Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
pallisp

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ

Question

Γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό πρέπει να μείνει κενή (χωρίς ενοικιαστή) επαγγελματική εγκατάσταση ώστε να μην πληρωθεί φόρος υπεραξίας ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

22 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Έξι μήνες από την διακοπή της προϋπάρχουσας επειχειρησης.

Αν η προϋπάρχουσα επιχείρηση έχει αλλάξει έδρα, μετακομίσει, δεν τίθεται θέμα υπεραξίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με την 1052699/1082/Α012 από 30 Μαίου 2003 εγκύκλιο του ΥΠΟΙΚ@ΟΙΚ/ΚΩΝ έχει καθορισθεί ότι

"2. Ο φόρος υπεραξίας υπολογίζεται σε περίπτωση διακοπής των εργασιών επιχείρησης (ατομικής ή εταιρίας ) και έναρξης στον ίδιο χώρο με το ίδιο αντικείμενο εργασιών άλλης επιχείρησης (ατομικής ή εταιρίας ) μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα εξ (6) μηνών."

Η πιο πάνω διοικητική άποψη διατυπώθηκε ενόψει (του τεκμηρίου) της άτυπης, από επαχθή - κατ' αρχή - αιτία, μεταβίβασης και διαδοχής στην ίδια θέση και με το ίδιο αντικείμενο επιχείρησης, που επικρατούσε κατά τη διένεργεια των φορολογικών ελέγχων. Το χρονικό διάστημα των εξ (6) μηνών καθιερώθηκε ως διοικητική άποψη, λόγω του ακαθόριστου χρόνου και της γενίκευσης, που επικρατούσε προηγουμένως, ως διοικητική φοροελεγκτική πρακτική

Το "τεκμήριο" αυτό είναι μαχητό.

Διονύσης Κουνάδης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ Κε Κουνάδη για την (όπως πάντοτε ) εμπεριστατωμένη απάντησή σας καθώς και τον IDO που μπ΄ήκε στον κόπο να απαντήσει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σας. Πήγα σήμερα στην εφορία για να συζητήσω για μια αλλαγή έδρας που θέλω να κάνω σε μια Ε.Π.Ε. Ο υποδιευθυντής ελέγχου μου είπε ότι πρέπει μαζί με τα υπόλοιπα να του προσκομίσω και μια Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι είναι κενός ο χώρος για πάνω από 6 μήνες και μια φωτοτυπία του Ε2 του που αποδεικνύει ότι πράγματι είναι κενό. (Πέρσι τέτοια εποχή μια άλλη ΔΟΥ μου είχε ζητήσει ακριβώς τα ίδια για μια αντίστοιχη περίπτωση). Το είπα στον λογιστή του ιδιοκτήτη ότι χρειάζομαι από αυτούς αυτά τα χαρτιά και αρνήθηκε να μου δώσει το Ε2. Μου ζήτησε μάλιστα το όνομα του συγκεκριμένου υποδιευθυντή για να τον πάρει και να τον "μαλώσει" που ζητάει τέτοια χαρτιά! Του είπα ότι δεν χρειάζεται να το δώσει σε μένα αλλά να το πάει ο ίδιος στην εφορία αν το πρόβλημα είναι ότι θα έβλεπα εγώ το Ε2 και μου είπε ότι έχει καταργηθεί η υπεραξία από πέρσι και ότι πέρα από την Υ.Δήλωση δεν δίνει τίποτε άλλο και "άμα θέλει ο εφοριακός να κουνήσει το χεράκι του και να βρει τα στοιχεία μόνος του". Σας ζαλίζω με τα "του είπα και μου είπε" άλλα θα ήθελα να μάθω την άποψή σας μέχρι να πάω αύριο στη ΔΟΥ και να μιλήσω πάλι με τον συγκεκριμένο εφοριακό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Ο εφοριακός λοιπόν είχε δίκιο που ζήτησε αυτά τα χαρτιά. Είναι όμως πράγματι αντιδεοντολογικό να ζητάει κάτι τέτοιο ένας εφοριακός από την "άλλη πλευρά" και αν δεν μου το δώσουν θα κάνω τη δουλειά μου? Έχω θυμώσει πάρα πολύ με τον συνάδελφο και τον πελάτη του και είμαι στο τσακ να τους παρατήσω όλους! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τάνια καλησπέρα,

Δεν νομίζω ότι ο εφοριακός είχε δίκιο κατά την ταπεινή μου γνώμη.

4. Κατόπιν των ανωτέρω προκύπτει, ότι οι διατάξεις της περ.α' της παρ.1 του άρθρου 13 του ΚΦΕ έχουν εφαρμογή σε περίπτωση που συντελείται πραγματική μεταβίβαση με την καταβολή τιμήματος. Κατά συνέπεια κατά τη διακοπή εργασιών επιχείρησης και έναρξη εργασιών στον ίδιο χώρο χωρίς να προκύπτει η καταβολή τιμήματος δεν επιβάλλεται φόρος εισοδήματος. Αντίθετα, η ύπαρξη καταβληθέντος τιμήματος έχει ως αποτέλεσμα την εφαρμογή των πιο πάνω διατάξεων για οφειλή φόρου με 20%

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

έκλεισε μια επιχείρηση 4 Ιανουαρίου και στον ίδιο χώρο άνοιξε τον Φεβρουάριο καινούρια πρέπει να υπολογιστεί υπεραξία?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

έκλεισε μια επιχείρηση 4 Ιανουαρίου και στον ίδιο χώρο άνοιξε τον Φεβρουάριο καινούρια πρέπει να υπολογιστεί υπεραξία?

αν δεν υπαρχει τιμημα οχι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για να μου πάρουν ιδιωτικο συμφωνητικό στην εφορία για την μεταβίβαση της αδείας λειτουργίας μου ζήτησαν να καταθέσω δήλωση υπεραξίας έστω και μηδενική.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

για να μου πάρουν ιδιωτικο συμφωνητικό στην εφορία για την μεταβίβαση της αδείας λειτουργίας μου ζήτησαν να καταθέσω δήλωση υπεραξίας έστω και μηδενική.

τι αδεια ειναι αυτη που μεταβιβαζει με συμφωνητικο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

αδεια λειτουργιας καφενειου το ζητησανε απο το δήμο

δηλαδη εχουμε ενοικιασει αδειας

τοτε καλα ζητανε

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ιδιωτικο συμφωνητικο μεταβιβάσεως άδειας λειτουργίας καταστήματος και εκχωρήσεως των εξ αυτών δικαιωμάτων αυτό γράφει το συμφωνητικο που μου έδωσαν από το δήμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

ιδιωτικο συμφωνητικο μεταβιβάσεως άδειας λειτουργίας καταστήματος και εκχωρήσεως των εξ αυτών δικαιωμάτων αυτό γράφει το συμφωνητικο που μου έδωσαν από το δήμο.

και σου ειπαν να το πας δου ?

κατι δεν εχεις καταλαβει καλα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του παλαιού και του νέου κύριου του καταστήματος στο οποίο να εμφανίζεται η μεταβίβαση που πραγματοποιείται καθώς επίσης ότι ο παλιός κύριος του καταστήματος λαμβάνει γνώση της συνυπευθυνότητας με το νέο, της τήρησης των διατάξεων που ισχύουν για τη λειτουργία του καταστήματος, από το χρόνο που πραγματοποιείται η μεταβίβαση και μέχρι την αντικατάστασή της.

Αυτό το θέλουν θεωρημένο από τη δου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του παλαιού και του νέου κύριου του καταστήματος στο οποίο να εμφανίζεται η μεταβίβαση που πραγματοποιείται καθώς επίσης ότι ο παλιός κύριος του καταστήματος λαμβάνει γνώση της συνυπευθυνότητας με το νέο, της τήρησης των διατάξεων που ισχύουν για τη λειτουργία του καταστήματος, από το χρόνο που πραγματοποιείται η μεταβίβαση και μέχρι την αντικατάστασή της.

Αυτό το θέλουν θεωρημένο από τη δου.

για το δημο ειναι αυτο

η δου θελει μονο προεγγριση για να κανει την εναρξη

το συμφωνητικο αυτο δεν παει δου . το καταθετουν μονο στο δημο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτο είπα και εγώ αλλα το θέλουν θεωρημένο από τη δου. την προέγγριση την έχω πάρει κανονικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×