Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

................................................................................

......................

Αγαπητή Lands, μια ερώτηση : Αφού λοιπόν το ΕΚΠΟΙΖΩ, επιδοτείται για την κοινωνική του δράση, άρα ήδη του έχουν εμπιστευθεί χρήματα που έχουν προέλθει από την φορολογία όλων των ευρωπαίων, τότε προς τι η συνδρομή των μελών του ;

Επίσης, το ότι το 95% των καταγγελιών αφορά ιδιωτικές τράπεζες, πολύ απλά σημαίνει ότι οι καταγγελίες πολιτών για τον ίδιο λόγο, που αφορούν κρατικές τράπεζες, σχεδόν "πνίγονται".

Ο λόγος ; Η κομματικοποιημένη (και ουχί πολιτικοποιημένη ...) διοίκηση του που πρόσκεται στη ΝΔ.

Απόστολος Αντωνίου

(τέως guest)

Για τη πρώτη ερώτηση που απευθύνατε. Αποφεύγετε να απαντήσετε στο αν έχετε κρίνει τον έλεγχο γιατί και το πως αυτών των επιχορηγήσεων επαρκή ή όχι. Συγκεκριμμένα σας απεύθυνα πρόκληση να αποτεθείτε στο Πειθαρχικό του ΣΟΕΛ.

Και αποφεύγετε γιατί δεν έχετε απάντηση. Αν είναι αναγκαία η όχι η συνδρομή, το ύψος της κλπ. είναι θέμα των συνελέυσεων των μελών και των οργάνων που θεσμικά ελέγχουν το ΔΣ.

Να λαϊκίσουμε όπως και σεις; Σχετικά με επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις από το Κοινωνικό Ταμείο, που αντί των ΜΚΟ βρήκαν το δρόμο τους στο Υπουργείο Ανάπτυξης (βλ. Παρατηρητήριο του Καταναλωτή) και που κανείς δεν ξέρει που κατέληξαν και πως χρησιμοποιήθηκαν; Να πούμε για τα κονδύλια που στερήθηκε η χώρα μας από πρακτικές σαν και αυτή;

Όσο για το λόγο που "πνίγονται" οι καταγγελίες προς Κρατικές Τράπεζες.

Ήδη απαντήσαμε ότι η τακτική του ΔΣ του ΕΚΠΟΙΖΩ και το ίδιο το ΔΣ του ΕΚΠΟΙΖΩ δεν άλλαξαν τον Μάρτιο του 2004. Ενώ οι Διοικήσεις των Τραπεζών άλλαξαν.

Επειδή δεν έχουμε ζητήσει πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων από κανέναν, δεν είμαστε 100% σίγουροι για τις κομματικές προτιμήσεις των μελλών του ΔΣ του ΕΚΠΟΙΖΩ.

Αλλά πείτε μας. Είσαστε εναντίον του ΙΝΚΑ, ΕΚΠΟΙΖΩ, MSF. (Αυτό για το Κονγκό είναι μεγάλη ανακρίβεια). Υπερ όμως ποιού είσαστε;

Αδικούνται σε σχέση με τον καταναλωτή οι ιδιωτικές τράπεζες; Διαιτητής αγώνα κρίκετ είσαστε και κρατάτε ίσες αποστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα απαντούσα, αλλά επειδή βλέπω ότι είστε κάπως επιθετική και μάλλον θεωρείτε μια συζήτηση "αρένα" που πρέπει οπωσδήποτε να έχει νικητή και χαμένο, σταματώ εδώ.

Τις προσωπικές μου απόψεις εξέφρασα και ουδέποτε σας ειρωνεύτηκα "ως διαιτητή κρίκετ" .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ " ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ - ΑΚΡΙΒΕΙΑ - ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ " ΚΑΙ ΟΧΙ " ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ

ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ"

Αυτά είναι μια προέκταση και όχι το κυρίως θέμα γιατί

εστιάζετε τόσο πολύ;

Σωστοί οι προβληματισμοί σου, τους ίδιους είχαν και αυτοί που ίδρυσαν τις ενωσεις καταναλωτών 20 και πλέον χρόνια τώρα.

Δεν καταλαβα όμως κάτι: Προτείνεις εδώ  να ιδρυθεί κάτι νέο γιατι δεν σε καλύπτει:

1) το ΙΝΚΑ http://www.inka.org.gr

2)το ΕΚΠΟΙΖΩ http://www.ekpizo.gr

και 3) όλες οι 66 ενωσεις καταναλωτων όπως είναι καταχωρημενες στην ΓΓ Καταναλωτη

http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-27.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lands το είσαι γυναίκα με εξέπληξε :huh:B):D !!!!!!!

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντίδρασης . Μας προτείνεις να γίνουμε μέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι παρακαλώ να μην έρχεστε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, επιχειρήματα υπάρχουν, το αν αυτά καλυπτουν κάποιους/ες από εμάς είναι άλλο θέμα. Σας παρακαλώ για μία άλλη φορά να διαβάσετε τους όρους χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλοπροαίρετο πείραγμα είναι όχι προσωπική αντιπαράθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lands το είσαι γυναίκα με εξέπληξε :huh:  B)  :D !!!!!!!

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντίδρασης . Μας προτείνεις να γίνουμε μέλη;

Το άν κάποιος γίνει κάπου μέλος ή όχι είναι δικό του θέμα και αφορά μόνο τον ίδιο. Τι είδους προτροπή χρειάζεται κανείς για να γίνει μέλος κάπου? Το τελευταίο δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζουμε στο ίδιο «τσουβάλι» όλους και να τους χαρακτηρίζουμε όπως εμείς θέλουμε είναι το πιο εύκολο. Να προσάπτουμε κατηγορίες σε κάποιους είναι επίσης εύκολο .Αν φυσικά έχουν υπόσταση το θεωρώ όχι μόνο υποχρέωση αλλά καθήκον . Αν όμως κινούνται στη σφαίρα της φανταστικής «διαπλοκολογίας» και του συνωμοτισμού το θεωρώ το λιγότερο ανέντιμο και πρέπει να τιμωρηθεί αναλόγως ο συκοφάντης. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός από μας αν θα γίνουμε μέλη ή όχι σε κάποια ένωση . Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο απλός πολίτης έχει ξυπνήσει . Δεν πιάνεται εύκολα κορόιδο . Ο κάθε πολίτης βρίσκει στις ενώσεις αυτές ένα έρεισμα προκειμένου να αντισταθεί στις αδιφάγες ορέξεις των μεγάλων μονοπωλίων και καρτέλ …… Τις θεωρώ απαραίτητες και δεν προσπαθώ να προσηλυτίσω νέα μέλη……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θέλετε να πείτε με το παραπάνω χρωματισμένο με κόκκινο;

Ότι υπάρχει σε εμάς (LandS, o KAROLOS, πιθανόν να το εκλάβει διαφορετικά) γνώση περί ατασθαλιών και καλής απόκρυψης στοιχείων στους εν λόγω οργανισμούς, ώστε τα περί εισαγγελέως εκτοξεύτηκαν εκ του ασφαλούς από αδικούντες;

Μας θεωρείτε συμπράττοντες με απατεώνες;

Την εκτίμησή μου προς το πρόσωπό σας την έχω εκφράσει στο παρελθόν (ανεξάρτητα από τις όποιες αντιπαραθέσεις μας).

Σε καμμία περίπτωση δεν μπορείτε να θεωρηθείτε συμπράττοντες πόσο μάλλον και απατεώνες (Πως θα μπορούσατε άλλωστε; Ελευθερία της γνώμης, άποψης, θέσης σας χαρακτηρίζει και σας τιμά)

Η ένστασή μου έχει να κάνει με τις καταγγελίες και στο που αυτές καταλήγουν. Σας παραπέμπω στην πρώην υπογραφή του Αλέκου.

Φυσικά και συμφωνώ με το παρακάτω

" ή πρόκειται για συκοφαντία και πρέπει να αναλογιστεί τι σημαίνει να συκοφαντείς κάποιον χωρίς στοιχεία "

Να πω ακόμη ότι ο «Ηγέτης» προκύπτει μέσα από τις κατάλληλες κοινωνικές συνθήκες δεν παύει όμως και αυτός να αποτελεί μέρος της δημιουργίας της ιστορίας (βλέπε Φιλική Εταιρεία κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκτίμησή μου προς το πρόσωπό σας την έχω εκφράσει στο παρελθόν (ανεξάρτητα από τις όποιες αντιπαραθέσεις μας).

Σε καμμία περίπτωση δεν μπορείτε να θεωρηθείτε συμπράττοντες πόσο μάλλον και απατεώνες (Πως θα μπορούσατε άλλωστε; Ελευθερία της γνώμης, άποψης, θέσης σας χαρακτηρίζει και σας τιμά)

Η ένστασή μου έχει να κάνει με τις καταγγελίες και στο που αυτές καταλήγουν. Σας παραπέμπω στην πρώην υπογραφή του Αλέκου.

Φυσικά και συμφωνώ με το παρακάτω

" ή πρόκειται για συκοφαντία και πρέπει να αναλογιστεί τι σημαίνει να συκοφαντείς κάποιον χωρίς στοιχεία " 

Να πω ακόμη ότι ο «Ηγέτης» προκύπτει μέσα από τις κατάλληλες κοινωνικές συνθήκες δεν παύει όμως και αυτός να αποτελεί μέρος της δημιουργίας της ιστορίας (βλέπε Φιλική Εταιρεία κλπ)

Σοφόν το Σαφές!!!

Δεκτόν

Ευχαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντος , σήμερα (αν δε κάνω λάθος ) είναι η παγκόσμια ημέρα κατά της φτώχειας .

Και κάποιοι άνθρωποι διοργανώνουν μια παγκόσμια συναυλία με σκοπό (πέρα των εσόδων που θα διατεθουν) την παραγραφή των χρεών του Τρίτου κόσμου.

Live 8 λέγεται η ονομασία της συναυλίας και αυτό γιατί θα λάβει χώρα στις 8 πλουσιότερες χώρες της υφηλίου. Με παγκόσμια αναμετάδοση.

Τελικώς δεν είναι όλα μέσα στη διαπλοκή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΠΑΝΟΥΣΗΣ
Παρεπιπτώντος , σήμερα (αν δε κάνω λάθος ) είναι η παγκόσμια ημέρα κατά της φτώχειας .

Και κάποιοι άνθρωποι διοργανώνουν μια παγκόσμια συναυλία με σκοπό (πέρα των εσόδων που θα διατεθουν) την παραγραφή των χρεών του Τρίτου κόσμου.

Live 8 λέγεται η ονομασία της συναυλίας και αυτό γιατί θα λάβει χώρα στις 8 πλουσιότερες χώρες της υφηλίου. Με παγκόσμια αναμετάδοση.

Τελικώς δεν είναι όλα μέσα στη διαπλοκή!

Ο Νταλάρας συμμετέχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και εγώ τη γνώμη μου , γιατί όποτε κάθομαι στο πληκτρολόγιο με τρώνε τα χέρια.!

Για τους γιατρούς χωρίς σύνορα είναι κρίμα να εκτοξεύουμαι κατηγορίες έτσι , γιατί αυτοί οι άνθρωποι πάνε όπου τους καλέσουν ή και μόνοι τους σε κάθε γωνία της γης εθελοντικά με κίνδυνο τις περισσότερες φορές του υπέρτατου αγαθού ,της ίδιας της ζωής τους , όταν κάποιοι (χωρίς να εξαιρώ τον ευατό μου) βρισκόμαστε στην προσωπική μας θαλπωρή.Ίσως υπάρχουν λίγοι που έχουν και άλλους σκοπούς , αλλά αν υπάρχουν είναι πολύ μικρος αριθμός και σίγουρα δεν αντιπροσωπεύουν τους Γ.Χ.Σ.

Είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε και έναν ΑΝΘΡΩΠΟ , επιστήμονας ο οποίος είναι στη UNESCO και μας έδειξε πόσα μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε κόσμο που έχει ανάγκη , αν θελήσουμε .

Τέλος θα ήθελα να πω ότι κάθε ένωση , σύλλογος , επάνασταση κλπ χωρίς την προσφορά του κάθε ατόμου δεν είναι δυνατό να λειτουργήσει και να πετύχει, αλλά και το αντίστροφο .Διαφώνω με πολλές τοποθετήσεις που έγιναν (κυρίως από guest) αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος (και υπεύθυνος) να λέει ότι πιστεύει .

Συμφωνώ και εγω μαζί σου broster χωρίς σχόλια. Αφου δε, συμφωνούμε εμεις οι δυο , αυτό γινεται νόμος, οπως ειπε ο Πλάτωνας μεσω του Κρηθέα.

Καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγω μαζί σου  broster χωρίς σχόλια. Αφου δε, συμφωνούμε εμεις οι δυο , αυτό γινεται νόμος, οπως ειπε ο Πλάτωνας μεσω του Κρηθέα.

Καιρατος

O Πλάτων έγραψε πως όταν μια γνώμη γίνεται αποδεκτή από τους πολλούς γίνεται νόμος (αυτό για την τάξη των πραγμάτων)

Όσο για την αταξία των πραγμάτων ο Πλάτων (ο φιλόσοφος) δεν πρόκειται ποτέ να γίνει ο Πλάτωνας και δεν πρέπει, Τιμής ένεκεν! Και ας ζούμε στον αιώνα της πολτοποίησης.

Αποψή μου, να τη χαίρομαι, ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντος , σήμερα (αν δε κάνω λάθος ) είναι η παγκόσμια ημέρα κατά της φτώχειας .

Και κάποιοι άνθρωποι διοργανώνουν μια παγκόσμια συναυλία με σκοπό (πέρα των εσόδων που θα διατεθουν) την παραγραφή των χρεών του Τρίτου κόσμου.

Live 8 λέγεται η ονομασία της συναυλίας και αυτό γιατί θα λάβει χώρα στις 8 πλουσιότερες χώρες της υφηλίου. Με παγκόσμια αναμετάδοση.

Τελικώς δεν είναι όλα μέσα στη διαπλοκή!

Αγαπητέ φίλε broster

Εγώ πάλι νομίζω ότι πίσω από τη συγκεκριμένη εκδήλωση (όπως και άλλες παρόμοιες) κρύβεται μια μεγάλη ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.

Πόσοι απ' τους θεατές που συμμετέχουν, τους νοιάζει πραγματικά η φτώχεια και δεν συμμετέχουν απλώς για το χαβαλέ ή για να δουν τα μουσικά τους είδωλα σε συναυλία ?

Οι κυβερνήσεις των συγκεκριμένων χωρών που διοργανώνονται οι συναυλίες αυτές (ΗΠΑ,Μεγ.Βρετανία,Ιταλία,Ιαπωνία) είναι από τις πλέον συντηρητικές και "σκληρές" όσο αφορά θέματα περιβάλλοντος (άλλο "πιασάρικο" θέμα), φτώχειας και εκμετάλλευσης των υπανάπτυκτων (και όχι "αναπτυσσόμενων") χωρών της Αφρικής, Ασίας και Λατινικής Αμερικής.Οι κυβερνήσεις μάλιστα αυτές επανεξελέγησαν άνετα μόλις πρόσφατα από τους ίδιους που θα τρέξουν τώρα στις συναυλίες αυτές!!!

Πριν από είκοσι περίπου χρόνια διοργανώθηκε πάλι με πρωτοβουλία του Μπομπ Γκέλντορφ, το Live Aid, με τεράστια επιτυχία.Βελτιώθηκε καθόλου η Αφρική μετά από αυτή τη συναυλία???

Μόλις πρόσφατα διαγράφηκε το εξωτερικό χρέος των χωρών του Τρίτου Κόσμου με πρωτοβουλία του Μπόνο των U2.Το όποιο όφελος θα το αποκομίσουν οι κάτοικοι των χωρών αυτών ή οι κυβερνώντες (σε αρκετές χώρες δικτάτορες) αυτών ?Και μόνο το γεγονός ότι οι τράπεζες δέχτηκαν μ' ευκολία τη διαγραφή αυτή, με κάνει να πιστεύω ότι σε 5-6 χρόνια θα είναι πάλι το ίδιο.Τεράστιο και δυσβάσταχτο.

Το πρόβλημα της φτώχειας του πλανήτη λύνεται (αν λύνεται τελικά) με αλλαγή πολιτικής και νοοτροπίας από τις πλούσιες χώρες και όχι με αμφιλεγόμενες (για να μην πω "χαζοχαρούμενες") εκδηλώσεις, όσο επιτυχυμένες κι αν είναι.

Καλές προθέσεις υπάρχουν.Αλλά...

ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε broster

Εγώ πάλι νομίζω ότι πίσω από τη συγκεκριμένη εκδήλωση (όπως και άλλες παρόμοιες) κρύβεται μια μεγάλη ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.

Πόσοι απ' τους θεατές που συμμετέχουν, τους νοιάζει πραγματικά η φτώχεια και δεν συμμετέχουν απλώς για το χαβαλέ ή για να δουν τα μουσικά τους είδωλα σε συναυλία ?

Οι κυβερνήσεις των συγκεκριμένων χωρών που διοργανώνονται οι συναυλίες αυτές (ΗΠΑ,Μεγ.Βρετανία,Ιταλία,Ιαπωνία) είναι από τις πλέον συντηρητικές και "σκληρές" όσο αφορά θέματα περιβάλλοντος (άλλο "πιασάρικο" θέμα), φτώχειας και εκμετάλλευσης των υπανάπτυκτων (και όχι "αναπτυσσόμενων") χωρών της Αφρικής, Ασίας και Λατινικής Αμερικής.Οι κυβερνήσεις μάλιστα αυτές επανεξελέγησαν άνετα μόλις πρόσφατα από τους ίδιους που θα τρέξουν τώρα στις συναυλίες αυτές!!!

Πριν από είκοσι περίπου χρόνια διοργανώθηκε πάλι με πρωτοβουλία του Μπομπ Γκέλντορφ, το Live Aid, με τεράστια επιτυχία.Βελτιώθηκε καθόλου η Αφρική μετά από αυτή τη συναυλία???

Μόλις πρόσφατα διαγράφηκε το εξωτερικό χρέος των χωρών του Τρίτου Κόσμου με πρωτοβουλία του Μπόνο των U2.Το όποιο όφελος θα το αποκομίσουν οι κάτοικοι των χωρών αυτών ή οι κυβερνώντες (σε αρκετές χώρες δικτάτορες) αυτών ?Και μόνο το γεγονός ότι οι τράπεζες δέχτηκαν μ' ευκολία τη διαγραφή αυτή, με κάνει να πιστεύω ότι σε 5-6 χρόνια θα είναι πάλι το ίδιο.Τεράστιο και δυσβάσταχτο.

Το πρόβλημα της φτώχειας του πλανήτη λύνεται (αν λύνεται τελικά) με αλλαγή πολιτικής και νοοτροπίας από τις πλούσιες χώρες και όχι με αμφιλεγόμενες (για να μην πω "χαζοχαρούμενες") εκδηλώσεις, όσο επιτυχυμένες κι αν είναι.

Καλές προθέσεις υπάρχουν.Αλλά...

ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω. Αλλά , προσωπική μου γνώμη είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται και αυτού του είδους οι εκδηλώσεις (χαζοχαρούμενες ή μη) ,γιατί γίνεται γνώστο το πρόβλημα σε μεγαλύτερο αριθμό ατόμων με αποτέλεσμα κάποιοι , έστω λίγοι από αυτούς να βοηθήσουν με τον τρόπο τους , που υπό άλλες συνθήκες δεν θα ήξεραν καν το πρόβλημα . Όλα είναι θέμα πολιτικής (πόσο άσχημη λέξη αλήθεια) αλλά έτσι είναι ένας τρόπος για να ακουστούν και φωνές διαμαρτυρίας.

Όλα είναι εμπόριο , αν ρωτήσεις τα άτομα που φορόυν τα βραχιολάκια (αντικαρκινικά , κατά της φτώχειας, των διακρίσεων κλπ)πολλά από αυτά δεν ξέρουν την έννοια αυτών , αλλά τα φορούν λόγω μόδας,δυστυχώς είναι γεγονός ότι στη συντιπτική πλειοψηφία η νέα γενιά (η δική μου) δεν έχει ιδέα για πολλά προβλήματα που θα μας αποσχολήσουν και εμάς αργά ή γρήγορα,έτσι αυτές οι εκδηλώσεις έχουν και αυτό το σκοπό.

Για τον Μπόνο αμφιταλαντεύομαι πολύ καιρό , αλλά τουλάχιστον βλέπω ότι σε κάθε συναυλία του (εκτός από τα εκπλκτικά τραγούδια τους) ΄προσπαθούν να αφυπνίσουν στέλνοντας αντιπολεμικά μυνήματ κ.α.

Ας μη ξεχνάμε ότι με τα χρήματα που είχαν συγκεντρωθεί πριν καιρό τουλάχιστον ένα κοριτσάκι σώθηκε (αν είδατε και τη συναυλία θα το διαπιστώσετε).

Πέρα από όλα αυτά είναι και ένα μουσικό γεγονός , Οι Pink Floyd συναντήθηκαν πάλι μετά από πολλά χρόνια , οι U2 έδωσαν ρέστα και πολλόι άλλοι καλλιτέχνες , τους οποίους προτιμώ να τους βλέπω σε αυτές τις εκδηλώσεις παρά στα μπουζοκομάγαζα.

Σίγουρα οι περισσότεροι θα ξεχάσουν μετά από λίγες μέρες τι πήγαν και έκαναν σε αυτές τις συναυλίες , αλλά είπαμε σκοπός είναι να γίνει γνωστό στη παγκόσμια κοινότητα.Πόσοι από εμάς θα μαθέναμε μέσα από τις ειδήσεις ότι έγινε η σύνοδός των 8?

Υπήρχουν πάρα μα πάρα πολλά αρνητικά , μερικά από τα οποία τα αναφέρεις και που είναι πολύ σωστά αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και να είμαστε ενεργοί πολίτες του κόσμου.

Το πρόβλημα δε λύνεται με αυτές τις εκδηλώσεις αλλά με πολιτική όπως πολύ σωστά λες.Και σίγουρα με αυτή που ακολουθούν οι 8 το πρόβλημα θα μεγαλώνει.

ΥΓ1 Αν παίζει κάποιο ρόλο , εγώ ψιλοσυγκινήθηκα .

ΥΓ2 Αλήθεια από όλους εμάς που άνεβάζουμε θέματα για ευαισθητοποίηση κλπ , πόσοι υπογράψαμε στο site για να σταλεί στη σύνοδο κορυφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-235711-

".... ο θάναντος ενός πολίτης αρχίζει με τα όνειρα του ΛΟΤΤΟ και ύστερα εκπαιδεύει τα παιδιά του πως να γελούν με την τεχνική του zapping, σπόνσορας σ'αυτήν την αθλιότητα ένα μεγάλο αμάξι..."

ΣΤΕΡΕΟ ΝΟΒΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη καιρατοσ
O Πλάτων έγραψε πως όταν μια γνώμη γίνεται αποδεκτή από τους πολλούς γίνεται νόμος (αυτό για την τάξη των πραγμάτων)

Όσο για την αταξία των πραγμάτων ο Πλάτων (ο φιλόσοφος) δεν πρόκειται ποτέ να γίνει ο Πλάτωνας και δεν πρέπει, Τιμής ένεκεν!  Και ας ζούμε στον αιώνα της πολτοποίησης.

Αποψή μου, να τη χαίρομαι, ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη καιρατος
O Πλάτων έγραψε πως όταν μια γνώμη γίνεται αποδεκτή από τους πολλούς γίνεται νόμος (αυτό για την τάξη των πραγμάτων)

Όσο για την αταξία των πραγμάτων ο Πλάτων (ο φιλόσοφος) δεν πρόκειται ποτέ να γίνει ο Πλάτωνας και δεν πρέπει, Τιμής ένεκεν!  Και ας ζούμε στον αιώνα της πολτοποίησης.

Αποψή μου, να τη χαίρομαι, ξέρω...

Το κακό ή καλό σε μένα είναι ότι πότε - πότε τα βλέπω αυτά εδώ και γράφω μόνο νύχτα. Την άλλη μέρα όποιος απαντά δεν τον παίρνω χαμπάρι. Έτσι έγινε και με αυτά που έγραψε ο φίλος μου ο Κρηθέας για την λέξη Πλατωνας. Μου αρέσει όμως που έγραψε <<Άποψη μου, να τη χαίρομαι, ξέρω...>>. Βρε μπαγαπόντη διπλωμάτη, γιατί βιάζεσαι να απορρίπτεις κάτι, το οποίο έχει επικρατήσει στην καθομιλουμένη σωστά ή λάθος;. Αφού το Πλάτωνας έχει επικρατήσει θεωρείται πλέον σωστό. Αφού λοιπόν οι πολλοί το λένε έτσι , άρα είναι σωστό . Είναι νόμος. Έτσι δεν λες ότι είπε ο Πλάτων τον οποίο επικαλείσαι. Άκου δα και τα νεότερα. Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτανικα. Τόμος 49 σελίδα 485 πρώτη στήλη, 9ο λήμμα. <<Πλάτων, ο, ΝΜΑ, και Πλατωνας Ν.- ο δεύτερος της μεγάλης τριάδας των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, μετά τον Σωκράτη και πριν από τον Αριστοτέλη, που έθεσαν , σε συνάφεια ο ένας προς τον άλλο, τα φιλοσοφικά θεμέλια του δυτικού πολιτισμού.>> Θωρείς εδά οτι στη Νεα Ελλήνική (που δεν την κατεχω) ο Πλάτων είναι Πλάτωνας. Ο Γιουσούφ, Γιουσουφάκι δηλαδή. (Το Γιουσουφ, ξαφνικά και τυχαιως μουρθε στην κεφάλα μου και γελώ αυτή τη στιγμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη έχω μία απορία με τόσα ενδιαφέροντα πράγματα με τα οποία ασχολείσαι πότε βρίσκεις τον χρόνο να ασχοληθείς και με την Λογιστική.

Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη έχω μία απορία με τόσα ενδιαφέροντα πράγματα με τα οποία ασχολείσαι  πότε βρίσκεις τον χρόνο να ασχοληθείς και με την Λογιστική.

Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα  σου.

θΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 6000 ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. εΠΑΘΑ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑ. ΕΙΧΑ ΤΟ ΦΡΟΝΠΕΙΖ98 (ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ) ΑΒΑΛΑ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ. γΙΝΑΝΕ ΚΟΥΛΟΥΒΑΓΑΤΑ. ΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 12000 ΣΕΛΙΔΕΣ. ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΕΙΝΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΔΕΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ 50 Ε2 ΚΑΙ 20 Ε3. ΜΑΛΟΝ ΔΕΝΗ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΩΡΑ ΕΔΩ. ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΤΑΞΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Β ΛΥΚΕΙΟΥ. ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΕΔΩ. ΕΤΣΙ ΤΥΡΕΧΩ . ΣΑΝ ΤΟΝ ΒΕΓΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό ή καλό σε μένα είναι ότι πότε - πότε τα βλέπω αυτά εδώ και γράφω μόνο νύχτα. Την άλλη μέρα όποιος απαντά δεν τον παίρνω χαμπάρι. Έτσι έγινε και με αυτά που έγραψε ο φίλος μου ο Κρηθέας για την λέξη Πλατωνας.  Μου αρέσει όμως που έγραψε <<Άποψη μου, να τη χαίρομαι, ξέρω...>>. Βρε μπαγαπόντη διπλωμάτη, γιατί βιάζεσαι να απορρίπτεις κάτι, το οποίο έχει επικρατήσει στην καθομιλουμένη σωστά ή λάθος;. Αφού το Πλάτωνας έχει επικρατήσει θεωρείται πλέον σωστό. Αφού λοιπόν οι πολλοί το λένε έτσι , άρα είναι σωστό . Είναι νόμος. Έτσι δεν λες ότι είπε ο Πλάτων τον οποίο επικαλείσαι. Άκου δα και τα νεότερα. Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτανικα. Τόμος 49 σελίδα 485 πρώτη στήλη, 9ο λήμμα. <<Πλάτων, ο, ΝΜΑ, και Πλατωνας Ν.- ο δεύτερος της μεγάλης τριάδας των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, μετά τον Σωκράτη και πριν από τον Αριστοτέλη, που έθεσαν , σε συνάφεια ο ένας προς τον άλλο, τα φιλοσοφικά θεμέλια του δυτικού πολιτισμού.>> Θωρείς εδά οτι στη Νεα Ελλήνική (που δεν την κατεχω) ο Πλάτων είναι Πλάτωνας. Ο Γιουσούφ, Γιουσουφάκι δηλαδή. (Το Γιουσουφ, ξαφνικά και τυχαιως μουρθε στην κεφάλα μου και γελώ αυτή τη στιγμή).

Βρε παμπόνηρε, Κρητικέ! Η "μαιευτική" σου συνδιαζόμενη με την "σοφιστική" σου τέχνη με έκανε και γέλασα

Και φυσικά είναι αποδεκτό, είπαμε, δεν πρέπει, τιμής ένεκεν!

Στο λεξικό ΣΟΥΙΔΑ δεν θα βρεις πλατωνα παρά μόνο Πλάτων (βέβαια οι άνθρωποι αυτοί ζούσαν κάτι αιώνες πριν, λες να έχω μπερδέψει παρελθόν και παρόν, μάλλον πρέπει να ανανεώσω τα λεξικά μου, έστω και με καθυστέρηση μερικών αιώνων), Τώρα θα μου πεις τι να σου κάνει μπροστά στο σύγχρονο Παπυρος Λαρούς Μπριτάνικα και μόνο που προφέρεις τον τίτλο του, ένα κάτι το παθαίνεις!

Μη μου αρχίσεις τώρα ότι τα έβαλα και με την Μπριτάνικα….κατάλαβες τι θέλω να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παμπόνηρε, Κρητικέ! Η "μαιευτική" σου συνδιαζόμενη με την "σοφιστική" σου τέχνη με έκανε και γέλασα

Και φυσικά είναι αποδεκτό, είπαμε, δεν πρέπει, τιμής ένεκεν!

Στο λεξικό ΣΟΥΙΔΑ δεν θα βρεις πλατωνα παρά μόνο Πλάτων (βέβαια οι άνθρωποι αυτοί ζούσαν κάτι αιώνες πριν, λες να έχω μπερδέψει παρελθόν και παρόν, μάλλον πρέπει να ανανεώσω τα λεξικά μου, έστω και με καθυστέρηση μερικών αιώνων), Τώρα θα μου πεις τι να σου κάνει μπροστά στο σύγχρονο Παπυρος Λαρούς Μπριτάνικα και μόνο που προφέρεις τον τίτλο του, ένα κάτι το παθαίνεις!

Μη μου αρχίσεις τώρα ότι τα έβαλα και με την Μπριτάνικα….κατάλαβες τι θέλω να πω!

ΚΡΗΘΕΑ, Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΥ 5500 ΤΟΜΟΥΣ ΒΙΒΛΙΑ ΑΡΧΑΙΟΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ. ΟΛΑ ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΑΝ ΟΤΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΙΚΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΩ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΛΕΞΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ. ΠΗΓΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΠ-ΛΑΡ-ΜΠΡΙΤ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΞΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΟΥΙΔΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΝΤΕΛ ΣΚΩΤ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΣΥΧΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΕΦ. ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ. ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΛΕΜΕ ΕΤΣΙ. Α!!! ΡΕ ΠΛΑΤΩΝ ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ. Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕ, ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ. ΜΩΡΕ ΑΚΟΥΓΕ ΑΥΤΟΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΠΡΙΝ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ , ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ. ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ , ΑΠΟΛΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...