Jump to content
  • 0

4 χρόνια ΑΕ δεν δημοσίευσε τίποτα. Καμμία υποβ ...


Question

4 χρόνια μια ΑΕ δεν δημοσίευσε τις προσκλήσεις της Γ/Σ σε ΦΕΚ και εφημερίδα ενώ είχε υποχρέωση ....

Εγιναν όμως οι Γ/Σ.... γράφηκαν τα πρακτικά ...

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ή μόνο τα πρόστιμα της Δνσης Εμπορίου?

Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Guest
4 χρόνια μια ΑΕ δεν δημοσίευσε τις προσκλήσεις της Γ/Σ σε ΦΕΚ και εφημερίδα ενώ είχε υποχρέωση ....

Εγιναν όμως οι Γ/Σ.... γράφηκαν τα πρακτικά ...

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ή μόνο τα πρόστιμα της Δνσης Εμπορίου?

Εάν στην ΓΣ παραβρίσκεται το 100% των μετόχων δεν είναι απαραίτητη η δημοσίευση της πρόσκλησης

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν βλέπω κανένα πρόβλημμα.

Από που προκύπτει ότι η Α.Ε. είχε υποχρέωση να δημοσιεύσει πρόσκληση.

Δεν είχε απαρτία 100% στις Γ.Σ.?

Είναι ζήτημα της Νομαρχίας να ελέγχει αν τηρούνται οι υποχρεώσεις.

Προσωπικά ποτέ και σε καμμία Α.Ε. δεν έχω δημοσιεύσει πρόσκληση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δες την παράγραφο 3 του άρθρου 26 & τις διατάξεις του ν.2339/95

Αρθρο 26

«Πρόσκληση Γ.Σ. - Δημοσίευση σε Εφημερίδες κ.λπ.»

1. Η Γενική Συνέλευσις, εξαιρέσει των επαναληπτικών Συνελεύσεων και των εξομοιουμένων ταύταις, δέον να καλείται είκοσι τουλάχιστον ημέρας, προ της οριζομένης δια την συνεδρίασιν αυτής, υπολογιζομένων και των εξαιρετέων ημερών. Η ημέρα της δημοσιεύσεως της προσκλήσεως της γενικής συνελεύσεως και η ημέρα της συνεδριάσεως αυτής δεν υπολογίζονται.

2.(1) Η πρόσκληση της Γενικής Συνέλευσης, η οποία περιλαμβάνει τουλάχιστον το οίκημα, τη χρονολογία και την ώρα της συνεδρίασης, καθώς και τα θέματα της ημερήσιας διάταξης με σαφήνεια, τοιχοκολλείται σε εμφανή θέση του καταστήματος της εταιρείας και δημοσιεύεται ως εξής:

α) Στο τεύχος Ανωνύμων Εταιρειών και Εταιρειών Περιορισμένης Ευθύνης της Εφημερίδας της Κυβέρνησης, σύμφωνα με το άρθρο 3 του από 16 Ιανουαρίου 1930 Π.Δ/τος «Περί Δελτίου Ανωνύμων Εταιρειών».

β) Σε μία ημερήσια πολιτική εφημερίδα που εκδίδεται στην Αθήνα και, κατά την κρίση του Διοικητικού Συμβουλίου, έχει ευρύτερη κυκλοφορία σ’ ολόκληρη τη χώρα, που επιλέγεται από τις εφημερίδες του άρθρου 3 του Ν.Δ.3757/1957, όπως ισχύει, και

γ)(2) Σε μία ημερήσια οικονομική εφημερίδα από εκείνες που:

αα) εκδίδονται έξι (6) ημέρες την εβδομάδα και επί τρία (3) χρόνια συνεχώς ως καθαρά οικονομικές εφημερίδες,

ββ) έχουν κυκλοφορία τουλάχιστον πέντε χιλιάδων (5.000) φύλλων την ημέρα καθ’ όλη την τριετία, και

γγ) πληρούν τις προϋποθέσεις που καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εμπορίου και Τύπου και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, προκειμένου για το χαρακτηρισμό εφημερίδας ως οικονομικής.

Για τις οικονομικές εφημερίδες, οι οποίες θα έχουν τη δυνατότητα να δημοσιεύουν προσκλήσεις, θα αποφασίζει ανά εξάμηνο ο Υπουργός Εμπορίου, με βάση έγγραφο του Υπουργού Τύπου και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης που θα βεβαιώνει τη συνδρομή, των κατά τα πιο πάνω εδάφια (αα), (ββ) και (γγ) προϋποθέσεων.

δ)(3) Η πρόσκληση της Γενικής Συνελεύσεως των Ποδοσφαιρικών Ανωνύμων Εταιρειών δημοσιεύεται και σε μία από τις ημερήσιες αθλητικές εφημερίδες που συγκεντρώνουν τις προϋποθέσεις του α’ εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 3 του ν.δ.3757/1957, όπως αυτό αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1 του ν.1044/1980 και συμπληρώθηκε με το άρθρο 18 του ν.1797/1988. Για τις αθλητικές εφημερίδες, οι οποίες θα έχουν τη δυνατότητα να δημοσιεύουν προσκλήσεις Γενικών Συνελεύσεων των Α.Ε., θα αποφασίζει κάθε έξι (6) μήνες ο Υπουργός Ανάπτυξης, με βάση έγγραφο του Υπουργού Τύπου και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, που θα βεβαιώνει τη συνδρομή των πιο πάνω προϋποθέσεων.

ε)(4) σε μία ημερήσια ή εβδομαδιαία τουλάχιστον εφημερίδα, από εκείνες που εκδίδονται στην έδρα της και σε περίπτωση που δεν εκδίδεται εφημερίδα στην περιοχή αυτή σε μία ημερήσια ή εβδομαδιαία τουλάχιστον εφημερίδα από τις εκδιδόμενες στην πρωτεύουσα του νομού στον οποίο η εταιρεία έχει την έδρα της.

Εξαιρετικά αν η εταιρεία εδρεύει σε δήμο ή κοινότητα του Νομού Αττικής, εκτός του Δήμου Αθηναίων, η πρόσκληση πρέπει να δημοσιεύεται σε μία ημερήσια ή εβδομαδιαία τουλάχιστον εφημερίδα από εκείνες που εκδίδονται στην έδρα της και σε περίπτωση που δεν εκδίδεται εφημερίδα στην περιοχή αυτή σε ίδια ημερήσια ή εβδομαδιαία τουλάχιστον εφημερίδα από τις εκδιδόμενες στην έδρα της νομαρχίας, στην οποία υπάγεται η εταιρεία.

Οι ημερήσιες ή εβδομαδιαίες τουλάχιστον εφημερίδες πρέπει να εμπίπτουν στα κριτήρια του άρθρου 1 του Ν.Δ.1263/1972 και του άρθρου 2 του Ν.4286/1963, αντίστοιχα, όπως αυτοί ισχύουν και να κυκλοφορούν ανελλιπώς το λιγότερο ως εβδομαδιαίες για τρία (3) τουλάχιστον χρόνια.

3.(5) Πρόσκληση για σύγκληση γενικής συνέλευσης δεν απαιτείται στην περίπτωση κατά την οποία στη συνέλευση παρίστανται ή αντιπροσωπεύονται μέτοχοι που εκπροσωπούν το σύνολο του μετοχικού κεφαλαίου και κανείς από αυτούς δεν αντιλέγει στην πραγματοποίησή της και στη λήψη αποφάσεων.

Σχετικές Διατάξεις

Κ2-8081/5.10.1995 Εγκύκλιος Υπ. Εμπορίου επί του Ν.2339/1995

«β) Με τη δεύτερη παράγραφο του άρθρου 11 ορίζεται ότι η δημοσίευση της πρόσκλησης της γενικής συνέλευσης δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεται και σε τοπικές εφημερίδες όταν η εταιρία εδρεύει σε Δήμο ή Κοινότητα του Νομού Αττικής, ενώ για τους λοιπούς νόμους οι δημοσιεύσεις αυτές, θα πρέπει να γίνονται πλέον σε μία ημερήσια ή εβδομαδιαία, τουλάχιστον, εφημερίδα, της έδρας της ή της πρωτεύουσας του νομού στον οποίο έχει την έδρα της η εταιρία κατ' επιλογήν της εταιρίας.

Το ίδιο ισχύει και για τη δημοσίευση του ισολογισμού σύμφωνα με το άρθρο 43β παρ. 5 του Κ.Ν.2190/1920, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 7 του άρθρου 13 του νόμου.

γ) Με την τρίτη παράγραφο του άρθρου 11 ορίζεται ότι δεν απαιτείται πλέον πρόσκληση για σύγκληση γενικής συνέλευσης στην περίπτωση κατά την οποία στην συνέλευση παρίστανται ή αντιπροσωπεύονται μέτοχοι που εκπροσωπούν το σύνολο του μετοχικού κεφαλαίου και κανείς από αυτούς δεν αντιλέγει στην πραγματοποίησή της και στη λήψη αποφάσεων. Δηλαδή εισάγεται πλέον νομοθετικά η αυτόκλητη καθολική γενική συνέλευση.»

Link to post
Share on other sites
  • 0
Δεν βλέπω κανένα πρόβλημμα.

Από που προκύπτει ότι η Α.Ε. είχε υποχρέωση να δημοσιεύσει πρόσκληση.

Δεν είχε απαρτία 100% στις Γ.Σ.?

Είναι ζήτημα της Νομαρχίας να ελέγχει αν τηρούνται οι υποχρεώσεις.

Προσωπικά ποτέ και σε καμμία Α.Ε. δεν έχω δημοσιεύσει πρόσκληση.

Συγνώμη. Βασική παράμετρος και ξέχασα να σας την πώ:

Δεν είχε απαρτία 100%. Είχε 85 % κάθε έτος.

Link to post
Share on other sites
  • 0

βασική αρχή

Μη δημοσίευση πρόσκλησης συνεπάγεται 100% απαρτία για να μην έχουμε προβλήμματα, άσχετα αν αυτό είναι πραγματικό.

Πάντως αν δεν το είδε η Νομαρχία και δεν προσβάλονται οι αποφάσεις από το 15%,

δεν υπάρχει πρόβλημμα.

Νομίζω ότι θα έμπαινε ζήτημα ακυρότητας αποφάσεων των Γ.Σ. αλλά υπάρχει διετής παραγραφή.?

Για πρόστιμο δεν ξέρω τίποτα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρθρον 35α

1. Αι αποφάσεις της γενικής συνελεύσεως είναι άκυροι και όταν:

α) ελήφθησαν κατά παράβασιν των περί συγκροτήσεως των γενικών συνελεύσεων ή των περί απαρτίας και πλειοψηφίας διατάξεων ή

β) δια του περιεχομένου των θίγουν διατάξεις του καταστατικού τεθειμένας αποκλειστικώς ή κυρίως προς προστασίαν των δανειστών της εταιρείας.

Δεν μας λες αν υπάρχει πρόβλημα με υπόλοιπο 15% . Επίσης εχει σημασία τι αποφάσεις πάρθηκαν στην ΓΣ .

Η διετία νομίζω ισχύει εφόσον εχουν υποβληθεί στο τμήμα εμπορίου οι αποφάσεις της ΓΣ . Αφου δεν εχει γινει ανάκληση αδείας θα πρεπει να γινουν όλα απο την αρχη με τα ανάλογα πρόστιμα (δεν ειναι μεγαλα) . Μετατροπή σε Ευρώ εγινε?

Αν δεν το εχεις κάνει θα πρέπει να πάρεις και την συμβουλή δικηγόρου .

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
Εάν στην ΓΣ παραβρίσκεται το 100% των μετόχων δεν είναι απαραίτητη η δημοσίευση της πρόσκλησης

σωστο , αυτο ισχυει για τις οικογενειακου τυπου ΑΕ που δεν κρινεται απαραιτητο να γινει δημοσιευση , οσον αφορα τις αλλες ΑΕ κανονικα πρεπει να γινεται δημοσιευση

τωρα μαλλον γινεται ο λογος για ΑΕ μικρη αρα δεν υπαρχει προβλημα

Link to post
Share on other sites
  • 0
  Δεν μας λες αν υπάρχει πρόβλημα με υπόλοιπο 15% .

Κατ'ευθείαν στο ψαχνό Χρήστο έτσι ?Δεν καλέσθηκαν. Δεν είχαν βέβαια ούτε ενδιαφέρον για την εταιρεία. Κανείς όμως δεν μπορέι να πεί ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα...

Επίσης εχει σημασία τι αποφάσεις πάρθηκαν στην ΓΣ .

Τα κλασικά = . Εγκρίσεις ισολογισμών, απαλλαγές ελεγκτών & Δ/Σ ... τα γνωστά

Μετατροπή σε Ευρώ εγινε?

Οχι ...

Αν δεν το εχεις κάνει θα πρέπει να πάρεις και την συμβουλή δικηγόρου .

Μα σοβαρά τώρα? Για τη μετατροπή ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οχι για την μετατροπή φυσικά . Υπέθεσα ότι υπάρχει διαμάχη με το υπόλοιπο 15% και γι αυτό μίλησα για δικηγόρο .

Αν συμφωνουν όλοι κανε τώρα εκπρόθεσμα όλες τις ενέργειες . Το πρόστιμο ειναι μεγαλύτερο για την μη μετατροπή σε ευρώ .

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...