Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από αρκετά χρόνια στο επάγγελμα, είμαι βέβαιος πως κι αν η Λογιστική είναι επιστήμη, κάτι που προσωπικά αμφισβητώ, αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση φιλοσοφικού και ακαδημαϊκού περιεχομένου, στην πράξη δεν ασκείται με επιστημονικό τρόπο.

Θεωρώ πως όταν εφαρμοστούν τα ΔΛΠ σε όλες τις επιχειρήσεις με την εφαρμογή των ΔΛΠ για μικρομεσαίους, τότε θα δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για να ασχολούνται οι Λογιστές με θέματα που είναι επιστημονικά.

Δεν μπορεί να λέγεσαι επιστήμονας όταν τσεκάρεις τα Δελτία Αποστολής για να δεις αν γράφτηκαν σωστά τα στοιχεία του ΙΧ που πήρε τα εμπορεύματα π.χ. ή όταν συμπληρώνεις ένα έντυπο Ε1.

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο εξής:

H Λογιστική είναι επιστήμη , όχι όμως σε όλες τις βαθμίδες.

Διάβασε για παράδειγμα Λογιστική κόστους-πληθωρισμό-Εκτίμηση επιχειρήσεων - Ενοποιημένοι ισολογισμοί, Χρημοτοικονομική Λογιστική κλπ. Εγώ αυτά τα θεωρώ επιστήμη.

Οσο για το σύνολο των ΔΛΠ (εκτός μερικών ) δεν θεωρώ οτί συμπληρώνουν την Λογιστική επιστήμη διότι τα περισσότερα αναφέρονται σε διαδικασίες και λογικές καταγραφής γεγονότων,ιδιομορφιών κλπ που παρουσιάζονται σε μιά επιχείρηση.

Μερικά από αυτά όντως καταπιάνονται με την επιστήμη όχι όμως το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αυτό μόνο συγκράτησα, μήπως δεν μπορείς να καταλάβεις το γιατί? Να στο εξηγήσω λοιπόν, ας δεκτούμε το γεγονός ότι είναι ένας εξαιρετικός λογιστής και κάνει όντως επιτυχώς τα όσα ανέφερε στην δημοσίευση του οκ?

Πως μπορεί να γίνει οποιαδήποτε προσπάθεια για αναβάθμιση των δικαιωμάτων του συγκεκριμένου τίτλου (πτυχίο ΙΕΚ καλή ώρα) όταν ο πτυχιούχος κάνει περιφρονητικές αναφορές γι' αυτό? Και μην  με παραπέμψετε στην αναφορά για τις εξετάσεις, συμφωνώ αλλά αυτό οδεύει προς κατάργηση ή ήδη καταργήθηκε?

Και στο φινάλε επειδή και εγώ είμαι πτυχιούχος ΙΕΚ θα ήθελα μια μέρα το πτυχίο μου να αναβαθμιστεί.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙ ΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. ΑΚΟΜΗ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!!!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ Ι.Ε.Κ. ΤΟΝ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ! ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΕΙ. ΑΡΑ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ, ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ??? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ:

ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΠΟ ΙΕΚ (ΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ ΠΤΥΧΙΟ ΜΙΛΑΜΕ!)

ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΙΑΣ ΕΤΕΡΕΙΑΣ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΖΙΡΟ 20.000.000,00 ΕΥΡΩ! ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ (ΚΙ ΑΝ ΤΙΣ ΕΒΑΖΕ , ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΒΑΖΑ!)

ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΟΥΤΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ!!!! ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ!!!!

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟ????

ΦΙΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΙΕΚ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ(ΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗ!) ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΡΙΧΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ! ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ!!! B)

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΙΑ(????)!!!

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΪ:

ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΠΟ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ, ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΕ "ΕΚΟΒΕ" ΤΟ 80% ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ!

ΣΤΙΣ 5 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΗ (3 ΑΕ, 1 ΕΠΕ, 1 ΟΕ) Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΙΕΚ ΚΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΠΛΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ!

ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5! ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ!

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΗ???????????

ΦΙΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΑΕΙ & ΤΕΙ (ΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗ) ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΡΙΧΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ Μ Π Ο Υ Χ Τ Η Σ Α ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!!!

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΔΩΣΑΝ, ΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ...... ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΙΑ(????)!!!

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΪ:

ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΠΟ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ, ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΕ "ΕΚΟΒΕ" ΤΟ 80% ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ!

ΣΤΙΣ 5 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΗ (3 ΑΕ, 1 ΕΠΕ, 1 ΟΕ) Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΙΕΚ ΚΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΠΛΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ!

ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5! ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ!

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΗ???????????

ΦΙΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΑΕΙ & ΤΕΙ (ΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗ) ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΡΙΧΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ Μ Π Ο Υ Χ Τ Η Σ Α ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!!!

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΔΩΣΑΝ, ΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ...... ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!

ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΚΩΤΟΙ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΡΚΩΤΟΙ. ΕΣΥ ΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΥΧΤΗΣΕΣ ???ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ( ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ )ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ, ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΤΟΤΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΙΑΛΕΞΕΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΡΕΨΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΠΙΣΗΣ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΜΙΜΗΘΗΚΕΣ ΤΟ ΣΤΥΛ ΓΡΑΨΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ. ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ . ΤΕΛΙΚΑ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΕΧΟΥΝ "ΜΥΤΗ" ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε και ολοι ειπατε απο κατι ... και ?? το λυσατε το προβλημα σας ?

Ο ΙΕΚ κατηγορει τον ΤΕΙ και ο ΤΕΙ τον ΑΕΙ και τουμπαλιν, που δεν εχουν το πτυχιο του αλλου, και που ο αλλος δεν παιρνει τα χρηματα του εκεινου, και του εκεινου που δεν μπορει να βαλει υπογραφη...

Και τι με νοιαζει εμενα... αν ημουν επιχειρηματιας και γνωριζα οτι ο χασαπης της γειτονιας μου ειναι "σαϊνη", και μπορουσε να υπογραψει, αυτον θα επαιρνα.

το ρητο ομως το ξεχνατε " τον π.. και την υπογραφη να ξερετε που την βαζετε"

Ολοι εδω μεσα εχουν καποια εμπειρεια, αλλοι πολυ και αλλοι λιγη, τι να κανουμε, ετσι μας τα εφερε η τυχη και η κοινωνια (χαχαχα)

το ρητο το ξερετε "το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο" ?

για ελευθερη αγορα και τα μειονεκτηματα ξερετε ?

Για ΔΛΠ ξερετε ?

Τα ντελικατεσεν σαν την price και την kpmg τα ξερετε ?

Οτι σε καποια χρονακια τα περισσοτερα μαγαζακια σας θα κλεισουν το ξερετε ?

Και ξερετε γιατι θα κλεισουν ?

Γιατι τσακωνεστε σαν τα κοκορια και φιλομετρατε τα ΔΑ, αντι να κατσετε να διαβασετε και κανενα ΔΛΠ...

Οχι οτι τα ΔΛΠ ειναι ο ορισμος της επιστημης μας, οπως σωστα λεει και ο gus, αλλα τουλαχιστον μας δειχνει τον δρομο...

Αχ ατιμη κενωνια που με εκανες book-keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε και ολοι ειπατε απο κατι ... και ??  το λυσατε το προβλημα σας ?

Ο ΙΕΚ κατηγορει τον ΤΕΙ και ο ΤΕΙ τον ΑΕΙ και τουμπαλιν, που δεν εχουν το πτυχιο του αλλου, και που ο αλλος δεν παιρνει τα χρηματα του εκεινου, και του εκεινου που δεν μπορει να βαλει υπογραφη...

Και τι με νοιαζει εμενα... αν ημουν επιχειρηματιας και γνωριζα οτι ο χασαπης της γειτονιας μου ειναι "σαϊνη", και μπορουσε να υπογραψει, αυτον θα επαιρνα.

το ρητο ομως το ξεχνατε  " τον π.. και την υπογραφη να ξερετε που την βαζετε"

Ολοι εδω μεσα εχουν καποια εμπειρεια, αλλοι πολυ και αλλοι λιγη, τι να κανουμε, ετσι μας τα εφερε η τυχη και η κοινωνια (χαχαχα)

το ρητο το ξερετε "το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο" ?

για ελευθερη αγορα και τα μειονεκτηματα ξερετε ?

Για ΔΛΠ ξερετε ?

Τα ντελικατεσεν σαν την price και την kpmg τα ξερετε ?

Οτι σε καποια χρονακια τα περισσοτερα μαγαζακια σας θα κλεισουν το ξερετε ?

Και ξερετε γιατι θα κλεισουν ?

Γιατι τσακωνεστε σαν τα κοκορια και φιλομετρατε τα ΔΑ, αντι να κατσετε να διαβασετε και κανενα ΔΛΠ...

Οχι οτι τα ΔΛΠ ειναι ο ορισμος της επιστημης μας, οπως σωστα λεει και ο gus, αλλα τουλαχιστον μας δειχνει τον δρομο...

Αχ ατιμη κενωνια που με εκανες book-keeper

KAΛΑ, ΕΣΥ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ???

ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΩΣ ΑΝΩ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ "ΖΟΥΜΙ" ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ ΜΑΣ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΛΙ Η ΙΔΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ......

ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ.

ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΠΕΡ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΙΕΚ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ,ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΑΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ''ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΑ Η΄ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΜΥΤΕΣ''.

ΟΛΟΙ ΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΧΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ,ΓΝΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΩΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ(ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΣ).ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΤΥΧΙΑ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΦΕΡΤΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝ/ΜΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ.ΘΑ ΗΘΕΝΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΑΝ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΥΠΟΦΕΡΤΟΣ(Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΞΕΝΥΧΤΙΣΕΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ),Ο ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΤΟΥ ΙΕΚ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ?

ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.

ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι απο τι πτυχιο ξεκινας, το ζητημα ειναι το υπαρχον συστημα, που σου επιτρεπει να φτασεις εφ'οσον το επιθυμεις.

Και μαλλον ετσι οπως ειναι, τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα - παραλογα μαλλον - οσον αφορα τα δικαιωματα που αποδιδει σε καποιον ο οποιος επιθυμει να διαβασει και να εξελιχθει (ανεξαρτητα απο το που ξεκιναει) μεσα σε τουτο το επαγγελμα....

Εκει νομιζω οτι θα επρεπε να εστιαστουν οι προσπαθειες και όχι στο ποιος το εχει πιο μεγαλο... (το πτυχιο). Τα πτυχια καλως υπαρχουν, να μην παρεξηγουμαστε, το θεμα ειναι οι προυποθεσεις που θετει ο νομος για να προχωρησεις απο εκει και περα... ;)

παω να κανω κανα Ε9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πτυχιούχος ιατρικής έχω σπουδάσει 6 χρόνια + 2 ειδικότητα. Οι σπουδές και η επιστήμη μου είναι ανώτερη όλων των πτυχίων σας. Μπορώ να συμπληρώσω οποιοδήποτε έντυπο αφού διαβάσω τις οδηγίες.

Μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα σας αφού πρώτα ασχοληθώ για 1 χρόνο.

Παρακολουθώντας το υπουργείο οικονομικών και την νομοθεσία θα γίνω εξπέρ.

Η επιστήμη όμως θέλει γνώσεις και όχι τεχνική κατάρτιση.

Στον ασθενή που έχει μια βρογχίτιδα και θεραπεύεται με το χ φάρμακο δεν θα του το δώσω αν δεν διαπιστώσω ότι δεν έχει καρδιά ή άλλη πάθηση που το φάρμακο χ ενδεχομένως να μην ενδείκνυται.

Τα ίδια συμπτώματα μπορεί να έχουν αρκετές ασθένειες.

Έτσι λοιπόν η ιατρική είναι επιστήμη που θεραπεύει δεν είναι τεχνική δεν είναι καταγραφή των οικονομικών στοιχείων που βοηθά στην εικόνα της οικονομικής μονάδος.

Επιπλέον εγώ μπορώ να κάνω το επάγγελμα σας ενώ εσείς όχι.

Εμείς έχουμε ιατρικό σύλλογο ενώ εσείς παρατήσατε τους συλλόγους σας και έχετε επιμελητήριο.

ενώ όλοι σας μπορεί να δουλεύετε σε ένα μεγάλο λογιστήριο αρμονικά και να κάνετε την ίδια δουλεία επιτυχώς, μαλώνετε για τα πτυχία.

Την τήρηση βιβλίων β' κατηγόριας μπορεί να την κάνει με επιτυχία και ένας ιατρός.

Δεν την κάνει όμως γιατί ο λογιστής θα του διεκπεραιώσει όλο το κύκλωμα μέχρι την εφορία. Έτσι γλιτώνει χρόνο.

Όταν έψαξα λογιστή πήγα σε ένα γνωστό μου, που ούτε καν με ενδιέφερε ποιας σχολής είναι.

Επιπλέον σαν εργοδότης σε κλινική θα προσλάμβανα πτυχιούχους ΑΕΙ ή ΤΕΙ με γ΄ταξη ή και χωρις ταξη για να μην έχουν πολλές απαιτήσεις και έτσι να τους πληρώνω λιγότερα. Θα είχα και έναν εξωτερικό συνεργάτη για υπογραφές.

Συνέλθετε σας έχουν χωρίσει. Κάποιοι σας βάζουν να μαλώνετε για τα πτυχία. ενώ οι αμοιβές είναι στην κατιούσα. Αυτό ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η φαγωμάρα. Να μην έχετε ενότητα.

Πάντως αν θέλετε εξετάσεις ελατέ στον γιατρό και όχι στους επίδοξους εξεταστές που θέλουν να είναι επιστήμονες στα χαρτιά.

Κάποιος σας ρώτησε αν αισθάνεστε σαν επιστήμονες. Αν η κοινωνία, η πολιτεία, η επιστήμη σας βλέπει έτσι.

Επιπλέον ανοίγετε τον δρόμο για εξετάσεις σε όλους τους κλάδους ακόμα και σε ταξί, δικηγόρους ιατρούς, φορτηγά, ξενοδόχους, κ.λ.π.

Κάποιοι θα γεμίζουν τον κορβανά τους με ζεστό χρήμα από τα παράβολα και εσείς θα μαλώνετε ποιος είναι καλύτερος και ποιος όχι.

Πληροφορία: άκουγα πριν 2-3 μήνες ραδιοφωνικό σταθμό της Αθηνάς.

Μιλούσε Κάποιος εκπρόσωπος των ξενοδόχων που επαινούσε τον υπουργό τουρισμού τον κ. Αβραμόπουλο, διότι είναι αποφασισμένος να βάλει τάξη στον τομέα τουρισμού.

Πρότεινε στους ξενοδόχους να θεσμοθετηθεί ένα σύστημα με το οποίο όποιος θα θέλει να γίνει ξενοδόχος θα πρέπει να περάσει από ειδικά σεμινάρια και να δώσει εξετάσεις. Για τον σκοπό αυτό θα ιδρυθεί το αντίστοιχο ΙΕΚΕΜ του τουρισμού.

Είναι στα σκαριά επιτέλους και η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ξενοδόχων.

Το εμφάνιζαν σαν πρωτοβουλία και σκέψη του Αβραμόπουλου. Σαν δική του πρωτοβουλία. Που να ξέρανε ότι τους προλάβανε οι λογιστές και οι μηχανικοί.

Στα ταξί ψηφίσθηκε νόμος που υπαγορεύει εξετάσεις στους ταξιτζήδες ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Να αλλάζουν τα ταξί τους κάθε 8 χρόνια. Και εδώ επιτεύχθηκε η επαγγελματική κατοχύρωση των ταξιτζήδων.

Κάτι ανάλογο θα γίνει και στους φορτηγατζήδες. Να κατοχυρωθεί επιτέλους και το δικό τους επάγγελμα.

Πριν από καιρό, δεν θυμάμαι σε ποια εφημερίδα είχα διαβάσει ένα άρθρο για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και το όραμα της κυβέρνησης να βάλει τάξη.

Προτείνεται λοιπόν να δίνουν εξετάσεις οι οδηγοί κάθε 5 ή 10 χρόνια για να διαπιστώνεται η ικανότητα τους. Φυσικά θα κόβεται και το αντίστοιχο παράβολο.

Επίσης προτείνεται να μπούνε διόδια μέσα στις πόλεις για να μειωθεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων.

Στους μόνους που δεν επιτεύχθηκε τέτοια επαγγελματική κατοχύρωση, είναι τελικά οι ιατροί και οι δικηγόροι. Ίσως φταίνε που εμπιστεύτηκαν τους συλλόγους τους. Ίσως φταίνε που το επάγγελμα τους ρυθμίζεται από τα συνδικαλιστικά όργανα τους. Ίσως!!!!!!!

Μιά λεπτομέρεια ακόμα: Το 2002 το ΠΑΣΟΚ είχε συστήσει επιτροπή για την αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος. Η επιτροπή αυτή ανάμεσα στα άλλα είχε προτείνει:

--> Να αυξηθούν κατά 1 μονάδα οι συντελεστές ΦΠΑ για να καλυφθεί μέρος του κόστους της μεταρρύθμισης. Αύξηση των συντελεστών ΦΠΑ σε όλα τα είδη και υπηρεσίες (σήμερα είναι 4%, 8% και 18%), προκειμένου να αναπληρωθούν απώλειες από την κατάργηση ή μείωση άλλων συντελεστών. Ακόμη, η επιτροπή προτείνει την κατάργηση του χαμηλού συντελεστή ΦΠΑ 4% που ισχύει για τα βιβλία, τις εφημερίδες, τα περιοδικά και τα θέατρα και των μειωμένων συντελεστών ΦΠΑ, που εφαρμόζονται σε νησιά του Αιγαίου (Δωδεκάνησος).

Σήμερα επιτεύχθηκε αυτό με την προπαγάνδα της μαύρης τρύπας στην οικονομία. έπρεπε να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα για να εφαρμοστεί. Να υπάρχει ή να εφευρεθεί.

Η επιτροπή αυτή είχε αποφασίσει και για την κατάργηση του ΦΜΑΠ με την ταυτόχρονη επιβολή το ΦΠΑ στα ακίνητα και θέσπιση φόρου κατοχής ακινήτων, ανεξαρτήτως ορίου. Εδώ δένει και το Ε9.

Πολλά άλλα που υλοποιούνται είχε προτείνει η επιτροπή αναμόρφωσης του φορολογικού συστήματος, που όμως δεν θα αναπτύξω για να μην κουράσω.

Ένα από αυτά ήταν και η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης για τα ποτά και τα τσιγάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μέχρι ένα σημείο . Η μαγκιά δεν αρχίζει με εξετάσεις για κατοχύρωση συγκεκριμένης τάξης αδείας , αλλά η μαγκά ξεκινάει με του που θα περάσεις (ΤΕΙ , ΑΕΙ) .Ας "πρόσεχε" αυτός που δεν πέρασε σε ΤΕΙ , και αυτός που δεν πέρασε ΑΕΙ πάλι το ίδιο . Γιατί δηλαδή κάποιος που σπούδασε τόσα χρόνια και ξόδεψε τόσα χρήματα σπουδάζοντας σε ένα ΑΕΙ (είμαι απόφοιτος ΤΕΙ) να έχει την ίδια τάξη αδείας με κάποιον που θα πάει σε κάποιο ΙΕΚ στο οποίο σίγουρα θα ξοδέψει πολύ λογότερα χρήματα και χρόνο .

Από κει και πέρα , κάποιος που όντως είναι ικανός θα καταφέρει να πάρει και την άδεια Α' τάξης , αλλά κυρίως θα καταφέρει να αποχτήσει και να διατηρήσει μια πελατεία .

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΞΟΔΕΨΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ, ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ , Η ΟΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ

Ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΜΕΦΕΡΗ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ TRAINING ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ(ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ)

ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ , ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΤΡΙΤΗΣ ΒΙΒΛΙΑ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ , ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ

1 ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΙΕΚ ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ , ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΥ

2 ΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ ΜΗ ΛΟΓΙΣΤΕΣ (ΔΗΜ. ΥΠ. ΚΤΛ ) ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ

3ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΠΤΥΧΙΟ- ΔΙΠΛΩΜΑ , ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ (ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ)

ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΕΛΕΓΧΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ , ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΣΑ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΞΟΔΕΨΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ, ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ , Η ΟΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ

Ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΜΕΦΕΡΗ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ TRAINING ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ(ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ)

ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ , ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΤΡΙΤΗΣ ΒΙΒΛΙΑ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ , ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ

1 ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΙΕΚ ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ , ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΥ

2 ΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ ΜΗ ΛΟΓΙΣΤΕΣ (ΔΗΜ. ΥΠ. ΚΤΛ ) ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ

3ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΠΤΥΧΙΟ- ΔΙΠΛΩΜΑ , ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΩΝ (ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ)

ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΕΛΕΓΧΟΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ , ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΣΑ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ, ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΡΙΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΟ,

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΕΙ ΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙΣ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΦΟΒΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΙΕΚ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΕ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧ ΑΠΟΚΟΜΙΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη βρε παιδια,

δεν ξερω το λογο, αλλα για πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο, που επισκεπτομαι το site καθημερινα, θελω να γραψω ανωνυμα.

Λιγο τρεις στον αερα μου ακουγεται η ολη συζητηση .... πως λεμε τρια πουλακια καθονταν...

Οταν βλεπεις τον τοιχο μπροστα σου να ορθωνεται σιγα-σιγα, η δινεις μια κλωτσια και τον ριχνεις μια και καλη, η τον ζωγραφιζεις με τα ωραιοτερα χρωματα και τον καμαρωνεις.

Εκανα το πρωτο.

Μετα απο 4 χρονια σαν βοηθος λογιστου σε χειρογραφα Δ΄κατηγοριας (τοτε τα Γ΄τα σημερινα) εδωσα εισαγωγικες και πηρα το πτυχιο των ΑΕΙ με γαμο σπιτι και μωρο στην αγκαλια.

Ακομα μετραω το κερδος και τη ζημια. ΔΕν θα το αναλυσω. Δεν ξερω αν ενδιαφερει κανεναν και δεν θελω να σας κουρασω. Σταματησα το διαβασμα μονο στο μεγαλωμα του δευτερου παιδιου μου. ΦΕτος ευελπιστω να υπογραψω τον πρωτο ισολογισμο της επαγγελματικης μου καριερας. Το διαβασμα και η ενημερωση ειναι καθημερινη. Πιστευω οτι ειμαι επιστημονας "κατοχος συστηματικων γνωσεων σε ενα αντικειμενο επειτα απο ειδικες σπουδες".

Αναρωτιεμαι : παυει να ειναι επιστημονας ο γιατρος οταν ασχολειται με το συναχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΛΙ Η ΙΔΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ......

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΦΕΡΤΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝ/ΜΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ.ΘΑ ΗΘΕΝΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΑΝ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΥΠΟΦΕΡΤΟΣ(Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΞΕΝΥΧΤΙΣΕΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ),Ο ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΤΟΥ ΙΕΚ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ?

ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.

ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ.

Συνάδελφε, αναφέρθηκα στη κατάσταση που έχει δημιουργήθει τα τελευταία χρόνια και μη μου πεις ότι τρέλενονται πλέον στο διάβασμα για την εισαγωγή σε σχολές (όχι σε όλες έτσι ) γιατί θα είσαι λάθος.Προς θεού για να μη παρεξηγηθώ αναφέρομαι γένικα στη παιδεία και στο επίπεδο που την έχουν καταντήσει.

Και βέβαια τα πανεπιστήμια υπήρχαν και υπάρχουν για κάποιο λόγο , αν όμως ο λόγος αυτός είναι η μείωση του αριθμού των ανέργων και αυτό έχει ως αποτέλεσμα όλοι μέσα , τότε 1000 φορές ΙΕΚ.

Και κάτι ακόμα ,ο μεγαλύτερος αριθμός των μαθητών διαβάζει όχι μόνο για να κάνει σπουδές (αυτό υπάρχει στο πίσω μέρος του κεφαλιόυ) αλλά πρωτίστος για να κάνει ζωή .

Δεν καταργω τα Αει,Τει αλλά βλέπω οτί εσείς δέχεσται ότι στα ΙΕΚ , ή (οι εμπειρικοί)είναι οι <τεμπέληδες>.Για πληροφόρηση σας λοιπόν σας λέω ότι ΚΑΙ στα ΙΕΚ υπάρχουν οι <τεμπέληδες>(όπως παντού) αλλά δεν είναι μόνο αυτοί .

Τελικά παρασύρθηκα σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ BROSTER ΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣΤΕΣ , ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΟΤΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΤΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη βρε παιδια,

δεν ξερω το λογο, αλλα για πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο, που επισκεπτομαι το site καθημερινα, θελω να γραψω ανωνυμα.

Λιγο τρεις στον αερα μου ακουγεται η ολη συζητηση .... πως λεμε τρια πουλακια καθονταν...

Οταν βλεπεις τον τοιχο μπροστα σου να ορθωνεται σιγα-σιγα, η δινεις μια κλωτσια και τον ριχνεις μια και καλη, η τον ζωγραφιζεις με τα ωραιοτερα χρωματα και τον καμαρωνεις.

Εκανα το πρωτο.

Μετα απο 4 χρονια σαν βοηθος λογιστου σε χειρογραφα Δ΄κατηγοριας (τοτε τα Γ΄τα σημερινα) εδωσα εισαγωγικες και πηρα το πτυχιο των ΑΕΙ με γαμο σπιτι και μωρο στην αγκαλια.

Ακομα μετραω το κερδος και τη ζημια. ΔΕν θα το αναλυσω. Δεν ξερω αν ενδιαφερει κανεναν και δεν θελω να σας κουρασω. Σταματησα το διαβασμα μονο στο μεγαλωμα του δευτερου παιδιου μου. ΦΕτος ευελπιστω να υπογραψω τον πρωτο ισολογισμο της επαγγελματικης μου καριερας.

Το διαβασμα και η ενημερωση ειναι καθημερινη. Πιστευω οτι ειμαι επιστημονας "κατοχος συστηματικων γνωσεων σε ενα αντικειμενο επειτα απο ειδικες σπουδες".Αναρωτιεμαι : παυει να ειναι επιστημονας ο γιατρος οταν ασχολειται με το συναχι?

Επιτρεψτε μου να υπογραψω αυτα που εγραψα παραπανω.

Αποφασισα οτι δε μου παει η ανωνυμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-
Είμαι πτυχιούχος ιατρικής έχω σπουδάσει 6 χρόνια + 2 ειδικότητα. Οι σπουδές και η επιστήμη μου είναι ανώτερη όλων των πτυχίων σας. Μπορώ να συμπληρώσω οποιοδήποτε έντυπο αφού διαβάσω τις οδηγίες.

Μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα σας αφού πρώτα ασχοληθώ για 1 χρόνο.

Παρακολουθώντας το υπουργείο οικονομικών και την νομοθεσία θα γίνω εξπέρ.

Η επιστήμη όμως θέλει γνώσεις και όχι τεχνική κατάρτιση.

.

Λοιπόν που λες "γιατρέ" το όνειρο του συχωρεμένου του πατέρα μου, ήταν να ακολουθήσω την ιατρική.

Δε θα τα κατάφερνα όμως διότι πριν από 20 και κάτι χρόνια που δίναμε εξετάσεις, όπως και τώρα άλλωστε, ο μέσος όρος γραπτών ήταν πολύ ψηλός περίπου 19...

Ακολούθησα λοιπόν οικονομικά και μετά τη λήψη του πτυχίου, ένα χρόνο στην Αγγλία και τον στρατό ξεκίνησα τη λογιστική σε μία "μεγάλη" ελεγκτική.

Υστερα από λίγα χρόνια αποφάσισα να "ιδιωτεύσω" φέρνοντάς το η τύχη, μπήκα στο ιατρικό κύκλωμα (από την άποψη την οικονομική πάντα), έχοντας πελάτες διάφορες ιδιωτικές κλινικές, αποκτώντας μάλιστα στενές φιλίες με τους ιδιοκτήτες γιατρούς, κοινωνικές σχέσεις και με κάποιους και συγγένεια.

Ε λοιπόν σε πληροφορώ αυτό που κατάλαβα "από τη στενότατη αυτή επαφή στην οποία αναπόφευχτα ακούς ιατρικά θέματα μιλώντας μεταξύ τους", είναι ότι θα γινόμουν άριστος γιατρός, έστω κλινικός...

Παρακολουθώντας τα συνέδρια κ.λ.π θα γινόμουν εξπέρ

ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΧΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ BROSTER ΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣΤΕΣ , ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΟΤΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΤΟΥ

Η λογιστική ναι είναι επιστήμη.

Τα φοροτεχνικά;

Η τήρηση βιβλίων β΄ κατηγορίας;

Για τα άλλα δεν λες τίποτα; Σε αυτό κόλλησες στον αν η λογιστική είναι επιστήμη;

Δεν σε νοιάζει ότι σε δουλεύουν;

Ότι τα περί κατοχύρωσης του επαγγέλματος είναι δικαιολογία για να περάσουν μέτρα εις βάρος σας.

Και να ανοίξει ο δρόμος και για άλλα επαγγέλματα.

Επίσης για να απαντήσω και σε κάποιο άλλο post για το αν ο γιατρός πρέπει να ασχοληθεί με το συνάχι.

Βεβαίως και θα ασχοληθεί όταν ο πελάτης πάει στο ιατρείο. Ο γιατρός όμως είναι υποχρεωμένος να του πει ότι το συνάχι θα περάσει από μόνο του και δεν χρειαζόταν να πάει στο ιατρείο. Δεν θα ζητήσει νόμο για να υποχρεώσει τους ασθενείς από συνάχι να πηγαίνουν στο ιατρείο του.

Αυτή η διαφορά κάνει τον επιστήμονα.

Γιατί η επιστήμη έχει ταχθεί να βοηθάει την ανθρωπότητα, να ανοίξει τα μάτια της και να καλυτερεύσει. Η επιστήμη βοηθάει την ανθρωπότητα να ενωθεί.

Βοηθάει τον άνθρωπο να νικήσει τις κακουχίες της φύσης και να βελτιώσει το βιοτικό του επίπεδο. Να κάνει την ζωή μας πιο εύκολη. Να μας ενώσει.

Γιατί ο επιστήμονας έχει τα εφόδια να δει και πίσω από αυτό που φαίνεται.

Ξαναδιάβασε το άρθρο μου χωρίς να κολλήσεις στο ποιός είναι επιστήμονας και κράτα αυτά που σου δίνω ως πληροφορίες για τον κλάδο σου.

Είμαι πτυχιούχος ιατρικής έχω σπουδάσει 6 χρόνια + 2 ειδικότητα. Οι σπουδές και η επιστήμη μου είναι ανώτερη όλων των πτυχίων σας. Μπορώ να συμπληρώσω οποιοδήποτε έντυπο αφού διαβάσω τις οδηγίες.

Μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα σας αφού πρώτα ασχοληθώ για 1 χρόνο.

Παρακολουθώντας το υπουργείο οικονομικών και την νομοθεσία θα γίνω εξπέρ.

Η επιστήμη όμως θέλει γνώσεις και όχι τεχνική κατάρτιση.

Στον ασθενή που έχει μια βρογχίτιδα και θεραπεύεται με το χ φάρμακο δεν θα του το δώσω αν δεν διαπιστώσω ότι δεν έχει καρδιά ή άλλη πάθηση που το φάρμακο χ ενδεχομένως να μην ενδείκνυται.

Τα ίδια συμπτώματα μπορεί να έχουν αρκετές ασθένειες.

Έτσι λοιπόν η ιατρική είναι επιστήμη που θεραπεύει δεν είναι τεχνική δεν είναι καταγραφή των οικονομικών στοιχείων που βοηθά στην εικόνα της οικονομικής μονάδος.

Επιπλέον εγώ μπορώ να κάνω το επάγγελμα σας ενώ εσείς όχι.

Εμείς έχουμε ιατρικό σύλλογο ενώ εσείς παρατήσατε τους συλλόγους σας και έχετε επιμελητήριο.

ενώ όλοι σας μπορεί να δουλεύετε σε ένα μεγάλο λογιστήριο αρμονικά και να κάνετε την ίδια δουλεία επιτυχώς, μαλώνετε για τα πτυχία.

Την τήρηση βιβλίων β' κατηγόριας μπορεί να την κάνει με επιτυχία και ένας ιατρός.

Δεν την κάνει όμως γιατί ο λογιστής θα του διεκπεραιώσει όλο το κύκλωμα μέχρι την εφορία. Έτσι γλιτώνει χρόνο.

Όταν έψαξα λογιστή πήγα σε ένα γνωστό μου, που ούτε καν με ενδιέφερε ποιας σχολής είναι.

Επιπλέον σαν εργοδότης σε κλινική θα προσλάμβανα πτυχιούχους ΑΕΙ ή ΤΕΙ με γ΄ταξη ή και χωρις ταξη για να μην έχουν πολλές απαιτήσεις και έτσι να τους πληρώνω λιγότερα. Θα είχα και έναν εξωτερικό συνεργάτη για υπογραφές.

Συνέλθετε σας έχουν χωρίσει. Κάποιοι σας βάζουν να μαλώνετε για τα πτυχία. ενώ οι αμοιβές είναι στην κατιούσα. Αυτό ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η φαγωμάρα.  Να μην έχετε ενότητα.

Πάντως αν θέλετε εξετάσεις ελατέ στον γιατρό και όχι στους επίδοξους εξεταστές που θέλουν να είναι επιστήμονες στα χαρτιά.

Κάποιος σας ρώτησε αν αισθάνεστε σαν επιστήμονες. Αν η κοινωνία, η πολιτεία, η επιστήμη σας βλέπει έτσι.

Επιπλέον ανοίγετε τον δρόμο για εξετάσεις σε όλους τους κλάδους ακόμα και σε ταξί, δικηγόρους ιατρούς, φορτηγά, ξενοδόχους, κ.λ.π.

Κάποιοι θα γεμίζουν τον κορβανά τους με ζεστό χρήμα από τα παράβολα και εσείς θα μαλώνετε ποιος είναι καλύτερος και ποιος όχι.

Πληροφορία: άκουγα πριν 2-3 μήνες ραδιοφωνικό σταθμό της Αθηνάς.

Μιλούσε Κάποιος εκπρόσωπος των ξενοδόχων που επαινούσε τον υπουργό τουρισμού τον κ. Αβραμόπουλο, διότι είναι αποφασισμένος να βάλει τάξη στον τομέα τουρισμού.

Πρότεινε στους ξενοδόχους να θεσμοθετηθεί ένα σύστημα με το οποίο όποιος θα θέλει να γίνει ξενοδόχος θα πρέπει να περάσει από ειδικά σεμινάρια και να δώσει εξετάσεις. Για τον σκοπό αυτό θα ιδρυθεί το αντίστοιχο ΙΕΚΕΜ του τουρισμού.

Είναι στα σκαριά επιτέλους και η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ξενοδόχων.

Το εμφάνιζαν σαν πρωτοβουλία και σκέψη του Αβραμόπουλου. Σαν δική του πρωτοβουλία. Που να ξέρανε ότι τους προλάβανε οι λογιστές και οι μηχανικοί.

Στα ταξί ψηφίσθηκε νόμος που υπαγορεύει εξετάσεις στους ταξιτζήδες ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Να αλλάζουν τα ταξί τους κάθε 8 χρόνια.

Και εδώ επιτεύχθηκε η επαγγελματική κατοχύρωση των ταξιτζήδων.

Κάτι ανάλογο θα γίνει και στους φορτηγατζήδες. Να κατοχυρωθεί επιτέλους και το δικό τους επάγγελμα.

Πριν από καιρό, δεν θυμάμαι σε ποια εφημερίδα είχα διαβάσει ένα άρθρο για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και το όραμα της κυβέρνησης να βάλει τάξη.

Προτείνεται λοιπόν να δίνουν εξετάσεις οι οδηγοί κάθε 5 ή 10 χρόνια για να διαπιστώνεται η ικανότητα τους. Φυσικά θα κόβεται και το αντίστοιχο παράβολο.

Επίσης προτείνεται να μπούνε διόδια μέσα στις πόλεις για να μειωθεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων.

Στους μόνους που δεν επιτεύχθηκε τέτοια επαγγελματική κατοχύρωση, είναι τελικά οι ιατροί και οι δικηγόροι. Ίσως φταίνε που εμπιστεύτηκαν τους συλλόγους τους. Ίσως φταίνε που το επάγγελμα τους ρυθμίζεται από τα συνδικαλιστικά όργανα τους. Ίσως!!!!!!!

Μιά λεπτομέρεια ακόμα: Το 2002 το ΠΑΣΟΚ είχε συστήσει επιτροπή για την αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος. Η επιτροπή αυτή ανάμεσα στα άλλα είχε προτείνει:

--> Να αυξηθούν κατά 1 μονάδα οι συντελεστές ΦΠΑ για να καλυφθεί μέρος του κόστους της μεταρρύθμισης. Αύξηση των συντελεστών ΦΠΑ σε όλα τα είδη και υπηρεσίες (σήμερα είναι 4%, 8% και 18%), προκειμένου να αναπληρωθούν απώλειες από την κατάργηση ή μείωση άλλων συντελεστών. Ακόμη, η επιτροπή προτείνει την κατάργηση του χαμηλού συντελεστή ΦΠΑ 4% που ισχύει για τα βιβλία, τις εφημερίδες, τα περιοδικά και τα θέατρα και των μειωμένων συντελεστών ΦΠΑ, που εφαρμόζονται σε νησιά του Αιγαίου (Δωδεκάνησος).

Σήμερα επιτεύχθηκε αυτό με την προπαγάνδα της μαύρης τρύπας στην οικονομία. έπρεπε να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα για να εφαρμοστεί. Να υπάρχει ή να εφευρεθεί.

Η επιτροπή αυτή είχε αποφασίσει και για την κατάργηση του ΦΜΑΠ με την ταυτόχρονη επιβολή το ΦΠΑ στα ακίνητα και θέσπιση φόρου κατοχής ακινήτων, ανεξαρτήτως ορίου. Εδώ δένει και το Ε9.

Πολλά άλλα που υλοποιούνται είχε προτείνει η επιτροπή αναμόρφωσης του φορολογικού συστήματος, που όμως δεν θα αναπτύξω για να μην κουράσω.

Ένα από αυτά ήταν και η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης για τα ποτά και τα τσιγάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΠΟ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ, ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΕ "ΕΚΟΒΕ" ΤΟ 80% ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ!

Εγώ που πέρασα με τον ίδιο καθηγητή με την πρώτη μετράει??? ;)

Σε αυτή την κουβέντα αρνούμαι να μπώ όσες φορές και αν τεθεί.

Για μένα η λογιστική και τα φορολογικά στην Ελλάδα δεν αποτελούν επιστήμη.

Να το εξηγήσω κιόλας? Επιστήμη είναι οτιδήποτε στηρίζεται σε γενικά παραδεκτές αρχές οικονομικής θεωρίας και τεκμηριώνεται με επιστημονικά επιχειρήματα. Στην Ελλάδα το κράτος προσπαθεί από της μπακαλοθεωρίες του (ΣΚΚ,αυτοπεραιώσεις,τεκμαρτά έσοδα, αντικειμενικά κριτήρια, κ.α.) να οδηγηθεί μάταια στην Λογιστικοοικονομική Επιστήμη.

Π.χ. Κράτα εσύ τα βιβλία σου, εγώ τόσα θέλω. Βλέπε ΣΚΚ.

Πρόταση : Δεν τα καταργούνε να ησυχάσουμε κιόλας???Να ασχολούμαστε μόνο με Γ?

Όσοι ασχολείστε με άδειες και πτυχία ζητήστε τα από αυτούς που μας "κυβερνάνε" στο ΥΟΟ, στις ΔΟΥ κτλ. Πτυχίο? Αγγλικά? Η/Υ?

Ελάτε να με βρείτε μετά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, αναφέρθηκα στη κατάσταση που έχει δημιουργήθει τα τελευταία χρόνια και μη μου πεις ότι τρέλενονται πλέον στο διάβασμα για την εισαγωγή σε σχολές (όχι σε όλες έτσι ) γιατί θα είσαι λάθος.Προς θεού για να μη παρεξηγηθώ αναφέρομαι γένικα στη παιδεία και στο επίπεδο που την έχουν καταντήσει.

Και βέβαια τα πανεπιστήμια υπήρχαν και υπάρχουν για κάποιο λόγο , αν όμως ο λόγος αυτός είναι η μείωση του αριθμού των ανέργων και αυτό έχει ως αποτέλεσμα όλοι μέσα , τότε 1000 φορές ΙΕΚ.

Και κάτι ακόμα ,ο μεγαλύτερος αριθμός των μαθητών διαβάζει όχι μόνο για να κάνει σπουδές (αυτό υπάρχει στο πίσω μέρος του κεφαλιόυ) αλλά πρωτίστος για να κάνει ζωή .

Δεν καταργω τα Αει,Τει αλλά βλέπω οτί εσείς δέχεσται ότι στα ΙΕΚ , ή (οι εμπειρικοί)είναι οι <τεμπέληδες>.Για πληροφόρηση σας λοιπόν σας λέω ότι ΚΑΙ στα ΙΕΚ υπάρχουν οι <τεμπέληδες>(όπως παντού) αλλά δεν είναι μόνο αυτοί .

Τελικά παρασύρθηκα σε αυτό το θέμα.

ΦΙΛΕ BROSTER ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.

ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΙΖΩ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ?ΕΓΩ ΣΚΙΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΘΗΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ,ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΥΤΕ ΣΕ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ.ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΣΠΟΥΔΑΖΑ.

ΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ-ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΩ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΛΑΘΟΣ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-kairatos-
ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΛΑΘΟΣ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ  ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

καλός στη δουλειά του ειναι οποιος διαβάζει και καταλαβαίνει τι διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ-ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΩ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ.

Σε δυο κουβέντες συμπυκνωμένη η περιρρέουσα νοοτροπία.

Τα συγχαρητήρια μου συνάδελφε!!!

Get a life τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΕΝΕΚΕΣ
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!

ΚΑΛΟΟΟΟ

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ

ΝΑΙ Ε?

ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΠΟ ΙΕΚ (ΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ ΠΤΥΧΙΟ ΜΙΛΑΜΕ!)

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!

ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΙΑΣ ΕΤΕΡΕΙΑΣ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΖΙΡΟ 20.000.000,00 ΕΥΡΩ! ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ (ΚΙ ΑΝ ΤΙΣ ΕΒΑΖΕ , ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΒΑΖΑ!)

ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ? Ή ΗΤΑΝ Α.Ε.Ι. ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΑΜΑΝΕ?

ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΟΥΤΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ!!!! ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ!!!!

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟ????

ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ?

ΦΙΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΙΕΚ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ(ΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗ!) ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΡΙΧΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ! ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ!!! :(

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ=ΑΝΕΡΓΟΙ??????

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!!

ΦΙΛΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δυο κουβέντες συμπυκνωμένη η περιρρέουσα νοοτροπία.

Τα συγχαρητήρια μου συνάδελφε!!!

Get a life τώρα...

ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΑΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ(ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ) ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΣΠΟΥΔΑΖΑ.

ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΟΥ.

ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΞΟΜΟΙΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΑΕΙ ΜΕ ΤΩΝ ΙΕΚ΄.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ''GET A LIFE'',ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ.

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι και μη σας παρακαλώ να σοβαρευτείτε και να σταματήσετε την αντιπαράθεση και να προσέχετε τις εκφράσεις σας.

Εδώ δεν είναι καφενείο των φιλάθλων και εγώ δεν είμαι ο Γεωργίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...