Προς το περιεχόμενο

Επέτειος μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 Μαίου:

Eπέτειος μνήμης της σφαγής 353,000 Ποντίων (1916-1923) από το Κεμαλικό καθεστώς.

Η ιστορία είναι η γνώση του παρελθόντος

που στοχεύει στην κατανόηση του παρόντος

με σκοπό την καλύτερη προετοιμασία του μέλλοντος.

Επιλέχτηκε η 19η Μαίου ως η μέρα που πάτησε το πόδι του στην Σαμψούντα ο Κεμάλ το 1919, απ' όπου άρχισε η δεύτερη και χειρότερη φάση της γενοκτονίας των Ποντίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κρηθέα,

συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου απέναντι στην Ιστορία ! Μακάρι να την είχαμε όλοι μας ...

Παρεπιπτόντως, αν πήρε το μάτι σου τις πρόβες της eurovision, πως σου "χτύπησε" η Παπαρίζου να χορεύει τον ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΧΟΡΟ ? Κάθε φορά που παρακολουθούσα τον συγκεκριμένο χορό, η τρίχα μου κάγκελο, χτες που είδα την πρόβα τα νεύρα μου τσατάλια ! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κρηθέα,

Παρεπιπτόντως, αν πήρε το μάτι σου τις πρόβες της eurovision, πως σου "χτύπησε" η Παπαρίζου να χορεύει τον ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΧΟΡΟ ?  Κάθε φορά που παρακολουθούσα τον συγκεκριμένο χορό, η τρίχα μου κάγκελο, χτες που είδα την πρόβα τα νεύρα μου τσατάλια ! :)

Αγαπητέ VCHAT έχουμε πρώτα χρέος απέναντι στους εαυτούς μας!

Σήμερα ο ποντιακός Ελληνισμός εκπροσωπείται μέσω της παπαρίζου.

Να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................

Σήμερα ο ποντιακός Ελληνισμός εκπροσωπείται μέσω της παπαρίζου.

.......................

Παρεπιπτόντως άκουγα ειδήσεις στη Νετ το μεσημέρι και άκουσα την ταλαντούχα (είναι αλήθεια) κ.Παπαρίζου να λέει ότι πρόκειται πραγματικά για ελληνικό τραγούδι (εννοούσε φαντάζομαι το my number one) γιατί έχει τη λύρα μέσα ...................

και έμεινα κάγκελο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστοι θυμούνται τη γεννοκτονία των Ποντίων , την καταστροφή της Σμύρνης και άλλα σημαντικά κομμάτια της Ελληνικής Ιστορίας... Σε αντίθεση με άλλη γεννοκτονία της οποίας η επέτειος είναι πρώτη είδηση σχεδόν στα ΜΜΕ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εξαφανίστηκαν οι Πόντιοι!

Παππού, γιαγιά είμαστε εδώ!

Πάντα θα είμαστε εδώ!

Μάθαμε τι έγινε!

Το διαβάσαμε στα βιβλία!

Το ακούσαμε!

Αλλά κυρίως μας το είπατε εσείς!!!

Ξέρουμε ότι μας ακούτε!

Δεν Θέλουμε εκδίκηση!

Θέλουμε συγνώμη και αναγνώριση!

Ως ελάχιστος φόρος τιμής στα εκατοντάδες χιλιάδες θύματα της γενοκτονίας των Ποντίων, Θρακών, Μικρασιατών και στον ξεριζωμό τους!

Υ.Γ. Δεν είμαι Πόντιος. Είμαι όμως γόνος ξεριζωμένων Ελλήνων που επί χιλιάδες

χρόνια βρισκόταν εκεί στη Γη του Ορφέα, του Κρηθέα και του Ομήρου!

Ας είναι ελαφρύ το χώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη makptol4

αιωνια η μνημη των προγονων μας αιωνια η μνημη της προγιαγιας μου που

στην ανταλλαγη πληθυσμων με τον παπου μου αγκαλια πυροβοληθηκε απο

τουρκους ατακτους εξω απο την τραπεζουντα και σκοτωθηκε επι τοπου ......

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ......ΛΗΘΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ.............

Υ.Γ συμφωνα με τις διηγησεις μιας θειας που ειχε ζησει πανω απο 100 χρονια

ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΚΛΑΙΓΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΓΙΑ

ΤΙΣ ΣΦΑΓΕΣ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΤΑΚΤΑ ΣΤΙΦΗ

ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ..............

Κρηθεα με συγκινησες..............

ΑΠΑΙΤΩ Η ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟ ΠΟΝΤΙΑΚΟ

ΖΑΛΟΓΓΟ ΜΕ ΤΑ 600 ΓΥΝΑΙΚΟΠΑΙΔΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΝΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΝΤΑΙ.........ΟΙ 18.000 ΑΝΤΑΡΤΕΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ 1915-1921 ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΕΛΙΔΕΣ ΔΟΞΑΣ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΜΕ ΜΙΑ ΑΡΑΔΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ...................ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΓΙΑ

ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εξαφανίστηκαν οι Πόντιοι!

Παππού, γιαγιά είμαστε εδώ!

Πάντα θα είμαστε εδώ!

Μάθαμε τι έγινε!

Το διαβάσαμε στα βιβλία!

Το ακούσαμε!

Αλλά κυρίως μας το είπατε εσείς!!!

Ξέρουμε ότι μας ακούτε!

Δεν Θέλουμε εκδίκηση!

Θέλουμε συγνώμη και αναγνώριση!

Ως ελάχιστος φόρος τιμής στα εκατοντάδες χιλιάδες θύματα της γενοκτονίας των Ποντίων, Θρακών, Μικρασιατών και στον ξεριζωμό τους!

Υ.Γ. Δεν είμαι Πόντιος. Είμαι όμως γόνος ξεριζωμένων Ελλήνων που επί χιλιάδες

χρόνια βρισκόταν εκεί στη Γη του Ορφέα, του Κρηθέα και του Ομήρου!

Ας είναι ελαφρύ το χώμα...

Ούτε εγώ είμαι Πόντια, είναι όμως ο άντρας μου και κατά συνέπεια τα παιδιά μου ... και είμαι υπερήφανη γι' αυτό! Έχω ακούσει ατέλειωτες ιστορίες από τον παππού μου, που πολέμησε στη Σμύρνη και πέρασε στην Ελλάδα κολυμπώντας τον Έβρο. Και θέλω η Ελληνική Πολιτεία να σεβαστεί την Ιστορία που έγραψαν οι πρόγονοί μας και να μην την αφαιρούν από το μάθημα της ιστορίας στα σχολεία, εις το όνομα της Ελληνοτουρκικής, ή Ελληνογερμανικής, ή Ελληνοιταλικής, ή οποιασδήποτε άλλης "φιλίας".

Και καλά εμείς είχαμε παππούδες και γιαγιάδες και μας τα είπαν. Στα παιδιά μας ποιός θα τα πει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΠΑΝΟΣ-

Εγώ όμως είμαι! Πόντιος και είμαι πολύ υπερήφανος γι'αυτό.

Αλήθεια πόσο σε κάνει να ανατριχιάζεις αυτός ο λεβέντικος (πολεμικός) χορός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απ' όσα διάβασες - και είσαι και Πόντιος - έχεις να πεις αυτό μόνο... Λυπάμαι ! Αν απλά θέλεις να κάνεις "πλάκα" ούτε το θέμα αλλά ούτε το site  προσφέρονται για κάτι τέτοιο. Και πολύ περισσότερο μη "παίζεις" με τις αξίες των άλλων, δεν είναι έντιμο.

Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και οι ανούσιες συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κρηθέα,

συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου απέναντι στην Ιστορία ! Μακάρι να την είχαμε όλοι μας ...

Παρεπιπτόντως, αν πήρε το μάτι σου τις πρόβες της eurovision, πως σου "χτύπησε" η Παπαρίζου να χορεύει τον ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΧΟΡΟ ?  Κάθε φορά που παρακολουθούσα τον συγκεκριμένο χορό, η τρίχα μου κάγκελο, χτες που είδα την πρόβα τα νεύρα μου τσατάλια ! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κρηθέα,

συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου απέναντι στην Ιστορία ! Μακάρι να την είχαμε όλοι μας ...

Παρεπιπτόντως, αν πήρε το μάτι σου τις πρόβες της eurovision, πως σου "χτύπησε" η Παπαρίζου να χορεύει τον ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΧΟΡΟ ?  Κάθε φορά που παρακολουθούσα τον συγκεκριμένο χορό, η τρίχα μου κάγκελο, χτες που είδα την πρόβα τα νεύρα μου τσατάλια ! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΠΑΝΟΣ-
Αν απ' όσα διάβασες - και είσαι και Πόντιος - έχεις να πεις αυτό μόνο... Λυπάμαι ! Αν απλά θέλεις να κάνεις "πλάκα" ούτε το θέμα αλλά ούτε το site  προσφέρονται για κάτι τέτοιο. Και πολύ περισσότερο μη "παίζεις" με τις αξίες των άλλων, δεν είναι έντιμο.

Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις και οι ανούσιες συζητήσεις.

Δεν κάνω καθόλου πλάκα! Τί το κακό είχε αυτό που έγραψα???

Δεν καταλαβαίνω προς τί αυτή η επίθεση!!!

Τι σας ενόχλησε???

Από που βγάλατε το συμπέρασμα της "ατιμίας" μου?

Μολονότι θεωρώ ότι με αδικήσατε, σας συγχαίρω για τη μαχητικότητά σας και οφειλω να σας ευχαριστήσω εκ μέρους των προγόνων μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω καθόλου πλάκα! Τί το κακό είχε αυτό που έγραψα???

Δεν καταλαβαίνω προς τί αυτή η επίθεση!!!

Τι σας ενόχλησε???

Από που βγάλατε το συμπέρασμα της "ατιμίας" μου?

Μολονότι θεωρώ ότι με αδικήσατε, σας συγχαίρω για τη μαχητικότητά σας και οφειλω να σας ευχαριστήσω εκ μέρους των προγόνων μου.

Αγαπητέ φίλε ΠΑΝΟ,

μόλις ανακάλυψα πως μάλλον είμαι δυσλεκτική ! Η επίθεση έγινε γιατί διαβάζοντας το "Αλήθεια, πόσο σε κάνει να ανατριχιάζεις αυτός ο λεβάντικος (πολεμικός) χορός !" εσύ έχεις βάλεις θαυμαστικό, εγώ όμως το είδα ερωτηματικό. Οπότε καταλαβαίνεις τι έγινε? Και επειδή πολλοί ασχολούνται με το σπορ, τα "πήρα".

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΥΓΝΩΜΗ χίλιες φορές ! Συγχαρητήρια για την ψυχραιμία σου στην "άδικη" επίθεσή μου! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
Δεν Θέλουμε εκδίκηση!

Θέλουμε συγνώμη και αναγνώριση!

Ακριβώς!!!

Όπως οι γερμανοί αναγνώρισαν το λάθος τους και τους συγχωρήσαμε, έτσι και οι σημερινοί τούρκοι πρέπει να πράξουν αναλόγως.

Ως πόντιος κατά το ήμισυ θα περιμένω μια συγγνώμη και τίποτα άλλο. Το παράπονο των παπούδων μου δεν ήταν για την σφαγή των τούρκων αλλά για την "υποδοχή" που έτυχαν από τους συμπατριώτες τους στην Ελλάδα.

Τουρκόσπορους τους έλεγαν και τους διώχνανε από τα χωριά τους σα να ήτανε λεπροί.

Σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία των νεοελλήνων τους ελληνοπόντιους τους λέει "Ρωσοπόντιους"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είμαι Πόντια, είναι όμως ο άντρας μου και κατά συνέπεια τα παιδιά μου ... και είμαι υπερήφανη γι' αυτό! Έχω ακούσει ατέλειωτες ιστορίες από τον παππού μου, που πολέμησε στη Σμύρνη και πέρασε στην Ελλάδα κολυμπώντας τον Έβρο. Και θέλω η Ελληνική Πολιτεία να σεβαστεί την Ιστορία που έγραψαν οι πρόγονοί μας και να μην την αφαιρούν από το μάθημα της ιστορίας στα σχολεία, εις το όνομα της Ελληνοτουρκικής, ή Ελληνογερμανικής, ή Ελληνοιταλικής, ή οποιασδήποτε άλλης "φιλίας".

Και καλά εμείς είχαμε παππούδες και γιαγιάδες και μας τα είπαν. Στα παιδιά μας ποιός θα τα πει ?

H γιαγιά μου ούσα πόντια μου έλεγε πριν από λίγες ημέρες τα όσα πέρασε η μητέρα της για να φτάσει στην Ελλάδα.έκλαιγε μιλώντας για την μητέρα της και μαζί της έκλαιγα και εγώ.πιστεύω οτι εμείς οι ίδιοι θα τα πούμε στα παιδιά μας γιατί μέσα από αυτές τις αφηγήσεις έχουμε πάρει μια γεύση αν θέλεις από τα όσα πέρασαν αυτοί οι άνθρωποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 Μαίου:

Eπέτειος μνήμης της σφαγής 350,000 Ποντίων το 1922 από το Κεμαλικό καθεστώς.

Η ιστορία είναι η γνώση του παρελθόντος

που στοχεύει στην κατανόηση του παρόντος

με σκοπό την καλύτερη προετοιμασία του μέλλοντος.

Συγγνώμη αν είμαι λάθος αλλά έχω την αίσθηση οτι η γενοκτονία των Ποντίων ήταν το 1919 και όχι το 1922. και πάλι συγγνώμη αν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενοκτονία των Αρμενίων θα αναγνωριστεί σύντομα . Η γενοκτονία των Εβραίων έχει αναγνωριστεί προ πολλού . Η γενοκτονια των Ποντίων αλήθεια πότε θα αναγνωριστεί επιτέλους ?

Τι κάνουν οι Ελληνικές κυβερνήσεις τόσα χρόνια ? Είναι απλά ντροπή ....

Αντιγράφω ένα κομμάτι απο το κείμενο του Harlow :

" Ένα πράγμα ελπίζω να μην ξαναδώ ποτέ εις την ζωήν μου: αυτή την σιωπηλή αποδοχήν της σφαγής εκ μέρους των Μεγάλων Δυνάμεων της Ευρώπης .Πιστεύω ότι, μόλις μαθευτεί όλη η αλήθεια δια όσα συνέβησαν εις την Σμύρνην και τον Πόντο και όσα εξακολουθούν να συμβαίνουν μέχρι σήμερον εις την Εγγύς Ανατολήν, οι αξιοπρεπείς άνθρωποι της Ευρώπης και της Αμερικής θα νιώσουν όπως ακριβώς κι εγω. " - 26/9/1922

Βλέποντας φωτογραφίες που έχω σε προσωπικό μου αρχείο απο την σφαγή των Ελλήνων του Πόντου , αισθάνομαι απαίσια . Ντροπή για την κατάντια του ανθρωπίνου είδους .

Πρέπει να αναγνωριστεί διεθνώς η γενοκτονία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το συγνώμη είναι μία λέξη που οι Τούρκοι δεν την έχουν στο λεξιλόγιό τους.

Μέχρι και σήμερα τρώνε ανθρώπους που μπορεί να τους πάνε κόντρα σε κάτι.Αυτοί είναι και κανένας άλλος.

Θα περιμένουμε κι άλλο την συγνώμη τους? Συγχίζομαι τόσο μ΄αυτούς γιατί ένα καλό δεν έχουν κάνει.Αντε να μη πω άλλα γιατί θα παρεκτραπώ και θα μου διαγράψουν τη δημοσίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Δεν είμαι Πόντια αλλά αυτό δεν αλλάζει πολλά

Δεν είμαι παιδί προσφύγων αλλά και πάλυ δεν αλλάζει πολλά,

Τι να αναγνωριστεί και απο ποιους;; :lol:

Απο τους Τούρκους είπε κάποιος;; :lol:

Τι λέτε ωρέ παιδιά;; :lol:

Συγνώμη;;;; B)

Εδώ τους κάνουμε βουλευτές και νομάρχες

διαικδικούν ανεξάρτητοι την δημαρχεία περιοχών

τους στρώνουμε κόκκινο χαλί για να περάσουν

και απο πάνω θέλουμε και αναγνώριση;;

Και συγνώμη;;

Βρε παιδιά μην καθόμαστε μόνο να λέμε

ότι εκείνο πρέπει να αναγνωριστεί ή το άλλο

μη περιμένεται να μας ζητήσει κανείς συγνώμη

και να μας σεβαστεί όταν εμείς οι ίδιοι δεν

σεβόμαστε τον εαυτό μας και δεν έχουμε

ψηλά μα πολύ ψηλά την ιστορία μας

την ιδεολογία μας την πορεία της χώρας μας

και πάνω απο όλα τους ίδιους μας τους εαυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 19/5/2006

Ο ΤΥΠΟΣ των ήλων

Νο problem...

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΡΙΑΝΤΗΣ

...Οκ. Γκιουλ για την «ανύπαρκτη» γενοκτονία των Ποντίων. Ο κ. Ναμικ Ταν, εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών της Τουρκίας, για το Αιγαίο. Ο κ. Ιλχάν Αχμέτ για την... ξεπερασμένη «Συνθήκη της Λωζάννης». Η κυρία Καρά Χασάν για την εκλογή των μουφτήδων. Και ο κ. Μπράνκο Τσερβενκόφσκι, πρόεδρος της FYROM, για τη... μακεδονική μειονότητα της Ελλάδος. Πάντως, δεν υπήρξε μέχρι αργά χθες το βράδυ δήλωση από αλβανικής πλευράς -ή από κάποια Μη Κυβερνητική Οργάνωση- για την Τσαμουριά και τους Τσάμηδες. Αλλά πού θα πάει *** Λοιπόν, πριν από λίγα χρόνια (24 Ιουλίου του 1999) δόθηκε στη δημοσιότητα κοινή δήλωση τριών βουλευτών της μειονότητος. Την υπέγραφαν οι κ. Γκαλίπ Γκαλίπ (ΠΑΣΟΚ), Μπιρόλ Ακίφογλου (Ν.Δ.) και Μουσταφά Μουσταφά (ΣΥΝ). Η δήλωση έχει ως εξής:

«Παρά τις αναμφισβήτητες βελτιώσεις στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων κατά την τελευταία 25ετία, η Ελληνική Δημοκρατία έχει μία σοβαρή αδυναμία: Δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη εθνικών μειονοτήτων στο έδαφός της, παρ' όλο που πολλοί Ελληνες πολίτες αυτοπροσδιορίζονται εθνικά ως Τούρκοι ή Μακεδόνες. Ζητούμε από την κυβέρνηση να προβεί στα παρακάτω: Να αναγνωρίσει την ύπαρξη μακεδονικής και τουρκικής μειονότητας (...)»

*** Απλώς για την ιστορία: Ακόμη και μετά από αυτή τη δήλωση, η χορεία των γνωστών προοδευτικών κάλυψε τον κ. Μουσταφά, βουλευτή του ΣΥΝ, συνέχισε να μιλάει για... σλαβομακεδόνες - τη στιγμή που οι άλλοι μιλούν καθαρά για μακεδονική μειονότητα και απεχθάνονται όπως ο διάβολος το λιβάνι τον όρο σλαβομακεδόνες. Και, βεβαίως, δεν έπαυσαν να εγκαλούν για εθνικισμό εκείνους που αντιδρούν και καταγγέλλουν τον «επιδοτούμενο» από τις ΗΠΑ και τον Σόρος εθνικισμό της FYROM... Ασφαλώς κάτι «προοδευτικό» θα βρουν να ψελλίσουν όταν πάρει το Ονομα η FYROM και η «μακεδονική μειονότητα» θα αναφέρεται στη «Μητέρα Πατρίδα» .

http://www.enet.gr/online/online_fpage_tex...796908,23695404

Μήπως την αποδοχή του εθνικισμού των γειτόνων μας εμείς την μεταφράζουμε βλακωδώς ως δική μας απόδειξη προοδευτικότητας;

Ο εθνικός [αυτο]προσδιορισμός κάποιου είναι δικό του εσωτερικό ζήτημα. Δηλαδή δεν μπορεί ένας νόμος να αποφασίσει αν κάποιος ανήκει εθνικά κάπου ή όχι. Άλλο υπήκοος κάποιου κράτους και άλλο εθνικός αυτοπροσδιορισμός. Αν εγώ αύριο νιώσω Ολλανδός, είμαι απλά Ολλανδός.

Εθνικό D.N.A. υπάρχει μόνο σε κάτι διεστραμμένα μυαλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτάνουμε σε σημείο να αποκαλεί ο καθένας μας τον πρωθυπουργό της χώρας "Κωστάκη" και τον πρόεδρο της αξιωματικής αντιπολίτευσης "Γιωργάκη" , αυτό δείχνει κατά τη γνώμη μου το πολιτικό "βάρος" αυτών των αντρών . ... Δείχνει το πόσο "μικροί" είναι πολιτικά ...Θα τολμούσε ποτέ να αποκαλέσει με τετοιο υποκοριστικό τον Κων/νο Καραμανλή, τον Ανδρέα Παπανδρέου , τον Ελευθέριο Βενιζέλο ? Πέρα απο πολιτικές πεποιθήσεις , εννοώ πως το πολιτικό βάρος αυτών των ανδρών ήταν διαφορετικό .... Οχι φυσικά πως κι εκείνοι ήταν αλάνθαστοι . Αλλά σαν προσωπικότητες απέχουν παρασάγγας απο τους παραπάνω δυο κυρίους ....

Ο πρωθυπουργός της χώρας πριν λίγες μέρες πάτησε πάνω στην Ελληνική σημαία ... Αν είναι ποτε δυνατόν.... Και ένα μικρό παιδί γνωρίζει πως ποτέ δεν πρέπει να πατάς τη σημαία . Υπάρχει ολόκληρο πρωτόκολλο για το θέμα της σημαίας . Ο δε ομόλογος του Ερτογάν , ειδοποίησε τους ανθρώπους του κι αφου μάζεψαν την Τουρκική σημαία , τότε πάτησε στο μέρος που έπρεπε ..... Ο δικός μας δυστυχώς δεν ....

Όταν παραδόθηκε η Σμύρνη στους Τούρκους ο Κεμάλ μπήκε - νομίζω στο δημαρχείο της πόλης - και κάποιοι "παρατρεχάμενοι" του , του βάλανε μια Ελληνική σημαία στις σκάλες για να περάσει και να την πατήσει , για να τονίσει έτσι τη μεγάλη του νίκη και να εξευτελίσει έτσι το Ελληνικό σύμβολο. Φυσικά ο Κεμάλ, (παρόλα τα εγκλήματα που διέπραξε) , είχε ένα πολιτικό βάρος δεν δέχτηκε σε καμία περίπτωση να πατήσει το σύμβολο ενός έθνους , όπως ηταν η Ελληνική σημαία ... Ο πρωθυπουργός μας δεν έχει τέτοιες ευαισθησίες μάλλον .

Ο δε "Γιωργάκης" ίσως ακόμη εύχεται καλή Ανάσταση σε όσους βλέπει .... Ευχόταν μια μέρα μετά το Πάσχα , καλή Ανάσταση ..... :lol:

Είναι λοιπόν ο "Κωστάκης" και ο "Γιωργάκης" . Τίποτε παραπάνω . Καλοί άνθρωποι , άξιοι σε όλα τους , αλλά ανίκανοι να κυβερνούν....

Μάλλον πρέπει να διδαχτούμε απο τους γείτονες μας ( οχι μονο τους Τούρκους ) πως ασκείται η εξωτερική πολιτική . Πως ασκείται η πίεση επι των εθνικών θεμάτων και οχι μόνο .

Το παραπάνο σχόλιο μου δεν έχει καμιά σχέση με πολιτικές μου πεποιθήσεις . Εχει να κάνει με την πραγματικότητα . Απλά με τον τρόπο αυτό εκφράζω τη δυσαρέσεια μου απο τα άτομα που κυβερνούν και που ίσως μελλοντικά ( έρχονται σύντομα εκλογές ) θα κυβερνήσουν αυτον εδω τον τόπο ...

Τόσα χρόνια κανείς δεν άσκησε πίεση για να αναγνωριστεί η γενοκτονία των Ποντίων . Γιατί ?

Αυτο το ερωτημα με τρώει ...

Υ.Γ. : Η υποψήφια υπερνομάρχης κ. Καρά Χασάν , εξέφρασε την άποψη πως θα πρέπει οι μουφτήδες να εκλέγονται απο τον λαό και να μην διορίζονται απο το κράτος ..... Κάτι που δε γίνεται ούτε στην ίδια την Τουρκία !!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. : Η υποψήφια υπερνομάρχης κ. Καρά Χασάν , εξέφρασε την άποψη πως θα πρέπει οι μουφτήδες να εκλέγονται απο τον λαό και να μην διορίζονται απο το κράτος ..... Κάτι που δε γίνεται ούτε στην ίδια την Τουρκία !!!!! :P

Κώστα....χωρίς να είμαι ενήμερος για τις δικαιοδοσίες και τις αρμοδιότητες ενός "μουφτή"....

δεν μου ακούγεται λογικό το επιχείρημα "Κάτι που δε γίνεται ούτε στην ίδια την Τουρκία".....

άλλωστε και το παρόν θέμα μ'αυτό ασχολείται με κάτι που δεν αναγνωρίζεται στην Τουρκία..

την Γενοκτονία των Ποντίων.

Δεν θεωρώ λοιπόν ασφαλές κριτήριο αυτό που γίνεται ή δεν γίνεται στην Τουρκία...

και αν και συμφωνώ μαζί σου για την ανυπαρξία "εθνικής" εξωτερικής πολιτικής...δεν θα συμφωνήσω στο συμπέρασμα...

Μάλλον πρέπει να διδαχτούμε απο τους γείτονες μας ( οχι μονο τους Τούρκους ) πως ασκείται η εξωτερική πολιτική . Πως ασκείται η πίεση επι των εθνικών θεμάτων και οχι μόνο

Ειλικρίνεια χρειάζεται και λογική πρώτα προς τα μέσα και μετά προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα....χωρίς να είμαι ενήμερος για τις δικαιοδοσίες και τις αρμοδιότητες ενός "μουφτή"....

δεν μου ακούγεται λογικό το επιχείρημα "Κάτι που δε γίνεται ούτε στην ίδια την Τουρκία".....

άλλωστε και το παρόν θέμα μ'αυτό ασχολείται με κάτι που δεν αναγνωρίζεται στην Τουρκία..

την Γενοκτονία των Ποντίων.

Δεν θεωρώ λοιπόν ασφαλές κριτήριο αυτό που γίνεται ή δεν γίνεται στην Τουρκία...

Θανάση ο μουφτής πέραν του ότι είναι ο ανώτερος θρησκευτικός ηγέτης , έχει και δικαστική εξουσία . Και μάλιστα ισχυρή ... Με το επιχείρημα μου για το ότι δε γίνεται αυτό ούτε στην Τουρκία ( το να εκλέγεται δηλαδή ο μουφτής αντι να διορίζεται ) , ήθελα να δώσω έμφαση στο γεγονός αυτό καθ αυτό . Δηλαδή δεν είναι δυνατό να ζητά ένας μουσουλμάνος για παράδειγμα που ζει σε ένα άλλο κράτος , κάτι που ούτε στην ίδια του την πατρίδα δε γίνεται ...

Πέρα απο αυτό το παραπάνω που είχα γράψει ήταν το υστερόγραφο . Άλλα πράγματα ήθελα να στηλιτεύσω με τη δημοσίευση μου και όχι το θέμα με την κ. Καρα Χασάν .

Το θέμα μας είναι η μη αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου . Δεν τείνει "ευήκουν ούς" κανείς απο τους ιθύνοντες για το θέμα αυτό . Η εξωτερική πολιτική της Ελλάδος είναι ανύπαρκτη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...