Jump to content
  • 0

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ ΔΩΡΑ


duskiej

Question

Καλημέρα σας.

Επιχείρηση αγοράζει επιχειρηματικό δώρο μεγάλης αξίας (άνω των χιλίων ευρώ) ως ανταπόδοση καλών σχέσεων και συνεργασίας με πελάτη.

1.Ποιος είναι ο λογιστικός χειρισμός μιας τέτοιας δαπάνης ;

2. Μπορεί η επιχείρηση να εκπέσει τoν ΦΠΑ σε μια τέτοια δαπάνη ;  

Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0
22 ώρες πριν, duskiej είπε

Καλημέρα σας.

Επιχείρηση αγοράζει επιχειρηματικό δώρο μεγάλης αξίας (άνω των χιλίων ευρώ) ως ανταπόδοση καλών σχέσεων και συνεργασίας με πελάτη.

1.Ποιος είναι ο λογιστικός χειρισμός μιας τέτοιας δαπάνης ;

2. Μπορεί η επιχείρηση να εκπέσει τoν ΦΠΑ σε μια τέτοια δαπάνη ;  

Δώρα προς πελάτες (ΦΠΑ – Φορολ.εισοδήματος – Δημοτικά τέλη)

Σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 30 του Κώδικα ΦΠΑ παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ που επιβάρυνε τα αγαθά και τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούνται για τη διάθεση δώρων μέχρι αξίας δέκα ευρώ και δειγμάτων. Για τα εν λόγω δώρα και δείγματα, παρέχεται στις επιχειρήσεις δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ που επιβάρυνε τις εισροές του (ΦΠΑ αγοράς των δώρων, των πρώτων και βοηθητικών υλών κατασκευής των δειγμάτων κ.λ.π.) παρότι η διάθεση των δώρων αυτών και των δειγμάτων απαλλάσσεται από τον φόρο. Τα δώρα είναι κινητά αγαθά μέχρι αξίας 10 ευρώ, και προσφέρονται από τον υποκείμενο (επιχείρηση κ.λ.π.) στο φόρο, σε πελάτες του ή και στο κοινό χωρίς κανένα άμεσο αντάλλαγμα, με σκοπό την προαγωγή των επαγγελματικών σχέσεων αυτού και την προβολή της επιχείρησης. Το αγαθό ή τα αγαθά που δίνονται ως δώρα δεν μπορεί να αποτελούν μέρος μιας διαδοχικής σειράς προσφορών προς το ίδιο πρόσωπο, ούτε να υπερβαίνουν στη συνολική τους αξία σε ένα διαχειριστικό έτος του ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) των ακαθάριστων εσόδων της επιχείρησης για το έτος αυτό. Δεν μπορεί να προσφερθούν ως δώρα (με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου) οινοπνευματώδη ποτά, καπνοβιομηχανικά προϊόντα κ.λπ. αγαθά που αναφέρονται στην παρ.4 του άρθρου 30 του Κώδικα ΦΠΑ. Δε θεωρούνται δώρα τα αγαθά που παράγει ή εμπορεύεται η επιχείρηση (ΦΠΑ Π.4336/3162/ Εγκ.10/10.7.1987).
Όσον αφορά τη φορολογία εισοδήματος, το αν το δώρο πραγματοποιείται προς το συμφέρον της επιχείρησης και εμπίπτει στην έννοια του άρθρου 22 του ν.4172/2013 είναι ζήτημα πραγματικό και θα κριθεί σε ενδεχόμενο φορολογικό έλεγχο.
Αν σε δώρα που αποστέλλονται προς πελάτες (π.χ. ποτά ή στυλό κλπ.) αναγραφεί η επωνυμία ή άλλα αναγνωριστικά χαρακτηριστικά ή χαρακτηριστικά διαφημιστικής φύσης, τότε τα δώρα αυτά μπορεί να θεωρηθούν διαφήμιση και να υπαχθούν σε δημοτικό τέλος 2%. 


Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39266#

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...