Προς το περιεχόμενο

ΦΟΡΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσες να μην τις ασφάλιζες έτσι ώστε να μην είχαν καμία ελπίδα να προσληφθούν με ΑΣΕΠ. :D πλάκα κάνω. Εμένα μέσα στο 2005 αποχώρησαν τα δύο ποιο παλιά στελέχη του γραφείου μου στο χειρότερο εξάμηνο από πλευράς φόρτου εργασίας που έχω ζήσει. Οι καινούργιες έπεσαν στα βαθιά αλλά τα κατάφεραν.

Όταν το έμαθα ότι πέρασαν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ την πρώτη ημέρα είχα πάθει ταραχή, δεν ήξερα τι μου συνέβαινε, εάν θα έπρεπε να είμαι χαρούμενος ή λυπημένος (η μία όπως γράφω και παραπάνω ήταν σύζυγός μου) αλλά τώρα που το σκέφτομαι ήρεμα και ρεαλιστικά βλέπω ότι τελικά ότι έγινε ήταν το καλύτερο για όλους μας. Γιατί και το γραφείο δεν χάθηκε και νιώθεις την ικανοποίηση ότι βοήθησες δύο εργαζόμενες μητέρες να βρουν καλύτερες αμοιβές και ποιο ανθρώπινα ωράρια (για τις συνθήκες εργασίας έχω ακόμη τις αμφιβολίες μου) έδωσες δουλεία σε νέα άτομα άνεργα με όρεξη για δουλειά και όταν χρειασθείς και τις παλιές όλο θα βρουν τον ελεύθερο χρόνο να σε βοηθήσουν στα δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

ΠΕΤΥΧΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΣΕΠ

...ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ... ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ...ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.....

ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ,

ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ..ΗΤΑΝ ΓΡΑΠΤΟΣ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσον αφορά το Δημόσιο , άποψη και του broster και τις sterbro (συνήθως εκφράζω προσωπικές απόψεις) είναι ότι , καλά χρυσά τα λεφτά , ανθρώπινο (?) ωράριο και συνθήκες εργασίας , αλλά για τους άλλους .

Δεν θα μπορούσαμε να είμαστε σε γιατί καλώς ή κακώς μπαίνεις κάποια στιγμή , υπάρχουν βέβαια και πάρα πολλές εξαιρέσεις αλλά μιλάω για πως το βλέπουμε εμείς.

Εμείς αυτή τη στιγμή μπαίνουμε από το γραφείο μιας και είμαστε σχετικά νέοι στο χώρο σαν Ελ. Επ. και δεν είχαμε την οικονομική άνεση για να ανοίξουμε.

Όμως μας αρέσει ότι, όπως σε κάθε επάγγελμα βέβαια, αν αξίζεις κάποια στιγμή θα ανταμοιφθείς .Και ας έχουμε τρελαθεί από το άγχος και τη πιέση και να σκεφτείτε ότι έχουμε λίγη πελάτεια.

Απλώς επείδη σε πάρα πολλές συζητήσεις με συναδελφους με λίγο μεγαλύτερη ηλικία είχε αναφερθεί ότι μεγάλος αριθμός συναδέλφων έχει προβλήματα υγείας λόγω ακριβώς του άγχούς , με στεναχώρησε ιδιαίτερα η πληροφορία που μου είπε η συνάδελφος χθές για αυτό και έθεσα το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα Μάρκα!

Δεν σου απάντησα χθες γιατί βεβαίως βεβαίως εκτός απ όλα τα άλλα καλά φεύγω μόλις συμπληρωθεί το 8ωρο.

Μιλώντας λοιπόν για καμμιά ευθύνη (δουλεύω ως βοηθός σε επιχείρηση) εννοώ ότι ενώ μεν όπως έγραψα κάνω ότι καλύτερο μπορώ, ξέρω ότι την ευθύνη για τις στραβές σε ελεγχο την εχει ο εξωτερικός λογιστής μας που υποτίθεται ότι με ελέγχει!!!

Οπότε στον εργοδότη μου θα λογοδοτήσει ή ίσως και θα πληρώσει πρόστιμο(?) αυτός...

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΜΕΡΑ!!!

Καλημέρα σας. Θα ήθελα κι εγώ να αναφέρω την εμπειρία μου ελπίζοντας να μην ενοχλώ. Είμαι κι εγώ βοηθός λογιστή και δουλεύω σε επιχειρήσεις κι όχι σε κάποιο λογιστικό γραφείο. Παρατήρησα ότι όσες φορές είχε γίνει κάποιο σοβαρό λάθος χωρίς να είναι δικό μου πάντα, οι εξωτερικοί λογιστές αλλά και οι επιχειρηματίες προσπάθησαν να με χρησιμοποιήσουν ως αποδιοπομπαίο τράγο γιατί ήταν η πιο εύκολη λύση. Γι αυτό το λόγο δεν μπορώ να είμαι τόσο άνετη ώς βοηθός λογιστή. Από την άλλη βέβαια προσπαθώ να μη στενοχωριέμαι πολύ με ο,τιδήποτε συμβαίνει γιατί δεν θα άντεχα να συνεχίσω τη δουλειά αυτή που μου αρέσει.

Τώρα όσον αφορά το θέμα του δημοσίου καταλαβαίνω απόλυτα τις κοπέλες που αναφέρατε όλοι οι παραπάνω που ψάχνουν στο ΑΣΕΠ. Είμαι 32 ετών, ανύπανδρη και μου έχει τεθεί παλαιότερα από σύντροφό μου το θέμα των πολλών ωρών που δουλεύω σε σχέση με τις ώρες που αφιέρωνα σε αυτόν τότε αλλά και στην οικογένεια που θα κάναμε αν παντρευόμαστε. Αυτά τα διλήμματα είναι πολύ σκληρά κυρίως όταν δεν υπάρχει οικονομική άνεση ώστε να υπάρχει και η εύκολη λύση. Δυστυχως έχουμε αρχίσει να ζούμε για να δουλεύουμε αφού δεν μπορούμε να ζήσουμε καθόλου στην αντίθετη περίπτωση. Ούτε κι εμένα μου ταιριάζει το δημόσιο σα νοοτροπία αλλά το έχω σκεφτεί σε συνδυασμό με το θέμα της οικογένειας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΕΣ ( ΚΥΡΙΩΣ ) ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 31 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ( ΕΝΝΟΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΩ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ, ΔΟΥΛΕΥΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ), ΑΝΥΠΑΝΔΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ , ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ( ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ :blink: ).ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΕΙΜΑΙ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ :o ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΕΣΤΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ :o .ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ Ή ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ :D

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 20 ΧΡΟΝΩΝ B) , ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ 31 ΚΑΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ 60 ΧΡΟΝΩΝ :( .

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΩ ΤΙ ΒΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ???

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ :

1. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ( ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΤΑΙΖΟΥΝΕ )

2. Ε!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΦΩΤΟΜΟΝΤΕΛΟ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΩ ΣΤΟ PC MOY !!!

( ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΠΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ !!!!!!!!! ) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΥΠΑΝΔΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ , ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ( ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ  :

2. Ε!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΦΩΤΟΜΟΝΤΕΛΟ

Αγαπητή συναδέλφισσα,

31 χρονών και ανύπανδρη δεν σημαίνει ότι "έχεις χάσει το τραίνο". Είσαι απλά σε ηλικία γάμου. Μην αποκλείεις το ενδεχομένο να γίνεις μαμά ... τα ομορφότερα πράγματα έρχονται όταν δεν το περιμένεις και από εκεί που δεν τα περιμένεις.

Το ότι δεν είσαι φωτομοντέλο επίσης δεν αποκλείει την εύρεση συζύγου. Ειλικρινά πιστεύεις ότι όσες παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά ήταν φωτομοντέλα ? Για κοίτα γύρω σου και θα αλλάξεις σύντομα γνώμη ... Ελπίζω ότι ούτε εσύ "ψάχνεις" για φωτομοντέλο.

Η ζωή είναι μπροστά σου. Αξιοποίησε τον εαυτό σου με τον καλύτερο τρόπο και η ζωή θα σου χαμογελάσει σύντομα. Και για μη σου πω να έχεις θετική ενέργεια - χρησιμοποιήθηκε τόσο πολύ, που άρχισε να μου σπάει τα νεύρα - θα σου πω να έχεις ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ και ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΥΠΑΝΔΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ , ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ( ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ  :

2. Ε!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΦΩΤΟΜΟΝΤΕΛΟ

Αγαπητή συναδέλφισσα,

31 χρονών και ανύπανδρη δεν σημαίνει ότι "έχεις χάσει το τραίνο". Είσαι απλά σε ηλικία γάμου. Μην αποκλείεις το ενδεχομένο να γίνεις μαμά ... τα ομορφότερα πράγματα έρχονται όταν δεν το περιμένεις και από εκεί που δεν τα περιμένεις.

Το ότι δεν είσαι φωτομοντέλο επίσης δεν αποκλείει την εύρεση συζύγου. Ειλικρινά πιστεύεις ότι όσες παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά ήταν φωτομοντέλα ? Για κοίτα γύρω σου και θα αλλάξεις σύντομα γνώμη ... Ελπίζω ότι ούτε εσύ "ψάχνεις" για φωτομοντέλο.

Η ζωή είναι μπροστά σου. Αξιοποίησε τον εαυτό σου με τον καλύτερο τρόπο και η ζωή θα σου χαμογελάσει σύντομα. Και για μη σου πω να έχεις θετική ενέργεια - χρησιμοποιήθηκε τόσο πολύ, που άρχισε να μου σπάει τα νεύρα - θα σου πω να έχεις ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ και ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ !  :lol:

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΘΑΡΥΝΤΙΚΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ( ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΩ ) ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ.......................... :blink::D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω προβληματα που ειχαμε κρυμμενα κατω απο τις στηβες των Ε1, Ε9 και δε συμμαζευεται!

Μπαμπαδες που εχουν εξι μηνες να δουν τα παιδια τους. Γυναικες που δεν προλαβαινουν καν να κανουν παιδια.

Μηπως υπερβαλουμε λιγο? Τιποτα δεν ειναι επιλογη μας σ αυτον τον κοσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι 380 χιλ μακρυα απο τη γυναικα μου, δημ υπαλ. αυτη , β.λογιστης εγω. να πεσω να πεθανω ? να τα παρατησω ?

να πνιξω τον καημο μου στο ποτο?

1,5 χρονο τωρα αποφαση δεν μπορω να παρω...

τεκνα δεν εχω , ν αποκτησω η θα τα φει η μαρμαγκα?

Αγωνιστικους Χαιρετισμους

η αλλεως πως, Τη Υπερμαχω κι εχει ο Αλλαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προσωπική μου γνώμη…για το άγχος της δουλειάς μας (όχι για τις αμοιβές μας)

Α) Οι υπάλληλοι λογιστές & βοηθοί.

Δεν νομίζω να είναι τραγικά τα πράγματα. Έχουν ωράρια . Κάποιες στιγμές τα ξεπερνούν άλλα όχι σε υπερβολικό βαθμό – όπως οι ελεύθεροι επαγγελματίες -. Και αν τύχει κάποιος εργοδότης « τρελιάρης » υπάρχει η δυνατότητα εύρεσης άλλης δουλειάς – σε αντίθεση με τον ελεύθερο επαγγελματία ο οποίος είναι εγκλωβισμένος σε μια κατάσταση …

Β) Οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Εάν αφαιρέσουν λίγα έσοδα και τα επενδύσουν σε σωστό – (ούς) υπάλληλο (ους) θα υπάρξει λύση. Ο υπάλληλος όμως να δίδει την δυνατότητα στον εργοδότη να ασχολείται μόνο με α) την ελεγκτική β) την επαφή με τους πελάτες σε ιδιαίτερα θέματα (και όχι καθημερινά = τα οποία θα τα φροντίζει ο υπάλληλος) γ) και την ενημέρωση. Έτσι μπορεί να γίνει και του εργοδότη υποφερτή η κατάσταση. Εργοδότες που θέλουν να επιβιώσουν χωρίς βοηθούς (ή χωρις ικανούς βοηθούς) δεν έχουν ελπίδα. Σημείωση = εάν κάποιος έχει μη ικανό βοηθό για να κάνει τα ανωτέρω τότε θεωρώ ότι δεν έχει υπάλληλο…

Μοναδική ελπίδα … αυτή η κατεύθυνση…

Σημείωση: Δεν ξέρουμε εάν ο γραφών τηρεί ή εν τέλει προσπαθεί να πετύχει αυτή τη λογική… το θέμα είναι ότι είναι πεπεισμένος για τον μονόδρομο αυτό …

Λιγότερα κέρδη …. Ποιο ήσυχη ζωή …διαλέξτε… (σημείωση : εγώ έχω διαλέξει..

Μετά από μερικά χρόνια θα σας πώ εάν έκανα μαλ..κία …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι τραγικά τα πράγματα. Έχουν ωράρια . Κάποιες στιγμές τα ξεπερνούν άλλα όχι σε υπερβολικό βαθμό – όπως οι ελεύθεροι επαγγελματίες -. Και αν τύχει κάποιος εργοδότης « τρελιάρης » υπάρχει η δυνατότητα εύρεσης άλλης δουλειάς – σε αντίθεση με τον ελεύθερο επαγγελματία ο οποίος είναι εγκλωβισμένος σε μια κατάσταση …

Λιγότερα κέρδη …. Ποιο ήσυχη ζωή …διαλέξτε… (σημείωση : εγώ έχω διαλέξει..

Μετά από μερικά χρόνια θα σας πώ εάν έκανα μαλ..κία …

Εγώ εδώ και 12 χρόνια ανήκω στην Α) περίπτωση των υπαλλήλων. Τα πράγματα είναι όπως τα γράφει ο συνάδελφος ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ στην τώρα περίπτωσή μου. Ξεκινάω δουλειά το πρωί στις 8.30 και στις 4.30 άντε 5.00 το πολύ, γειά σας. Βέβαια σε περίοδο ισολογισμών, ελέγχου, ή επανάκρισης πτυχίων (για τεχνικές εταιρείες) έφευγα νύχτα. Μου έχει τύχει να πάω στο γραφείο Παρασκευή και να φύγω Κυριακή ξημερώματα ... :blink: Ήμουν 8 μηνών έγκυος και μέχρι τις 1.00 το βράδυ έκανα πινακάκια στο excel και προϋπολογισμούς, γιατί την επομένη ήταν η τελευταία μέρα για την επανάκριση ... ε! μετά από 10 μέρες γέννησα και παραλίγο να χάσω το παιδί από τις μαλ...κίες που έκανα. Και το ευχαριστώ ήταν να μη μου πληρώσουν ούτε τις ώρες που δούλευα ... παράνομα βέβαια γιατί υποτίθεται πως είχα άδεια κυοφορίας ... Όσον αφορά τους ελεύθερους δεν ξέρω και πολλά. Από ότι έχω ακούσει είναι σκούρα τα πράγματα. Για αρκετά χρόνια "κρατούσα" περίπου 20 πελάτες. Δράμα ... Οι περισσότεροι με πλήρωναν 1-2 φορές το χρόνο και οι υπόλοιποι κάθε 3-4 μήνες και όλοι ήθελαν "λαγούς με πετραχείλια". Τώρα έχω μόνο 5-6 φίλους και πολλοί μου φαίνονται ...

Φυσικά, υπάρχουν και φίλοι μου συνάδελφοι, που είναι υπάλληλοι και με οικογένεια και το νωρίτερο που φεύγουν από τη δουλειά τους είναι 8.00-9.00 το βράδυ. Νομίζω πως εξαρτάται από τη φύση της εταιρείας και του εργοδότη και πολύ περισσότερο από την επιλογή του εργαζόμενου. Πολλά κέρδη, λίγη ζωή ... εγώ ψηφίζω ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ, λιγότερα κέρδη ... περισσότερη ζωή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote name='Λιγότερα κέρδη …. Ποιο ήσυχη ζωή …διαλέξτε… (σημείωση : εγώ έχω διαλέξει..

Μετά από μερικά χρόνια θα σας πώ εάν έκανα μαλ..κία …

Κωνσταντινε

Την επιλογη αυτη την εκανα πολλα χρονια πριν και τωρα ειμαι σε θεση να σου πω οτι τα κερδη αποτιμωμενα σε χρημα ειναι σιγουρα λιγοτερα. Πιο ησυχη ζωη αν εισαι γενικα ανησυχο ατομο δεν μπορεις να εχεις.

Για τις συναδελφισσες

Εχω να θυμηθω οτι οταν με επιλογη μου εμεινα καποια χρονια σπιτι για τα παιδια μου' date=' με μαυρο δακρυ διεκδικουσα το δικαιωμα μου να δουλεψω.

Οταν επιτελους κατεκτησα τα αυτονοητα για μενα και ξαναμπηκα στη δουλεια πολλες φορες ευχηθηκα να ημουν στην ησυχια του σπιτιου μου.

Τελικα ολα στη ζωη ενας ισολογισμος ειναι η ενα ισοζυγιο αν θελετε

[b']Για να προσθεσεις καπου απο καπου αλλου πρεπει να αφαιρεσεις

Πως ο καθενας μας θα το ισοσκελισει και πως θα ισορροπησει ειναι προσωπικη υποθεση και εσωτερικη περισσοτερο διαδικασια.

Για τους αντρες συναδελφους

βρητε μια στιγμουλα και θυμηθητε οτι οι γυναικες που μεγαλωνουν τα παιδια σας ισως καποτε να ειχαν κι αλλα ονειρα για τη ζωη τους περα απο αυτο το σημαντικοτατο και δυσκολο εργο.

Και παρακαλω λιγη επιεικεια οταν αντιμετωπιζετε γυναικες συναδελφους που στην ιδια ηλικια και με τα ιδια τυπικα προσοντα και γνωσεις ενδεχομενως να μην εχουν την δικη σας πρακτικη εμπειρια και προυπηρεσια.

Αυτα με πολυ αγαπη (Δεν απευθυνω κατι προσωπικα σε κανενα. Να μην εχουμε παρεξηγησεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ .... ΠΑΡΕ ....ΔΩΣΕ..

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΡΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΟΥ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ... ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΖΩΗ ...ΛΙΓΟΤΕΡΑ

ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ

ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ....ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ....ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΛΠ

ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΑ

ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μας κάνουμε πολλές θυσίες για να μπορούμε να ζούμε αξιοπρεπώς, τίποτα δεν δίνεται απλόχερα. Σχετικά με το δημόσιο αν ήμουν 5 χρόνια νεότερος το πιο πιθανό είναι να πήγαινα ΑΝ είχα την δυνατότητα. Σήμερα αυτό δεν γίνεται, πέρασα τόσα πολλά για να φτάσω ως εδώ και δεν τα "πετάω". Πάντως μία θέση στο δημόσιο είναι ιδανική για την γυναίκα έχει πολλά ευεργετήματα, ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά στην οικογένεια. Σε αυτό που αναφέρθηκε η συνάδελφος ΧΡΥΣΑ δεν έχει άδικο, απλά όλοι μας σηκώνουμε τον σταυρό μας, ο καθένας με τον τρόπο του. Ψυχραιμία γιατί είναι κρίμα να ζούμε απλά για να δουλεύουμε, χάσαμε την μπάλα νωρίς νωρίς.

Υ.Γ.

Εγώ πάντως από τότε που ξεκίνησα την δουλειά ομόρφυνα επικίνδυνα :blink: , η δουλειά κάνει καλόοοοοοοο. :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και μια τελευταια φιλοσοφια μου

Τα νιατα ειναι επανασταση και αμφισβητηση. Γερναμε οταν αρχισουμε να συμβιβαζομαστε και να μοιρολατρουμε.

Η τελευταια μου επανασταση : μια μερα απο τις τελευταιες αυτες του πανικου

εκλεισα γραφειο και τηλεφωνα, πηγα σπιτι μου και εφτιαξα .....ρυζογαλο !!!!

Στιγμουλες ειναι η ζωη, μικρα- μικρα καθημερινα πραγματακια. Ας τις μαζεψουμε οπως τα βοτσαλακια στην ακρογυαλια

Ας μην πω αλλα γιατι θα εκτεθω :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου επιτρέψετε να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου . Ανήκω στην κατηγορία των [πρώην] υπαλλήλων και τώρα Ελευθ.Επαγγελματιών .

Εστω και αργά κατάλαβα ότι αφού όλα στη ζωή εχουν κόστος και ο χρόνος είναι χρήμα , [αγόρασα] χρόνο μέσω πρόσληψης προσωπικού . Και έτσι πρόλαβα να δώ τον δεύτερο γυιό μου να μεγαλώνει διότι τον πρώτο οταν τον πρόλαβα είχε γίνει 8 ετών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πικρή.... και περισσότερο για τις γυναίκες.

Η λύση του δημοσίου είναι ΤΕΛΕΙΑ για τις γυναίκες απο την άποψη του να κάνεις οικογένεια. :) ....αλλά ΠΩΣ μπαίνεις??????????????????

Γιατί στο 80% των περιπτώσεων στον ιδιωτικό τομέα έτσι και μείνεις έγκυος...... έκανες ΜΕΓΑ "σφάλμα"......... ;)

Και άντε να κάνεις ένα κάπου τρώγεται..... άμα κάνεις δεύτερο ή τρίτο........ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ... :(

Διστυχώς δεν υπερβάλλω καθόλου, και το λέω απο προσωπική μου ΠΙΚΡΗ πείρα.

Μέχρι να μείνω έγκυος στο πρώτο ήμουν η "καλύτερη" υπάλληλος κλπ.κλπ.

Ήμουν βοηθός λογιστή , είχα το ταμείο, τις επιταγές κλπ.κλπ.΄

Μόλις όμως επέστρεψα ................... χάλια κατάσταση.

1ον - για όλα "έφταιγα εγώ" (για το διάστημα που έλειπα) καθώς υποτίθεται πως δεν τους τα παρέδωσα σωστά και χίλιους δύο λόγους.

2ον.Επίσης, άλλο μείον δούλευα μειωμένο ωράριο..... και τι μου έλεγε ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ .... "κοίτα να δεις , δε θέλω να σε παίρνουν τηλέφωνο συνέχεια για το μωρό .....................!!!!!!!"

3ον. Ασε που πολλές φορές με "ανάγκαζε" να μένω παραπάνω απο το μειωμένο ωράριο......

Και το χειρότερο ΠΑΤΑΤΡΑΚ ήταν όταν έμεινα έγκυος ξανά, 7 μήνες μετά απο τη 1η γέννα.......... :(

Δεν περιγράφονται με λόγια τι τράβηξα......Αυτά που γράφει ο gus σε άλλο θέμα σχετικά με τη συμπεριφορά των εργοδοτών που λέει ο νόμος διστυχώς δεν τηρούνται....

Και μια άλλη πικρή αλήθεια ότι απο τις ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΕΣ ΜΟΥ εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις.......η συμπεριφορά ηταν απαράδεκτη...... και ιδιαίτερα σε έγκυο!!!!!!!!!

Καθώς και τα γνωστά πισώπλατα μαχαιρώματα.

Υ.Γ. Προσέξτε σε αυτό το φόρουμ πόσες φορές έχουν τεθεί ερωτήματα σχετικά με εγκύους και απολύσεις κλπ.κλπ.κλπ.

Συγγνώμη για το μακροσκελές αλλά διστυχώς δεν ξέρω αν γίνονται μόνο στην Ελλάδα αυτά αλλά είναι ζόρικα για τις γυναίκες που είναι μητέρες......

Στο δημόσιο είσαι εργαζόμενος υπο "ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ" συνθήκες....... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαβάστε και αυτό για να γελάσετε ή να προβληματιστείτε ...

Στέφανος

MONTERNES_DOULIES.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...