Προς το περιεχόμενο

NUMBER 1


επισκέπτη ΓΙΩΤΑ...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

MΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ Η ΚΟΠΕΛΑ? ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΖΕΡΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΙΚΗ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΤΑ...
Aπο το λιγο παντως που παρακολουθησα στην τηλεοραση τιποτα απο ολα αυτα δεν αναφερθηκε.... B)  :(

Οσον αφορα το γεγονος οτι το ελληνικο τραγουδι βγηκε πρωτο,προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ήταν μια συγκιρια καταστασεων (το γεγονος πχ. οτι μεγαλωσε στην Σουηδια, δεν υπήρχαν αλλα "δυνατα" κομματια...κ.α.)  και για αυτο βγηκε πρωτο....

ΕΛΕΟΣ...(ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ AGELIKI)

H ΚΟΠΕΛΑ ΔΟΥΛΕΨΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ "ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ"...

ΑΚΟΥΣΑ ΧΘΕΣ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Η EUROVISION? ΓΙΑΤΙ ΓΛΕΝΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ?

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ,ΚΥΛΑΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ν΄ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Σ΄ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ.

ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ EURO.OΠΩΣ MAΣ EKANAN ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ.

ΠΑΝΤΑ Η ΠΡΩΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ 12ΑΡΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ "ΠΑΠΑΡΙΖΕΙ" ΔΕ ΘΑ ΤΟ΄ΛΕΓΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΣΥΣΤΟΛΑ.

Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ. Ο ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ.ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΤΑ...
MΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ Η ΚΟΠΕΛΑ? ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΖΕΡΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΙΚΗ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ.

ΣΩΣΤΟΣ/Η... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ Η ΚΟΠΕΛΑ? ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΖΕΡΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΙΚΗ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ.

Διστυχώς αυτό το έχουμε ακούσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.......................

αλλά διστυχώς οι τουρίστες στρέφονται προς Τουρκία και άλλους προορισμούς....

Γιατί η χώρα μας είναι όντως πανέμορφη αλλά αυτές οι τιμές.....................είναι .................α π λ η σ ί α σ τ ε ς.... καθώς και η νοοτροπια ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη AGELIKI
ΕΛΕΟΣ...(ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ AGELIKI)

ειναι επειδη δεν την "πηγαινω"..... :D αν ήταν ο "σακης" δεν θα μιλαγα.... :D:D:D

αν δουμε ομως αποκλειστηκα και μονο το γεγονος της νικης της (χωρις να ελεξω τους παραγοντες που βοηθησαν κατα την προσωπικη μου αποψη..) τοτε μπραβο της ....

(κατι αναλογο δεν ειχαμε κανει με το ποδοσφαιρο?! οποτε γιατι να μην πανηγυριζουμε και τωρα....αφορμη για γλεντια δεν ψαχνουμε? :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιτέλους το ντουέτο  που όλοι περιμέναμε:

Ταμπάκης-Παπαρίζου και...........NUMBER 1

Ακούς μου φαίνεται ότι το λέει καλύτερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ταμπάκης NUMBER 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο ωραίο το είδα χθες στο...Ολα5

Ελεγε κατι σαν... ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίμονο

Αλίμονο φίλε μου σε αυτούς που ζουν σε κατάσταση συνεχούς διανοητικής και αλαζονικής έκστασης.

Αυτοί: Ξέρουν – Κρίνουν – Ταξινομούν – Ερμηνεύουν – Απαξιώνουν.

Ταπεινώνουν ειρωνικά πιστεύοντας πως έτσι γιγαντώνουν το εγώ τους

Αγκυλωμένοι στη δήθεν κουλτούρα τους κρατάνε τη ψυχή τους κλειστή στη πρωτόκτιστη λάμψη, στο φως του αυθορμητισμού, στην αυθεντική και παρθενική χαρά.

Χαμένοι στις μεγαλοστομίες τους γυρεύουν να θανατώσουν το αυθόρμητα πηγαίο και απλό.

Ναι φίλε μου για να εκτιμήσεις την ομορφιά και τη λάμψη πρέπει να λευτερώσεις την ψυχή σου από το δήθεν της ζηλόφθηνης ψευτοκουλτούρας σου

Αλλά αλίμονο… είναι τόσο δύσκολο να ξεχωρίζεις… χωρίς να αμφισβητείς

Τώρα φίλε μου άνοιξε την πόρτα … έρχεται η ΕΛΕΝΑ λουσμένη στο φως, παρέα με την Αφροδίτη, παίζοντας λύρα με τον Ορφέα και πίσω της ο Διόνυσος με τις νύμφες χορεύει, πίνοντας κρασί με τον παν και οι σειρήνες τραγουδούν μαγεύοντας την Ευρώπη.

Κάποτε, λεν, σταματάει ο ήλιος στο δρόμο του για να ακούσει μια κοπέλα που τραγουδάει. Να ήταν αλήθεια! Να μπορούσε να αλλάξει το δρόμο της η ανάγκη, γοητεμένη από μια ψυχή κάτω στη γης που τραγουδάει! Να μπορούσαμε κλαίγοντας, γελώντας, τραγουδώντας να δημιουργήσουμε ένα νόμο που να βάλει τάξη στο χάος! Η γλυκιά φωνή μέσα μας να κατασκεπάσει το μουγκρητό. (Ν.Καζαντζάκης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν προσέξατε η Ελενα Παπαρίζου δεν έχει καθόλου τουπέ , ούτε έχει καβαλήσει το καλάμι.........

Επίσης και η Καλομοίρα το ίδιο. Είναι πολύ απλές και οι 2.

Μήπως φταίει το οτι έχουν μεγαλώσει στο εξωτερικό ????? :huh:

Φανταστείτε πχ να πήγαινε η "Λαίδη Άντζελα" ............... τι ύφος θα είχε...... :o

Και θα μας έλεγε συνεχώς,συνεχώς, συνεχώς πόσο σκληρά έχει δουλέψει στη ζωή της και πως κανείς δεν τη βοήθησε.............................. ;)

Κι εμείς που δουλεύουμε τόσο σκληρά γιατί οι απολαβές μας ειναι το 1/10000000 απο της "Λαίδης"??????????

Μάλλον η δική μας δουλειά δεν αξίζει τόσο...................... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ, ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ!!! ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!!!ΔΟΥΛΕΨΕ , ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕ!!!!ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ!!!ΔΕ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ??? ΚΡΙΜΑ...

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!ΧΑΝΟΥΜΕ ΦΑΓΩΝΟΜΑΣΤΕ..ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ...

ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Η EUROVISION ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ..............ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

GO HELENA..GO GREECE ...GO ATHENS!!!!!!!!!!!!!! :huh::);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ, ΣΤΙΣ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ?? (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ) Ή ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ?? ;):huh::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ, ΣΤΙΣ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ?? (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ) Ή ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ?? ;)  :huh:  :)

??????????????Που κολάει πάλι αυτό????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο ωραίο το είδα χθες στο...Ολα5

Ελεγε κατι σαν... ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!

και για να διευκρινίσω ο χαρακτηρισμός ...νούμερα δεν αφορά την εκπληκτική παράσταση που έδωσε η Ελενα Παπαρίζου.

Αφορά το τραγούδι. Ενα συνοθύλευμα ρυθμών και στυλ που και να θελουν να το κατατάξουν οι..μίζεροι δεν κατατάσσεται γιατι δεν υπαρχει κατηγορια:τουρκοαραβοδημοτικοπαραδοσιακοποπσκυλο κοκταίηλ

Οι δε στίχοι; Εμενα με συγκίνησε το ΝΤΕΛΙΣΙΟΥΣ και ακομα ψαχνω να ανοιξω το καπακι του ΑΝΤΕΡ ΚΑΒΕΡ.

Απορία: Αν η Ελενα είχε τραγουδήσει ένα απο τα μέτρια τραγούδια του Χατζηγιάννη θα έχανε δωδεκάρι απο την βαθμολογία της;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατηγορια:τουρκοαραβοδημοτικοπαραδοσιακοποπσκυλο κοκταίηλ

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το είπε ο Θέμος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να διευκρινίσω ο χαρακτηρισμός ...νούμερα δεν αφορά την εκπληκτική παράσταση που έδωσε η Ελενα Παπαρίζου.

Αφορά το τραγούδι. Ενα συνοθύλευμα ρυθμών και στυλ που και να θελουν να το κατατάξουν οι..μίζεροι δεν κατατάσσεται γιατι δεν υπαρχει κατηγορια:τουρκοαραβοδημοτικοπαραδοσιακοποπσκυλο κοκταίηλ

Οι δε στίχοι; Εμενα με συγκίνησε το ΝΤΕΛΙΣΙΟΥΣ και ακομα ψαχνω να ανοιξω το καπακι του ΑΝΤΕΡ ΚΑΒΕΡ.

(TO VISCIOUS ?? (ΒΙΣΙΟΥΣ)

Λίγη Μετάφραση απο το number 1

Είσαι ο αγαπημένος μου , under cover --- δηλαδή σε παραλλαγή,

είσαι το αγαπημένο μου πάθος και δεν έχω άλλο.

Είσαι το νούμερο 1 , πήγαινε με στο παράδεισο και δεν θα το μετανιώσεις.

Άμα δεν θα σε έχω θα γίνω βίαια .

Eίσαι η σταύρωσή μου.

κλπ. κλπ. Δεν τα θυμάμαι όλα τα λόγια αλλά νομίζω το νόημα το καταλάβατε.

Εντάξει, δε λέω ωραία παρουσία,ωραίο χορευτικο, καλούτσικη φωνή, ωραία μουσική αλλά ρε παιδιά τι λόγια είναι αυτά ;):D:D που γράψανε ........ χάρη ομοιοκαταληξίας γίναν όλα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη AGELIKI
.................ωραίο χορευτικο..........

μετριο εως χαλια εμενα μου φανηκε.....ειδικα ο ποντιακος χορος....

Με δυο τρεις βασικες γνωσεις που εχω πανω στους παραδοσιακους χορούς , σιγουρα οι ποντιακοι χοροι δεν ειναι ετσι....ειναι "λεβεντικοι" και με "νευρο" αυτοι οι χοροι....Αυτο μου θυμιζε κατι απο ....."ντισκο" ???? να το πω....?????

Απανταω και μονη μου... :D

Εμ τι περιμενες μεσα σε ενα μηνα, το πολυ, να μαθουν να χορευουν ποντιακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-jirli-

μετριο εως χαλια εμενα μου φανηκε.....ειδικα ο ποντιακος χορος....

Με δυο τρεις βασικες γνωσεις που εχω πανω στους παραδοσιακους χορούς , σιγουρα οι ποντιακοι χοροι δεν ειναι ετσι....ειναι "λεβεντικοι" και με "νευρο" αυτοι οι χοροι....Αυτο μου θυμιζε κατι απο ....."ντισκο" ???? να το πω....?????

Απανταω και μονη μου... :D

Εμ τι περιμενες μεσα σε ενα μηνα, το πολυ, να μαθουν να χορευουν ποντιακα?

Όταν είπα (έγραψα) ωραίο χορευτικό εννοούσα ότι ήταν ωραίο (τι χορός ήταν δε ξέρω αλλά δεν έχει σημασία ) ... αλλά ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΧΟΡΟ. Ούτε κατά διάννοια .........

Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα......΄

Στη τελετή λήξης των Ολυμπιακών αγώνων θυμόσαστε τους χορευτές που χορέψανε το Ποντιακό χορό ....... ? ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ....!!!!!!!! Το πιο ωραίο χορευτικό ήταν απο τη λήξη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σας θυμίζει κάτι η ρήση " Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ " ??????????

Οταν κάποιος καταφέρνει κάτι το οποίο δεν το έχουμε καταφέρει εμείς ( έστω κάτι ανάλογου βεληνεκούς ) βουρ.............να τον φάμε.................

Α ΡΕ ΑΙΩΝΙΕ ΕΛΛΗΝΑ....!!!!!

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΕΞΩ......

ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΞΩ ( Η ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ "ΛΑΘΟΣ".....ΕΥΤΥΧΩΣ.........)

ΤΗ ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΗΤΡΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ( ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΤΗΝ ΛΕΓΑΝΕ - ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ) ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ????ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝΕ??????? ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΙΔΑΜΕ..............ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ.........ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Η ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΘΟΝΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΤΑ...
ΤΗ ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΗΤΡΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ( ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΤΗΝ ΛΕΓΑΝΕ - ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ )  ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ????ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑΝΕ??????? ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΙΔΑΜΕ..............

ΒΑΣΩ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ...ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ Μ' ΑΥΤΗ.

ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΟ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΡΙΣΗΣ (1821, 1940) ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΠΛΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑ (ΕΜΦΥΛΙΟΣ)... :D

ΤΙ ΝΑ ΠΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίμονο

Αλίμονο φίλε μου σε αυτούς που ζουν σε κατάσταση συνεχούς διανοητικής και αλαζονικής έκστασης.

Αυτοί: Ξέρουν – Κρίνουν – Ταξινομούν – Ερμηνεύουν – Απαξιώνουν.

Ταπεινώνουν ειρωνικά πιστεύοντας πως έτσι γιγαντώνουν το εγώ τους

Αγκυλωμένοι στη δήθεν κουλτούρα τους κρατάνε τη ψυχή τους κλειστή στη πρωτόκτιστη λάμψη, στο φως του αυθορμητισμού, στην αυθεντική και παρθενική χαρά.

Χαμένοι στις μεγαλοστομίες τους γυρεύουν να θανατώσουν το αυθόρμητα πηγαίο και απλό.

Ναι φίλε μου για να εκτιμήσεις την ομορφιά και τη λάμψη πρέπει να λευτερώσεις την ψυχή σου από το δήθεν της ζηλόφθηνης ψευτοκουλτούρας σου

Αλλά αλίμονο… είναι τόσο δύσκολο να ξεχωρίζεις… χωρίς να αμφισβητείς

Τώρα φίλε μου άνοιξε την πόρτα … έρχεται η ΕΛΕΝΑ λουσμένη στο φως, παρέα με την Αφροδίτη, παίζοντας λύρα με τον Ορφέα και πίσω της ο Διόνυσος με τις νύμφες χορεύει, πίνοντας κρασί με τον παν και οι σειρήνες τραγουδούν μαγεύοντας την Ευρώπη.

Κάποτε, λεν, σταματάει ο ήλιος στο δρόμο του για να ακούσει μια κοπέλα που τραγουδάει. Να ήταν αλήθεια! Να μπορούσε να αλλάξει το δρόμο της η ανάγκη, γοητεμένη από μια ψυχή κάτω στη γης που τραγουδάει! Να μπορούσαμε κλαίγοντας, γελώντας, τραγουδώντας να δημιουργήσουμε ένα νόμο που να βάλει τάξη στο χάος! Η γλυκιά φωνή μέσα μας να κατασκεπάσει το μουγκρητό. (Ν.Καζαντζάκης)

Ευτυχώς που πετάχτηκε έστω και έτσι ένα απόσπασμα από Ν. Καζαντάκη στο τέλος φαστφουντάδικου παραληρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη καλλιεργητής
Ευτυχώς που πετάχτηκε έστω και έτσι ένα απόσπασμα από Ν. Καζαντάκη στο τέλος  φαστφουντάδικου παραληρήματος.

Lands, να σας βγάλω το καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...