώσσα μας.

"...........δημιουργία μειοψηφιών που θα διαμορφώσουν ένα κλίμα που θα

συμπαρασύρει τους πάντες"

ούτε και τη λογική ( ή μειοψηφία θα είσαι, ή θα είσαι με τους "πάντες" )

Ά ! "εμείς" να καλλιεργήσουμε συνείδηση, οι "πάντες" όμως να "συμπαρασυρθούν".

Εκτός από την υποτιμηση "των πολλών", ο Σωκράτης έλεγε και άλλα πράγματα.

π.χ. "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα" και πάνω από όλα "Γνώθι σαυτόν".

Δεν νομίζω ότι βιάζω την γλώσσα επειδή εσείς παραφράζετε τα όσα λέω αλλά

επειδή ο ψυχαναλυτής σας θα πρέπει να ξέρει θα δώσω την εξήγηση των όσων

λέω . Όταν καλλιεργήσω εγω - εσυ - ο καθένας ατομικά αυτήν την συνείδηση

(αποτελούμε μειοψηφία ή όχι:unsure:

Όσο για τον συσχετισμό "μειοψηφία " με τους "πάντες" που κάνατε είναι εντελώς

άστοχη. Γνωρίζετε κάποια επανάσταση που ξεκίνησε 100% μαζικά , προφανώς

κάποιες μειοψηφίες πάλεψαν προκειμένου απο 1 - 2 -3 να γίνουν εκατομμύρια.

Λυπάμαι πάντως για το επίπεδό σας και την γραφικότητά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατομική καλλιέργεια συνείδησης είναι θέμα δικό μου και του ψυχαναλυτή μου. Για αυτό τον πληρώνω.

Lands αν επιτρέπεται πόσα χρεώνει ο δικός σας ψυχαναλυτής ανά ώρα ?

Σε ομαδικά group κάνει έκπτωσεις ?

Περιπτώσεις επιστημονικού ενδιαφέροντος τις αναλαμβάνει αφιλοκερδός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε απολύτως σίγουρη-ος ότι το ΙΝΚΑ και το ΕΚΠΟΙΖΩ δεν διατηρούν τμήματα marketing ;

Έχετε μήπως πρόσβαση στα στοιχεία τους να δείτε πόσες καταγγελίες έχουν γίνει κατά ιδιωτικών τραπεζών και πόσες κατά κρατικών ; Θα μου αντιτείνετε βεβαίως, ότι οι ιδιωτικές είναι αυτές που κυρίως αποζητούν και την τελευταία ικμάδα του καταναλωτή, ενώ οι κρατικές όχι και τόσο. Εδώ όμως μιλάμε ότι 95 στις 100 καταγγελίες που γίνονται από τους καταναλωτικούς φορείς αφορούν ιδιωτικές τράπεζες. Για τις καταγγελίες περί των κρατικών, ποιούν τη νήσσαν.

Για τις ΜΚΟ, δεν συνεχίζω άλλο γιατί είναι και εκτός θέματος. Οι προθήκες όμως των βιβλιοπωλείων βρίθουν από βιβλία - μελέτες που αμφισβητούν ανοικτά το έργο τους, και εκεί αποδεικνύουν και τις ιδιοτελείς προθέσεις τους.

Αν η ατομική σας συνείδηση είναι θέμα δικό σας και του ψυχαναλυτή σας, είναι σεβαστό. Δεν μπορείτε όμως να με χαρακτηρίζετε συκοφάντη βασισμένη-ος στην ημιμάθεια σας.

Αγαπητέ Guest, θέλετε να πείτε ότι σας ενδιαφέρει αν οι καταγγελίες του ΕΚΠΟΙΖΩ είναι μοιρασμένες ισότιμα ή όχι μεταξύ ιδιωτικών και κρατικών τραπεζών.

Δεν μας λέτε όμως αν οι καταγγελίες αυτές έχουν βάση ή όχι.

Εμάς δεν μας ενδιαφέρει αν "95 στις 100 καταγγελίες που γίνονται από τους καταναλωτικούς φορείς αφορούν ιδιωτικές τράπεζες" αλλά από τις 100 καταγγελίες πόσες από αυτές αφοροιύν παραβάσεις και παραβιάσεις και πόσες γίνονται στο βρόντο.

Και στο κάτω κάτω της γραφής οι διοικήσεις των Κρατικών τραπεζών, έχουν αλλάξει από τον Μάρτιου του 2004. Το ΔΣ του ΕΚΠΟΙΖΩ και η στάση του απέναντι στις Τράπεζες δεν άλλαξε.

Τώρα, και ο τελευταίος εξωραϊστικός σύλλογος, έχει κάποιον άνθρωπο που ασχολείται με το μητρώο των μελών, τις συνδρομές τους, την ενημέρωσή τους κλπ.

Το ΕΚΠΟΙΖΩ, έχει επιχορηγηθεί από Ευρωπαϊκούς πόρους, για να προβάλει τη δράση του.

Ο τρόπος που αυτή τη δραστηριότητα τη δείχνετε ως "τμήμα Marketing" αφήνοντας υπονοούμενα γαι τους σκοπούς του είναι ο ορισμός της συκοφαντίας

Οι δαπάνες αυτές, όπως και οι άλλες του ΕΚΠΟΙΖΩ, έχουν ελεγχθεί τόσο για την εκταμίευση τους όσο και από ελεγκτές για τη διαχείρισή τους.

Γνωρίζετε τίποτα για ατασθαλίες στη διαχείρηση αυτή; Έχετε να κάνετε καμιά καταγγελία στο Πειθαρχικό του ΣΟΕΛ;

Και τέλος σας προκαλώ, να εγγραφείτε στο forum, ώστε μέσω ανταλλαγής πμ να απαλλάξουμε τους συναδέλφους από αυτή την αντιπαράθεση, και ίσως, αν χρειαστεί να πάμε την υπόθεση αυτή και στα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............. Γνωρίζετε κάποια επανάσταση που ξεκίνησε 100% μαζικά , προφανώς

κάποιες μειοψηφίες πάλεψαν προκειμένου  απο 1 - 2 -3 να γίνουν εκατομμύρια. 

Λυπάμαι πάντως για το επίπεδό σας και την γραφικότητά σας.

Έτσι, για τη γραφικότητά μας,

μια και αυτό το "κάποιες μειοψηφίες πάλεψαν προκειμένου απο 1 - 2 -3 να γίνουν εκατομμύρια" κάτι μας θυμίζει,

το επισυναπτόμενο αρχείο θα σας βοηθήσει να ονειρεύεστε.

(Κατ΄άλλους, να κοιμάστε)

inter.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, για τη γραφικότητά μας,

μια και αυτό το "κάποιες μειοψηφίες πάλεψαν προκειμένου  απο 1 - 2 -3 να γίνουν εκατομμύρια" κάτι μας θυμίζει,

το επισυναπτόμενο αρχείο θα σας βοηθήσει να ονειρεύεστε.

(Κατ΄άλλους, να κοιμάστε)

Τα επιχειρήματά σας με έχουν αφήσει άφωνο !!!

Δεν βλέπω να προτείνετε κάτι για να μας ξυπνήσετε . Να γίνουμε μέλη του ΙΝΚΑ-Εκποιζω & σια

με 45€ το χρόνο μήπως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη μακρηγορούμε . Ο κάθε πολίτης διαθέτει κρίση και μπορεί να διακρίνει αν μια ενωση ή σωματείο ή οτιδήποτε παρεμφερές κανει δουλειά ή οχι . Μέσα απο τέτοιες ενώσεις που διαθέτουν οργάνωση , νομικό τμημα κλπ μπορεί ο πολίτης να μεταφέρει τις καταγγελίες του και απο κει και περα να παρουν όλα το δρόμο τους. Εχουν πετύχει πολλά αυτές οι ενώσεις και μπορούν ακόμη περισσότερα. Το να πιστεύει καθένας απο μας οτι όλα είναι διαπλεκόμενα και οτι υπάρχει παντού το στοιχείο της ιδιοτέλειας κατ εμέ κινείται στη σφαίρα του εξωπραγματικού. Τέλος πάντων πιστεύω οτι δεν έχουν διαβρωθεί τα πάντα.... Αν όμως υπάρχουν βάσιμες ενδείξεις για το ιδιοτελές και το κατευθυνόμενο των ενωσεων αυτών τοτε ιδου η Ρόδος ιδου και το πήδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιχειρήματά σας με έχουν αφήσει άφωνο !!!

Δεν βλέπω να προτείνετε κάτι για να μας ξυπνήσετε . Να γίνουμε μέλη του ΙΝΚΑ-Εκποιζω & σια

με 45€ το χρόνο μήπως .

Σκεφτείτε και να ήταν επιχειρήματα, ή αντί καλοπροαίρετου πειράγματος, για να τελειώσει κάποτε αυτή η κουβέντα ευχάριστα. Κακοπροαίρετου.

Δεν ανέβασα τη "Διεθνή" για να σας ξυπνήσω. Τόνισα ότι κατ' άλλους είναι νανούρισμα.

Ο ψυχαναλυτής μου δίνει μεγάλη σημασία στα όνειρα, και σε ότι τα βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε και να ήταν επιχειρήματα, ή αντί καλοπροαίρετου πειράγματος, για να τελειώσει κάποτε αυτή η κουβέντα ευχάριστα. Κακοπροαίρετου.

Δεν ανέβασα τη "Διεθνή" για να σας ξυπνήσω. Τόνισα ότι κατ' άλλους είναι νανούρισμα.

Ο ψυχαναλυτής μου δίνει μεγάλη σημασία στα όνειρα, και σε ότι τα βοηθάει.

"Κατ΄άλλους να κοιμάστε" γράψατε αλλά δεν πειράζει .Δέχομαι το" καλοπροαίρετο πείραγμα " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι οι "καθοδηγητές γνώμης" έχουν καταφέρει πολλά στην ιστορία της

ανθρωπότητας και δεν πρέπει να θεωρούνται αμελητέα ποσότητα.

Ο Πλάτων αναφέρει πως μια καλή ιδέα όταν είναι αποδεκτή από τους πολλούς γίνεται νόμος.

Ο πολίτης πρέπει να έχει κρίση (το πως διαμορφώνεται είναι κάτι άλλο). Πρέπει

όμως να διαθέτει και γνώση πραγμάτων για να μπορεί να κρίνει (μέσα από την

ήδη διαμορφωμένη κρίση του).

Στην κοινωνία της παραπληροφορίας όλα είναι συγκεχυμένα και θέλει προσοχή.

Αυτό με τις καταγγελίες μου θυμίζει το γνωστό "όσοι έχουν στοιχεία να πάνε στον εισαγγελέα".

Ενας πολιτικοποιημένος και μη κομματικοποιημένος πολίτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λεω εγω τωρα

μηπως καποιοι ειναι βασιλικοτεροι του βασιλεως?

μηπως τυγχανουν και λογιστες αυτου?

Αναπαντητα ερωτηματικα να πλανονται ....ασυστολως

προσπαθωντας να αποδειξουν την ματαιοδοξια τους, λες και αυτη δεν εχει καταδειχτει ποικιλοτροπως

Παρμενιων

ΥΓ Αντε γεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λεω εγω τωρα

μηπως καποιοι ειναι βασιλικοτεροι του βασιλεως?

μηπως τυγχανουν και λογιστες αυτου?

Αναπαντητα ερωτηματικα να πλανονται ....ασυστολως

προσπαθωντας να αποδειξουν την ματαιοδοξια τους, λες και αυτη δεν εχει καταδειχτει ποικιλοτροπως

Παρμενιων

ΥΓ Αντε γεια

Όχι ούτε λογιστές, ούτε με καμμία άλλη σχέση εξαρτημένης ή μη, αμοιβόμενης ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο φίλες μου πήγανε στην Μύκονο ΣΚ και μου είπαν το εξής:

"Πήγαμε για καφέ στο ... τάδε μαγαζί και παραγγείλαμε ενα Freddo cappucino γλυκό μία σοκολάτα παγωμένη και δύο τόστ ζαμπόν τυρί ."

Μαντέψτε πόσο πληρώσανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι οι "καθοδηγητές γνώμης" έχουν καταφέρει πολλά στην ιστορία της

ανθρωπότητας και δεν πρέπει να θεωρούνται αμελητέα ποσότητα.

Ο Πλάτων αναφέρει πως μια καλή ιδέα όταν είναι αποδεκτή από τους πολλούς γίνεται νόμος.

Ο πολίτης πρέπει να έχει κρίση (το πως διαμορφώνεται είναι κάτι άλλο). Πρέπει

όμως να διαθέτει και γνώση πραγμάτων για να μπορεί να κρίνει (μέσα από την

ήδη διαμορφωμένη κρίση του).

Στην κοινωνία της παραπληροφορίας όλα είναι συγκεχυμένα και θέλει προσοχή.

Αυτό με τις καταγγελίες μου θυμίζει το γνωστό "όσοι έχουν στοιχεία να πάνε στον εισαγγελέα".

Ενας πολιτικοποιημένος και μη κομματικοποιημένος πολίτης

Στη φράση ενός Guest, "............μην βάλουμε στην κουβέντα κάτι άλλους απατεώνες σαν τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα"

επειδή περιλαμβάνετο η λέξη "απατεώνες", εμείς απαντήσαμε:

"Γνωρίζετε αν έκλεψαν χρήματα; Αύξησαν τη "πελατεία" τους εκμεταλευόμενοι τη προσφορά τους ; Έχετε υποχρέωση να πάτε στον εισαγγελέα για κάτι τέτοιο"

περιλαμβάνοντας τη λέξη "εισαγγελέας"

Σε παρέμβασή του ο KAROLOS παρατήρησε: "Ή εχει καποια στοιχεία για την οργανωση αυτη (οτι δηλαδή "κλεβει" τα λεφτα των συνδρομών , οπότε πρεπει να το καταγγείλει στον εισαγγελέα ή πρόκειται για συκοφαντία και πρέπει να αναλογιστεί τι σημαίνει να συκοφαντείς κάποιον χωρίς στοιχεία "

περιλαμβάνοντας τη λέξη "εισαγγελέας"

Τι ακριβώς θέλετε να πείτε με το παραπάνω χρωματισμένο με κόκκινο;

Ότι υπάρχει σε εμάς (LandS, o KAROLOS, πιθανόν να το εκλάβει διαφορετικά) γνώση περί ατασθαλιών και καλής απόκρυψης στοιχείων στους εν λόγω οργανισμούς, ώστε τα περί εισαγγελέως εκτοξεύτηκαν εκ του ασφαλούς από αδικούντες;

Μας θεωρείτε συμπράττοντες με απατεώνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και εγώ τη γνώμη μου , γιατί όποτε κάθομαι στο πληκτρολόγιο με τρώνε τα χέρια.!

Για τους γιατρούς χωρίς σύνορα είναι κρίμα να εκτοξεύουμαι κατηγορίες έτσι , γιατί αυτοί οι άνθρωποι πάνε όπου τους καλέσουν ή και μόνοι τους σε κάθε γωνία της γης εθελοντικά με κίνδυνο τις περισσότερες φορές του υπέρτατου αγαθού ,της ίδιας της ζωής τους , όταν κάποιοι (χωρίς να εξαιρώ τον ευατό μου) βρισκόμαστε στην προσωπική μας θαλπωρή.Ίσως υπάρχουν λίγοι που έχουν και άλλους σκοπούς , αλλά αν υπάρχουν είναι πολύ μικρος αριθμός και σίγουρα δεν αντιπροσωπεύουν τους Γ.Χ.Σ.

Είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε και έναν ΑΝΘΡΩΠΟ , επιστήμονας ο οποίος είναι στη UNESCO και μας έδειξε πόσα μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε κόσμο που έχει ανάγκη , αν θελήσουμε .

Τέλος θα ήθελα να πω ότι κάθε ένωση , σύλλογος , επάνασταση κλπ χωρίς την προσφορά του κάθε ατόμου δεν είναι δυνατό να λειτουργήσει και να πετύχει, αλλά και το αντίστροφο .Διαφώνω με πολλές τοποθετήσεις που έγιναν (κυρίως από guest) αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος (και υπεύθυνος) να λέει ότι πιστεύει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για να πω και εγώ τη γνώμη μου , γιατί όποτε κάθομαι στο πληκτρολόγιο με τρώνε τα χέρια.!

Για τους γιατρούς χωρίς σύνορα είναι κρίμα να εκτοξεύουμαι κατηγορίες έτσι , γιατί αυτοί οι άνθρωποι πάνε όπου τους καλέσουν ή και μόνοι τους σε κάθε γωνία της γης εθελοντικά με κίνδυνο τις περισσότερες φορές του υπέρτατου αγαθού ,της ίδιας της ζωής τους , όταν κάποιοι (χωρίς να εξαιρώ τον ευατό μου) βρισκόμαστε στην προσωπική μας θαλπωρή."

Λάθος εκτίμηση. Επιλέγουν που θα πάνε, και μάλιστα τα κριτήρια επιλογής είναι εντελώς "εμπορευματοποιημένα".

Εξηγώ : Τσουνάμι στον Ινδικό, όλες τα φώτα του κόσμου εκεί, εκέι και οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα.

Αντιθέτως, εμφύλιος στο Κογκό, κανείς δεν ενδιαφέρεται από την παγκόσμια κοινή γνώμη, άφαντοι οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα.

Όταν ένα έργο είναι αμιγώς φιλανθρωπικό, χωρίς να εμπεριέχει στοιχεία ιδιοτέλειας, προσωπικής προβολής, εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου, τότε δεν επιλέγει. Έτσι μόνο καταδεικνύει, την μεγαλοπρέπεια του. Γι'αυτό λοιπόν θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω πάρα πολύ, για την θετική πλευρά του έργου τους.

Αγαπητή Lands, μια ερώτηση : Αφού λοιπόν το ΕΚΠΟΙΖΩ, επιδοτείται για την κοινωνική του δράση, άρα ήδη του έχουν εμπιστευθεί χρήματα που έχουν προέλθει από την φορολογία όλων των ευρωπαίων, τότε προς τι η συνδρομή των μελών του ;

Επίσης, το ότι το 95% των καταγγελιών αφορά ιδιωτικές τράπεζες, πολύ απλά σημαίνει ότι οι καταγγελίες πολιτών για τον ίδιο λόγο, που αφορούν κρατικές τράπεζες, σχεδόν "πνίγονται".

Ο λόγος ; Η κομματικοποιημένη (και ουχί πολιτικοποιημένη ...) διοίκηση του που πρόσκεται στη ΝΔ.

Απόστολος Αντωνίου

(τέως guest)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος εκτίμηση. Επιλέγουν που θα πάνε, και μάλιστα τα κριτήρια επιλογής είναι εντελώς "εμπορευματοποιημένα".

Εξηγώ : Τσουνάμι στον Ινδικό, όλες τα φώτα του κόσμου εκεί, εκέι και οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα.

Αντιθέτως, εμφύλιος στο Κογκό, κανείς δεν ενδιαφέρεται από την παγκόσμια κοινή γνώμη, άφαντοι οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα.

Όταν ένα έργο είναι αμιγώς φιλανθρωπικό, χωρίς να εμπεριέχει στοιχεία ιδιοτέλειας, προσωπικής προβολής, εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου, τότε δεν επιλέγει. Έτσι μόνο καταδεικνύει, την μεγαλοπρέπεια του. Γι'αυτό λοιπόν θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω πάρα πολύ, για την θετική πλευρά του έργου τους.

Αγαπητή Lands, μια ερώτηση : Αφού λοιπόν το ΕΚΠΟΙΖΩ, επιδοτείται για την κοινωνική του δράση, άρα ήδη του έχουν εμπιστευθεί χρήματα που έχουν προέλθει από την φορολογία όλων των ευρωπαίων, τότε προς τι η συνδρομή των μελών του ;

Επίσης, το ότι το 95% των καταγγελιών αφορά ιδιωτικές τράπεζες, πολύ απλά σημαίνει ότι οι καταγγελίες πολιτών για τον ίδιο λόγο, που αφορούν κρατικές τράπεζες, σχεδόν "πνίγονται".

Ο λόγος ; Η κομματικοποιημένη (και ουχί πολιτικοποιημένη ...) διοίκηση του που πρόσκεται στη ΝΔ.

Απόστολος Αντωνίου

(τέως guest)

Επιτρέψτε μου να διαφωνώ .

Ακόμα και έτσι να είναι , τουλάχιστον πήγαν . Εσείς (εμείς) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ " ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ - ΑΚΡΙΒΕΙΑ - ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ " ΚΑΙ ΟΧΙ " ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ

ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ"

Αυτά είναι μια προέκταση και όχι το κυρίως θέμα γιατί

εστιάζετε τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγώ εστιάζω γιατί δεν ανέχομαι, αυτοβούλως να χρίζονται εκπρόσωποι των δικαιωμάτων μου οργανώσεις με ιδιοτελείς σκοπούς.

Δεν ανέχομαι, πρώην κομματικά στελέχη, στα ΔΣ αυτών των "εκπροσώπων", τα οποία εκ προοιμίου κοιτούν το συμφέρον των κομμάτων που ανήκουν και μετά του καταναλωτή.

Το να κοιτάς το συμφέρον ενός κόμματος, δεν προκύπτει φυσικά από την αγάπη σου στο κόμμα ή στις ιδέες του. Από προσωπικό μικροσυμφέρον προκύπτει.

Για την λύση της ακρίβειας και την προστασία των καταναλωτών, νομίζω πως η πορεία ανέλιξης θα ξεκινήσει από την στιγμή που θα διαλυθούν τέτοιου είδους "οργανώσεις".

Τελικά, ο Δούρειος Ίππος παραμένει η πιο διαχρονική μέθοδος εξαπάτησης.

Η κρατική μηχανή, ενισχύει τέτοιου είδους οργανώσεις, τις επιδοτεί οικονομικά, μόνο και μόνο για να αποτελέσουν δούρειους ίππους.

Ο καταναλωτής νομίζει ότι είναι καλυμμένος αλλά ουσιαστικά ζει μια ψευδαίσθηση.

Επειδή προσωπικά είμαι κατά των ψευδαισθήσεων δεν μπορώ να αποδεχθώ το κοινωφελές έργο τέτοιου είδους οργανώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...