Sign in to follow this  
Followers 0
ioannis_tz

Εισοδημα απο Γερμανια

14 posts in this topic

Μισθωτος , οδηγος διεθνων μεταφορων,εργαζεται στην Ελλαδα σε θυγατρικη γερμανικης εταιριας.Η βεβαιωση ειναι απο την Γερμανια(στα ελληνικα) και αναφερει μονο το ποσο των ετησιων απολαβων του.

Σε ποιο κωδικο στο Ε1 μπαινει το ποσο;

Διαβασα την συμβαση για την αποφυγη διπλης φορολογιας και καταλαβα οτι εφοσον ο μισθωτος ειναι Ελληνας υπηκοος, θα φορολογηθει στην Ελλαδα.

Μισθωτος , οδηγος διεθνων μεταφορων,εργαζεται στην Ελλαδα σε θυγατρικη γερμανικης εταιριας.Η βεβαιωση ειναι απο την Γερμανια(στα ελληνικα) και αναφερει μονο το ποσο των ετησιων απολαβων του.

Σε ποιο κωδικο στο Ε1 μπαινει το ποσο;

Διαβασα την συμβαση για την αποφυγη διπλης φορολογιας και καταλαβα οτι εφοσον ο μισθωτος ειναι Ελληνας υπηκοος, θα φορολογηθει στην Ελλαδα.

Το θέμα πρέπει να διευκρινισθεί περισσότερο

1.Η αναφορά σε θυγατρική της γερμανικής εταιρίας παραπέμπει σε επιχείριση (υποκατάστημα ή εταιρία) που λειτουργεί στην Ελλάδα?

2.Η αμοιβή του εργαζομένου έχει βαρύνει τα ακαθάριστα έσοδα επιχείρησης που λειτουργεί στην Ελλάδα ή στη Γερμανία?

3. Οι αμοιβές αφορούν περίοδο που υπερβαίνει τις 180 ημέρες?

Σημασία δεν έχει ο τόπος που εκδόθηκε η βεβαίωση, αλλά ο τόπος που παρέχονται οι υπηρεσίες και προκειμένου για οδηγό διεθνών μεταφορών η χώρα που εδρεύει ή απέκτησε μόνιμη εγκατάσταση η εταιρία με την οποία έχει υπογραφεί η εργασιακή του σχέση.

Είναι ωραίο το θέμα αλλά απαιτεί περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί κάτω από άλλες προϋποθέσεις μπορεί να ζητηθεί φορολόγηση από Γερμανικό Δημόσιο και μετά να έχει δικαίωμα το Ελληνικό (πχ λόγω κατοικίας) πάντοτε με τους όρους της Σύμβασης για την αποφυγή της διπλής φορολογίας (α.ν. 52/1967)

Διονύσης Κουνάδης

Καταλαβα την λογικη σας αγαπητε κυριε Κουναδη. Οντως ειναι ενα πολυ λεπτο θεμα. Η αρχικη μου ερωτηση ειχε λανθασμενα στοιχεια. Θα παραθεσω τα γεγονοτα ως εχουν. Μισθωτος,Ελληνας υπηκοος,εργαζεται ως οδηγος διεθνων μεταφορων σε γερμανικη εταιρεια(με εδρα το Μοναχο) και οχι σε θυγατρικη αυτης. Ο αναφερομενος κανει ταξιδια σε Ιταλια κυριως και στην Ελλαδα βρισκεται καθε 15 μερες οπου και καθεται για 3 μερες οποτε και ξαναφευγει. Η βεβαιωση που μου εδωσε αναφερει απλα μια καποια αμοιβη.

Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος.Παντως εγω εβαλα το ποσο σαν εισοδημα αλλοδαπης προελευσης.

Παρολο που τελειωσα την δηλωση θα ηθελα να το ξεκαθαρισω αυτο το θεμα εστω και πληροφοριακα.Να ξερω τι ισχυει σε τετοιες περιπτωσεις.

Με τα νέα στοιχεία τίθεται θέμα, ακόμη και για το αν έχει φορολογική υποχρέωση στην Ελλάδα.

Ειδικότερα, αν διαμένει και δεν κατοικεί στην Ελλάδα, διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για τον αν υπάρχει φορολογική του υποχρέωση στην Ελλάδα.

Γι αυτό σε παρακαλώ να συμπληρώσεις ακόμα και αυτά τα στοιχεία

3. Είναι έγγαμος? σε καταφατική περίπτωση η οικογένειά του κατοικεί στην Ελλάδα ή σε άλλη χώρα?

4. Διατηρεί στην Ελλάδα ιδιόκτητο ή ενοικιαζόμενο σπίτι, στο οποίο διαμένει κατά την παραμονή του στην Ελλάδα ?

5. Διατηρεί στην αλλοδαπή ιδιόκτητο ή ενοικιαζόμενο σπίτι στο οποίο διαμένει κατά την παραμονή του στην αλλοδαπή ?

6. Εξωτερικεύει την πρόθεσή του να έχει την Ελλάδα ως κέντρο των βιοτικών του δραστηριοτήτων?

7. Ποίος ασφαλιστικός φορέας φερει την ιατρική και συνταξιοδοτική του κάλυψη?

Διονύσης Κουνάδης

Όσο πάει γίνεται όλο και πιό ενδιαφέρον , συμφωνείτε φίλτατε; :D

Απαντησεις:

3.Αγαμος.

4.Διατηρει στην Ελλαδα ενοικιαζομενο σπιτι και διαμενει σε αυτο κατα την παραμονη του στην Ελλαδα.

5.Δεν διατηρει σπιτι στην αλλοδαπη.Κατα την παραμονη του εκει μενει στο φορτηγο.(Ξερετε..αυτες οι μεγαλες νταλικες που εχουν τα παντα μεσα).

6.Αν καταλαβα καλα την ερωτηση θα απαντησω πως,ναι, δεν σκοπευει να μεινει στην αλλοδαπη και φορολογειται παντα και για οτιδηποτε στην Ελλαδα.

7.Μετα απο την απαντηση που θα δωσω εδω πιστευω πως θα πρεπει να περιμενω κι αλλες ερωτησεις.. ειναι ασφαλιστικος φορεας της Γερμανιας,δεν γνωριζω ακομα αν ειναι δημοσιος ή ιδιωτικος.

Όσο πάει γίνεται όλο και πιό ενδιαφέρον , συμφωνείτε φίλτατε;  ;)

Απαντησεις:

3.Αγαμος.

4.Διατηρει στην Ελλαδα ενοικιαζομενο σπιτι και διαμενει σε αυτο κατα την παραμονη του στην Ελλαδα.

5.Δεν διατηρει σπιτι στην αλλοδαπη.Κατα την παραμονη του εκει μενει στο φορτηγο.(Ξερετε..αυτες οι μεγαλες νταλικες που εχουν τα παντα μεσα).

6.Αν καταλαβα καλα την ερωτηση θα απαντησω πως,ναι, δεν σκοπευει να μεινει στην αλλοδαπη και φορολογειται παντα και για οτιδηποτε στην Ελλαδα.

7.Μετα απο την απαντηση που θα δωσω εδω πιστευω πως θα πρεπει να περιμενω κι αλλες ερωτησεις.. ειναι ασφαλιστικος φορεας της Γερμανιας,δεν γνωριζω ακομα αν ειναι δημοσιος ή ιδιωτικος.

Καταρχή, σωστά και καλώς έκανες και έδωσες λύση με το να φορολογηθεί στην Ελλάδα. Κάτοιος Ελλάδας, φορολογείται για το παγκόσμιο εισόδημά του. Οι υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές στον αλλοδαπό φορέα εκπίπτουν ( άρθρο 8 ν2238/1994). Η βεβαίωση του εργοδότη, ως αποδεικτικό, αποτελεί αμάχητο τεκμήριο ορθότητας όσων γράφονται για αποδοχές και φόρο. Αν η τοπική Taxamt θεωρήσει ότι έχει υποχρέωση στη Γερμανία, άστο στους τοπικούς ελεγκτές. Εδώ στην Ελλάδα ενεργεί άψογα.

Διονύσης Κουνάδης

Ευχαριστω πολυ για την ,παντα, πολυτιμη βοηθεια σας.

Πρότυπο επικοινωνίας αυτή η στιχομυθία...

Αφιερωμένη εξαιρετικά στους φίλους που μαλώνουν για τα δικαιώματα των πτυχίων Λογιστικής ΑΕΙ και ΤΕΙ και στους δημ. υπαλλήλους που

¨συννενοούνται" πριν διαμορφώσουν τη θέση της Υπηρεσίας σε ένα θέμα

(κ. Κουνάδη και εγώ στην τελευταια κατηγορία ανήκω).

Πρότυπο επικοινωνίας αυτή η στιχομυθία...

Αφιερωμένη εξαιρετικά στους φίλους που μαλώνουν για τα δικαιώματα των πτυχίων Λογιστικής ΑΕΙ και ΤΕΙ και στους δημ. υπαλλήλους που

¨συννενοούνται" πριν διαμορφώσουν τη θέση της Υπηρεσίας σε ένα θέμα

(κ. Κουνάδη και εγώ στην τελευταια κατηγορία ανήκω).

Ανάγκα ( αμηχανία, πέρας των καταληκτικών προθεσμιών υποβολής των ετήσιων δηλώσεων) και θεοί ..... πείθονται. Κοινό γαρ το ... παρόν. Για τα μέλλοντα γνωρίζουν οι ... θεοί.

Διονύσης Κουνάδης

Καλησπέρα,

Ήμουν στην Ελλάδα μισθωτός μέχρι και τον Μάιο το 2011.

Τον Δεκέμβριο του 2011 ξεκίνησα ως μισθωτός στη Γερμανία οπου εισέπραξα τον μισθό μου και κάποια άλλα ποσά σχετικα με τα έξοδα εγκατάστασής μου (φορολογημένα στην πηγή δηλ. στη Γερμανία)

Κάνοντας την φορολογική μου δήλωση του 2011 (φέτος, το 2012) δήλωσς τα εισοδήματα της Γερμανίας. Οι κωδικοί εισοδήματος και φόρου στην αλλοδαπή απο μισθωτές υπηρεσίες τους οποίου χρησημοποίησα είναι οι 389 και 651 αντίστοιχα.

Στο Εκκαθαριστικό εγινε το εξης:

Εισόδημα στην Ελλάδα + Εισόδημα στην Γερμανια ----> Φόρος Που αναλογεί ------> Φόρος που παρακρατήθηκε -----> υπόλοιπο προς πληρωμή.

Ερώτηση

1) Γιατί το εισόδημα το οποίο παράχθηκε και φορολογήθηκε στη Γερμανία υπόκειται και στην Ελληνική Φορολογια?

2) Γιατι ενώ δήλωσα τον φόρο που παρακρατήθηκε στη Γερμανά, αυτος ΔΕΝ υπολογιζεται ολόκληρος στο εκκαθαριστικο? (παρακρατήθηκαν 10,800 τα οποία δήλωσα αλλα στο εκκαθαριστικο δείχνει 7,624 ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΑΛΛΟΔΑΠΗ)

3) Γιατί τα εισοδήματα τα οποία παράχθηκαν στην αλλοδαπή συνυπολογίζονται στον υπολογισμο της εισφοράς αλληλεγγύης?

Με εκτιμηση,

Κωνσταντίνος

Καλησπέρα,

Ήμουν στην Ελλάδα μισθωτός μέχρι και τον Μάιο το 2011.

Τον Δεκέμβριο του 2011 ξεκίνησα ως μισθωτός στη Γερμανία οπου εισέπραξα τον μισθό μου και κάποια άλλα ποσά σχετικα με τα έξοδα εγκατάστασής μου (φορολογημένα στην πηγή δηλ. στη Γερμανία)

Κάνοντας την φορολογική μου δήλωση του 2011 (φέτος, το 2012) δήλωσς τα εισοδήματα της Γερμανίας. Οι κωδικοί εισοδήματος και φόρου στην αλλοδαπή απο μισθωτές υπηρεσίες τους οποίου χρησημοποίησα είναι οι 389 και 651 αντίστοιχα.

Στο Εκκαθαριστικό εγινε το εξης:

Εισόδημα στην Ελλάδα + Εισόδημα στην Γερμανια ----> Φόρος Που αναλογεί ------> Φόρος που παρακρατήθηκε -----> υπόλοιπο προς πληρωμή.

Ερώτηση

1) Γιατί το εισόδημα το οποίο παράχθηκε και φορολογήθηκε στη Γερμανία υπόκειται και στην Ελληνική Φορολογια?

2) Γιατι ενώ δήλωσα τον φόρο που παρακρατήθηκε στη Γερμανά, αυτος ΔΕΝ υπολογιζεται ολόκληρος στο εκκαθαριστικο? (παρακρατήθηκαν 10,800 τα οποία δήλωσα αλλα στο εκκαθαριστικο δείχνει 7,624 ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΑΛΛΟΔΑΠΗ)

3) Γιατί τα εισοδήματα τα οποία παράχθηκαν στην αλλοδαπή συνυπολογίζονται στον υπολογισμο της εισφοράς αλληλεγγύης?

Με εκτιμηση,

Κωνσταντίνος

Γιατι δεν απευθυνεσαι σε καποιον επαγγελματια λογιστη να σου απαντησει;

Με εκτιμηση

Τασος

Γεια σου Τάσο,

Με πολυ χαρά θα το έκανα. 2 λογιστές που συνεργαζόμουν μόλις τους περιέγραψα δεν γνώριζαν σχετικά...Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο?

Αν γνωρίζεις κάποιον που θα μπορουσε να βοηθήσει θα ήθελα να έρθω σε επικοινωνία και μάλιστα το συντομότερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλησπερα σας

θα ηθελα την βοηθεια σας συγκεκριμενα:

συζηταω με Κινεζικη εταιρεια (με εδρα μονο στην Κινα), για να εργαστω σε αυτη με συμβαση ορισμενου χρονου(4 ετων) ως μισθωτως συν ετησιου μπονους(πωλητης). Η εδρα μου θα ειναι στην Ελλαδα και θα κανω ταξιδια σε διαφορες χωρες. Εχω αποκλεισει τη δυνατοτητα εργασιας σαν ελευθερος επαγγελματιας.

1) ειμαι κατοικος Ελλαδας με δικο μου σπιτι, εγγαμος.

2) δεν θα διατηρω σπιτι στην Κινα

3) η φορολογηση μου θα γινεται στην Ελλαδα μαζι με της συζυγου.

4)η ασφαλιση μου θελω να ειναι στην Ελλαδα

σχετικα με την φορολογηση και την ασφαλιση μου τι ισχυει?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων