Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ


επισκέπτη VERONIKA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη το λες....

ποτε δεν ξερεις...

ολοι εχουν το κουμπι τους.Αρκει να ξερεις να το βρεις.

Συμφωνω οτι θα πρεπει πρωτα να τους μιλησει ο λογιστης.Δες τι θα σου απαντησει μετα ο λογιστης.Ποιες θα ειναι οι αντιδρασεις τους απεναντι του.Μετα πηγαινε και εσυ.Προσπαθησε να τους κανεις να καταλαβουν οτι η δουλεια σου ειναι σημαντικη για την εταιρια και πως αυτο ειναι ενα ειδος ανταμοιβης.

Δεν εργαστηκες παραπανω για την συνταξη του?δεν αφησες καποια αλλα πραγματα να πανε παραπισω?δεν εκατσες περαν του τυπικου οχταωρου?ολα αυτα ειναι ενα ειδος αμοιβης...

Δεν χανεις τιποτα με την προσπαθεια να τους μιλησεις.

Ειπαμε ολοι εχουν το κουμπι τους ...Αρκει να το βρεις.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
επισκέπτη Μέλος της Π.Ο.Λ.
Εργάζομαι ως β.λογιστή σε α.ε 1,5 χρόνο.Στην εταιρεία υπάρχει λογιστής με δικαίωμα υπογραφής ως εξωτερικός συνεργάτης.Στο λογιστηρίο απασχολούμαι μόνο εγώ,δικαιούμαι επίδομα ισολογισμόυ ή είναι αργά πιά και ποιό είναι το ποσοστό στο μισθό;

Από την ΣΣΕ των Λογιστών και β. Λογιστών 2004

9. Στους Λογιστές και Βοηθούς Λογιστές, τους απασχολούμενους ευθέως και αμέσως με την σύνταξη του Ισολογισμού, χορηγείται μία φορά τον χρόνο και μέσα σ’ ένα μήνα από την περάτωση της σύνταξης του Ισολογισμού επίδομα ίσο με το 70% του συνόλου των νομίμων αποδοχών.

Ειδικότερα σε επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις κ.λ.π., στις οποίες το σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών που απασχολούνται στο κεντρικό λογιστήριο, τα χωριστά τμήματα αυτού εντός ή εκτός του κεντρικού καταστήματος, στα υποκαταστήματα, πρατήρια κ.λ.π., υπερβαίνει τα πέντε (5) άτομα, το πιο πάνω επίδομα καταβάλλεται στο σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών.

Δες ολόκληρη την ΣΣΕ εδώ Κωδικοποίηση Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας Λογιστών και β. Λογιστών

Κατά συνέπεια αν απασχολείσαι στην σύνταξη του ισολογισμού το δικαιούσαι.

Μπορείς να το καταγγείλεις στην Π.Ο.Λ. ή στην Ε.Ε.Λ.Π.

Το επίδομα Ισολογισμού έγινε 70% από 68% πέρυσι. Στόχος είναι το 100% και για όλο το λογιστήριο.

Στις 10 Ιούνη, την Παρασκευή απεργούμε για την υπογραφή ικανοποιητικής ΣΣΕ για το 2005.

Να είμαστε όλοι στην απεργιακή συγκέντρωση στις 11:00 το πρωί στην πλατεία Κάνιγγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
Εργάζομαι ως β.λογιστή σε α.ε 1,5 χρόνο.Στην εταιρεία υπάρχει λογιστής με δικαίωμα υπογραφής ως εξωτερικός συνεργάτης.Στο λογιστηρίο απασχολούμαι μόνο εγώ,δικαιούμαι επίδομα ισολογισμόυ ή είναι αργά πιά και ποιό είναι το ποσοστό στο μισθό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη nektarios
VERONIKA ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ 1,5 ΧΡ. ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΕΛΕΓΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΕΞ'ΑΥΤΩΝ (ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ  ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΣΟΥ!

Καλημέρα.Εγώ ήμουν που έλεγα ότι πρέπει να πάρω το επίδομα ισολογισμού ε;Τώρα που ήρθε η ώρα λοιπόν να το ζητήσω από το λογιστικό γραφείο που έχουμε ως εξωτερικό συνεργάτη μου λένε ότι κανονικά δεν το δικαιούμε και ότι για να το παρω όντας β.λογιστής θα έπρεπε να ήμουν σε οργανωμένο λογιστήριο με περισσότερα από 5 άτομα.Ξέρω ότι η Σ.Σ.Ε λέει:

" Στους Λογιστές και Βοηθούς Λογιστές, τους απασχολούμενους ευθέως και αμέσως με την σύνταξη του Ισολογισμού, χορηγείται μία φορά τον χρόνο και μέσα σ’ ένα μήνα από την περάτωση της σύνταξης του Ισολογισμού επίδομα ίσο με το 70% του συνόλου των νομίμων αποδοχών.

Ειδικότερα σε επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις κ.λ.π., στις οποίες το σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών που απασχολούνται στο κεντρικό λογιστήριο, τα χωριστά τμήματα αυτού εντός ή εκτός του κεντρικού καταστήματος, στα υποκαταστήματα, πρατήρια κ.λ.π., υπερβαίνει τα πέντε (5) άτομα, το πιο πάνω επίδομα καταβάλλεται στο σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών."

Εσείς πως το ερμηνεύετε αυτό;Έχουν δίκιο από το γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ

ΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΑΤΟΜΑ, ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΕΥΘΕΩΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΝΩ ΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ 6 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ

ΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΑΤΟΜΑ, ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΕΥΘΕΩΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΝΩ ΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ  6 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ.

Ψηλέ ειναι 5 άτομα . Δλδ αν ειναι λιγωτερα απο 5 ατομα τότε το λαμβανουν όσοι ασχολουνται μονιμως ευθέως και αμέσως με τον Ισολογισμό .

Νεκταριος με ποια συμβαση αμοιβεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηλέ ειναι 5 άτομα . Δλδ αν ειναι λιγωτερα απο 5 ατομα τότε το λαμβανουν όσοι ασχολουνται μονιμως ευθέως και αμέσως με τον Ισολογισμό .

Νεκταριος με ποια συμβαση αμοιβεσαι?

ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΨΗΛΟΣ;

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΑΝΘΙΩΤΗΣ, ΛΕΙΠΩ 16 ΧΡΟΝΙΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ :

"Ειδικότερα σε επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις κ.λ.π., στις οποίες το σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών που απασχολούνται στο κεντρικό λογιστήριο, τα χωριστά τμήματα αυτού εντός ή εκτός του κεντρικού καταστήματος, στα υποκαταστήματα, πρατήρια κ.λ.π., υπερβαίνει τα πέντε (5) άτομα , το πιο πάνω επίδομα καταβάλλεται στο σύνολο των λογιστών και βοηθών λογιστών."

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ (ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΑΤΟΜΑ) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-jade-
ΑΜΟΙΒΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗ Σ.Σ.Ε ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ Β.ΛΟΓΙΣΤΩΝ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ NATSIOSALKIS ..

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ. ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ Ή ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ? ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ? ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..

ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΠΡΕΠΕΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΙΟΥΝΤΑΙ..

ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ ΤΣΙΝΗΞΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ?

ΜΑΣ ΠΟΥΛΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΗ?

ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΣ ΚΑΘΟΤΑΝ Η ΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ...ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΘΑ ΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.

ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΑΤΟΜΑ ΜΙΛΑΜΕ (ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ) ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ.

ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΦΟΡΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΨΙΧΟΥΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ..ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΡΟ...

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ.

ΚΙ ΑΠΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΕΙΝΗ..

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΣΑ ΣΚΟΥΛΗΚΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΤΑΝΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη DIMITRIS_ORF

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ NATSIOSALKIS ..

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ. ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ Ή ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ? ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ? ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..

ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ .

ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ ΑΥΤΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει να παρει λεφτα και οποιος δεν θελει να δωσει λεφτα ισως δεν μπορουν να σκεφτουν λογικά .

1)Το επιδομα το λαμβάνει αυτός(βοηθός ή λογιστης ) που ασχολείται ευθέως και αμεσως με την συνταξη του Ισολογισμού . Και οι τρεις λεξεις εχουν την δικη τους σημασία και αυτες καθοριζουν ποιος θα παρει το επιδομα .

Και να πω και γω την προσωπικη μου εμπειρια ,

φετος αφου ειχα τελειωσει 35 Ισολογισμους και τρωγωντας σε μια Ταβερνα ακουσα στο διπλανο τραπεζι μια βοηθο της βοηθου λογιστριας (σε εταιρεια που εχουμε την επιβλεψη) να λεει :

"εγω κανω μεχρι και τον ισολογισμο στην εταιρεια και δεν περνω τπτ , ολα ο λογιστης και ας βαζει μονο την υπογραφη του."

2) Υπερβαινει τα πεντε ατομα σημαινει (κατα την αποψη μου) πεντε και ανω.

Ψηλε και πριν απο 16 χρονια μαλλον ησουν πανω απο 2 μετρα . Ακομα θες να μας ριχνεις ¨τάπες" ?

3)νεκταριος , θυμαμαι οτι δουλευεις σε ΔΕΥΑ και υπάρχει κλαδικη ΣΣ για τους εργαζομενους σε ΔΕΥΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-jade-

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ NATSIOSALKIS ..

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ. ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ Ή ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ? ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ? ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..

ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ .

ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ ΑΥΤΟ;

[/quote

ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΚΑΙ ΕΥΘΕΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ..

ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ ΣΟΡΥ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ..

ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ...ΙΣΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη nektarios
Οποιος θελει να παρει λεφτα και οποιος δεν θελει να δωσει λεφτα ισως δεν μπορουν να σκεφτουν λογικά .

1)Το επιδομα το λαμβάνει αυτός(βοηθός ή λογιστης )  που ασχολείται  ευθέως και αμεσως με την συνταξη του Ισολογισμού . Και οι τρεις λεξεις εχουν την δικη τους σημασία και αυτες καθοριζουν ποιος θα παρει το επιδομα .

Και  να πω και γω την προσωπικη μου εμπειρια ,

φετος αφου ειχα τελειωσει 35 Ισολογισμους και τρωγωντας σε μια Ταβερνα ακουσα στο διπλανο τραπεζι μια βοηθο της βοηθου λογιστριας (σε εταιρεια που εχουμε την επιβλεψη) να λεει :

"εγω κανω μεχρι και τον ισολογισμο στην εταιρεια και δεν περνω τπτ , ολα ο λογιστης και ας βαζει μονο την υπογραφη του."

 

2) Υπερβαινει τα πεντε ατομα σημαινει (κατα την αποψη μου) πεντε και ανω.

Ψηλε και πριν απο 16 χρονια μαλλον ησουν πανω απο 2 μετρα . Ακομα θες να μας ριχνεις ¨τάπες" ?

3)νεκταριος , θυμαμαι οτι δουλευεις  σε ΔΕΥΑ και υπάρχει κλαδικη ΣΣ για τους εργαζομενους σε ΔΕΥΑ .

ΚΑΛΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ CEL.ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΕ ΔΕΥΑ(Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ-ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΦΥΣΙΚΑ -ΑΠΟ ΤΗ Σ.Σ.Ε ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ Β.ΛΟΓΙΣΤΩΝ)

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-jade-
-----------------------------

Το επίδομα ισολογισμού είναι ωραία ιστορία. Το παίρνουν ανεξαιρέτως όλοι οι τραπεζικοί υπάλληλοι, αλλά δεν το παίρνουν οι βοηθοί λογιστές. Όσον αφορά το ποιοί το παίρνουν και το συσχετισμό με το δικαίωμα υπογραφής, ας μου θυμίσει κάποιος πότε προκηρύχθηκαν τελευταία φορά εξετάσεις για Α και Β τάξη.

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΔΕ ΜΕ ΕΜΠΝΕΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΝΕΜΕΝΟ...ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ,...

ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ...

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ....

ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση ο εξωτερικός συνεργάτης παιρνει το επιδομα ισολογισμού?

Και κάνω την επισήμανση του φίλου CEL ευθέως και αμεσως κάντε αυτήν την ανάλυση παρακαλώ!

Είμαι εξωτερικός συνεργάτης επιχειρήσεων (15 έτη τώρα) και μέχρι σήμερα δεν είδα σε καμία επιχείρηση έτοιμο ισολογισμό με τις εγγραφές κλεισιματος τα πρακτικά και προσαρτήματα. Σχεδόν αντιγραφή ειναι ο ισολογισμός και το κλείσιμο αλλά ουτε μια φορα δεν ξεκίνησαν τα οργανωμένα λογιστήρια απο μόνα τους τις εγγραφές .

Δώστε βρε παιδιά - συνάδερφοι κίνητρα στους εξωτερικούς να βοηθούν και αυτοι με τη σειρά τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως μόνο στις εταιρείες που είσαι εσύ εξωτερικός συνεργάτης συμβαίνει αυτό.

Σε όσες ξέρω εγώ - και έχει τύχει να εργαστώ σε εταιρείες με εξωτερικό λογιστή, τα ετοιμάζαμε ΟΛΑ. ΟΛΑ όμως, σε σημείο που μου ζήτησε ο εξωτερικός λογιστής να πάω ισολογισμούς και προσαρτήματα στην συμβολή Λεωφ. Αλεξάνδρας και Κηφισίας να τα υπογράψει! Ε, να μη σου πω τι του είπα. Στον εργοδότη μου πάντως είπα να διαλέξει έναν από τους δύο ... δεν άντεχα άλλο τη θρασύτητα αυτού του ανθρώπου που δεν έκανε απολύτως τίποτα, εκτός από το υπογράφει και να καρφώνει τους υπαλλήλους ότι κάνουν λάθη. Και αυτόν γιατί τον είχαμε ? Τέλος πάντων, η δική μου εμπειρία ήταν πολύ πικρή και δεν θέλω να πάρω άλλο. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη Επισκέπτης

ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΤΑΞΗ-ΝΟΜΟΣ-ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΛΠ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΟΛΛΩΝ ΕΤΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-

καλησπερα

γνωριζω οτι το επιδομα ισολογισμου δινεται τον Μαιο

αν καποιος προσλήφθηκε πχ τον οκτώβριο του 2007 δικαιουται επιδομα ισολογισμου για το ετος 2007?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

γνωριζω οτι το επιδομα ισολογισμου δινεται τον Μαιο

αν καποιος προσλήφθηκε πχ τον οκτώβριο του 2007 δικαιουται επιδομα ισολογισμου για το ετος 2007?

Επίδομα ισολογισμού δικαιούνται:

α. Στις επιχειρήσεις που απασχολούν (στο Κεντρικό και τα υποκαταστήματά του) σύνολο λογιστών και βοηθών λογιστών πάνω από πέντε (5) άτομα, το επίδομα ισολογισμού καταβάλλεται σε όλους τους λογιστές και βοηθούς λογιστές, ανεξάρτητα από τη συμμετοχή τους στην κατάρτιση του ισολογισμού και

β. Στις επιχειρήσεις που απασχολούν (στο κεντρικό και τα υποκαταστήματά τους) σύνολο λογιστών και βοηθών λογιστών μέχρι πέντε (5) λογιστές και βοηθούς λογιστές, το επίδομα ισολογισμού χορηγείται μόνο σε όσους από αυτούς ασχολήθηκαν «ευθέως και αμέσως» με τη σύνταξη του ισολογισμού, δηλαδή σε όσους ασχολήθηκαν με καταχωρήσεις σε καταστάσεις ή σε βιβλία απογραφών, στη διατύπωση των πράξεων ισολογισμού κ.λπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Με ποιές ημερομηνίες θα καταχωρηθεί το επίδομα στη μισθοδοσία?

Εννοώ το χρονικό διάστημα το οποίο αφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βάζω 01/01-31/03 ή 30/04 (το 01/01 αλλάζει αν η πρόσληψη έγινε αργότερα)..

Νόημα να το "σπάσεις" σε δωδεκάμηνη περίοδο έχει μόνο αν οι αποδοχές του δικαιούχου είναι γύρω στο πλαφόν και μπαίνει θέμα για τις εισφορές που πρέπει να αποδοθούν.

δες παρακάτω τις απόψεις μερικών συγγραφέων..

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%C9%D3%CC%CF%D5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-mairh-

Δέκα πέντε χρόνια εργάζομε ως λογιστρια σε ανωνυμη εταιρεία η οποία μας χορηγεί έναν μισθό ολοκληρο ως επίδομα ισολογισμού. Η εταιρεία πρόκυται να κλείσει και θα ήθελα να ξέρω αν στον υπολογισμό της αποζημίωσης απόλυσης υπολογίζετε ως τακτική ετήσια αποδοχή και το επιδομα ισολογισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλημερα.......υπάλληλος που δουλευε στο λογιστηριο και σταματησε στο τελος της χρονιάς Δεκέμβριο 07 (μεταφερθηκε σε άλλο τμημα της εταιρείας ασχετο με το λογιστηριο)....δικαιούτε επιδομα ισολογισμού με δεδομένο οτι ο ισολογισμος του 2007 συνταχτηκε τους πρώτους μηνες του 2008?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν δικαιούται..

Τα περί κατανομής του επιδόματος ισολογισμού σε δωδεκάμηνη βάση της πρ.χρήσης μπορεί να συζητιούνται όσον αφορά το ΙΚΑ (εγώ διαφωνώ).. αλλά αν δεν κλείσεις ισολογισμό δεν έχει επίδομα.. :o

πες ότι είχε φύγει 31/12.. θα τον έψαχνες να του δώσεις επίδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...