Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη GEORGE VOLOS

Υπάρχει πρώτη κατοικία 95τμ.

Το 2004 γίνεται προσθήκη ορόφου(μεζονέτα) 90τμ με δάνειο.

Υπάρχει απαλλαγή για τα 25τμ(120-95)και τεκμήριο για τα υπόλοιπα 65?

Οι τόκοι δανείου εκπίπτουν για τα 25 τμ?

Λογικά πρέπει να ισχύουν και τα δύο αλλά δεν μπορώ να το βρώ κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη GEORGE VOLOS

Στεγαστικό σύμφωνα με την βεβαίωση.Δεν έχω την σύμβαση αλλά δεν νομίζω

οτι εχει σημασία πως το χαρακτηρίζει η τράπεζα. Το δάνειο το πήρε για επέκταση

της πρώτης κατοικίας.Υπάρχει οικοδομικη άδεια προσθήκης 90τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρώτη κατοικία 95τμ.

Το 2004 γίνεται προσθήκη ορόφου(μεζονέτα) 90τμ με δάνειο.

Υπάρχει απαλλαγή για τα 25τμ(120-95)και τεκμήριο για τα υπόλοιπα 65?

Οι τόκοι δανείου  εκπίπτουν για τα 25 τμ?Λογικά πρέπει να ισχύουν και τα δύο αλλά δεν μπορώ να το βρώ κάπου.

Δεν έχει σημασία πως το χαρακτηρίζει η τράπεζα (στεγαστικό ή επισκευαστικό) αλλά αν αφορά α' κατοικία (γράφεις ότι είναι ΠΡΟΣΘΗΚΗ ορόφου).

Αν όντως γράφει η σύμβαση α' κατοικία, τότε εκπίπτουν οι τόκοι για μέχρι 120 τ.μ. (και όχι 25 όπως γράφεις) και στον 727 το πέραν των 120 τ.μ. (65 τ.μ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη GEORGE VOLOS
Δεν έχει σημασία πως το χαρακτηρίζει η τράπεζα (στεγαστικό ή επισκευαστικό) αλλά αν αφορά α' κατοικία (γράφεις ότι είναι ΠΡΟΣΘΗΚΗ ορόφου).

Αν όντως γράφει η σύμβαση α' κατοικία, τότε εκπίπτουν οι τόκοι για μέχρι 120 τ.μ. (και όχι 25 όπως γράφεις) και στον 727 το πέραν των 120 τ.μ. (65 τ.μ.)

Ας ξεχάσουμε την τράπεζα.

Ο άνθρωπος έχει πρώτη κατοικία 95 τμ και παιρνει δάνειο για να κάνει προσθήκη

στην ηδη υπάρχουσα πρώτη κατοικία άλλα 90τ.μ.Το δάνειο αφορά τα 90 τμ.

Ειναι τεκμήριο η κατασκευη της προσθήκης ?

Υπάρχει απαλλαγή τόκων για την προσθήκη μεχρι την συμπλήρωση των 120τμ

(95που ειχε και 25 απο την προσθήκη) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεχάσουμε την τράπεζα.

Ο άνθρωπος έχει πρώτη κατοικία 95 τμ και παιρνει δάνειο για να κάνει προσθήκη

στην ηδη υπάρχουσα πρώτη κατοικία άλλα 90τ.μ.Το δάνειο αφορά τα 90 τμ.

Δεν γίνεται να ξεχωρίσεις (στη δήλωση Ε1) τα 90 τ.μ. από τα υπόλοιπα 95 τ.μ. αφού πρόκειται για το ίδιο ακίνητο.Ασχετα αν γι' αυτά τα τετραγωνικά πήρε το δάνειο.

Υπάρχει απαλλαγή τόκων για την προσθήκη μεχρι την συμπλήρωση των 120τμ

(95που ειχε και 25 απο την προσθήκη)  ?

Ναι.Οπως σωστά συμπεραίνεις κι εσύ, εκπίπτει των τόκων για το σύνολο των τ.μ. της οικίας του (95+25=120 τ.μ.) και παράλληλα έχει τεκμήριο για το συνολικό υπόλοιπο των τ.μ. της οικίας του (95+90-120=65 τ.μ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω για το θέμα αυτο βρήκα στην Πολ. 1238/1994 ότι στην έννοια της πρώτης κατοικίας δεν περιλαμβάνεται η επέκταση και η επισκευή της πρώτης κατοικίας . Άρα οι τόκοι για την επέκταση ( στην περίπτωση μας τέτοια είναι ) δε θα ληφθούν υπόψη οι τόκοι αυτοί ) . Αν στην άδεια οικοδομής γραφει επέκταση τότε κατα τη γνώμη μου και σύμφωνα πάντα με όσα αναφέρονται στην ΠΟΛ. οι τόκοι δε θα εκπίπτουν. Για το υπόλοιπο μέρος ( αν εχει απαλλαγή ή οχι απο το τεκμηριο Α κατοικιας ) θα συντάξω γραπτό ερώτημα στο Υ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη GEORGE VOLOS
αρθρο 13

Aρθρο 13 παρ.4

Αν είμαστε εδώ λέει:αγορά ,ανέγερση,αποπεράτωση πρώτης κατοικίας,

πρέπει να δούμε αν στην έννοια της ανέγερσης ή της αποπεράτωσης

είναι και η επέκταση πρώτης κατοικίας.

Η άδεια αναφέρει προσθήκη ορόφου(μεζονέττα μην ξεχνιώμαστε).

Για επισκευή δεν το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην έννοια της αποπερατωσης πιστεύω δεν είναι η επέκταση ή προσθηκη.

Ο Σταματόπουλος στην ερμηνεια του αναφερει τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω για το θέμα αυτο βρήκα στην Πολ. 1238/1994 ότι στην έννοια της πρώτης κατοικίας δεν περιλαμβάνεται η επέκταση και η επισκευή της πρώτης κατοικίας . Άρα οι τόκοι για την επέκταση ( στην περίπτωση μας τέτοια είναι ) δε θα ληφθούν υπόψη οι τόκοι αυτοί ) . Αν στην άδεια οικοδομής γραφει επέκταση τότε κατα τη γνώμη μου και σύμφωνα πάντα με όσα αναφέρονται στην ΠΟΛ. οι τόκοι δε θα εκπίπτουν. Για το υπόλοιπο μέρος ( αν εχει απαλλαγή ή οχι απο το τεκμηριο Α κατοικιας ) θα συντάξω γραπτό ερώτημα στο Υ.Ο.

Καλησπέρα , ήθελα σε σχέση με τα παραπάνω να ρωτήσω τα εξής:

Όταν υπάρχει α΄κατοικία (ασχέτως τ.μ.) και γίνεται προσθήκη σ΄αυτή(η οποία όμως κατά την λήξη του έτους δεν έχει αποπερατωθεί), στον πίνακα 5 θα παρουσιαστούν τα τ..μ (υπάρχουσας και προσθήκης) ή μόνο της υπάρχουσας;

Επίσης οι δαπάνες που έγιναν μέσα στο έτος για την προσθήκη θα αναφερθούν στον 737 εφόσον βέβαια δεν προκύπτει τεκμήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω για το θέμα αυτο βρήκα στην Πολ. 1238/1994 ότι στην έννοια της πρώτης κατοικίας δεν περιλαμβάνεται η επέκταση και η επισκευή της πρώτης κατοικίας . Άρα οι τόκοι για την επέκταση ( στην περίπτωση μας τέτοια είναι ) δε θα ληφθούν υπόψη οι τόκοι αυτοί ) . Αν στην άδεια οικοδομής γραφει επέκταση τότε κατα τη γνώμη μου και σύμφωνα πάντα με όσα αναφέρονται στην ΠΟΛ. οι τόκοι δε θα εκπίπτουν. Για το υπόλοιπο μέρος ( αν εχει απαλλαγή ή οχι απο το τεκμηριο Α κατοικιας ) θα συντάξω γραπτό ερώτημα στο Υ.Ο.

Κάτι δεν μου κάθετε καλά στο "επέκταση".

Αν έχει δύο παιδιά, οπότε η α' κατοικία "θέλει" 70+20+20=110 τμ., τότε θα έχει απαλλαγή για όλα τα νέα μέτρα.

Για τους τόκους βλέπε τις νέες διατάξεις των κωδ 77, 55, 69

Ανάλογα ισχύει και για απαλλαγη απο ΦΜΑ αν αγορασει διπλανό δ/μα.

Λέω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα "ξεθάφτηκε" σήμερα ( η εκκίνηση του θέματος εγινε τον 6/2005 ) , συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη επι του θέματος .

Αλέκο διαφώνω με την άποψη σου .. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοντας με τον Κωσταντινο που διαφωνει με τον Αλεκο

Απο Αντωνοπουλο-Κατουδη σελ.130 θεμα 9.57

9.57.-Οι δεδουλευμενοι τοκοι στεγαστικου δανειου για επισκευη ή επεκταση πρωτης κατοικιας δεν μειωνουν το φορο.

(Σχετ.1022441/486/Α0012/27.12.1996 και 1022846/1861/Α0012/7.3.2002 εγγραφα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΛΟΓΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:

Eιμαι αγαμος με ιδιοκτητη κατοικια 100 τμ. την οποια δηλωνω ως κυρια κατοικια μου.

Αυριο παντρευομαι κανω παιδι και αποφασιζω να παρω δανειο απο την τραπεζα προκειμενου να επεκτεινω κατα 20τμ. το σπιτι μου.

Οι τοκοι του δανειου δεν εκπιπτουν?

Για να δουμε τι θα αποφανθει και το ΥΟ... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΛΟΓΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:

Eιμαι αγαμος με ιδιοκτητη κατοικια 100 τμ. την οποια δηλωνω ως κυρια κατοικια μου.

Αυριο παντρευομαι κανω παιδι και αποφασιζω να παρω δανειο απο την τραπεζα προκειμενου να επεκτεινω κατα 20τμ. το σπιτι μου.

Οι τοκοι του δανειου δεν εκπιπτουν?

Συμφωνα με την προηγουμενη απαντηση μου, οχι δεν εκπιπτουν.

Παραθετω το θεμα απο τη Φ.Ε. Αντωνοπουλο-Κατουδη σελ.130 θεμα 9.57

post-1946-1147790307_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι , το είχαμε εντοπίσει από το καλοκαίρι .

Δεν ξέρω αν έχει κάτι άλλο όμως η νέα ερμηνεία (δεν την έχω πάρει ακόμη)

Με προβληματίζει το τεκμήριο της επέκτασης , πέρα από τους τόκους .

Σε μια πάρα πολύ σύντομη ματία στα σχετικά άρθρα (8,9,16,17) δεν έντόπισα κάτι άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΛΟΓΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:

Eιμαι αγαμος με ιδιοκτητη κατοικια 100 τμ. την οποια δηλωνω ως κυρια κατοικια μου.

Αυριο παντρευομαι κανω παιδι και αποφασιζω να παρω δανειο απο την τραπεζα προκειμενου να επεκτεινω κατα 20τμ. το σπιτι μου.

Οι τοκοι του δανειου δεν εκπιπτουν?

Για να δουμε τι θα αποφανθει και το ΥΟ... :lol:

Θανάση στην περίπτωση σου δεν τίθεται θέμα απαλλαγής Α΄ κατοικίας . Ο νόμος λέει για να πάρεις απαλλαγή απο το τεκμήριο , δεν πρέπει να έχεις δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή ισόβιας επικαρπίας κλπ σε άλλα ακίνητα εφόσον η επιφάνεια τους δεν ξεπερνά τα 70 τμ . Υπάρχει βέβαια και η προσαύξηση για τα τέκνα . Στην περίπτωση που αναφέρεις για να παρει απαλλαγή απο το τεκμηριο λόγω πρώτης κατοικίας , θα πρέπει να είναι εγγαμος και να έχει δυο παιδιά ( 70+20+20= 110 ) .

Ουτε το νέο Ευαγγέλιο λέει κάτι ( για την επέκταση ) . Το έχω ρωτήσει και προσωπικά παλαιότερα στο ΥΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α

Οικογένεια με 2 παιδιά έχει σπίτι 105 τμ

Αγοράζει νέο 120 τμ

Είναι το νέο Α κατοικία;

Ναι.

Εκπίπτουν οι τόκοι;

Ναι.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β

Οικογένεια με 2 παιδιά έχει σπίτι 105 τμ

Επέκταση στον πάνω όροφο με προσθήκη 25 τμ

Είναι η προσθήκη «Α κατοικία»;

Λέω Ναι.-Λέτε Όχι

Εκπίπτουν οι τόκοι;

Λέω Ναι. -Λέτε Όχι

Κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α

Οικογένεια με 2 παιδιά έχει σπίτι 105 τμ

Αγοράζει νέο 120 τμ

Είναι το νέο Α κατοικία;

Ναι.

Εκπίπτουν οι τόκοι;

Ναι.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β

Οικογένεια με 2 παιδιά έχει σπίτι 105 τμ

Επέκταση στον πάνω όροφο με προσθήκη 25 τμ

Είναι η προσθήκη «Α κατοικία»;

Λέω Ναι.-Λέτε Όχι

Εκπίπτουν οι τόκοι;

Λέω Ναι. -Λέτε Όχι

Κατάλαβα καλά;

Αλέξανδρε δεν έχεις άδικο αλλά δυστυχώς πρέπει πρώτα να αποφανθεί το ΥΟ.

Υ.Γ.

Αυριο πρωί πρωί ερώτημα ΚΑΡΟΛΕ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίσιμο σημείο είναι λοιπόν η προσθήκη . Η προσθήκη λοιπόν δεν αποτελει πρώτη κατοικία για τον φορολογούμενο . Και αυτό γιατί δεν πήγε ο φορολογούμενος σε ένα νέο σπίτι που να πληροί πλέον τις στεγαστικές του ανάγκες . Απλά προσέθεσε ένα δωμάτιο επιπλέον στο ηδη υπάρχον σπίτι . Πιστεύω πως με το παράδειγμα Β του Αλέκου θα υπήρχαν περιπτωσεις καταστρατήγησης του νόμου . Ο σκοπός που τέθηκε η διάταξη αυτή απο τον νομοθέτη ήταν για να υπάρχουν ευνοικότερες ρυθμίσεις σχετικά με την κάλυψη των κοινωνικών αναγκών των φορολογουμένων . Δηλαδή να ικανοποιηθεί η ανάγκη της οικογένειας και να μεταστεγαστεί σε νέα κατοικία πιο μεγάλη που θα πληροί τις ανάγκες τις . Αρα μιλάμε για αγορά ή ανέγερσης νέας κατοικίας και όχι για επισκευή ή επέκταση προυπάρχουσας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...