Jump to content
  • 0

ΦΠΑ ΣΕ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ


Guest Guest
 Share

Question

Guest Guest

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ.

Α) Η ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΦΠΑ;

:mellow: ΠΩΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΑΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ;

Γ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΔΑ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Α) Αν δεν έχει κάνει χρήση του ΦΠΑ που μάλον δεν έκανε δεν υπάρχει. Υπάρχει και σχετική απόφαση.

Γ) Από τη στιγμή που γίνετε η αυτοπαράδοση στην έδρα της επιχείρησης δεν νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα έδοσης ΔΑ, γιατί μετά την αυτοπαράδοση τα πάγια τα μεταφέρει ως ιδιώτης. Αν όμως το στοιχείο αυτοπαράδοσης αναφέρει τόπο παράδοσης διαφορετικό της έδρας της επιχείρησης θεωρώ πως πρέπει να εκδοθεί ΔΑ.

Εδώ βέβαια θα ήθελα και την άποψη των συναδέλφων.

Β;) Μια νέα στήλη με τίτλο αυτοπαράδοση παγιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Α) Αν δεν έχει κάνει χρήση του ΦΠΑ που μάλον δεν έκανε δεν υπάρχει. Υπάρχει και σχετική απόφαση.

Γ) Από τη στιγμή που γίνετε η αυτοπαράδοση στην έδρα της επιχείρησης δεν νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα έδοσης ΔΑ, γιατί μετά την αυτοπαράδοση τα πάγια τα μεταφέρει ως ιδιώτης. Αν όμως το στοιχείο αυτοπαράδοσης αναφέρει τόπο παράδοσης διαφορετικό της έδρας της επιχείρησης θεωρώ πως πρέπει να εκδοθεί ΔΑ.

Εδώ βέβαια θα ήθελα και την άποψη των συναδέλφων.

Β<_< Μια νέα στήλη με τίτλο αυτοπαράδοση παγιών.

Παντελή, είναι εύκολο να δώσεις παραπομπή για αυτή την απόφαση γιατί μου χρειάζεται...???

Με προβληματίζει το γεγονός ότι ναι μεν για την εκπαιδευτική διαδικασία είναι απαλλασόμενος του φπα και ότι ως φροντιστήριο δεν έχει εκπέσει το φπα, αλλλά η παράδοση των παγίων στον ίδιο, δεν υπάγεται κανονικά στο φπα (παράδοση αγαθών σε ιδιώτη)..???

Link to comment
Share on other sites

  • 0

άρθρο 7 του Ν.2859/2000 (ΦΠΑ)

............

Επίσης, ως παράδοση αγαθών θεωρούνται οι ακόλουθες πράξεις, εφόσον η απόκτηση των αγαθών ή κατά περίπτωση των υλικών ή των υπηρεσιών από τα οποία έχουν παραχθεί αυτά παρέχει στον υποκείμενο δικαίωμα έκπτωσης του φόρου:

α) η διάθεση αγαθών από υπαγόμενη στο φόρο δραστηριότητα σε άλλη μη υπαγόμενη του ίδιου υποκειμένου,

β) η ανάληψη από υποκείμενο στο φόρο αγαθών της επιχείρησής του για την ικανοποίηση αναγκών του ή του προσωπικού της επιχείρησης και γενικά η δωρεάν διάθεση αγαθών για σκοπούς ξένους προς την άσκηση της επιχείρησης. Εξαιρούνται τα δώρα μέχρις αξίας δέκα (10) ευρώ και τα δείγματα που διαθέτει ο υποκείμενος στο φόρο για την εκπλήρωση των σκοπών της επιχείρησής του,

.....................

Link to comment
Share on other sites

  • 0
άρθρο 7 του Ν.2859/2000 (ΦΠΑ)

............

Επίσης, ως παράδοση αγαθών θεωρούνται οι ακόλουθες πράξεις, εφόσον η απόκτηση των αγαθών ή κατά περίπτωση των υλικών ή των υπηρεσιών από τα οποία έχουν παραχθεί αυτά παρέχει στον υποκείμενο δικαίωμα έκπτωσης του φόρου:

α) η διάθεση αγαθών από υπαγόμενη στο φόρο δραστηριότητα σε άλλη μη υπαγόμενη του ίδιου υποκειμένου,

β) η ανάληψη από υποκείμενο στο φόρο αγαθών της επιχείρησής του για την ικανοποίηση αναγκών του ή του προσωπικού της επιχείρησης και γενικά η δωρεάν διάθεση αγαθών για σκοπούς ξένους προς την άσκηση της επιχείρησης. Εξαιρούνται τα δώρα μέχρις αξίας δέκα (10) ευρώ και τα δείγματα που διαθέτει ο υποκείμενος στο φόρο για την εκπλήρωση των σκοπών της επιχείρησής του,

.....................

Το είδα κι εγώ αυτό, αλλά νόμιζα ότι υπήρχε κάποια ΠΟΛ σχετικά που το ξεκαθάριζε τελείως...

Δηλ. σε διακοπή φροντιστηρίου, τα πάγια κόβονται με στοιχείο αυτοπαράδοσης στην υπολειματική αξία τους ή την τρέχουσα ΧΩΡΙΣ φπα...???

Και τι έννοια έχει τότε το στοιχείο αυτοπαράδοσης...???

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Το είδα κι εγώ αυτό, αλλά νόμιζα ότι υπήρχε κάποια ΠΟΛ σχετικά που το ξεκαθάριζε τελείως...

Δεν θυμάμαι περισότερα και δεν έχω τον χρόνο να ψάξω αλλά υπήρξε πολ η οποία έλεγε ότι αφού δεν έχεις εκπέσει το ΦΠΑ των αγορών δεν αποδίδεις και στην πώληση.

Δηλ. σε διακοπή φροντιστηρίου, τα πάγια κόβονται με στοιχείο αυτοπαράδοσης στην υπολειματική αξία τους ή την τρέχουσα ΧΩΡΙΣ φπα...???

Και τι έννοια έχει τότε το στοιχείο αυτοπαράδοσης...???

Γαι την περίπτωσή μας τώρα, δεν νομίζω ότι τίθετε ζήτημα για καταβολή ΦΠΑ.

Τώρα αν θες την προσωπική μου άποψη δεν προβλεπετε από πουθενα η έκδοση στοιχείου αυτοπαράδοσης.

Πείσε όμως τον ελεγκτή ότι έχεις δίκιο. Αν θυμάμαι καλά κάτι έλεγε και η εγκ. 3/1992 (για τα δώρα ή τα δείγματα).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΝΤΟΥΡΟΥΤΙ

Να ρωτήσω κάτι......

υποθεση:

Εταιρία που στην εισφορά του κεφαλαίου της περιλαμβάνονταν χρήματα και είδος.

μετά από 7 έτη πουλα μηχάνημα αναπόσβεστης αξίας 1.000,00€ σε τιμή 5.000,00€

αυτό το μηχάνημα ήταν εισφορά του ενός εταιρου σε είδος ( στο κεφάλαιο)

από πλευράς ΦΠΑ :

1.)Αν η αξία πώλησης ήταν 1.000 € δεν μπαίνει ΦΠΑ ...???(θεωρούμε ότι δεν έχουν γίνει προσθηκες-βελτιώσεις)

(άρθρο 7 του Ν.2859/2000 (ΦΠΑ)

...........

Επίσης, ως παράδοση αγαθών θεωρούνται οι ακόλουθες πράξεις, εφόσον η απόκτηση των αγαθών ή κατά περίπτωση των υλικών ή των υπηρεσιών από τα οποία έχουν παραχθεί αυτά παρέχει στον υποκείμενο δικαίωμα έκπτωσης του φόρου)

2.) εφόσον πουληθεί 5.000€ ΦΠΑ 19% ...???

(δημιουργούνται έκτακτα κέρδη (4.000)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...