Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ


επισκέπτη spiros M

Ερώτηση

επισκέπτη spiros M

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΣ ΣΑΣ!ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΩΣ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ 25 6ΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΟ 2ΩΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ 25 2ΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη καιρατος
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΣ ΣΑΣ!ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΩΣ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ 25 6ΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΟ 2ΩΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ 25 2ΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ?

μπορεις να εχεις ασφάλεια σε οσους εργοδότες θέλεις. Αρκεί το ωράριο να μην συπιπτει στους πίνακες προσωπικού και το εικοσιτετράωρο να εχει 24 ώρες και οχι παραπάνω. Αφησε και μερικες ώρες για ύπνο. Φαινεται οτι αστειευομαι. Σοβαρά όμως τα γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο που γραφει ο καιρατος κατα την αποψη μου δεν ισχυει . Καλό ειναι να αναφερουμε και τον νομο οταν απανταμε . Εκτος αυτου η ερωτηση ειναι για 6 + 2 ωρες . Και το προβλημα ειναι οτι το ΙΚΑ δεν αναγνωριζει στην μερική απασχόληση πανω απο 22 ενσημα . Η περιπτωση σου ομως για τις 6+2ωρες ειναι θεμα το οποίο πρεπει να το θεσεις στο ΙΚΑ , για να δουνε επιτελους οτι το πενθημερο ισχύει και στην μερική απασχόληση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος
Αυτο που γραφει ο καιρατος κατα την αποψη μου δεν ισχυει . Καλό ειναι να αναφερουμε και τον νομο οταν απανταμε . Εκτος αυτου η ερωτηση ειναι για 6 + 2 ωρες . Και το προβλημα ειναι οτι το ΙΚΑ δεν αναγνωριζει στην μερική απασχόληση πανω απο 22 ενσημα . Η περιπτωση σου ομως για τις 6+2ωρες ειναι θεμα το οποίο πρεπει να το θεσεις στο  ΙΚΑ , για να δουνε επιτελους οτι το πενθημερο ισχύει και στην μερική απασχόληση .

Αυτό που έγραψα ΣΕΛ δεν ισχυε παλε ποτέ. Τωρα όμως και αρκετά χρόνια μπορεί καποιος να δουλευει σε διάφορους εργοδότες μεχρι συμπλήρωσης του οκταώρου στον καθένα, ή λιγοτερες από αυτό ώρες, και να μπενουν ολα τα ημερομίσθια και ολα τα ενσημα. Αν το ακους πρώτη φορά ρωτησε αυριο στο ΙΚΑ να σου πουν τη διάταξη. Γιατί θα εκτεθεις οπως κοντεψε να το πάθω και εγω κάποτε (πριν 7 χρόνια), νομίζοντας οτι δεν γίνεται αυτό. Λοιπον μπορεις να βάλεις ακόμα και 2 φουλ οκταωρα με 25 ημέρες στο καθένα. Περίεργο αλλα αληθινο. Η ερωτηση ηταν για 2 ώρες . Εγω το προχώρησα σε περισσότερες ώρες για να πω οτι αν γίνεται σε περισσότερες ώρες, γιατι να μην γίνει για 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος
Αυτό που έγραψα ΣΕΛ δεν ισχυε παλε ποτέ. Τωρα όμως και αρκετά χρόνια μπορεί καποιος να δουλευει σε διάφορους εργοδότες μεχρι συμπλήρωσης του οκταώρου στον καθένα, ή λιγοτερες από αυτό ώρες, και να μπενουν ολα τα ημερομίσθια και ολα τα ενσημα. Αν το ακους πρώτη φορά ρωτησε αυριο στο ΙΚΑ να σου πουν τη διάταξη. Γιατί θα εκτεθεις οπως κοντεψε να το πάθω και εγω κάποτε (πριν 7 χρόνια), νομίζοντας οτι δεν γίνεται αυτό. Λοιπον μπορεις να βάλεις ακόμα και 2 φουλ οκταωρα με 25 ημέρες στο καθένα. Περίεργο αλλα αληθινο. Η ερωτηση ηταν για 2 ώρες . Εγω το προχώρησα σε περισσότερες ώρες για να πω οτι αν γίνεται σε περισσότερες ώρες, γιατι να μην γίνει για 2.

Και μιας και διαβασα τώρα το νόμο, να αναφέρω οτι από αυτο που εγραψα εξαιρουνται οι <<μερρικώς απασχολούμενοι κατ οικον του εργοδότη καθως και συγγενικά πρόσωπα του εργοδότη>>. Αυτά όλα στο αρθρο 39 του Ν1892/1990 και ΠΔ 508/30.11.1991

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καιρατος
Αυτό που έγραψα ΣΕΛ δεν ισχυε παλε ποτέ. Τωρα όμως και αρκετά χρόνια μπορεί καποιος να δουλευει σε διάφορους εργοδότες μεχρι συμπλήρωσης του οκταώρου στον καθένα, ή λιγοτερες από αυτό ώρες, και να μπενουν ολα τα ημερομίσθια και ολα τα ενσημα. Αν το ακους πρώτη φορά ρωτησε αυριο στο ΙΚΑ να σου πουν τη διάταξη. Γιατί θα εκτεθεις οπως κοντεψε να το πάθω και εγω κάποτε (πριν 7 χρόνια), νομίζοντας οτι δεν γίνεται αυτό. Λοιπον μπορεις να βάλεις ακόμα και 2 φουλ οκταωρα με 25 ημέρες στο καθένα. Περίεργο αλλα αληθινο. Η ερωτηση ηταν για 2 ώρες . Εγω το προχώρησα σε περισσότερες ώρες για να πω οτι αν γίνεται σε περισσότερες ώρες, γιατι να μην γίνει για 2.

Σελ, η παρέμβαση σου με εκανε να μαθω σήμερα κάτι που δεν το ήξερα. Αντιγράφω : << Στις περιπτώσεις που υφίσταται πολλαπλή απασχόληση και συνεπώς πολλαπλή ασφάλιση, ο μισθωτός εχει (2) Δελτία Ασφαλιστικής Ταυτότητας (ΔΑΤΕ), ενα για την ασφάλιση του στην Κύρια Απασχόληση και ενα για την ασφαλισή του στις λοιπές απασχολήσεις>>. Αυτό το αναφέρει για απασχόληση σε μέχρι τρεις σταθερούς εργοδότες και με βαση το μισθό που ο καθένας ξεχωριστά καταβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...