Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest

ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ;

Question

Guest

Ατομική επιχείρηση με κεντρικό νοικιασμένο και υποκατάστημα ιδιόκτητο πωλεί σε ΟΕ το υποκατάστημα (δηλ.το κτίσμα) μαζί με τα πάγια και τα εμπορεύσιμά του. Τίθεται θέμα φορολόγησης υπεραξίας και αν ναι πως (π.χ. επιμεριστικά);

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

Προκύπτει υπεραξία

Το θέμα έχει απαντηθεί 18/6/2003

Η μεταβίβαση του ακινήτου άλλο θέμα ( συμβολαιογράφος )

" Aρθρο 13 παρ. 1 περ. α’ του Ν. 2238/94 ( Κωδ. Ν. 2238/1994 άρθρο 13 παρ. 1 ) ορίζεται ότι οφείλεται φόρος σε κάθε κέρδος ή ωφέλεια που προέρχεται από μεταβίβαση επιχείρησης. Στην ως άνω περίπτωση προκύπτει υπεραξία . Ο προσδιορισμός της υπεραξίας είναι θέμα πραγματικό και υπάγεται στην ελεγκτική εξουσία του προϊσταμένου της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. Βλ. EB1259/1999 "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×