Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Guest

ΑΓΟΡΑ ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΟΜ.ΕΤ. ΣΕ Ε.Ε.

Question

Guest Guest

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ(ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ)

ΤΟ 50% ΤΟΥ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ.(Ο ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ)

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ 60000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΣΤΑ 28000. Η ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΣΟ? (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ 50%)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Guest

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΙΚΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΣΥΝΕΤΑΓΗ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Μ3 ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΟΜ.ΕΤΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ(ΟΕ).

Ο ΝΕΟΣ ΟΕ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΔΗΛΩΣΗ Ν.1599/86 ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ" ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠ΄ΟΨΙΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ 1052699/1082/Δ0012/30-5-2003 ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΦΟΡ/ΚΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 13 ΤΟΥ Ν. 2238/94."

ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΕΙΜΕΝΟ"..................." ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΔΡΑΧΜΗ ΓΙΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι, γιατί η ωφέλεια κατά το άρθρο 13 του ν.2238/1994 φορολογείται μόνο αν πρόκειται μεταβίβαση από επαχθή αιτία ( πώληση, ανταλλαγή) των εταιρικών ποσοστών (μερίδων).

Στην περίπτωση όμως που δεν καταβάλλεται αντάλλαγμα πρόκειται δωρεά.Και η χαριστική παροχή σε πρόσωπο που δεν συνδέεται με βαθμό συγγένειας, δημιουργεί φορολογική υποχρέωση σε βάρος του δωρεοδόχου. Το γνωρίζει αυτό?¨

Τι συμφέρει εξαρτάται από το ύψος της αξίας της εταιρικής μερίδας, η οποία στη φορολογία δωρεών κατά την οποία δεν αφαιρείται τιμή κτήσης, μπορεί να είναι υπέρογκη. Εκτός αν η ωφέλεια δεν υπερβαίνει τα 3.000€. Δε μας γράφεις τελικά σε τι ποσό υπολογίζεται η ελάχιστη αξία του μεταβιβαζόμενου ποσοστού. Τι να σου επιβεβαιωθεί ? Αυτοσχεδιάζουμε.

Αλήθεια, αν δεν εμπιστεύεσαι το λογιστή σου, γιατί δε ρωτάς έναν άλλο λογιστή - επαγγελματία ?

Το "σλάλομ" στις χιονοδρομίες είναι λιγότερο επικίνδυνο από τους αυτοσχεδιασμούς σε φορολογικά θέματα.

Φιλικά

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×